Konserwacja
Note: Pobierz dostępną za darmo kopię schematu, wchodząc na stronę www.Toro.com i wyszukując odpowiednie schematy dla swojej maszyny klikając łącze Manuals (Instrukcje) na stronie głównej.
Zasady bezpieczeństwa podczas konserwacji
-
Przed przystąpieniem do serwisowania lub regulacji maszyny zatrzymaj ją, wyłącz silnik, załącz hamulec postojowy, wyjmij kluczyk zapłonu i odczekaj, aż wszystkie części ruchome się zatrzymają.
-
Należy przestrzegać instrukcji konserwacji podanych w niniejszej instrukcji obsługi. W razie konieczności przeprowadzenia poważnych napraw lub uzyskania pomocy skontaktuj się z autoryzowanym przedstawicielem TORO.
-
Przed wykonaniem jakichkolwiek prac konserwacyjnych pod koszem samowyładowczym zamontuj wsporniki siłownika hydraulicznego.
-
Zapewnij bezpieczny stan roboczy maszyny poprzez dokręcenie wszystkich poluzowanych nakrętek, śrub i wkrętów.
-
W miarę możliwości nie wykonuj czynności serwisowych przy włączonym silniku. Nie zbliżaj się do ruchomych części.
-
Nie sprawdzaj ani nie reguluj naprężenia łańcucha, gdy silnik pojazdu holowniczego pracuje.
-
Ostrożnie uwalniaj ciśnienie z układów ze zmagazynowaną energią.
-
Podczas pracy pod maszyną podnieś ją na blokach lub podporach.
-
Po zakończeniu konserwacji lub regulacji maszyny upewnij się, że wszystkie osłony zostały z powrotem zainstalowane.
Procedury konserwacji zapobiegawczej
Ostrzeżenie
Odłącz wszystkie źródła zasilania maszyny przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych.
Ostrzeżenie
Przed wykonaniem jakichkolwiek prac konserwacyjnych pod koszem samowyładowczym zamontuj podpory siłownika hydraulicznego (Rysunek 53).
Smarowanie
Maszyna wyposażona jest w smarowniczki, które należy regularnie smarować uniwersalnym smarem nr 2 na bazie litu. Jeżeli eksploatuje się maszynę w normalnych warunkach, wszystkie łożyska i tuleje należy smarować po każdych 50 godzinach pracy. Podczas eksploatacji w warunkach dużego zapylenia i zabrudzenia, łożyska i tulei należy smarować codziennie. Warunki silnego zapylenie i zabrudzenia mogą przyczynić się do przedostawania się brudu do łożysk i tulei, co przyspieszy ich zużywanie się. Bezzwłocznie po każdym myciu, niezależnie od podanego harmonogramu konserwacji, uzupełnij smar w smarowniczce.
-
Oczyścić smarowniczkę do czysta tak, aby żadne ciała obce nie przedostały się do łożyska lub tulei.
-
Wpompuj smar do łożyska lub tulei.
-
Usuń nadmiar smaru.
Punkty smarowania łożyska i tulei są następujące:
Kontrole bezpieczeństwa
Na początku każdego dnia wykonaj wymienione kontrole bezpieczeństwa przed uruchomieniem maszyny. Zgłoś swojemu przełożonemu wszelkie problemy dotyczące bezpieczeństwa. Szczegóły – patrz instrukcje bezpieczeństwa w niniejszej instrukcji obsługi.
Note: Skopiuj te strony i korzystaj z nich jak z listy kontrolnej bezpieczeństwa
Opony i koła
-
Zalecane ciśnienie opon wynosi 172 kPa dla opon o średnicy 84 cm oraz 207 kPa dla opon o średnicy 81 cm lub też zgodnie z zaleceniami producenta.
-
Sprawdź pod kątem nadmiernego zużycia i widocznych uszkodzeń.
-
Sprawdź, czy śruby koła są dobrze dokręcone i czy żadnej nie brakuje.
Klapa tylna
-
Sprawdź, czy klapa tylna zamyka się i zatrzaskuje bez problemu.
-
Sprawdź, czy regulowana część klapy tylnej otwiera się i zamyka baz zacięć.
Zaczep, podpora i tylna podpora
-
Sprawdź sworzeń zaczepowy i podpory pod kątem uszkodzeń, oraz czy sworznie zabezpieczające znajdują się na miejscu. (Uzupełnij lub wymień brakujące i uszkodzone sworznie zabezpieczające.)
-
Sprawdź, czy połączenia zaczepu nie są poluzowane. (W przeciwnym przypadku umieść element dystansowy w połączeniach zaczepów.)
-
Przed jazdą, ustaw wszystkie podpory w położeniu górnym.
Układ hydrauliczny
-
Sprawdź układ hydrauliczny pod kątem wycieków oleju. Jeśli znajdziesz wyciek, dokręć mocowanie lub wymień albo napraw uszkodzoną część.
-
Sprawdź czy węże hydrauliczne nie noszą widocznych śladów zużycia lub uszkodzeń.
-
Sprawdź poziom oleju hydraulicznego. W razie potrzeby uzupełnij.
Taśma i rolki przenośnika
-
Raz w tygodniu sprawdź, czy taśma przenośnika porusza się na rolkach w symetryczny sposób i czy się nie ślizga. Jeżeli to konieczne, dokonaj regulacji.
-
Co cztery miesiące sprawdź, czy rolki nienapędzane pomiędzy rolkami przednimi i tylnymi nie są wygięte lub zablokowane. Jeżeli to konieczne, wymień lub napraw.
Uszczelki taśmy i klapy tylnej
Sprawdź wszystkie uszczelki gumowe pod kątem zużycia lub uszkodzenia. Jeśli występują jakiekolwiek wycieki, wymień lub napraw uszczelki.
Osprzęt
-
Sprawdź, czy wsporniki szybkiego montażu są właściwie zamocowane i czy zainstalowano zaciski zabezpieczające. Uzupełnij brakujące zaciski zabezpieczające.
-
Sprawdź osprzęt pod kątem prawidłowego zamocowania, braku ruchu i ślizgania się. Jeżeli to konieczne, wyreguluj zaciski.
-
Sprawdź, czy łopatki na dyskach podwójnego rozrzutnika nie noszą śladów uszkodzeń. Jeżeli uległy zużyciu, należy je wymienić.
-
Sprawdź, czy obudowa podwójnego rozrzutnika nie jest popękana lub skorodowana.
Etykiety bezpieczeństwa
Sprawdź etykiety bezpieczeństwa pod kątem prawidłowego stanu i czytelności, w razie konieczności wymień je.
Hamulce elektryczne
-
Raz w miesiącu przeprowadź kontrolę wzrokową szczęk i okładzin hamulcowych.
-
Raz w roku przeprowadź przegląd i serwis hamulców elektrycznych.
Układ hydrauliczny
Maszyna jest fabrycznie napełniona olejem hydraulicznym wysokiej jakości. Sprawdź poziom oleju hydraulicznego przed pierwszym uruchomieniem maszyny. Sprawdzaj codziennie poziom oleju hydraulicznego. Zalecane są następujące oleje zastępcze:
Płyn hydrauliczno-przekładniowy Toro Premium (dostępny w pojemnikach o poj. 5 galonów lub beczkach o poj. 55 galonów. numery katalogowe: patrz katalog lub skontaktuj się z dystrybutorem Toro). |
Alternatywne oleje: jeśli olej firmy Toro jest niedostępny, można użyć innych uniwersalnych olejów hydraulicznych do traktorów (UTHF, Universal Tractor Hydraulic Fluid) na bazie ropy naftowej, zakładając, że ich specyfikacje mieszczą się w podanym zakresie dla wszystkich poniższych właściwości materiału oraz są zgodne ze standardami branżowymi. Nie zalecamy stosowania płynu syntetycznego. Aby określić odpowiedni produkt, skontaktuj się z dystrybutorem środków smarujących.
Note: Firma Toro nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe na skutek wykorzystania niewłaściwych zamienników. Dlatego też należy korzystać wyłącznie z produktów markowych, których prawidłowa praca jest gwarantowana przez producenta.
Właściwości materiału: | |||
Lepkość ASTM D445 | cSt @ 40°C 55 do 62 | ||
Wskaźnik lepkości ASTM D2270 | 140 do 152 | ||
cSt @ 100°C 9,1 do 9,8 | |||
Temperatura krzepnięcia, ASTM D97 | -37°C do -43°C | ||
Dane techniczne: | |||
API GL-4, AGCO Powerfluid 821 XL, Ford New Holland FNHA-2-C-201.00, Kubota UDT, John Deere J20C, Vickers 35VQ25 oraz Volvo WB-101/BM. |
Wymiana opon
Wymiana opony zewnętrznej
-
Pozostaw maszynę podłączoną do pojazdu holowniczego, odłącz cały osprzęt i włącz hamulec bezpieczeństwa.
-
Całkowicie opróżnij kosz samowyładowczy.
-
Zablokuj opony po przeciwnej stronie przebitej opony.
-
Poluzuj sześć śrub mocujących koło za pomocą klucza do kół, ale nie zdejmuj ich.
-
Podnieś maszynę za pomocą lewarka lub podnośnika tak, aby opona znajdowała się nad ziemią. Upewnij się, że maszyna jest stabilna.
-
Zdejmij poluzowane śruby mocujące koło i oponę.
-
Napraw uszkodzoną oponę.
-
Ponownie załóż oponę na maszynie poprzez wykonanie powyższych kroków w odwrotnej kolejności.
Note: Upewnij się, że koło jest wycentrowane na piaście, a wszystkie sześć śrub mocujących znajduje się na swoim miejscu. Dokręcaj w sposób naprzemianległy z momentem 135 N·m.
Wymiana opony wewnętrznej.
-
Pozostaw maszynę podłączoną do pojazdu holowniczego, odłącz cały osprzęt i włącz hamulec bezpieczeństwa.
-
Całkowicie opróżnij kosz samowyładowczy.
-
Zablokuj opony po przeciwnej stronie przebitej opony.
-
Po stronie zmienianej opony odkręć cztery śruby mocujące łożyska wahaczy do podwozia. (Poluzuj, ale nie zdejmuj nakrętek mocujących koła od zewnątrz, aby zapewnić więcej miejsca dla śrub łożyska).
-
Podnieś maszynę za pomocą lewarka lub podnośnika tak, aby opona i zespół wahacz – oś mógł być wyprowadzony od dołu. Upewnij się, że maszyna jest stabilna.
-
Zdejmij oponę.
-
Napraw uszkodzoną oponę.
-
Ponownie załóż oponę na maszynie poprzez wykonanie powyższych kroków w odwrotnej kolejności.
Note: Upewnij się, że koło jest wyśrodkowane na piaście, a wszystkie sześć śrub mocujących koło i śruby mocujące piastę jest dokręconych z momentem 135 N·m.
Przebieg taśmy przenośnika
Jeżeli taśma przenośnika nie jest wyosiowana i przesuwa się na bok, wymaga regulacji (Rysunek 58). Najlepszym momentem do wykonania tej czynności jest czas pomiędzy ładunkami w trybie pracy.
-
Podejdź do tylnej części maszyny i sprawdź, która strona taśmy trze.
-
Podejdź do przedniej części z tej samej strony, poluzuj przeciwnakrętkę i dokręć nakrętkę regulacyjną o jedną czwartą obrotu.
-
Dokręć obie przeciwnakrętki przed uruchomieniem maszyny.
-
Załaduj maszynę materiałem i poczekaj na rozładunek do momentu opróżnienia. Powtórz tę czynność kilka razy.
-
Zatrzymaj taśmę i podejdź do tylnej części maszyny, aby sprawdzić rezultat.
Konieczne może okazać się wielokrotne powtórzenie powyższych czynności, aż taśma zacznie pracować we właściwy sposób.
Note: W zależności od rodzaju ładunków i jego położenia, taśma może ulegać nieznacznym przesunięciom. Jeżeli taśma nie trze o prowadnice boczne, nie trzeba jej regulować.
Important: Nie należy regulować tylnej rolki napędowej taśmy. Jest ona wyregulowana fabrycznie. Jeżeli rolka wymaga regulacji, skontaktuj się z autoryzowanym dystrybutorem firmy Toro.
Napinanie taśmy przenośnika
Często sprawdzaj i reguluj napięcie taśmy (Rysunek 58). Wszystkie taśmy przenośnika wykonane z gumy ulegają rozciągnięciu, szczególnie gdy są nowe lub przez jakiś czas nie były używane.
-
Zaparkuj maszynę na równej powierzchni, utrzymując śluzę tylną i śluzę podawania co najmniej 6,25 mm powyżej podłogi (zależnie od materiału).
-
Załaduj do pełna maszynę taką ilością piasku, która zostanie zużyta według oczekiwań.
-
Zdejmij przednie czarne pokrywy z obu stron maszyny.
-
Za pomocą dwóch kluczy, przytrzymaj końcówkę cięgna napinacza nieruchomo, jednocześnie poluzowując przeciwnakrętkę znajdująca się najbliżej końcówki cięgna.
-
Cofnij nakrętkę zabezpieczającą o 2-5 cm.
Ostrzeżenie
Zachowaj szczególną ostrożność przy zdjętych pokrywach i odsłoniętych częściach ruchomych.
-
Uruchom taśmę przenośnika.
-
Jeżeli taśma ślizga się, równo dokręć śruby napinające (przy wyłączonej maszynie) o pół obrotu i sprawdź ponownie. Kontynuuj, aż taśma zacznie poruszać się bez poślizgu.
-
Dokręć śruby napinające o kolejne pół obrotu. W tym momencie powinieneś osiągnąć właściwe napięcie taśmy.
-
W celu sprawdzenia spójrz pod belkę poprzeczną ramy podwozia. Środek taśmy powinien z niewielkim zapasem mijać belkę poprzeczną podwozia, gdy maszyna jest w pozycji opuszczonej. Jeżeli środek taśmy trze o belkę poprzeczną, dokręć obie śruby napinające o kolejne ćwierć obrotu.
Important: Zachowaj cierpliwość. Nie napinaj taśmy za mocno.
Important: Regulując śruby napinające taśmy, nie należy korzystać z narzędzi pneumatycznych.
Wymiana taśmy przenośnika
Przed wymianą taśmy, zapoznaj się z poniższymi instrukcjami. Jeżeli taśma jest całkowicie zniszczona, po prostu utnij taśmę w nieuszkodzonym miejscu przy użyciu noża. Jeżeli zamierzasz dokonać zgłoszenia gwarancyjnego, dostawca taśmy musi dokonać inspekcji taśmy w celu oceny uszkodzeń i przekazania zaleceń dotyczących wymiany.
Demontaż taśmy
-
Zdejmij czarne pokrywy zabezpieczające znajdujące się na czterech zewnętrznych narożnikach maszyny.
-
Zdejmij prowadnice wewnętrznej gumowej wkładki z przodu i po bokach kosza samowyładowczego wraz z zamocowanymi metalowymi prowadnicami.
-
Usuń silikonowy uszczelniacz z tyłu metalowych prowadnic (pamiętaj o ponownym nałożeniu silikonowego uszczelniacza przy ich montażu).
-
W obu przednich narożnikach przytrzymaj końcówkę cięgna napinacza nieruchomo za pomocą dwóch kluczy.
-
Poluzuj nakrętkę znajdująca się najbliżej cięgna napinacza.
-
Odkręcaj wewnętrzną nakrętkę regulacyjną, do momentu gdy cięgno napinacza nie będzie dotykać łożyska ślizgowego.
Note: Przednia rolka nienapędzana jest podparta na dwóch łożyskach ślizgowych osadzonych na dolnej i górnej prowadnicy (jeden zestaw po każdej stronie maszyny).
-
Podeprzyj przednią rolkę nienapędzaną.
-
Przejdź do przedniego, prawego narożnika i zdejmij pierścień blokujący mocujący łożysko ślizgowe na wale. Należy to zrobić przez cofnięcie śrub ustalających i obrócenie pierścienia blokującego w lewo. Za pomocą młotka i wybijaka, wybij pierścień blokujący w lewo, aż zsunie się z wału.
-
Powtórz tę czynność z lewego, przedniego narożnika.
-
Usuń łożyska ślizgowe, przesuwając rolkę nienapędzaną do tyłu, aby łożyska ślizgowe zsunęły się z prowadnic.
-
Usuń dwa wsporniki zabezpieczające i zsuń rolkę w dół przez otwór.
-
Podejdź do tylnej części maszyny i poluzuj koło łańcuchowe napinające.
-
Zdejmij łańcuch z napędowego koła łańcuchowego.
-
Poluzuj śruby ustalające napędowego koła łańcuchowego, a następnie zdejmij napędowe koło łańcuchowe wraz z klinem z wałka rolki napędowej.
-
Podeprzyj tylna rolkę napędową.
Important: Nie poruszyć zespołu wspornika regulacyjnego rolki. Ma on za zadanie automatyczną regulację tylnej rolki, jeżeli przebieg taśmy jest nieprawidłowy
-
Odkręć cztery śruby łożysk kołnierzowych po obu stronach.
-
Usuń pierścienie blokujące obok łożysk kołnierzowych na wale, a następnie zsuń oba łożyska z wału.
-
Usuń dwa wsporniki mocujące osprzęt (Rysunek 59).
-
Zsuń rolkę napędową przez szczeliny.
-
Usuń klapę tylną, aby uzyskać lepszą widoczność.
-
Zanotuj położenie wkładu wewnątrz kosza samowyładowczego, aby można było zamontować go w tym samym położeniu i kierunku. Jest on przykręcony śrubami w sześciu miejscach wzdłuż boku maszyny (trzy płytki z 4 śrubami po każdej stronie).
-
Zabezpiecz wkład za pomocą pasków urządzenia podnoszącego na każdym z czterech narożników.
-
Wykręć 24 śruby, aby uwolnić wkład (Rysunek 60).
-
Zdejmij wkład, podnosząc go od górnej maszyny. Umieść go na ziemi (Rysunek 61).
Montaż taśmy
Aby zamontować nową taśmę, wykonaj powyższe czynności w odwrotnej kolejności, ale zastosuj się do poniższych uwag i instrukcji.
Important: Taśma przenośnika jest zasadniczo zaprojektowana do pracy jednokierunkowej. Upewnij się, że strzałka namalowana na środku taśmy wskazuje w kierunku tyłu maszyny (patrząc z góry).
Note: Przed wsunięciem tylnej rolki napędowej z powrotem przez szczelinę na swoje miejsce, upewnij się, że cztery śruby (od środka, patrząc na zewnątrz) służące do mocowania łożysk ślizgowych zostały zamontowane. W przeciwnym przypadku konieczne będzie usunięcie rolki napędowej, aby uzyskać wystarczającą ilość miejsca do zamocowania śrub.
Montując tylna rolkę napędową, upewnij się, że wał łączący z silnikiem znajduje się po lewej stronie. Ma on wycięcie służące do zamocowania napędowego koła łańcuchowego.
Przed napięciem cięgien napinacza z przodu maszyny, ręcznie wyosiuj taśmę z przodu i z tyłu.
Wyrównaj i napnij taśmę, postępując według zaleceń podanych w punkcie Konserwacja niniejszej instrukcji obsługi.
Przednie koło pasowe luźne i tylne rolki napędowe zapewniają doskonałe właściwości trakcyjne dla obciążonej taśmy, w związku z powyższym nie należy jej nadmiernie napinać lub rozciągać.
Nałóż uszczelniać silikonowy na tylną część metalowych prowadnic oraz na dwa przednie narożniki podłogi, gdzie spotykają się prowadnice. Uszczelniacz zapobiega przedostaniu się jakichkolwiek materiałów za prowadnice.
Regulacja łańcucha napędowego przenośnika.
Jeżeli łańcuch napędowy przenośnika jest poluzowany, należy go wyregulować (Rysunek 62).
-
Wyłącz pojazd holowniczy i zaciągnij hamulec postojowy.
-
Zdejmij tylną osłonę napędu przenośnika.
-
Poluzuj śrubę, która przechodzi przez koło łańcuchowe napinacza.
-
Dokręć śrubę ustalającą zatrzaskową, stosując umiarkowaną siłę.
-
Dokręć śrubę koła łańcuchowego napinacza.
-
Sprawdź, czy łańcuch jest wystarczająco nasmarowany, a koła łańcuchowe są zamocowane do wałów.
-
Zamocuj ponownie tylną osłonę napędu przenośnika.
Ostrożnie
Nie napinaj łańcucha zbyt mocno. Napnij wystarczająco mocno, aby zniwelować dodatkowy luz.
Konserwacja hamulców elektrycznych
Kontrola hamulców elektrycznych
Raz w miesiącu przeprowadź kontrolę wzrokową szczęk i okładzin hamulcowych.
Raz w roku przeprowadź przegląd i serwis hamulców elektrycznych.
Regulacja hamulców elektrycznych
Wyreguluj hamulce elektryczne po pierwszych trzech miesiącach pracy, lub wcześniej, w zależności od użytkowania lub osiągów.
-
Unieś maszynę w bezpieczny sposób.
-
Upewnij się, że koło i bęben obracają się swobodnie.
-
Zdejmij pokrywkę otworu regulacyjnego ze szczeliny w dolnej części płytki nośnej hamulca.
-
Obróć pokrętło gwiazdowe zespołu regulatora za pomocą wkrętaka, rozszerzając szczęki hamulcowe (Rysunek 63).
-
Wyreguluj szczęki hamulcowe dopóki nacisk okładzin na bęben nie spowoduje trudności w obracaniu koła.
-
Obróć pokrętło gwiazdowe w przeciwnym kierunku dopóki koło nie zacznie obracać się swobodnie, lekko ocierając o okładzinę.
-
Ponownie nałóż pokrywkę otworu regulacyjnego.
-
Powtórz powyższe czynności dla każdego z hamulców.
Sprawdzenie szczęk hamulcowych i okładzin
Raz w miesiącu przeprowadź kontrolę wzrokową szczęk i okładzin hamulcowych.
Kiedy jeden z hamulców ulegnie zużyciu, wymień obie szczęki na każdym z hamulców oraz oba hamulce na tej samej osi. Dzięki temu oba hamulce będą wyważone.
Jeżeli okładzina hamulcowa nosi ślady zużycia
-
do grubości min. 1,6 mm, należy ja wymienić.
-
Również jeżeli okładziny są zabrudzone smarem lub olejem,
-
nadmiernie poszarpane lub ponakłuwane
Note: Włoskowate pęknięcia związane z wysoką temperaturą są normalne w przypadku okładzin hamulcowych i nie dają powodów do niepokoju.
Coroczny przegląd i czyszczenie hamulców
Raz w roku lub częściej – w przypadku intensywnego użytkowania lub pogorszonego działania – przeprowadź przegląd i serwis hamulców elektrycznych.
-
Wymień magnesy i szczęki w przypadku śladów zużycia lub uszkodzenia.
-
Oczyść płytkę nośną, ramię magnesu, magnes oraz szczęki hamulcowe środkiem do czyszczenia hamulców.
-
Upewnij się, że wszystkie zdemontowane części zostaną ponownie zamontowane w tym samym zespole hamulca i bębna, z którego zostały usunięte.
-
Dokonaj przeglądu magnesu pod kątem poluzowanych lub zużytych części.
-
Sprawdź sprężyny powrotne szczęk hamulcowych, sprężyny dociskowe oraz regulacyjne pod kątem nadmiernego rozciągnięcia lub odkształcenia i jeżeli jest to konieczne, wymień je.
Ostrożnie
Pył hamulcowy może być szkodliwy dla zdrowia w przypadku wdychania – zachowaj środki ostrożności podczas serwisowania hamulców:
-
Nie twórz ani nie wdychaj pyłu.
-
Okładzin nie należy obrabiać mechanicznie, piłować pilnikiem lub szlifować.
-
Nie należy czyścić sprężonym powietrzem ani suchą szczotką.
-
Smarowanie hamulców
Przed ponownym zamontowaniem hamulców elektrycznych, nałóż cienką warstwę środka zapobiegającego spiekaniu, lub smaru takiego jak Lubriplate” na:
-
sworzeń oporowy hamulca
-
tuleję ramienia uruchamiającego i sworzeń
-
obszary na płytce nośnej będące w kontakcie ze szczękami hamulcowymi i ramieniem dźwigni magnesu
-
blok uruchamiający na ramieniu uruchamiającym
Important: Nie należy dopuścić do zabrudzenia okładzin hamulcowych, bębnów ani magnesów smarem.
Sprawdzanie magnesów
Budowa elektromagnesów hamulców ma na celu zapewnienie odpowiedniej siły wejściowej oraz tarcia.
Regularnie sprawdzaj magnesy i wymieniaj jeżeli noszą ślady nierównomiernego zużycia. Aby sprawdzić poziom zużycia, użyj narzędzia z prosta krawędzią.
Pomimo normalnego poziomu zużycia, należy wymieniać magnesy, jeżeli jakakolwiek część elektromagnesu jest widoczna przez materiał trący na powierzchni magnesu. Magnesy należy wymieniać parami (obie strony osi).
Podczas wymiany magnesów należy ponownie obrobić powierzchnię armatury bębna.