Wprowadzenie

Ten zespół tnący jest przeznaczony do koszenia trawy na obszarach greenów i małych terenów fairway na polach golfowych.

Aby uzyskać informacje na temat urządzenia i akcesoriów, znaleźć dealera lub zarejestrować swoje urządzenie, skontaktuj się bezpośrednio z firmą Toro za pomocą witryny internetowej www.Toro.com.

Przeczytaj uważnie poniższe informacje, aby poznać zasady właściwej obsługi i konserwacji urządzenia, nie uszkodzić go i uniknąć obrażeń ciała. Odpowiedzialność za prawidłowe i bezpieczne użytkowanie produktu spoczywa na Tobie.

Aby skorzystać z serwisu, zakupić oryginalne części Toro lub uzyskać dodatkowe informacje, skontaktuj się z przedstawicielem autoryzowanego serwisu lub biurem obsługi klienta firmy Toro, a także przygotuj numer modelu i numer seryjny urządzenia. Rysunek 1 przedstawia położenie numeru modelu i numeru seryjnego na produkcie. Zapisz je w przewidzianym na to miejscu.

g016942

Niniejsza instrukcja zawiera opis potencjalnych zagrożeń, a zawarte w niej ostrzeżenia zostały oznaczone symbolem ostrzegawczym (Rysunek 2), który sygnalizuje niebezpieczeństwo mogące spowodować poważne obrażenia lub śmierć w razie zlekceważenia zalecanych środków ostrożności.

g000502

W niniejszej instrukcji występują 2 słowa podkreślające wagę informacji. Ważne zwraca uwagę na szczególne informacje techniczne, a Uwaga podkreśla informacje ogólne wymagające uwagi.

Ten produkt spełnia wymagania wszystkich odnośnych dyrektyw europejskich. Więcej informacji zawiera deklaracja włączenia na końcu niniejszej broszury.

Ostrzeżenie

KALIFORNIA

Propozycja 65 ostrzeżenie

Użycie tego produktu może skutkować narażeniem się na działanie związków chemicznych uznanych w Stanie Kalifornia za wywołujące raka, uszkodzenia płodu lub działające szkodliwie dla rozrodczości.

Bezpieczeństwo

Maszyna została zaprojektowana zgodnie z normami EN ISO 5395:2013 oraz ANSI B71.4-2017.

Ogólne zasady bezpieczeństwa

Produkt ten może spowodować amputację dłoni i stóp oraz wyrzucać obiekty. Aby uniknąć poważnych obrażeń ciała, zawsze przestrzegaj wszystkich instrukcji dotyczących bezpieczeństwa.

Używanie produktu w celach niezgodnych z jego przeznaczeniem może okazać się niebezpieczne dla operatora i osób postronnych.

  • Przed pierwszym uruchomieniem silnika należy zapoznać się z niniejszą instrukcją obsługi.

  • Nie zbliżać dłoni ani stóp do ruchomych części maszyny.

  • Zabronione jest używanie maszyny bez założonych i działających wszystkich osłon oraz innych urządzeń ochronnych.

  • Nie zbliżać się do wyrzutnika. Osoby postronne i zwierzęta powinny znajdować się w bezpiecznej odległości od maszyny.

  • Nie zezwalać dzieciom na podchodzenie w pobliże obszaru pracy. Nigdy nie pozwalaj dzieciom obsługiwać maszyny.

  • Jeśli z jakiegokolwiek powodu musisz opuścić stanowisko operatora, zaparkuj maszynę na równym podłożu, opuść zespoły tnące, odłącz napędy, załącz hamulec postojowy (jeżeli występuje), wyłącz silnik i wyjmij kluczyk zapłonu.

Niewłaściwe użytkowanie lub konserwacja maszyny może spowodować obrażenia ciała. W celu zmniejszenia ryzyka obrażeń ciała postępuj zgodnie z tymi zasadami bezpieczeństwa i zawsze zwracaj uwagę na ostrzegawczy symbol bezpieczeństwa (Rysunek 2), który oznacza: Uwaga, Ostrzeżenie lub Niebezpieczeństwo – zasady bezpieczeństwa osobistego. Nieprzestrzeganie powyższych zasad może doprowadzić do obrażeń ciała lub śmierci.

Dodatkowe informacje dotyczące bezpieczeństwa można znaleźć w odpowiednich rozdziałach niniejszej instrukcji obsługi.

Praktyki bezpiecznej obsługi

  • Uważnie przeczytaj Instrukcję obsługi zespołu jezdnego oraz inne materiały szkoleniowe. Zapoznaj się z elementami sterującymi, znakami bezpieczeństwa i prawidłową obsługą urządzenia. W przypadku gdy operator lub mechanik nie znają języka, w którym napisana jest niniejsza instrukcja, obowiązkiem właściciela jest wyjaśnienie im wszelkich kwestii.

  • Należy zapoznać się z bezpieczną obsługą urządzeń, elementami sterującymi operatora i znakami bezpieczeństwa.

  • Właściciel/operator może zapobiegać wypadkom i jest odpowiedzialny za obrażenia ciała innych osób i uszkodzenia mienia wynikłe wskutek wypadków.

  • Należy nosić odpowiedni ubiór, w tym ochronę oczu, pełne obuwie ochronne z podeszwą antypoślizgową, długie spodnie i ochronniki słuchu. Zwiąż włosy, jeśli są długie, i nie noś luźnej biżuterii.

  • Dokonaj oceny obszaru, w którym sprzęt będzie używany i usuń wszystkie obiekty, takie jak kamienie, zabawki i kawałki drutu, które mogą zostać wyrzucone przez maszynę.

  • Sprawdź, czy elementy sterujące obecności operatora, wyłączniki bezpieczeństwa i osłony zostały zamontowane i działają prawidłowo. Nie wolno używać maszyny, jeśli nie działa ona prawidłowo.

  • Po uderzeniu w przedmiot lub w razie wystąpienia odbiegających od normy drgań zatrzymaj maszynę, wyjmij kluczyk i odczekaj, aż zatrzymają się wszystkie ruchome elementy, a następnie sprawdź osprzęt. Przed kontynuowaniem pracy przeprowadź wszystkie niezbędne naprawy.

  • Nie zbliżaj dłoni ani stóp do zespołów tnących.

  • Wszystkie części muszą być w nienagannym stanie, a wszystkie elementy montażowe – dobrze dokręcone. Wymień wszystkie zużyte lub uszkodzone etykiety.

  • Uszkodzone lub zużyte ostrze może się złamać, a jego kawałki mogą być wyrzucone w kierunku operatora lub osób postronnych, powodując poważne obrażenia ciała lub śmierć.

  • Regularnie sprawdzaj ostrze pod kątem zużycia i uszkodzeń.

  • Podczas sprawdzania stanu ostrzy zachowaj szczególną ostrożność. Na czas wykonywania czynności serwisowych owiń ostrza lub załóż rękawice i zachowaj ostrożność. Ostrza należy wymienić lub naostrzyć, nie wolno ich prostować ani spawać.

  • Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku maszyn wieloostrzowych, ponieważ obrót jednego ostrza może spowodować obracanie się innych.

Naklejki informacyjne i ostrzegawcze

Graphic

Etykiety dotyczące bezpieczeństwa oraz instrukcje są wyraźnie widoczne dla operatora i znajdują się w pobliżu wszystkich miejsc potencjalnego zagrożenia. Uszkodzone i brakujące etykiety należy wymienić.

decal104-7729
decal120-9570
decal131-1820

Montaż

Montaż rolki

Jednostka tnąca dostarczana jest bez przedniej rolki. Zakup rolkę u wybranego sprzedawcy i zamontuj ją na jednostce jezdnej w następujący sposób:

  1. Odkręć i zdejmij śrubę zamkową, podkładkę i nakrętkę kołnierzową mocujące jedno z ramion wysokości cięcia do płyty bocznej jednostki tnącej (Rysunek 3).

    g016936
  2. Poluzuj śruby mocujące rolkę znajdujące się na ramionach wysokości cięcia.

  3. Wsuń wał rolki w ramię wysokości cięcia po stronie przeciwnej do jednostki tnącej.

  4. Nałóż ramię wysokości cięcia na wał rolki.

  5. Zamontuj luźno rolkę do jednostki tnącej, korzystając z ramienia wysokości cięcia i wcześniej odkręconych elementów mocujących.

  6. Ustaw rolkę centralnie między ramionami wysokości cięcia.

  7. Dokręć śruby mocujące rolki.

  8. Wyreguluj, ustawiając pożądaną wysokość cięcia i dokręć elementy mocujące ramion wysokości cięcia.

Przygotowanie jednostki tnącej do eksploatacji na maszynach eFlex

Części potrzebne do tej procedury:

Płytka stykowa1
Obciążnik prętowy (dostarczony razem z jednostką samojezdną)1
Śruba z łbem wieńcowym (dostarczona razem z jednostką samojezdną)1

Instalowanie płytki stykowej

Jeżeli będziesz korzystać z jednostki tnącej na jednostce samojezdnej eFlex, zamontuj dostarczoną płytkę stykową, a następnie wyreguluj czujniki maszyny zgodnie z poleceniami w Instrukcji obsługi zespołu jezdnego eFlex. Jeżeli będziesz korzystać z jednostki tnącej na maszynach z napędem benzynowym, nie będziesz potrzebować płytki stykowej. Jeżeli będziesz korzystać z jednostki tnącej jednocześnie na maszynach z napędem benzynowym i maszynach typu eFlex, możesz zamontować płytkę stykową i pozostawić ją na miejscu, niezależnie od rodzaju maszyny, z której będziesz korzystać.

  1. Odkręć śrubę środkowej osłony trawy (Rysunek 4).

  2. Zamontuj płytkę stykową w górnej części zespołu tnącego, używając wcześniej odkręconej śruby (Rysunek 4).

    g017294

Montaż obciążnika prętowego

  1. Powiększ dolny otwór w prawej stronie zespołu tnącego za pomocą wiertła 9 mm (Rysunek 5).

    g026123
  2. Posmaruj pierścień o-ring na obciążniku prętowym.

  3. Włóż obciążnik stroną z pierścieniem o-ring w przygotowany wcześniej otwór.

  4. Zamocuj gwintowaną stronę obciążnika prętowego do ramy za pomocą śruby z łbem wieńcowym (Rysunek 6).

    g026124

Montaż nakrętki wciskanej (tylko wersja CE)

Części potrzebne do tej procedury:

Nakrętka wciskana1
  1. Poluzuj śrubę kołnierzową mocującą pokrywę paska i zdemontuj pokrywę paska.

  2. Nakrętkę wciskaną nasuń na zatyczkę pokrywy paska (Rysunek 7).

    g027722
  3. Załóż pokrywę paska.

Regulacja zespołu tnącego

  1. Podeprzyj jednostkę tnącą, patrz rozdział Podparcie jednostki tnącej.

  2. Wyreguluj nóż dolny względem bębna, patrz rozdział Regulacja noża dolnego względem wirnika.

  3. Wyreguluj wysokość tylnej rolki, patrz rozdział Regulacja wysokości tylnej rolki.

  4. Wyreguluj wysokość koszenia, patrz rozdział Regulacja wysokości koszenia.

  5. Wyreguluj nóż odcinający, patrz rozdział Regulacja noża odcinającego.

  6. Skonfiguruj i przygotuj jednostkę tnącą zgodnie z opisem w instrukcji obsługi zespołu jezdnego.

Przegląd produktu

Zespoły jezdneJednostki tnące wymienione powyżej można montować na zespołach jezdnych Flex i eFlex o odpowiedniej wielkości.
Szerokość cięciaFlex/eFlex 1820 — 46 cm, Flex/eFlex 2120 — 53 cm
Wysokość koszeniaUstaw przednią rolkę za pomocą 2 pionowych śrub i utrzymaj ją za pomocą 2 śrub i nakrętek.
Zakres wysokości cięciaStandardowy teoretyczny zakres wysokości koszenia wynosi od 1,6 mm do 12,7 mm. Roboczy zakres wysokości koszenia z zamontowanym zestawem do koszenia wysokiego wynosi od 7 mm do 25 mm. Rzeczywista wysokość koszenia może różnić się w zależności od warunków murawy, rodzaju noża dolnego, rolek i zainstalowanego osprzętu.
Łożyska wirnikaStosowane są dwa uszczelnione łożyska kulkowe głębokorowkowe ze stali nierdzewnej.
RolkiŚrednica przedniej rolki wynosi 6,3 cm, przy czym klient może wybrać wiele konfiguracji. Tylna rolka jest rolką stalową o pełnej budowie i średnicy 5,1 cm.
Nóż dolnyOmawiana maszyna jest w standardzie wyposażona w nóż dolny EdgeMax Microcut. Dostępne są również inne noże dolne o różnych konfiguracjach. Nóż dolny jest przymocowany do obrobionej listwy żeliwnej za pomocą 13 śrub (2120) lub 11 śrub (1820).
Regulacja noża dolnegoRegulacja położenia w stosunku do wirnika odbywa się za pomocą dwóch śrub; zapewniono indeksację położenia w pozycjach odpowiadających przesunięciu noża dolnego co 0,018 mm.
Osłona przed trawąOsłona bez regulacji z regulowanym nożem odcinającym poprawiająca zrzucanie trawy z wirnika w warunkach wilgotności.
PrzeciwwagaObciążnik z żeliwa zamocowany po przeciwnej stronie napędu jednostki tnącej w celu jej wyważenia.
Waga netto, 2120 (bez przedniej rolki)11 ostrzy — 32,2 kg, 14 ostrzy — 33,5 kg
Waga netto, 1820 (bez przedniej rolki)11 ostrzy — 30,8 kg, 14 ostrzy — 32,2 kg

Osprzęt/akcesoria

Dostępna jest gama osprzętu i akcesoriów zatwierdzonych przez firmę Toro przeznaczonych do stosowania z urządzeniem i zwiększających jego możliwości. Skontaktuj się z przedstawicielem autoryzowanego serwisu, dystrybutorem lub wejdź na stronę www.Toro.com, aby uzyskać listę zatwierdzonego osprzętu i zatwierdzonych akcesoriów.

Dla zagwarantowania wydajnej i bezpiecznej pracy maszyny należy stosować wyłącznie części zamienne/akcesoria zalecane przez firmę Toro. Części zamienne i akcesoria wykonane przez innych producentów mogą być niebezpieczne. Stosowanie ich mogłoby unieważnić gwarancję na produkt.

Działanie

Więcej informacji dotyczących obsługi maszyny można znaleźć w instrukcji obsługi zespołu jezdnego. Nóż dolny należy regulować każdego dnia przed przystąpieniem do eksploatacji jednostki tnącej, patrz rozdział Nóż dolny należy regulować każdego dnia. Przed rozpoczęciem koszenia na obszarach greenów należy dokonać koszenia próbnego, aby sprawdzić jakość cięcia i upewnić się, że wygląd po koszeniu jest prawidłowy.

Konserwacja

Note: Określ lewą i prawą stronę maszyny ze standardowego stanowiska operatora.

Podparcie jednostki tnącej

W przypadku konieczności przechylenia jednostki tnącej w celu odsłonięcia noża dolnego/wirnika należy podtrzymać tylną część jednostki tnącej za pomocą podpory w taki sposób, aby nakrętki śrub regulujących na tylnej części listwy ostrza nie znajdowały się na powierzchni roboczej (Rysunek 8).

g016943

Regulacja siły docisku noża dolnego do wirnika

Nóż dolny należy regulować każdego dnia

Każdego dnia przed koszeniem lub w razie potrzeby należy sprawdzić, czy nóż dolny prawidłowo styka się z wirnikiem. Tą kontrolę przeprowadzaj również wtedy, gdy jakość koszenia jest zadowalająca.

  1. Opuść jednostki tnące na twardą powierzchnię, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk ze stacyjki.

  2. Powoli obracaj wirnik w odwrotnym kierunku i nasłuchuj dźwięku wydawanego przy kontakcie wirnika z nożem dolnym.

    • Jeżeli nie da się poza wszelką wątpliwość stwierdzić kontaktu noża z wirnikiem, należy przeprowadzić regulację noża dolnego w sposób opisany poniżej.

      1. Obracaj śruby regulacyjne noża dolnego w prawo (Rysunek 9), po jednym kliknięciu na raz, aż da się odczuć i będzie słychać lekki docisk.

        Note: Śruby regulacyjne posiadają zapadki w pozycjach odpowiadających przesunięciu noża dolnego o 0,018 mm.

        g014595
      2. Wsuń długi pasek papieru do testu cięcia (część zamienna Toro o numerze katalogowym 125-5610) między wirnik a nóż dolny, prostopadle do jego krawędzi (Rysunek 10), a następnie powoli przekręcaj wirnik w kierunku do przodu, pasek papieru powinien zostać przecięty. Jeśli to nie nastąpi, powtórz kroki 1 oraz 2 aż do uzyskania przecięcia papieru.

    • Jeżeli występuje nadmierny docisk noża do wirnika lub opór przy obracaniu wirnika, konieczne będzie ostrzenie wsteczne, ponowne zlicowanie przedniej krawędzi noża dolnego lub przeszlifowanie jednostki tnącej w celu uzyskania ostrych krawędzi niezbędnych do precyzyjnego cięcia. Procedura jest opisana w Instrukcji ostrzenia kosiarek wirnikowych i rotacyjnych Toro, Formularz nr 09168SL.

    Important: Zawsze preferowany jest lekki docisk. Jeżeli nie zostanie zachowany lekki docisk, krawędzie noża dolnego/ostrzy wirnika nie będą się samoczynnie ostrzyć, co po pewnym czasie będzie skutkować stępieniem krawędzi tnących. Jeżeli docisk będzie zbyt duży, nastąpi przyśpieszone zużycie noża dolnego/ostrzy wirnika z możliwością nierównomiernego zużycia, co będzie miało negatywny wpływ na jakość koszenia.

    Note: W miarę przesuwania się ostrzy wirnika wzdłuż noża dolnego na całej długości powierzchni przedniej krawędzi tnącej noża dolnego pojawią się niewielkie zadziory. Okresowe usunięcie tych zadziorów za pomocą pilnika pozwoli poprawić jakość koszenia.Po dłuższym okresie eksploatacji przy obu końcach noża dolnego powstaną niewielkie uskoki. Aby zapewnić płynne działanie, występy te należy zaokrąglić lub spiłować na równo z krawędzią tnącą noża dolnego.

Regulacja noża dolnego względem wirnika

Zastosuj tę procedurę po pierwszym ustawieniu jednostki tnącej oraz po szlifowaniu, ostrzeniu na obrotach wstecznych lub demontażu wirnika. Nie stanowi ona codziennej czynności regulacyjnej.

  1. Ustaw jednostkę tnącą na płaskiej, poziomej powierzchni roboczej.

  2. Przechyl jednostkę tnącą, aby odsłonić nóż dolny i wirnik.

    Note: Upewnij się, że nakrętki w tylnej części śrub regulacyjnych noża dolnego nie opierają się o powierzchnię roboczą (Rysunek 8).

  3. Obróć wirnik, aby ostrze przechodziło między łbami pierwszej i drugiej śruby noża dolnego po prawej stronie zespołu tnącego.

  4. Nanieś znak na to ostrze w miejscu, w którym przechodzi obok krawędzi noża dolnego.

    Note: Ułatwi to późniejsze regulacje.

  5. Wsuń podkładkę o wymiarze 0,05 mm między oznaczone ostrze a krawędź noża dolnego w punkcie, w którym oznaczone ostrze przechodzi przez krawędź noża dolnego 4.

  6. Obróć prawą śrubę regulacyjną noża dolnego (Rysunek 9) do momentu, aż poczujesz lekki opór na podkładce przy przesuwaniu jej z jednej strony na drugą. Zdemontuj podkładkę.

  7. Odnośnie do lewej strony zespołu tnącego, powoli obróć wirnik tak, aby najbliższe ostrze przechodziło przez krawędź noża dolnego między łbami pierwszej i drugiej śruby.

  8. Powtórz kroki od 4 do 6 dla lewej strony zespołu tnącego i lewej śruby regulacyjnej listwy noża dolnego.

  9. Powtarzaj kroki 5 i 6 do momentu, aż poczujesz lekki opór w miejscach styku po lewej i prawej stronie zespołu tnącego.

  10. Aby uzyskać lekką styczność między wirnikiem a nożem dolnym, obróć każdą śrubę regulacyjną noża dolnego w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara o 3 kliknięcia.

    Note: Każde kliknięcie śruby regulacyjnej listwy noża dolnego przesuwa nóż dolny o 0,018 mm. Nie dokręcaj śrub regulacyjnych zbyt mocno.Obracanie śruby regulacyjnej w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara przesuwa krawędź noża dolnego bliżej wirnika. Obracanie śruby regulacyjnej w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara odsuwa krawędź noża dolnego od wirnika.

  11. Wsuń długi pasek papieru do testu cięcia (część zamienna Toro o numerze katalogowym 125-5610) między wirnik a nóż dolny, prostopadle do jego krawędzi (Rysunek 10), a następnie powoli przekręcaj wirnik w kierunku do przodu, pasek papieru powinien zostać przecięty. Jeśli to nie nastąpi, przekręć każdą ze śrub regulacyjnych noża dolnego w prawo o jedno kliknięcie i powtarzaj sprawdzanie aż do uzyskania przecięcia papieru.

    g014411

Note: Jeżeli występuje nadmierny docisk noża do wirnika lub opór przy obracaniu wirnika, konieczne będzie ostrzenie wsteczne, ponowne zlicowanie przedniej krawędzi noża dolnego lub przeszlifowanie jednostki tnącej w celu uzyskania ostrych krawędzi niezbędnych do precyzyjnego cięcia. Procedura jest opisana w Instrukcji ostrzenia kosiarek wirnikowych i rotacyjnych Toro, Formularz nr 09168SL.

Regulacja wysokości tylnej rolki

W zależności od pożądanej wysokości koszenia uchwyty tylnej rolki (Rysunek 11 lub Rysunek 12) należy ustawić w niskim lub wysokim położeniu:

  • Umieść podkładkę dystansową nad kołnierzem montażowym płyty bocznej (ustawienie fabryczne) w sposób przedstawiony na Rysunek 11, aby uzyskać zakres wysokości cięcia od 1,5 mm do 6 mm.

    g014404
  • Umieść podkładkę dystansową pod kołnierzem montażowym płyty bocznej w sposób przedstawiony na Rysunek 12, aby uzyskać zakres wysokości cięcia od 3 mm do 25 mm.

    g014405
  1. Unieś tylną część jednostki tnącej i podłóż klocek pod nóż dolny.

  2. Odkręć 2 nakrętki mocujące każdy uchwyt rolki i zdejmij podkładki dystansowe po obu stronach kołnierza montażowego płyty bocznej.

  3. Opuść rolkę i usuń śruby z kołnierzy montażowych i podkładek dystansowych płyty bocznej.

  4. Umieść podkładki dystansowe na śrubach powyżej lub poniżej uchwytów rolki zgodnie z wymaganiami (Rysunek 11 lub Rysunek 12).

  5. Dokręć uchwyt rolki i podkładki dystansowe po spodniej stronie kołnierza montażowego płyty bocznej za pomocą wcześniej odkręconych nakrętek.

Note: Położenie tylnej rolki względem wirnika jest zależne od tolerancji wykonania użytych podzespołów, a ich równoległe ustawienie nie jest wymagane.

Regulacja wysokości koszenia

Korzystając z poniższej tabeli ustal, który nóż dolny nadaje się najlepiej do pożądanej wysokości koszenia.

Nóż dolnyNr katalogowy częściWysokość cięcia
Edgemax Micro-cut (część standardowa)115-18801,5 do 4,7 mm
EdgeMax Tournament (opcjonalnie)115-18813,1 do 12,7 mm
Micro-cut (opcjonalnie)93-42621,5 do 4,7 mm
Tournament (opcjonalnie)93-42633,1 do 12,7 mm
Extended Micro-cut (opcjonalnie)108-43031,5 do 4,7 mm
Extended Tournament (opcjonalnie)108-43023,1 do 12,7 mm
Low-cut (opcjonalnie)93-42644,7 do 25,4 mm
High-cut (nóż opcjonalny do koszenia wysokiego)94-63927,9 do 25,4 mm
Fairway (nóż opcjonalny)63-86009,5 do 25,4 mm
Fairway EdgeMax (nóż opcjonalny)112–74759,5 do 25,4 mm

Note: W przypadku wysokości cięcia przekraczającej 9,5 mm zamontuj zestaw wysokości koszenia dla koszenia wysokiego.

Regulacja wskaźnika wysokości koszenia

Przed przystąpieniem do regulacji wysokości koszenia należy ustawić wskaźnik wysokości koszenia w sposób opisany poniżej:

  1. Poluzuj nakrętkę na pręcie wskaźnika i ustaw śrubę regulacyjną na wymaganą wysokość cięcia (Rysunek 13).

    Note: Odległość między spodem łba śruby a czołem pręta stanowi wysokość cięcia.

    g000489
  2. Dokręć nakrętkę.

Regulacja wysokości koszenia

  1. Poluzuj nakrętki zabezpieczające mocujące ramiona wysokości cięcia do płyt bocznych jednostki tnącej (Rysunek 14).

    g014407
  2. Zaczep łeb śruby wskaźnika wysokości cięcia o prawą stronę krawędzi tnącej noża dolnego i oprzyj tylny koniec drążka na tylnej części rolki (Rysunek 15).

    g016945
  3. Obróć śrubę regulacyjną aż do uzyskania styczności rolki z przednią częścią drążka wskaźnika.

  4. Powtórz kroki 2 oraz 3 dla lewej strony.

  5. Wyreguluj oba końce rolki aż do uzyskania równoległości całej rolki względem noża dolnego.

    Important: Przy prawidłowym ustawieniu rolki tylna i przednia będą się stykać z drążkiem wskaźnika, a śruba będzie dopasowana do noża dolnego. To gwarantuje, że wysokość cięcia jest identyczna po obu końcach noża dolnego.

  6. Dokręć nakrętki tak, aby wyeliminować luz na podkładce.

  7. Upewnij się, że ustawienie wysokości koszenia jest prawidłowe, w razie potrzeby wykonaj procedurę ponownie.

Regulacja ustawień przycinania

Na jednostce tnącej występuje sześć ustawień przycinania, które można dostosować do warunków murawy. Zacznij regulację ustawień przycinania od dostosowania ich do wysokości koszenia, po czym sprawdź jednostkę tnącą i dostosuj przycinanie do pożądanej jakości koszenia.

  1. Wyłącz maszynę w następujący sposób:

    • Jednostki z napędem benzynowym: wyłącz silnik i odłącz przewód świecy zapłonowej.

    • Jednostki z napędem elektrycznym: wyłącz maszynę i odłącz łącznik akumulatora (uchwyt typu T).

  2. Poluzuj śrubę kołnierzową mocującą pokrywę paska i zdemontuj pokrywę paska, aby odsłonić pasek (Rysunek 16).

    g016915
  3. Poluzuj nakrętkę przy osłonie łożyska (Rysunek 17).

    g017116
  4. Przy użyciu klucza 16 mm obróć obudowę łożyska, aby zapewnić jego swobodną pracę.

  5. Zdejmij pasek (Rysunek 17).

  6. Korzystając z wykresu podanego na etykiecie w Rysunek 18, określ pożądane ustawienia przycinania oraz koła pasowe, które będziesz musiał przemieścić.

    Note: Każde koło pasowe jest oznaczone numerem (22, 24 i 25). Przemieść koła pasowe w położenie wskazane na wykresie dla ustawień przycinania.

    decal131-1820
  7. Poluzuj dwa wkręty ustalające na każdym kole pasowym, które musisz wprawić w ruch kluczem imbusowym.

  8. Zdejmij każde koło pasowe.

  9. Zainstaluj każde koło pasowe w nowym położeniu wskazanym na etykiecie (Rysunek 18).

    Note: Upewnij się, że wkręty ustalające na każdym kole pasowym są umiejscowione w sposób pozwalający na ich dopasowanie do klucza i płaskiej powierzchni wału.

  10. Dokręć śruby ustalające momentem od 8,3 do 8,9 N·m.

  11. Zamontuj pasek.

  12. Upewnij się, że sprężyna dociskowa zapewnia napięcie paska (Rysunek 17).

  13. Dokręć nakrętkę przy osłonie łożyska.

  14. Załóż pokrywę paska.

Regulacja noża odcinającego

Wyreguluj nóż odcinający tak, aby zapewnić równy strumień wyrzutu ścinków z obszaru wirnika:

Note: Nóż można regulować w celu dostosowania do zmian w ukształtowaniu murawy. W przypadku gdy murawa jest szczególnie sucha, przybliż nóż do wirnika. I odwrotnie, w przypadku gdy murawa jest mokra, oddal nóż od wirnika. Aby zapewnić optymalną efektywność, nóż powinien być równoległy do wirnika. Wyreguluj nóż za każdym razem, gdy wirnik jest ostrzony na szlifierce wirnika.

  1. Poluzuj śruby mocujące belkę górną (Rysunek 19) do zespołu tnącego.

    g014643
  2. Wsuń szczelinomierz o wymiarze 1,5 mm między górną część wirnika a listwę noża, po czym dokręć śruby.

    Important: Upewnij się, że nóż i wirnik znajdują się w równej odległości od siebie na długości całego wirnika.

    Note: Wyreguluj wielkość szczeliny stosownie do stanu trawnika.

Serwisowanie noża dolnego

Aby zapobiec uszkodzeniu wirnika, listwy lub noża dolnego, listwa i nóż dolny mogą być serwisowane wyłącznie przez odpowiednio przeszkolonego mechanika. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie jednostki tnącej do serwisowania u autoryzowanego dystrybutora firmy Toro. Kompletne instrukcje, narzędzia specjalne i schematy dotyczące serwisowania noża dolnego można znaleźć w Instrukcji serwisowej do posiadanego zespołu jezdnego. Na wypadek konieczności samodzielnego zdemontowania lub zamontowania listwy noża dolnego poniżej podane są instrukcje i specyfikacje dotyczące serwisowania noża dolnego.

Important: Przy serwisowaniu noża dolnego należy zawsze przestrzegać procedur opisanych w Instrukcji serwisowej. Nieprawidłowe zamontowanie lub przeszlifowanie noża dolnego może doprowadzić do uszkodzenia wirnika, listwy lub noża dolnego.

Demontaż noża dolnego

  1. Obróć śrubę regulacyjną w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara w celu odwrócenia noża dolnego od wirnika (Rysunek 20).

    g014641
  2. Odkręcaj nakrętkę naciągu sprężyny do momentu, gdy podkładka nie będzie już dociśnięta do listwy noża dolnego (Rysunek 20).

  3. Po każdej stronie maszyny poluzuj nakrętkę zabezpieczającą mocującą śrubę listwy noża dolnego (Rysunek 21).

    g014409
  4. Zdemontuj każdą śrubę listwy noża dolnego, umożliwiając tym samym usunięcie i demontaż noża dolnego z urządzenia (Rysunek 21).

    Pozostaw 2 podkładki nylonowe i 1 podkładkę stalową na każdym końcu noża dolnego (Rysunek 22).

    g257517

Montaż listwy noża dolnego

  1. Zamontuj nóż dolny, ustawiając ucha mocujące między podkładką a śrubą regulacyjną listwy noża dolnego (Rysunek 20).

  2. Zamocuj listwę noża dolnego do każdej płyty bocznej za pomocą śrub noża dolnego (nakrętki na śrubach) i 3 podkładek (łącznie 6).

  3. Załóż po jednej podkładce nylonowej po każdej stronie wypukłości płyty bocznej. Załóż podkładkę stalową na zewnątrz każdej z podkładek nylonowych (Rysunek 22).

  4. Dokręć śruby listwy noża dolnego momentem o wartości od 27 do 36 N·m.

  5. Dokręcaj nakrętki zabezpieczające do momentu zlikwidowania luzu na podkładkach stalowych, jednak nie na tyle mocno, żeby nie dało się ich przekręcić ręką. Przy podkładkach po wewnętrznej stronie może być niewielki odstęp.

    Important: Nie dokręcaj nakrętek zbyt mocno, gdyż może dojść do wygięcia płyt bocznych.

  6. Dokręć nakrętkę regulacyjną naprężenia sprężyny do momentu opadnięcia sprężyny, a następnie cofnij ją o 1/2 obrotu (Rysunek 23).

    g006505
  7. Wyreguluj nóż dolny względem bębna, patrz rozdział Regulacja siły docisku noża dolnego do wirnika.

Specyfikacja noża dolnego

Instalacja noża dolnego

  1. Za pomocą skrobaka oczyść powierzchnię listwy noża dolnego z rdzy i kamienia.

  2. Przed zamontowaniem noża dolnego delikatnie posmaruj powierzchnię listwy dolnej olejem.

  3. Upewnij się, że gwinty wszystkich śrub listwy noża dolnego są czyste.

  4. Wkręć nowe śruby (5/16–18UNC–2A) mocujące nóż dolny do listwy, ale nie dokręcaj ich. Nałóż na gwinty śrub środek przeciwdziałający przywieraniu.

    Important: Nie nakładaj środka przeciwdziałającego przywieraniu na stożkową część gwintów śrub.

  5. Za pomocą klucza dynamometrycznego i klucza do śrub noża dolnego (TOR510880) dokręć 2 zewnętrzne śruby z momentem 1 N∙m.

  6. Dokręć śruby z momentem 25,4 N∙m w kolejności wskazanej na Rysunek 24.

    g254874
  7. Po montażu przeszlifuj nóż dolny.

Przygotowanie wirnika do szlifowania

  1. Przed szlifowaniem upewnij się, że wszystkie elementy zespołu tnącego są w dobrym stanie i usuń wszelkie usterki.

  2. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta szlifierki do wirników i przeszlifuj wirnik tnący zgodnie z poniższymi parametrami.

    Specyfikacja ostrzenia wirnika
    Średnica nowego wirnika128,5 mm
    Minimalna dopuszczalna średnica zużytego wirnika114,3 mm
    Kąt przyłożenia ostrza30° ± 5°
    Szerokość powierzchni czołowej ostrza1,0 mm
    Zakres szerokości powierzchni czołowej ostrzaod 0,8 do 1,2 mm
    Minimalna dopuszczalna różnica średnic po obu stronach wirnika0,25 mm

Szlifowanie profilujące wirnika

Nowy wirnik ma szerokość powierzchni czołowej od 1,3 do 1,5 mm i kąt profilu szlifowania 30°.

Gdy powierzchnia czołowa krawędzi zwiększy się powyżej 3 mm, należy wykonać następujące czynności:

  1. Przeprowadzić szlifowanie profilujące wszystkich ostrzy wirnika pod kątem 30°, aż szerokość powierzchni czołowej wyniesie 1,3 mm (Rysunek 25.

    g028800
  2. Przeprowadzić szlifowanie obrotowe wirnika w celu uzyskania bicia promieniowego na poziomie poniżej 0,025 mm.

    Note: Spowoduje to nieznaczne zwiększenie szerokości powierzchni czołowej ostrzy.

  3. Wyreguluj zespół tnący, patrz instrukcja obsługi zespołu tnącego.

Note: W celu dłuższego zachowania ostrości krawędzi tnących wirnika i noża dolnego należy po szlifowaniu wirnika i/lub noża dolnego ponownie sprawdzić docisk wirnika do noża dolnego po skoszeniu dwóch obszarów fairway, gdyż na skutek usunięcia zadziorów może wystąpić nieprawidłowy docisk wirnika do noża dolnego powodujący przyspieszone zużycie.

Specyfikacja ostrzenia noża dolnego

g032182
Kąt przyłożenia dla standardowego noża dolnego3° minimum
Kąt przyłożenia dla przedłużonego noża dolnego7° minimum
Zakres kąta szlifowania przedniej krawędziOd 13° do 17°

Sprawdzanie kąta zeszlifowania górnej krawędzi.

Niezmiernie ważny jest właściwy dobór kąta szlifowania noży dolnych.

Aby sprawdzić kąt uzyskiwany za pomocą danej szlifierki, użyj wskaźnika nachylenia (numer części Toro 131-6828) oraz wspornika wskaźnika nachylenia (numer części Toro 131-6829); w razie potrzeby skoryguj niedokładności ustawienia szlifierki.

  1. Umieść wskaźnik nachylenia na dolnej powierzchni noża dolnego w sposób pokazany na Rysunek 27.

    g034113
  2. Naciśnij przycisk Alt Zero (Ustaw zero) na wskaźniku nachylenia.

  3. Przyłóż wspornik wskaźnika nachylenia na krawędzi noża dolnego w taki sposób, aby krawędź magnesu zrównała się z krawędzią noża dolnego (Rysunek 28).

    Note: Na tym etapie wyświetlacz cyfrowy powinien być widoczny z tej samej strony co w kroku 1.

    g034114
  4. Przyłóż wskaźnik nachylenia do wspornika w sposób podany na Rysunek 28.

    Note: Wyświetlana wartość to kąt wytwarzany przez daną szlifierkę, powinien on różnić się od zalecanego kąta szlifowania górnej krawędzi o maksymalnie 2° stopnie.

Ostrzenie jednostki tnącej na obrotach wstecznych

Niebezpieczeństwo

Kontakt z głowicami tnącymi oraz innymi częściami tnącymi może spowodować obrażenia ciała.

Twoje palce, ręce i elementy odzieży powinny znajdować się w bezpiecznej odległości od wirników lub innych ruchomych części.

  • Podczas ostrzenia wstecznego trzymaj się z dala od wirnika.

  • Nigdy nie używaj do ostrzenia wstecznego pędzla malarskiego na krótkim uchwycie. Kompletny zespół uchwytu, część nr 29-9100, lub poszczególne części są dostępne u Państwa autoryzowanego dystrybutora Toro.

  1. Ustaw maszynę na czystym, poziomym terenie, opuść zespoły tnące, wyłącz silnik, załącz hamulec postojowy i wyjmij kluczyk zapłonu.

  2. Odłącz silniki wirników od jednostek tnących oraz odłącz i zdejmij jednostki tnące z ramion podnoszenia.

  3. Podłącz maszynę do ostrzenia wstecznego do jednostki tnącej poprzez włożenie trzpienia kwadratowego o boku 12,7 mm (3/8”) do złącza z wielowpustem z tyłu jednostki tnącej.

    Note: Dodatkowe instrukcje i procedury dotyczące ostrzenia wstecznego dostępne są w Instrukcji obsługi zespołu jezdnego oraz Instrukcji ostrzenia kosiarek wirnikowych i rotacyjnych Toro, numer formularza 80-300PT.

    Note: Aby uzyskać lepszą jakość krawędzi tnącej, po zakończeniu ostrzenia przejedź pilnikiem w poprzek przedniej powierzchni noża dolnego i wirnika. Sprawi to, że usunięte zostaną wszelkie zadziory lub chropowatości krawędzi, które mogły powstać na krawędzi tnącej.