Indledning

Ls denne vejledning omhyggeligt, s du kan lre at betjene og vedligeholde produktet korrekt samt undg person- og produktskade. Det er dit ansvar at betjene produktet korrekt og sikkert.

Du kan kontakte Toro direkte p www.Toro.com for at f materialer om produktsikkerhed og oplring, oplysninger om tilbehr, hjlp til at finde en forhandler eller for at registrere dit produkt.

Nr du har brug for service, originale Toro-dele eller yderligere oplysninger, bedes du kontakte en autoriseret serviceforhandler eller Toros kundeservice samt have produktets model- og serienummer parat. Figure 1 angiver, hvor model- og serienummeret er placeret p produktet. Skriv numrene, hvor der er gjort plads til dette.

g016942

Denne manual advarer dig om mulige farer og giver dig srlige sikkerhedsoplysninger ved hjlp af advarselssymbolet (Figure 2), der angiver en fare, der kan forrsage alvorlig personskade eller dd, hvis du ikke flger de anbefalede forholdsregler.

g000502

Denne betjeningsvejledning bruger to ord til at fremhve oplysninger. Vigtigt henleder opmrksomheden p srlige mekaniske oplysninger, og Bemrk angiver generel information, som det er vrd at lgge srligt mrke til.

Advarsel

CALIFORNIA

Proposition 65 Warning

Close section

Sikkerhed

Risikokontrol og forebyggelse af ulykker er afhngig af, at personalet, der er involveret i betjening, transport, vedligeholdelse og opbevaring af maskinen, er bevidst om, optaget af og uddannet i brugen af og farerne ved maskinen. Forkert brug eller vedligeholdelse af maskinen kan medfre personskade eller ddsfald. Flg nedenstende sikkerhedsanvisninger for at mindske risikoen for personskade eller dd.

  • Ls, forst og flg alle instruktioner i traktions- og klippeenhedens betjeningsvejledninger, fr klippeenheden betjenes.

  • Hold brn vk fra arbejdsomrdet. Lad aldrig brn betjene maskinen.

  • Klippeenhederne m aldrig betjenes af personer, som er syge, trtte eller pvirket af medicin eller alkohol.

  • Betjen ikke maskinen, uden at alle vrn og vrige sikkerhedsanordninger sidder korrekt p plads og virker p maskinen.

  • Br korrekt bekldning, herunder beskyttelsesbriller, skridsikkert, kraftigt fodtj og hrevrn. St langt hr op, og br ikke smykker.

  • Fjern alt snavs eller andre genstande, som klippeenhedens skreknive kan samle op og slynge ud. Hold alle omkringstende vk fra arbejdsomrdet.

  • Stands og sluk motoren, hvis skreknivene rammer en fast genstand, eller hvis enheden vibrerer unormalt. Kontroller klippeenheden for eventuelt beskadigede dele. Reparer eventuelle skader, fr du starter klippeenheden.

  • Hold alle mtrikker, bolte og skruer tilspndte for at sikre, at udstyret er i en sikker driftsmssig stand.

  • Fjern nglen fra tndingen for at forhindre utilsigtet motorstart, nr du efterser, justerer eller opbevarer maskinen.

  • Kontakt en autoriseret Toro-forhandler, hvis det bliver ndvendigt med strre reparationer, eller hvis du har brug for anden hjlp.

  • Brug kun originale Toro-reservedele og tilbehr for at sikre optimal ydelse og sikre, at maskinen fortsat overholder sikkerhedscertificeringen. Reservedele og tilbehr, der er fremstillet af andre producenter, kan vre farlige, og brug heraf kan gre garantien ugyldig.

Sikkerheds- og instruktionsmærkater

Graphic

Sikkerheds- og instruktionsmrkaterne kan nemt ses af operatren, og er placeret tt p potentielle risikoomrder. Beskadigede eller bortkomne mrkater skal udskiftes.

decal104-7729
decal120-9570
decal121-4650
Close section
Close section

Opsætning

Montering af frontrullen

Der er ikke monteret frontrulle ved levering af klippeenheden. Monter rullen ved hjlp af de lse dele, der leveres med klippeenheden, og monteringsvejledningen, som flger med rullen.

Close section

Brug af sttteben til klippeenheden

Nr det er ndvendigt at vippe klippeenheden, s bundkniven/knivcylinderen kommer til syne, skal det bageste af klippeenheden understttes for at sikre, at mtrikkerne p den bageste del af bundtvrstangens justeringsskruer ikke hviler p arbejdsfladen (Figure 3).

g016943
Close section

Justering af bundkniven mod knivcylinderen

Note: For eFlex-klippeenheder har kontakten mellem bundkniven og knivcylinderen betydelig indvirkning p energiforbruget. Meget let kontakt anbefales for at opn en optimal klippeydelse og batteriforbrug.

Bundknivens justering mod knivcylinderen udfres ved at dreje bundtvrstangens justeringsskruer, som sidder oven p plneklipperen.

  1. Placer klippeenheden p en flad og plan arbejdsflade. Srg for, at der ikke er kontakt med knivcylinderen, ved at dreje bundtvrstangens justeringsskruer mod uret (Figure 4).

    g014595
  2. Vend klippeenheden p hovedet, s bundkniven og knivcylinderen kommer til syne.

    Important: Srg for, at mtrikkerne p den bageste del af bundtvrstangens justeringsskruer ikke hviler p arbejdsfladen (Figure 3).

  3. Indst et langt stykke avispapir mellem knivcylinderen og bundkniven i den ene ende af cylinderen (Figure 5). Drej bundtvrstangens justeringsskrue med uret, mens du langsomt drejer knivcylinderen fremad (i samme ende af cylinderen, t klik ad gangen, indtil papiret klemmes let, nr det sttes ind fra forsiden, parallelt med bundkniven). Du br kunne mrke et let slb, nr du trkker i papiret.

    g014411

    Note: Hver gang justerskruen drejes t klik med uret, flyttes bundkniven 0,018 mm tttere p knivcylinderen. Stram ikke justeringsskruerne for meget.

  4. Kontroller, om der er let kontakt i den anden ende af knivcylinderen ved hjlp af papir, og juster som ndvendigt.

  5. Nr justeringen er udfrt, skal du kontrollere, at knivcylinderen kan klemme papir fast, nr det indsttes forfra, og at den kan klippe papir over, nr det indsttes i en ret vinkel i forhold til bundkniven (Figure 5).

    Note: Det br vre muligt at klippe papir over med et minimum af kontakt mellem bundkniven og cylinderknivene. Hvis knivcylinderens modstand er for stor, er det enten ndvendigt at baglappe eller slibe klippeenheden igen for at opn de skarpe kanter, der er ndvendige til prcisionsklipning (se Toro-manualen om slibning af knivcylinderen).

Close section

Justering af bagrullen

Afhngigt af den nskede klippehjde skal du justere bagrullens holdere (Figure 6 eller Figure 7) til hj eller lav position:

  • Placer afstandsklodsen over sidepladens monteringsflange (fabriksindstilling), nr indstillingerne for klippehjden ligger p 1,6 til 6,4mm (Figure 6).

    g014404
  • Placer afstandsklodsen under sidepladens monteringsflange, nr indstillingerne for klippehjden ligger p 3,2 til 25mm (Figure 7).

    g014405

Flg nedenstende metode for at justere bagrullen:

  1. Hv den bageste del af klippeenheden, og placer en blok under bundkniven.

  2. Fjern mtrikkerne (2), der fastgr hver rulleholder og afstandsklods til hver af sidepladens monteringsflanger.

  3. Snk rullen og skruerne fra sidepladens monteringsflanger og afstandsklodser.

  4. Placer afstandsklodser p skruerne over eller under rulleholderne efter behov (Figure 6 eller Figure 7).

  5. Fastgr rulleholderen og afstandsklodserne p undersiden af monteringsflangerne med de mtrikker, du fjernede tidligere.

  6. Kontroller, at der er rigtig kontakt mellem bundkniven og knivcylinderen. Vend plneklipperen om for at frilgge front- og bagrullerne og bundkniven.

    Note: Bagrullens position i forhold til knivcylinderen styres af maskintolerancerne for de samlede komponenter, og synkronisering er ikke ndvendig. Det er muligt at foretage begrnset justering ved at stille klippeenheden p en plade og lsne sidepladens monteringsbolte (Figure 8). Juster og stram boltene, nr du er frdig.

    g016944

    Important: Nr det er ndvendigt at vippe klippeenheden, s bundkniven/knivcylinderen kommer til syne, skal det bageste af klippeenheden understttes for at sikre, at mtrikkerne p den bageste del af bundtvrstangens justeringsskruer ikke hviler p arbejdsfladen (Figure 3).

Close section

Justering af klippehjden

Note: Denne klippeenhed leveres som standard med Edgemax-bundkniv til mikroklipning og standardbundtvrstang. Den effektive klippehjde afhnger af tidligere plneklipperkonfigurationer og plneforhold (f.eks. rulletypen, midterafstanden bagest for bundkniven, blde eller faste greens, ssonforhold). Indstil den indledende klippehjde, s den er 2,5-4 mm hjere end den foregende greensklipperindstilling, og juster efter aktuelle forhold.

Note: Hvis du nsker klippehjder p mere end 13 mm, skal sttet til hj klippehjde monteres.

Note: Brug flgende skema til at vurdere, hvilken bundkniv der egner sig bedst til den nskede klippehjde.

Oversigt over anbefalet bundkniv/klippehjde
BundknivReservedelsnummerKlippehjde
Edgemax-mikroklipning (standard)115-1880 (2100)117-1530 (1800)1,5-4,7 mm
Edgemax Tournament (ekstraudstyr)115-1881 (2100)117-1532 (1800)3,1-12,7 mm
Mikroklipning (ekstraudstyr)93-4262 (2100)98-7261 (1800)1,5-4,7 mm
Tournament (ekstraudstyr)93-4263 (2100)98-7260 (1800)3,1-12,7 mm
Forlnget mikroklipning (ekstraudstyr)108-4303 (2100)110-2300 (1800)1,5-4,7 mm
Forlnget Tournament (ekstraudstyr)108-4302 (2100)3,1-12,7 mm
Lav klippehjde (ekstraudstyr)93-4264 (2100)110-2301 (1800)4,7-25,4 mm
  1. Lsn de lsemtrikker, der fastholder klippehjdearmene til klippeenhedens sideplader (Figure 9).

    g014407
  2. Lsn mtrikken p mlestangen, og indstil justeringsskruen til den nskede klippehjde (Figure 10).

    Note: Afstanden mellem bunden af skruehovedet og stangens flade udgr klippehjden.

    g000489
  3. Hgt skruehovedet p bundknivens g, og lad den bageste ende af stangen hvile p bagrullen (Figure 11).

    g016945
  4. Drej justeringsskruen, indtil rullen rrer ved mlestangens forside. Juster begge rullens ender, indtil hele rullen er parallel med bundkniven.

    Important: Nr indstillingen er korrekt, vil bag- og frontrullerne berre mlestangen, og skruen vil ligge pnt tt op ad bundkniven. Sledes sikres det, at klippehjden er den samme i begge ender af bundkniven.

  5. Spnd mtrikkerne for at lse justeringen. Overspnd dem ikke. Spnd dem blot nok til, at der ikke er slr i skiven.

Close section

Justering af klippestangen

Juster klippestangen for at sikre, at grsafklippet kastes ordentligt ud af knivcylinderen, som flger:

  1. Lsn skruerne, som fastholder den verste stang (Figure 12) til klippeenheden.

    g014643
  2. Indst en sger p 0,15cm mellem den verste del af knivcylinderen og tvrstangen, og stram skruerne.

    Important: Srg for, at afstanden mellem tvrstangen og cylinderen er lige stor over hele cylinderen.

    Note: Tvrstangen kan justeres for at kompensere for forandringer i grnsvrforholdene. Den skal vre tttere p cylinderen ved ekstremt vde grnsvrforhold. Ved vde grnsvrforhold skal tvrstangen derimod flyttes lngere vk fra cylinderen. Tvrstangen skal vre parallel med cylinderen for at sikre optimal ydeevne, og den skal altid justeres, nr cylinderkniven slibes p en cylinderslibemaskine.

Close section

Forberedelse af klippeenheden til brug p en eFlex-maskine

Dele, der skal bruges til dette trin:

Mlplade1
Vinkelarmsfjeder2

Montering af mlpladen

Hvis klippeenheden skal bruges p en eFlex-traktionsenhed, monteres den medflgende mlplade, og derefter justeres maskinens sensorer som beskrevet i Betjeningsvejledningen til eFlex-traktionsenheder. Hvis klippeenheden skal bruges p benzindrevne maskiner, er mlpladen ikke ndvendig. Hvis klippeenheden skal bruges p bde benzindrevne enheder og eFlex-maskiner, monteres mlpladen og forbliver monteret, uanset hvilken maskine den anvendes p.

  1. Opst og klargr klippeenheden som beskrevet i klippeenhedens betjeningsvejledning.

  2. Fjern den midterste, grsafskrmningsbolt (Figure 13).

  3. Monter mlpladen verst p klippeenheden (under plastikhtten) med den bolt, du fjernede tidligere (Figure 13).

    g017294
Close section

Montering af vinkelarmsfjedrene

Hvis du skal bruge klippeenheden p en eFlex-maskine, skal du montere en fjeder p stiveren bag p hver vinkelarm (Figure 14).

g024817

Fjern og gem fjedrene, fr du bruger klippeenheden p en benzindrevet maskine.

Close section
Close section
Close section

Produktoversigt

TraktorerDisse klippeenheder kan monteres p Flex- og eFlex-traktionsenheder i passende strrelse.
KlippehjdeKlippehjden justeres p frontrullen med to lodrette skruer og holdes p plads med to maskinskruer.
KlippehjdeindstillingStandardhjdepunktet for klippehjdeindstillingen er 1,6mm til 12,7mm. Hjdepunktet for klippehjdeindstillingen med sttet til hj klippehjde er 7 til 25mm. Den effektive klippehjde kan variere afhngigt af plnens forhold, bundknivtypen, ruller og monterede redskaber.
Knivcylindernes lejerDer er to forseglede kuglelejer i rustfrit stl med dybe riller.
RullerFrontrullen er 6,3 cm i diameter med forskellige konfigurationer, der er udvalgt af kunden. Bagrullen er en fuld aluminiumsrulle med en diameter p 5,1cm.
BundknivDen udskiftelige bundkniv med enkelt skr i stl med hjt kulstofindhold er fastgjort til en maskinelt bearbejdet bundtvrstang af stbejern med 13 skruer (2100) eller 11 skruer (1800).
BundknivjusteringDer er en justering i forhold til knivcylinderen med to skruer. Lsene svarer til en bevgelse af bundkniven p 0,018mm for hver angivet position.
GrsafskrmningDen ikke-justerbar afskrmning med justerbar klippestang forbedrer grsudkastningen fra knivcylinderen ved vde forhold.
ModvgtEn stbejernsvgt, der er monteret over for drivremmen, holder klippeenheden i balance.
Nettovgt, 2100 (uden frontrulle)11 skreknive – 32,2 kg, 14 skreknive – 33,5 kg
Nettovgt, 1800 (uden frontrulle)11 skreknive – 30,8 kg, 14 skreknive – 32,2 kg

Redskaber/tilbehr

Der kan fs en rkke forskelligt Toro-godkendt udstyr og tilbehr til brug sammen med maskinen, som gr den bedre og mere alsidig. Kontakt en autoriseret serviceforhandler eller distributr, eller g ind p www.Toro.com for at f en fortegnelse over alt godkendt udstyr og tilbehr.

Close section
Close section

Betjening

Note: Maskinens venstre og hjre side er som set fra den normale betjeningsposition.

Klippeenhedens egenskaber

Justeringssystemet for bundkniv til knivcylinder med to punkter, som findes p denne klippeenhed, forenkler justeringsproceduren, som er ndvendig for at give den optimale glsklipningsydelse. Den prcise justering, som er mulig med to punkter/bundtvrstangskonstruktion, giver den ndvendige kontrol, som sikrer kontinuerlig selvslibning, hvorved skarpheden og en god klippekvalitet opretholdes, og behovet for rutinemssig baglapning minimeres betydeligt.

Close section

Daglig justering af klippeenheden

Fr den daglige plneklipning, eller fr hver plneklipning generelt, skal klippeenheden kontrolleres for at undersge, om der er nok kontakt mellem bundkniven og knivcylinderen. Denne procedure skal udfres, selv nr klippekvaliteten er acceptabel.

  1. Flyt klippeenheden til en hrd, plan overflade, sluk motoren, og tag nglen ud.

  2. Aktiver parkeringsbremsen.

  3. Sluk maskinen p flgende mde:

    • Benzindrevne enheder: stop motoren, og frakobl tndrrskablet.

    • Elektriske enheder: sluk for maskinen, og afbryd batteristikket (T-hndtag).

  4. Drej langsomt knivcylinderen i den modsatte retning, og lyt efter, hvornr der er kontakt mellem cylinderkniven og bundkniven. Hvis der ikke er tegn p kontakt, skal du dreje bundknivens justeringsknapper med uret t klik ad gangen, indtil du hrer og mrker, at der er let kontakt.

    Note: Justeringsknapperne har lse, der svarer til en bevgelse af bundkniven p 0,018mm for hver angivet position.

  5. Hvis kontakten er for stor, skal du dreje bundknivens justeringsknapper mod uret t klik ad gangen, indtil du mrker og hrer, at der ingen kontakt er. Drej derefter bundknivens justeringsknapper t klik ad gangen med uret, indtil du kan mrke, at der er let kontakt.

    Important: Let kontakt er altid at foretrkke. Hvis der ikke opretholdes let kontakt, vil bundkniven/knivcylinderens kanter ikke slibe sig selv tilstrkkeligt, og der vil derfor opst slve kanter efter en vis tidsperiode. Hvis der opretholdes for stor kontakt, vil sliddet p bundkniven/knivcylinderen optrappes, hvilket kan medfre ujvnt slid, og klippekvaliteten kan ogs blive negativt pvirket.

    Note: For eFlex-klippeenheder har kontakten mellem bundkniven og knivcylinderen betydelig indvirkning p energiforbruget. Meget let kontakt anbefales for at opn en optimal klippeydelse og batteriforbrug.

    Note: Nr cylinderens knive bliver ved med at lbe mod bundkniven, vil der vise sig lidt grat p den skarpe side langs hele bundkniven. Hvis der en gang imellem kres en fil hen over forkanten for at fjerne denne grat, vil klipningen forbedres.Efter lang tids krsel vil der dannes en kant i begge ender af bundkniven. Disse hakker skal rundes af eller files ned, s de flugter med bundknivens skarpe side, for at sikre jvn drift.

Close section

Justering af klippeindstilling

Der er seks klippeindstillinger p klippeenheden, som kan indstilles efter plneforholdene. Start med en klippeindstilling, der svarer til klippehjden, men afprv derefter klippeenheden, og juster klippeindstillingen til den nskede klippekvalitet.

  1. Sluk maskinen p flgende mde:

    • Benzindrevne enheder: Stop motoren, og frakobl tndrrskablet.

    • Elektriske enheder: Sluk for maskinen, og afbryd batteristikket (T-hndtag).

  2. Lsn flangebolten, der fastgr remskrmen, og afmonter remskrmen, s remmen kommer til syne (Figure 15).

    g016915
  3. Lsn lejehusmtrikken (Figure 16).

    g017116
  4. Brug en 16mm skruengle til at dreje lejehuset for at sikre, at det bevger sig frit.

  5. Fjern remmen (Figure 16).

  6. Ved hjlp af skemaet p mrkaten i Figure 17 bestemmes den nskede klippeindstilling, og hvilke remskiver der skal flyttes.

    Note: Hver remskive er nummereret (22, 24 og 25). Flyt remskiverne til de positioner, der er vist i skemaet for den nskede klippeindstilling.

    g017859
  7. Lsn de to stskruer p hver remskive, der er ndvendig at flytte, ved hjlp af en sekskantet ngle p ".

  8. Fjern hver remskive.

  9. Monter hver remskive i den nye konfiguration, som vist p mrkaten (Figure 17).

    Note: Srg for, at stskruerne p hver remskive er placeret, s de flugter med nglen og det flade omrde p akslen.

  10. Tilspnd stskruerne til et moment p 6,8 til 7,3Nm.

  11. Monter remmen.

  12. Srg for, at fjedertrykket pfrer spnding til bltet (Figure 16).

  13. Spnd lejehusmtrikken.

  14. Monter remskrmen.

Close section
Close section

Vedligeholdelse

Note: Maskinens venstre og hjre side er som set fra den normale betjeningsposition.

Serviceeftersyn af bundtvrstangen

Afmontering af bundtvrstangen

  1. Drej bundtvrstangens justeringsskrue mod uret for at fre bundkniven vk fra knivcylinderen (Figure 18).

    g014641
  2. Fr fjederspndingsmtrikken bagud, indtil skiven ikke lngere sidder stramt mod bundtvrstangen (Figure 18).

  3. Lsn den lsemtrik, som fastgr bundtvrstangens bolt, p hver side af maskinen (Figure 19).

    g014409
  4. Afmonter bundtvrstangens bolte, s bundtvrstangen kan trkkes nedad og fjernes fra maskinen (Figure 19).

    Der skal vre 2 nylonskiver og 2 prgede stlskiver p hver ende af bundtvrstangen (Figure 20).

    g016970
Close section

Montering af bundtvrstangen

  1. Monter bundtvrstangen, idet monteringsrerne placeres mellem spndeskiven og bundtvrstangens justeringsanordning.

  2. Fastgr bundtvrstangen p hver sideplade med bundtvrstangens bolte (mtrikker p bolte) og 4 spndeskiver (8 i alt).

  3. Placer en nylonskive p hver side af sidepladens nav. Anbring en stlskive p ydersiden af hver nylonskive (Figure 20).

  4. Tilspnd bundtvrstangens bolte med et moment p 27 til 36Nm. Tilspnd lsemtrikkerne manuelt, indtil den udvendige stlskive holder op med at dreje, og endeslr er fjernet. Indvendige skiver har muligvis et mellemrum.

    Important: Overspnd ikke lsemtrikkerne, da du risikerer, at de bjer sidepladerne.

  5. Stram fjederspndingsmtrikken, indtil fjederen er trykket sammen, og derefter ud igen med en halv omgang (Figure 21).

    g014642
Close section
Close section

Baglapning af knivcylinderen

Fare

Berring af knivcylinderen eller andre bevgelige dele kan medfre personskader.

Hold fingre, hnder og bekldningsgenstande vk fra knivcylindrene eller andre bevgelige dele.

  • Hold afstand til knivcylinderen under baglapningen.

  • Der m under ingen omstndigheder bruges en kortskaftet brste til baglapning. Delnr.29-9100, komplette eller individuelle hndtagsdele, kan fs hos din lokale, autoriserede Toro-forhandler.

Du kan baglappe knivcylinderne enten ved at efterlade klippeenheden p traktionsenheden eller fjerne klippeenheden helt fra traktionsenheden. Hvis klippeenheden efterlades p traktionsenheden, skal sekskantskoblingsenheden mellem hoveddrevet og klippeenhedsdrevet flyttes til den afkoblede stilling for at forhindre overdreven slitage af knivcylinderbremsen. Sdan udfres baglapning:

  1. Parker maskinen p en ren, plan flade.

  2. Sluk maskinen p flgende mde:

    • Benzindrevne enheder: Stop motoren, og frakobl tndrrskablet.

    • Elektriske enheder: sluk for maskinen, og afbryd batteristikket (T-hndtag).

  3. Aktiver parkeringsbremsen.

  4. Tilslut baglapningsmaskinen til klippeenheden ved at tilslutte en indvendig sekskant p " til udgangsakslen p knivcylinderens remskive p venstre side af klippeenheden.

    Note: Der findes yderligere instruktioner om og fremgangsmder for baglapning i Toro-manualen om slibning af knivcylindere og rotorplneklippere, Form No. 80-300PT.

    Note: For at f et bedre skr skal der fres en fil hen over forsiden af bundkniven, nr baglapningen er afsluttet. Derved fjernes eventuel grat eller ru kanter, som kan vre blevet dannet p skret. Det kan vre ndvendigt at file meget let p den verste kant for at fjerne graten helt fra skret.

    Note: Hvis klippeenheden var monteret p maskinen under baglapning, skal du huske at koble den sekskantede aksel p maskinen p klippeenheden igen.

Close section
Close section