Wprowadzenie

Jednostka wertykulatora jest przeznaczona do zamontowania na kosiarce samojezdnej i służy do wykonywania prac komercyjnych przez zawodowych, wynajmowanych operatorów. Jest ona przeznaczona głównie do wertykulacji – pionowego cięcia trawy na dobrze utrzymywanych trawnikach w parkach, na boiskach sportowych i na gruntach komercyjnych. Używanie produktu w celach niezgodnych z jego przeznaczeniem może okazać się niebezpieczne dla operatora i osób postronnych.

Przeczytaj uważnie poniższe informacje, aby poznać zasady właściwej obsługi i konserwacji urządzenia, nie uszkodzić go i uniknąć obrażeń ciała. Odpowiedzialność za prawidłowe i bezpieczne użytkowanie produktu spoczywa na Tobie.

Odwiedź www.Toro.com w kwestiach dotyczących materiałów szkoleniowych z zakresu bezpieczeństwa oraz eksploatacji produktu, informacji na temat akcesoriów, pomocy w znalezieniu autoryzowanego sprzedawcy lub rejestracji urządzenia.

Aby skorzystać z serwisu, zakupić oryginalne części Toro lub uzyskać dodatkowe informacje, skontaktuj się z przedstawicielem autoryzowanego serwisu lub biurem obsługi klienta firmy Toro, a także przygotuj numer modelu i numer seryjny urządzenia. Rysunek 1 przedstawia położenie numeru modelu i numeru seryjnego na produkcie. Zapisz je w przewidzianym na to miejscu.

Important: Urządzeniem mobilnym zeskanuj kod QR na tabliczce z numerem seryjnym (jeśli występuje), aby uzyskać informacje o gwarancji, częściach zamiennych i innych kwestiach związanych z produktem.

g291194

Niniejsza instrukcja zawiera opis potencjalnych zagrożeń, a zawarte w niej ostrzeżenia zostały oznaczone symbolem ostrzegawczym (Rysunek 2), który sygnalizuje niebezpieczeństwo mogące spowodować poważne obrażenia lub śmierć w razie zlekceważenia zalecanych środków ostrożności.

g000502

W niniejszej instrukcji występują 2 słowa podkreślające wagę informacji. Ważne zwraca uwagę na szczególne informacje techniczne, a Uwaga podkreśla informacje ogólne, wymagające szczególnej uwagi.

Niniejszy produkt spełnia wymagania stosownych dyrektyw europejskich. Więcej informacji zawiera deklaracja włączenia na końcu niniejszej broszury.

Bezpieczeństwo

Maszyna została zaprojektowana zgodnie z normami EN ISO 5395 oraz ANSI B71.4-2017.

Ogólne zasady bezpieczeństwa

Występuje ryzyko obcięcia dłoni i stóp. Aby uniknąć poważnych obrażeń ciała, zawsze przestrzegaj wszystkich instrukcji dotyczących bezpieczeństwa.

  • Przed pierwszym uruchomieniem maszyny należy zapoznać się z niniejszą instrukcją obsługi.

  • Podczas obsługi maszyny zachowaj pełne skupienie. Nie podejmuj żadnych rozpraszających czynności, w przeciwnym razie możesz spowodować obrażenia lub wyrządzić szkody w mieniu.

  • Należy usunąć jakikolwiek gruz lub inne przedmioty, które mogłyby zostać pobrane a następnie wyrzucone przez ostrza jednostki tnącej. Nie dopuszczaj osób postronnych w pobliże obszaru pracy.

  • Nie zbliżać dłoni ani stóp do ruchomych części maszyny.

  • Zabronione jest używanie maszyny bez założonych i poprawnie działających wszystkich osłon oraz innych urządzeń ochronnych.

  • Nie zbliżać się do wyrzutnika.

  • Nie zezwalaj osobom postronnym i dzieciom na podchodzenie w pobliże obszaru pracy. Nigdy nie pozwalaj dzieciom obsługiwać maszyny.

  • Przed opuszczeniem stanowiska operatora:

    • Zaparkuj maszynę na równym podłożu.

    • Opuść zespoły tnące.

    • Odłącz wszystkie napędy.

    • Zaciągnij hamulec postojowy (jeśli występuje).

    • Wyłącz silnik i wyjmij kluczyk ze stacyjki.

    • Poczekaj na zatrzymanie wszystkich ruchów roboczych.

    • Zatrzymaj maszynę i wyłącz silnik, jeśli ostrza tnące wertykulatora uderzą w twardy przedmiot lub jednostka zacznie generować nietypowe drgania. Sprawdź, czy części wertykulatora nie są uszkodzone. Przed uruchomieniem i użytkowaniem wertykulatora napraw wszelkie uszkodzenia.

    • Zapewnij bezpieczny stan roboczy wszystkich wertykulatorów poprzez dokręcenie wszystkich poluzowanych elementów mocujących.

Niewłaściwe użytkowanie lub nieprawidłowa konserwacja maszyny mogą spowodować obrażenia ciała. Aby zmniejszyć ryzyko urazu, należy postępować zgodnie z niniejszymi instrukcjami bezpieczeństwa i zawsze zwracać uwagę na symbol dotyczący bezpieczeństwa Graphic, który oznacza: uwaga, ostrzeżenie lub niebezpieczeństwo – instrukcja dotycząca bezpieczeństwa osobistego. Nieprzestrzeganie powyższych zasad może doprowadzić do obrażeń ciała lub śmierci.

Zasady bezpieczeństwa dotyczące jednostek tnących

  • Jednostka tnąca stanowi kompletną maszynę dopiero po zamontowaniu na jednostce jezdnej. Uważnie zapoznaj się z instrukcją obsługi jednostki jezdnej, aby uzyskać pełne informacje dotyczące bezpiecznej eksploatacji maszyny.

  • Po uderzeniu w przedmiot lub w razie wystąpienia odbiegających od normy drgań zatrzymaj maszynę, wyjmij kluczyk (jeżeli występuje) i poczekaj na zatrzymanie wszystkich ruchów roboczych, a następnie sprawdź osprzęt. Przed kontynuowaniem pracy przeprowadź wszystkie niezbędne naprawy.

  • Utrzymuj wszystkie części w nienagannym stanie. Wszystkie elementy montażowe muszą być dobrze dokręcone. Wymień wszystkie zużyte lub uszkodzone etykiety.

  • Stosuj wyłącznie akcesoria, osprzęt i części zamienne zatwierdzone przez firmę Toro.

Zachowanie bezpieczeństwa w przypadku postępowania z ostrzami

Uszkodzone lub zużyte ostrze może się złamać, a jego kawałki mogą być wyrzucone w kierunku operatora lub osób postronnych powodując poważne obrażenia ciała lub śmierć.

  • Regularnie sprawdzaj ostrze pod kątem zużycia i uszkodzeń.

  • Podczas sprawdzania stanu ostrzy zachowaj szczególną ostrożność. Na czas wykonywania czynności serwisowych owiń ostrza lub załóż rękawice i zachowaj ostrożność. Ostrza należy wymienić lub naostrzyć, nie wolno ich prostować ani spawać.

  • Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku maszyn wieloostrzowych, ponieważ obrót jednego ostrza może spowodować obracanie się innych ostrzy.

Naklejki informacyjne i ostrzegawcze

Graphic

Etykiety dotyczące bezpieczeństwa oraz instrukcje są wyraźnie widoczne dla operatora i znajdują się w pobliżu wszystkich miejsc potencjalnego zagrożenia. Uszkodzone i brakujące etykiety należy wymienić.

decal137-9706

Montaż

Note: Określaj lewą i prawą stronę maszyny ze standardowego stanowiska operatora.

Kontrola wertykulatora

Części potrzebne do tej procedury:

Verticutter1
  1. Sprawdź, czy bęben jest z każdej strony pokryty smarem. Smar powinien być widoczny na wielowpuście wewnętrznym wałka bębna.

  2. Upewnij się, że wszystkie nakrętki i śruby są mocno dokręcone.

Instalacja rolek transportowych

Części potrzebne do tej procedury:

Zespół rolek transportowych2
Zawleczka2

Zamocować zawleczką wspornik rolek transportowych do każdego ze sworzni płyt bocznych (Rysunek 3).

g195548

Note: Ustaw rolkę z tyłu wertykulatora.

Montaż pierścienia O-ring i smarowniczki

Części potrzebne do tej procedury:

Pierścień uszczelniający typu O-ring1
Smarowniczka1

Smarowniczkę należy zamontować w wertykulatorze od strony silnika wirnika. Z pomocą poniższego schematu określ właściwe położenie każdego z silników bębnów (Rysunek 4).

g196714
  1. Wykręć śrubę ustalającą z płyty bocznej silnika wirnika (Rysunek 5) i wyrzuć ją.

    g028407
  2. Zamontuj smarowniczkę prostą (Rysunek 5).

  3. Dla wertykulatora w lokalizacji 3 (Rysunek 4) przenieść obciążnik końcowy na przeciwną stronę jednostki tnącej.

  4. Jeżeli w płycie bocznej silnika bębna nie ma śrub, wkręć je (Rysunek 5).

  5. Załóż pierścień o-ring na silnik wirnika (Rysunek 6).

    g191072

Regulacja głębokości ostrza

Note: Maksymalna zalecana głębokość penetracji ostrza to 6 mm.

  1. Umieść bęben wertykulatora na równym podłożu.

  2. Umieść dwa pręty wskaźnikowe zapewniające pożądaną głębokość penetracji ostrzy w podłożu pod przednią i tylną rolką bębna wertykulatora (na każdym z końców bębna) (Rysunek 7).

    g012693

    Note: Ostrza wertykulatora nie mogą dotykać prętów wskaźnikowych.

  3. Przekręcaj śrubę regulującą na każdym wsporniku wysokości koszenia (Rysunek 7), aż ostrza bębna będą na każdym jego końcu dotykać do poziomej powierzchni.

    Note: W miarę zużywania się ostrzy wertykulatora średnica bębna będzie się zmniejszać, na skutek czego ustawienie głębokości będzie wymagało zmiany. Należy okresowo sprawdzać ustawienie głębokości, aby osiągać pożądaną głębokość penetracji.

Regulacja tylnej osłony trawy

Note: Podczas pracy na trawniku, na którym występują spore ilości zanieczyszczeń i wyjątkowo ciężkiej ściółki, należy otworzyć tylną osłonę wylotową, aby umożliwić oczyszczanie bębna z nagromadzeń.

  1. Poluzuj śruby na osi obrotu osłony trawy (Rysunek 8).

    g196703
  2. Obróć osłonę trawy do żądanej pozycji i dokręć śruby (Rysunek 8).

Ostrożnie

Nie otwieraj tylnej osłony do pozycji wyższej niż równolegle do podłoża.

Wyrzucane zanieczyszczenia mogą spowodować obrażenia ciała.

Regulacja zgarniaczy rolek

  1. Poluzuj nakrętki kołnierzowe mocujące zgarniacze rolek (Rysunek 9).

    g012271
  2. Przesuń pręty zgarniaczy do wewnątrz lub na zewnątrz, aby odstęp zgarniacza od rolki wyniósł od 0,0 do 0,75 mm.

  3. Upewnij się, że pręt zgarniacza jest równoległy do rolki oraz poziomej powierzchni.

  4. Dokręć nakrętki kołnierzowe, aby zablokować regulację.

Regulacja rolek transportowych

Przed opuszczeniem wertykulatorów na podłogę warsztatu lub zdemontowaniem zespołu trakcyjnego należy opuścić rolki transportowe (Rysunek 9) chroniące ostrza przed kontaktem z twardą powierzchnią.

  1. Wyjmij zawleczkę mocującą wspornik rolki transportowej do sworznia płyty bocznej.

  2. Umieść rolkę transportową w poniższy sposób:

    • Opuść wspornik rolki przed opuszczeniem wertykulatora na podłogę warsztatu.

    • Unieś wspornik rolki po uniesieniu wertykulatora do pozycji roboczej.

  3. Zamocowuj zawleczką wspornik rolki transportowej do sworznia płyty bocznej.

  4. Powtórz procedurę po przeciwnej stronie wertykulatora.

Montaż bębna wertykulatora

Important: Podczas opuszczania bębnów wertykulatora uważaj, aby nie uszkodzić ostrzy bębna na skutek kontaktu z betonową posadzką lub utwardzonym podłożem. Przed opuszczeniem wertykulatorów na betonową posadzkę lub utwardzane podłoże opuść rolki transportowe.

Rysunek 10 pokazuje orientację hydraulicznego silnika napędowego dla każdej z lokalizacji.

Bębny wertykulatora są zamontowane do zespołu trakcyjnego w taki sam sposób jak jednostki tnące. Szczegółowe instrukcje montażu można znaleźć w Instrukcji obsługi zespołu jezdnego.

g196714

Przegląd produktu

Masa netto56 kg (124 funtów)

Osprzęt/akcesoria

Dostępna jest gama zatwierdzonego przez firmę Toro sprzętu i akcesoriów przeznaczonych do stosowania z maszyną, zwiększających jej możliwości. Skontaktuj się z autoryzowanym przedstawicielem serwisowym lub dystrybutorem lub odwiedź stronę www.Toro.com, aby uzyskać listę wszystkich zatwierdzonych akcesoriów i osprzętu.

Aby zapewnić maksymalną wydajność i zachować certyfikat bezpieczeństwa maszyny, używaj wyłącznie oryginalnych części zamiennych i akcesoriów firmy Toro. Części zamienne i akcesoria pochodzące od innych producentów mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa. Korzystanie z nich może spowodować utratę gwarancji maszyny.

Działanie

Okres próbny

Przed uruchomieniem bębnów wertykulatora sprawdź skuteczność pracy bębna przy pożądanym ustawieniu. Pracuj maszyną na wolnym, nieużywanym obszarze i oceń, czy da się uzyskać spodziewane rezultaty. W razie potrzeby wyreguluj ustawienie.

Wskazówki dotyczące obsługi

  1. Jedź zespołem jezdnym przy całkowicie otwartej przepustnicy, maksymalnej prędkości bębna (ustawienie 11) oraz z prędkością od 5 do 8 km/h.

  2. Maksymalna zalecana wartość ustawienia głębokości penetracji ostrzy to 6 mm.

  3. Zapotrzebowanie na moc niezbędną do napędzania bębnów wertykulatorów jest uzależnione od stanu trawnika i gleby. W niektórych warunkach konieczne będzie zredukowanie prędkości jazdy.

  4. Podczas pracy na trawniku, na którym występują spore ilości zanieczyszczeń lub wyjątkowo gęsta ściółka, należy otworzyć przednią i tylną osłonę wylotową, aby umożliwić oczyszczanie bębna z nagromadzeń.

    Ostrożnie

    Wyrzucane zanieczyszczenia mogą spowodować obrażenia ciała.

    Nie otwieraj tylnej osłony do pozycji wyższej niż położenie równoległe do podłoża.

Konserwacja

Podczas przechylania jednostki tnącej używaj podpórki

Note: Zawsze używaj podpórki (stanowiącej wyposażenie zespołu trakcyjnego), gdy w celu uzyskania dostępu do ostrzy wertykulatora konieczne jest jego przechylenie (Rysunek 11).

g196702

Smarowanie wertykulatora

Każdy wertykulator jest wyposażony w 5 smarowniczek (Rysunek 12), przez które należy co tydzień wtłaczać smar nr 2 na bazie litu.

Punkty smarowania znajdują się przy przedniej rolce (2 szt.), tylnej rolce (2 szt.) oraz wielowpuście silnika bębna (1 szt.).

Important: Smarowanie jednostek tnących bezpośrednio po myciu pozwoli wypchnąć wodę z łożysk i przedłużyć ich żywotność.

  1. Oczyść każdą smarowniczkę za pomocą czystej szmatki.

  2. Wtłaczaj smar, aż z uszczelek rolki oraz zaworu nadmiarowego łożyska zacznie wydostawać się świeży smar (Rysunek 12).

    g029271
  3. Zetrzyj cały nadmiar smaru.

Demontaż ostrzy wertykulatora z wału

  1. Zamocuj w imadle koniec wału wertykulatora, na którym znajduje się tylko jedna podkładka z nakrętką.

  2. Na drugim końcu wału odkręcaj nakrętkę w lewo, aż do jej całkowitego odkręcenia.

    Ostrożnie

    Ostrza są bardzo ostre, a na ich powierzchniach mogą znajdować się zadziory, o które można skaleczyć dłonie.

    Podczas ich zdejmowania z wału należy zachować ostrożność.

  3. Zdejmij mały element dystansowy, podkładkę, ostrza oraz duże elementy dystansowe. Aby ułatwić montaż, po oczyszczeniu nasmaruj kwadratowy wał cienką warstwą smaru (Rysunek 13).

    g010889

    Important: Nie odwracaj ostrzy względem bębna wertykulatora. Kierunek demontażu jest niezmiernie ważny. Podczas demontażu nie przekładaj na drugą stronę ostrzy na bębnie wertykulatora ani nie zmieniaj ich kolejności przy montażu. Zwróć uwagę na otwór indeksacyjny ostrzy wertykulatora. Otwór indeksacyjny ma pomóc w zachowaniu przy montażu kolejności zapewniającej właściwe skręcenie śrubowe bębna wertykulatora.

Montaż ostrzy wertykulatora

  1. Załóż ostrze na bęben (Rysunek 14).

  2. Załóż duży element dystansowy.

  3. Podczas montażu nie przekładaj na drugą stronę ostrzy na wale bębna.

    Note: W przypadku przekręcenia używane ostrza (zaokrąglone) będą mieszać się z ostrymi końcami ostrzy, które nie są używane. Będzie to powodować niezadowalającą wydajność jednostki wertykulatora. Zachowaj ostrożność przy demontażu ostrzy wertykulatora z bębna.

  4. Następne ostrze zamontuj przekręcone w prawo tak, aby indeksacyjny otwór odniesienia (Rysunek 14) był przesunięty względem otworu w pierwszym ostrzu o jedną czwartą wału.

    g010890
  5. Nakładaj w ten sposób kolejne elementy dystansowe i ostrza, aż do zamontowania całego kompletu ostrzy.

    Note: Poprawnie zamontowane ostrza są przeplatane i wyglądają niczym helisa.

  6. Załóż na wał mały element dystansowy.

  7. Posmaruj nakrętkę niebieskim preparatem Loctite 242. Przykręć nakrętkę na wał (obrabianą stroną w kierunku elementu dystansowego) i dokręć ją z momentem od 108,5 do 135 N-m.

Konserwacja wirnika

Aby przeprowadzić czynności serwisowe rolki, niezbędny jest zestaw serwisowy do rolek (numer części 114-5430) oraz zestaw narzędzi do serwisu do rolek (numer części 115-0803) (Rysunek 15). Zestaw serwisowy do rolek zawiera wszystkie łożyska, nakrętki łożysk, uszczelki wewnętrzne i zewnętrzne do przeprowadzenia wszystkich czynności serwisowych rolki. Zestaw narzędzi do serwisu rolek zawiera wszystkie narzędzia i instrukcje instalacyjne niezbędne do przeprowadzenia serwisu rolki z użyciem zestawu serwisowego. Aby uzyskać pomoc, zapoznaj się z katalogiem części lub skontaktuj się z autoryzowanym dystrybutorem Toro.

g007790