Konserwacja
Note: Określ lewą i prawą stronę maszyny ze standardowego stanowiska operatora.
Podparcie jednostki tnącej
W przypadku konieczności przechylenia jednostki tnącej w celu odsłonięcia noża dolnego/wirnika należy podtrzymać tylną część jednostki tnącej za pomocą podpory w taki sposób, aby nakrętki śrub regulujących na tylnej części listwy ostrza nie znajdowały się na powierzchni roboczej (Rysunek 8).

Regulacja siły docisku noża dolnego do wirnika
Nóż dolny należy regulować każdego dnia
Każdego dnia przed koszeniem lub w razie potrzeby należy sprawdzić, czy nóż dolny prawidłowo styka się z wirnikiem. Tą kontrolę przeprowadzaj również wtedy, gdy jakość koszenia jest zadowalająca.
-
Opuść jednostki tnące na twardą powierzchnię, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk ze stacyjki.
-
Powoli obracaj wirnik w odwrotnym kierunku i nasłuchuj dźwięku wydawanego przy kontakcie wirnika z nożem dolnym.
-
Jeżeli nie da się poza wszelką wątpliwość stwierdzić kontaktu noża z wirnikiem, należy przeprowadzić regulację noża dolnego w sposób opisany poniżej.
-
Obracaj śruby regulacyjne noża dolnego w prawo (Rysunek 9), po jednym kliknięciu na raz, aż da się odczuć i będzie słychać lekki docisk.
Note: Śruby regulacyjne posiadają zapadki w pozycjach odpowiadających przesunięciu noża dolnego o 0,018 mm.
-
Wsuń długi pasek papieru do testu cięcia (część zamienna Toro o numerze katalogowym 125-5610) między wirnik a nóż dolny, prostopadle do jego krawędzi (Rysunek 10), a następnie powoli przekręcaj wirnik w kierunku do przodu, pasek papieru powinien zostać przecięty. Jeśli to nie nastąpi, powtórz kroki 1 oraz 2 aż do uzyskania przecięcia papieru.
-
-
Jeżeli występuje nadmierny docisk noża do wirnika lub opór przy obracaniu wirnika, konieczne będzie ostrzenie wsteczne, ponowne zlicowanie przedniej krawędzi noża dolnego lub przeszlifowanie jednostki tnącej w celu uzyskania ostrych krawędzi niezbędnych do precyzyjnego cięcia. Procedura jest opisana w Instrukcji ostrzenia kosiarek wirnikowych i rotacyjnych Toro, Formularz nr 09168SL.
Important: Zawsze preferowany jest lekki docisk. Jeżeli nie zostanie zachowany lekki docisk, krawędzie noża dolnego/ostrzy wirnika nie będą się samoczynnie ostrzyć, co po pewnym czasie będzie skutkować stępieniem krawędzi tnących. Jeżeli docisk będzie zbyt duży, nastąpi przyśpieszone zużycie noża dolnego/ostrzy wirnika z możliwością nierównomiernego zużycia, co będzie miało negatywny wpływ na jakość koszenia.
Note: W miarę przesuwania się ostrzy wirnika wzdłuż noża dolnego na całej długości powierzchni przedniej krawędzi tnącej noża dolnego pojawią się niewielkie zadziory. Okresowe usunięcie tych zadziorów za pomocą pilnika pozwoli poprawić jakość koszenia.Po dłuższym okresie eksploatacji przy obu końcach noża dolnego powstaną niewielkie uskoki. Aby zapewnić płynne działanie, występy te należy zaokrąglić lub spiłować na równo z krawędzią tnącą noża dolnego.
-
Regulacja noża dolnego względem wirnika
Zastosuj tę procedurę po pierwszym ustawieniu jednostki tnącej oraz po szlifowaniu, ostrzeniu na obrotach wstecznych lub demontażu wirnika. Nie stanowi ona codziennej czynności regulacyjnej.
-
Ustaw jednostkę tnącą na płaskiej, poziomej powierzchni roboczej.
-
Przechyl jednostkę tnącą, aby odsłonić nóż dolny i wirnik.
Note: Upewnij się, że nakrętki w tylnej części śrub regulacyjnych noża dolnego nie opierają się o powierzchnię roboczą (Rysunek 8).
-
Obróć wirnik, aby ostrze przechodziło między łbami pierwszej i drugiej śruby noża dolnego po prawej stronie zespołu tnącego.
-
Nanieś znak na to ostrze w miejscu, w którym przechodzi obok krawędzi noża dolnego.
Note: Ułatwi to późniejsze regulacje.
-
Wsuń podkładkę o wymiarze 0,05 mm między oznaczone ostrze a krawędź noża dolnego w punkcie, w którym oznaczone ostrze przechodzi przez krawędź noża dolnego 4.
-
Obróć prawą śrubę regulacyjną noża dolnego (Rysunek 9) do momentu, aż poczujesz lekki opór na podkładce przy przesuwaniu jej z jednej strony na drugą. Zdemontuj podkładkę.
-
Odnośnie do lewej strony zespołu tnącego, powoli obróć wirnik tak, aby najbliższe ostrze przechodziło przez krawędź noża dolnego między łbami pierwszej i drugiej śruby.
-
Powtórz kroki od 4 do 6 dla lewej strony zespołu tnącego i lewej śruby regulacyjnej listwy noża dolnego.
-
Powtarzaj kroki 5 i 6 do momentu, aż poczujesz lekki opór w miejscach styku po lewej i prawej stronie zespołu tnącego.
-
Aby uzyskać lekką styczność między wirnikiem a nożem dolnym, obróć każdą śrubę regulacyjną noża dolnego w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara o 3 kliknięcia.
Note: Każde kliknięcie śruby regulacyjnej listwy noża dolnego przesuwa nóż dolny o 0,018 mm. Nie dokręcaj śrub regulacyjnych zbyt mocno.Obracanie śruby regulacyjnej w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara przesuwa krawędź noża dolnego bliżej wirnika. Obracanie śruby regulacyjnej w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara odsuwa krawędź noża dolnego od wirnika.
-
Wsuń długi pasek papieru do testu cięcia (część zamienna Toro o numerze katalogowym 125-5610) między wirnik a nóż dolny, prostopadle do jego krawędzi (Rysunek 10), a następnie powoli przekręcaj wirnik w kierunku do przodu, pasek papieru powinien zostać przecięty. Jeśli to nie nastąpi, przekręć każdą ze śrub regulacyjnych noża dolnego w prawo o jedno kliknięcie i powtarzaj sprawdzanie aż do uzyskania przecięcia papieru.
Note: Jeżeli występuje nadmierny docisk noża do wirnika lub opór przy obracaniu wirnika, konieczne będzie ostrzenie wsteczne, ponowne zlicowanie przedniej krawędzi noża dolnego lub przeszlifowanie jednostki tnącej w celu uzyskania ostrych krawędzi niezbędnych do precyzyjnego cięcia. Procedura jest opisana w Instrukcji ostrzenia kosiarek wirnikowych i rotacyjnych Toro, Formularz nr 09168SL.
Regulacja wysokości tylnej rolki
W zależności od pożądanej wysokości koszenia uchwyty tylnej rolki (Rysunek 11 lub Rysunek 12) należy ustawić w niskim lub wysokim położeniu:
-
Umieść podkładkę dystansową nad kołnierzem montażowym płyty bocznej (ustawienie fabryczne) w sposób przedstawiony na Rysunek 11, aby uzyskać zakres wysokości cięcia od 1,5 mm do 6 mm.
-
Umieść podkładkę dystansową pod kołnierzem montażowym płyty bocznej w sposób przedstawiony na Rysunek 12, aby uzyskać zakres wysokości cięcia od 3 mm do 25 mm.
-
Unieś tylną część jednostki tnącej i podłóż klocek pod nóż dolny.
-
Odkręć 2 nakrętki mocujące każdy uchwyt rolki i zdejmij podkładki dystansowe po obu stronach kołnierza montażowego płyty bocznej.
-
Opuść rolkę i usuń śruby z kołnierzy montażowych i podkładek dystansowych płyty bocznej.
-
Umieść podkładki dystansowe na śrubach powyżej lub poniżej uchwytów rolki zgodnie z wymaganiami (Rysunek 11 lub Rysunek 12).
-
Dokręć uchwyt rolki i podkładki dystansowe po spodniej stronie kołnierza montażowego płyty bocznej za pomocą wcześniej odkręconych nakrętek.
Note: Położenie tylnej rolki względem wirnika jest zależne od tolerancji wykonania użytych podzespołów, a ich równoległe ustawienie nie jest wymagane.
Regulacja wysokości koszenia
Korzystając z poniższej tabeli ustal, który nóż dolny nadaje się najlepiej do pożądanej wysokości koszenia.
Nóż dolny | Nr katalogowy części | Wysokość cięcia |
Edgemax Micro-cut (część standardowa) | 115-1880 | 1,5 do 4,7 mm |
EdgeMax Tournament (opcjonalnie) | 115-1881 | 3,1 do 12,7 mm |
Micro-cut (opcjonalnie) | 93-4262 | 1,5 do 4,7 mm |
Tournament (opcjonalnie) | 93-4263 | 3,1 do 12,7 mm |
Extended Micro-cut (opcjonalnie) | 108-4303 | 1,5 do 4,7 mm |
Extended Tournament (opcjonalnie) | 108-4302 | 3,1 do 12,7 mm |
Low-cut (opcjonalnie) | 93-4264 | 4,7 do 25,4 mm |
High-cut (nóż opcjonalny do koszenia wysokiego) | 94-6392 | 7,9 do 25,4 mm |
Fairway (nóż opcjonalny) | 63-8600 | 9,5 do 25,4 mm |
Fairway EdgeMax (nóż opcjonalny) | 112–7475 | 9,5 do 25,4 mm |
Note: W przypadku wysokości cięcia przekraczającej 9,5 mm zamontuj zestaw wysokości koszenia dla koszenia wysokiego.
Regulacja wskaźnika wysokości koszenia
Przed przystąpieniem do regulacji wysokości koszenia należy ustawić wskaźnik wysokości koszenia w sposób opisany poniżej:
-
Poluzuj nakrętkę na pręcie wskaźnika i ustaw śrubę regulacyjną na wymaganą wysokość cięcia (Rysunek 13).
Note: Odległość między spodem łba śruby a czołem pręta stanowi wysokość cięcia.
-
Dokręć nakrętkę.
Regulacja wysokości koszenia
-
Poluzuj nakrętki zabezpieczające mocujące ramiona wysokości cięcia do płyt bocznych jednostki tnącej (Rysunek 14).
-
Zaczep łeb śruby wskaźnika wysokości cięcia o prawą stronę krawędzi tnącej noża dolnego i oprzyj tylny koniec drążka na tylnej części rolki (Rysunek 15).
-
Obróć śrubę regulacyjną aż do uzyskania styczności rolki z przednią częścią drążka wskaźnika.
-
Powtórz kroki 2 oraz 3 dla lewej strony.
-
Wyreguluj oba końce rolki aż do uzyskania równoległości całej rolki względem noża dolnego.
Important: Przy prawidłowym ustawieniu rolki tylna i przednia będą się stykać z drążkiem wskaźnika, a śruba będzie dopasowana do noża dolnego. To gwarantuje, że wysokość cięcia jest identyczna po obu końcach noża dolnego.
-
Dokręć nakrętki tak, aby wyeliminować luz na podkładce.
-
Upewnij się, że ustawienie wysokości koszenia jest prawidłowe, w razie potrzeby wykonaj procedurę ponownie.
Regulacja ustawień przycinania
Na jednostce tnącej występuje sześć ustawień przycinania, które można dostosować do warunków murawy. Zacznij regulację ustawień przycinania od dostosowania ich do wysokości koszenia, po czym sprawdź jednostkę tnącą i dostosuj przycinanie do pożądanej jakości koszenia.
-
Wyłącz maszynę w następujący sposób:
-
Jednostki z napędem benzynowym: wyłącz silnik i odłącz przewód świecy zapłonowej.
-
Jednostki z napędem elektrycznym: wyłącz maszynę i odłącz łącznik akumulatora (uchwyt typu T).
-
-
Poluzuj śrubę kołnierzową mocującą pokrywę paska i zdemontuj pokrywę paska, aby odsłonić pasek (Rysunek 16).
-
Poluzuj nakrętkę przy osłonie łożyska (Rysunek 17).
-
Przy użyciu klucza 16 mm obróć obudowę łożyska, aby zapewnić jego swobodną pracę.
-
Zdejmij pasek (Rysunek 17).
-
Korzystając z wykresu podanego na etykiecie w Rysunek 18, określ pożądane ustawienia przycinania oraz koła pasowe, które będziesz musiał przemieścić.
Note: Każde koło pasowe jest oznaczone numerem (22, 24 i 25). Przemieść koła pasowe w położenie wskazane na wykresie dla ustawień przycinania.
-
Poluzuj dwa wkręty ustalające na każdym kole pasowym, które musisz wprawić w ruch kluczem imbusowym.
-
Zdejmij każde koło pasowe.
-
Zainstaluj każde koło pasowe w nowym położeniu wskazanym na etykiecie (Rysunek 18).
Note: Upewnij się, że wkręty ustalające na każdym kole pasowym są umiejscowione w sposób pozwalający na ich dopasowanie do klucza i płaskiej powierzchni wału.
-
Dokręć śruby ustalające momentem od 8,3 do 8,9 N·m.
-
Zamontuj pasek.
-
Upewnij się, że sprężyna dociskowa zapewnia napięcie paska (Rysunek 17).
-
Dokręć nakrętkę przy osłonie łożyska.
-
Załóż pokrywę paska.
Regulacja noża odcinającego
Wyreguluj nóż odcinający tak, aby zapewnić równy strumień wyrzutu ścinków z obszaru wirnika:
Note: Nóż można regulować w celu dostosowania do zmian w ukształtowaniu murawy. W przypadku gdy murawa jest szczególnie sucha, przybliż nóż do wirnika. I odwrotnie, w przypadku gdy murawa jest mokra, oddal nóż od wirnika. Aby zapewnić optymalną efektywność, nóż powinien być równoległy do wirnika. Wyreguluj nóż za każdym razem, gdy wirnik jest ostrzony na szlifierce wirnika.
-
Poluzuj śruby mocujące belkę górną (Rysunek 19) do zespołu tnącego.
-
Wsuń szczelinomierz o wymiarze 1,5 mm między górną część wirnika a listwę noża, po czym dokręć śruby.
Important: Upewnij się, że nóż i wirnik znajdują się w równej odległości od siebie na długości całego wirnika.
Note: Wyreguluj wielkość szczeliny stosownie do stanu trawnika.
Serwisowanie noża dolnego
Aby zapobiec uszkodzeniu wirnika, listwy lub noża dolnego, listwa i nóż dolny mogą być serwisowane wyłącznie przez odpowiednio przeszkolonego mechanika. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie jednostki tnącej do serwisowania u autoryzowanego dystrybutora firmy Toro. Kompletne instrukcje, narzędzia specjalne i schematy dotyczące serwisowania noża dolnego można znaleźć w Instrukcji serwisowej do posiadanego zespołu jezdnego. Na wypadek konieczności samodzielnego zdemontowania lub zamontowania listwy noża dolnego poniżej podane są instrukcje i specyfikacje dotyczące serwisowania noża dolnego.
Important: Przy serwisowaniu noża dolnego należy zawsze przestrzegać procedur opisanych w Instrukcji serwisowej. Nieprawidłowe zamontowanie lub przeszlifowanie noża dolnego może doprowadzić do uszkodzenia wirnika, listwy lub noża dolnego.
Demontaż noża dolnego
-
Obróć śrubę regulacyjną w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara w celu odwrócenia noża dolnego od wirnika (Rysunek 20).
-
Odkręcaj nakrętkę naciągu sprężyny do momentu, gdy podkładka nie będzie już dociśnięta do listwy noża dolnego (Rysunek 20).
-
Po każdej stronie maszyny poluzuj nakrętkę zabezpieczającą mocującą śrubę listwy noża dolnego (Rysunek 21).
-
Zdemontuj każdą śrubę listwy noża dolnego, umożliwiając tym samym usunięcie i demontaż noża dolnego z urządzenia (Rysunek 21).
Pozostaw 2 podkładki nylonowe i 1 podkładkę stalową na każdym końcu noża dolnego (Rysunek 22).
Montaż listwy noża dolnego
-
Zamontuj nóż dolny, ustawiając ucha mocujące między podkładką a śrubą regulacyjną listwy noża dolnego (Rysunek 20).
-
Zamocuj listwę noża dolnego do każdej płyty bocznej za pomocą śrub noża dolnego (nakrętki na śrubach) i 3 podkładek (łącznie 6).
-
Załóż po jednej podkładce nylonowej po każdej stronie wypukłości płyty bocznej. Załóż podkładkę stalową na zewnątrz każdej z podkładek nylonowych (Rysunek 22).
-
Dokręć śruby listwy noża dolnego momentem o wartości od 27 do 36 N·m.
-
Dokręcaj nakrętki zabezpieczające do momentu zlikwidowania luzu na podkładkach stalowych, jednak nie na tyle mocno, żeby nie dało się ich przekręcić ręką. Przy podkładkach po wewnętrznej stronie może być niewielki odstęp.
Important: Nie dokręcaj nakrętek zbyt mocno, gdyż może dojść do wygięcia płyt bocznych.
-
Dokręć nakrętkę regulacyjną naprężenia sprężyny do momentu opadnięcia sprężyny, a następnie cofnij ją o 1/2 obrotu (Rysunek 23).
-
Wyreguluj nóż dolny względem bębna, patrz rozdział Regulacja siły docisku noża dolnego do wirnika.
Specyfikacja noża dolnego
Instalacja noża dolnego
-
Za pomocą skrobaka oczyść powierzchnię listwy noża dolnego z rdzy i kamienia.
-
Przed zamontowaniem noża dolnego delikatnie posmaruj powierzchnię listwy dolnej olejem.
-
Upewnij się, że gwinty wszystkich śrub listwy noża dolnego są czyste.
-
Wkręć nowe śruby (5/16–18UNC–2A) mocujące nóż dolny do listwy, ale nie dokręcaj ich. Nałóż na gwinty śrub środek przeciwdziałający przywieraniu.
Important: Nie nakładaj środka przeciwdziałającego przywieraniu na stożkową część gwintów śrub.
-
Za pomocą klucza dynamometrycznego i klucza do śrub noża dolnego (TOR510880) dokręć 2 zewnętrzne śruby z momentem 1 N∙m.
-
Dokręć śruby z momentem 25,4 N∙m w kolejności wskazanej na Rysunek 24.
-
Po montażu przeszlifuj nóż dolny.
Przygotowanie wirnika do szlifowania
-
Przed szlifowaniem upewnij się, że wszystkie elementy zespołu tnącego są w dobrym stanie i usuń wszelkie usterki.
-
Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta szlifierki do wirników i przeszlifuj wirnik tnący zgodnie z poniższymi parametrami.
Specyfikacja ostrzenia wirnika Średnica nowego wirnika 128,5 mm Minimalna dopuszczalna średnica zużytego wirnika 114,3 mm Kąt przyłożenia ostrza 30° ± 5° Szerokość powierzchni czołowej ostrza 1,0 mm Zakres szerokości powierzchni czołowej ostrza od 0,8 do 1,2 mm Minimalna dopuszczalna różnica średnic po obu stronach wirnika 0,25 mm
Szlifowanie profilujące wirnika
Nowy wirnik ma szerokość powierzchni czołowej od 1,3 do 1,5 mm i kąt profilu szlifowania 30°.
Gdy powierzchnia czołowa krawędzi zwiększy się powyżej 3 mm, należy wykonać następujące czynności:
-
Przeprowadzić szlifowanie profilujące wszystkich ostrzy wirnika pod kątem 30°, aż szerokość powierzchni czołowej wyniesie 1,3 mm (Rysunek 25.
-
Przeprowadzić szlifowanie obrotowe wirnika w celu uzyskania bicia promieniowego na poziomie poniżej 0,025 mm.
Note: Spowoduje to nieznaczne zwiększenie szerokości powierzchni czołowej ostrzy.
-
Wyreguluj zespół tnący, patrz instrukcja obsługi zespołu tnącego.
Note: W celu dłuższego zachowania ostrości krawędzi tnących wirnika i noża dolnego należy po szlifowaniu wirnika i/lub noża dolnego ponownie sprawdzić docisk wirnika do noża dolnego po skoszeniu dwóch obszarów fairway, gdyż na skutek usunięcia zadziorów może wystąpić nieprawidłowy docisk wirnika do noża dolnego powodujący przyspieszone zużycie.
Specyfikacja ostrzenia noża dolnego

Kąt przyłożenia dla standardowego noża dolnego | 3° minimum |
Kąt przyłożenia dla przedłużonego noża dolnego | 7° minimum |
Zakres kąta szlifowania przedniej krawędzi | Od 13° do 17° |
Sprawdzanie kąta zeszlifowania górnej krawędzi.
Niezmiernie ważny jest właściwy dobór kąta szlifowania noży dolnych.
Aby sprawdzić kąt uzyskiwany za pomocą danej szlifierki, użyj wskaźnika nachylenia (numer części Toro 131-6828) oraz wspornika wskaźnika nachylenia (numer części Toro 131-6829); w razie potrzeby skoryguj niedokładności ustawienia szlifierki.
-
Umieść wskaźnik nachylenia na dolnej powierzchni noża dolnego w sposób pokazany na Rysunek 27.
-
Naciśnij przycisk Alt Zero (Ustaw zero) na wskaźniku nachylenia.
-
Przyłóż wspornik wskaźnika nachylenia na krawędzi noża dolnego w taki sposób, aby krawędź magnesu zrównała się z krawędzią noża dolnego (Rysunek 28).
Note: Na tym etapie wyświetlacz cyfrowy powinien być widoczny z tej samej strony co w kroku 1.
-
Przyłóż wskaźnik nachylenia do wspornika w sposób podany na Rysunek 28.
Note: Wyświetlana wartość to kąt wytwarzany przez daną szlifierkę, powinien on różnić się od zalecanego kąta szlifowania górnej krawędzi o maksymalnie 2° stopnie.
Ostrzenie jednostki tnącej na obrotach wstecznych
Niebezpieczeństwo
Kontakt z głowicami tnącymi oraz innymi częściami tnącymi może spowodować obrażenia ciała.
Twoje palce, ręce i elementy odzieży powinny znajdować się w bezpiecznej odległości od wirników lub innych ruchomych części.
-
Podczas ostrzenia wstecznego trzymaj się z dala od wirnika.
-
Nigdy nie używaj do ostrzenia wstecznego pędzla malarskiego na krótkim uchwycie. Kompletny zespół uchwytu, część nr 29-9100, lub poszczególne części są dostępne u Państwa autoryzowanego dystrybutora Toro.
-
Ustaw maszynę na czystym, poziomym terenie, opuść zespoły tnące, wyłącz silnik, załącz hamulec postojowy i wyjmij kluczyk zapłonu.
-
Odłącz silniki wirników od jednostek tnących oraz odłącz i zdejmij jednostki tnące z ramion podnoszenia.
-
Podłącz maszynę do ostrzenia wstecznego do jednostki tnącej poprzez włożenie trzpienia kwadratowego o boku 12,7 mm (3/8”) do złącza z wielowpustem z tyłu jednostki tnącej.
Note: Dodatkowe instrukcje i procedury dotyczące ostrzenia wstecznego dostępne są w Instrukcji obsługi zespołu jezdnego oraz Instrukcji ostrzenia kosiarek wirnikowych i rotacyjnych Toro, numer formularza 80-300PT.
Note: Aby uzyskać lepszą jakość krawędzi tnącej, po zakończeniu ostrzenia przejedź pilnikiem w poprzek przedniej powierzchni noża dolnego i wirnika. Sprawi to, że usunięte zostaną wszelkie zadziory lub chropowatości krawędzi, które mogły powstać na krawędzi tnącej.