Giriş

Bu döner bıçaklı arkasından yürünen çim biçme makinesi, görevlendirilmiş profesyonel operatörler tarafından kullanılmak için tasarlanmıştır. Özellikle, yerleşim amaçlı veya ticari mülklerde bulunan iyi bakımlı çim alanlardaki çimleri kesmek için tasarlanmıştır. Bu ürünün kullanım amacı dışındaki amaçlar için kullanılması, siz ve çevrenizdeki kişiler için tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Ürününüzü nasıl düzgün şekilde çalıştırıp koruyacağınızı ve yaralanmaları ve ürüne hasar gelmesini nasıl önleyebileceğinizi öğrenmek için bu bilgileri dikkatlice okuyun. Ürünü düzgün ve güvenli bir şekilde çalıştırmak sizin sorumluluğunuzdur.

Emniyet ipuçları gibi detaylı bilgilere, eğitim materyallerine ve aksesuar bilgilerine erişmek, bayi bulmak veya ürününüzü kaydettirmek için www.Toro.com adresine gidin.

Servis, orijinal Toro parçaları veya ilave bilgilere ihtiyaç duyduğunuzda, bir Yetkili Servis Satıcısı veya Toro Müşteri Hizmetleriyle irtibata geçin ve ürününüzün model ve seri numaralarını hazır bulundurun. Şekil 1 ürünün model ve seri numaralarının yerini tanımlar. Numaraları ilgili yere yazın.

Important: Garanti, yedek parça ve diğer ürün bilgilerine erişmek için, seri numarası etiketindeki (varsa) QR kodunu mobil aygıtınızla taratabilirsiniz.

g226628

Bu kılavuz potansiyel tehlikeleri tanımlar ve (Şekil 2) güvenlik uyarısı sembolüyle tanımlanan güvenlik mesajları içerir. Bu mesajlar tavsiye edilen önlemlere uymamanız halinde ciddi yaralanma veya ölümle sonuçlanabilecek bir tehlike hakkında uyarı verir.

g000502

Bu kılavuzda bilgileri vurgulamak için 2 kelime kullanılır. Önemli kelimesi özel mekanik bilgilere dikkat çekerken Not kelimesi özel dikkat gerektiren genel bilgileri vurgular.

Bu ürün, ilgili tüm Avrupa direktiflerine uygundur; detaylar için lütfen ürüne özel ayrı Uygunluk Beyannamesi (DOC) sayfasına bakın.

Brüt veya Net Tork: Bu motorun brüt veya net torku, motor üreticisi tarafından Otomotiv Mühendisleri Derneği (SAE) J1940 veya J2723 testi uygulanarak laboratuvarda saptanmıştır. Güvenlik, emisyon ve çalıştırma gereksinimlerini karşılamak amacıyla ayarlama yapıldığı için, bu sınıftaki çim biçme makinelerinde motorun gerçek torku önemli ölçüde daha düşük olacaktır. Lütfen, motor üreticisinin makineyle birlikte verdiği bilgilere başvurun.

Makinedeki emniyet tertibatlarını kurcalamayın, devre dışı bırakmayın ve sorunsuz çalıştıklarını düzenli olarak kontrol edin. Motor devri kontrolünü ayarlamaya çalışmayın veya kurcalamayın; bunu yapmak emniyetsiz çalışmaya ve bedensel yaralanmaya yol açabilir.

Güvenlik

Bu makine EN ISO 5395'e uygun tasarlanmıştır.

Genel Güvenlik

Bu ürün elleri ve ayakları koparabilir ve cisimler fırlatabilir. Ağır yaralanma veya ölüm vakalarını önlemek için, tüm emniyet talimatlarına her zaman uyun.

 • Motoru çalıştırmadan önce, bu Kullanma Kılavuzunda ve makine ile ek parçalarda bulunan talimat ve uyarıları okuyun, anlayın ve bunlara uyun.

 • Ellerinizi veya ayaklarınızı, makinenin hareketli bileşenlerinin yakınına veya makinenin altına koymayın. Boşaltma açıklıklarından uzak durun.

 • Tüm koruyucular ve diğer güvenlik tertibatları mevcut ve düzgün şekilde işler durumda olmadıkça makineyi çalıştırmayın.

 • Çevredeki kişilerin ve çocukların çalışma alanına girmelerine izin vermeyin. Çocukların makineyi çalıştırmasına izin vermeyin. Sadece sorumlu, eğitimli, talimatları bilen ve fiziksel olarak makineyi kullanmaya yeterli kişilere izin verin.

 • Makinede herhangi bir servis, yakıt dolumu veya tıkanıklık açma işlemi yapmadan önce motoru kapatın ve tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin.

Bu makinenin uygunsuz bir şekilde kullanılması veya uygun bakım işlemlerinin yapılmaması yaralanmaya yol açabilir. Yaralanma risklerini azaltmak amacıyla bu emniyet talimatlarına her zaman uyun ve Dikkat, Uyarı veya Tehlike anlamına gelen emniyet uyarısı sembolüne Graphicçok dikkat edin. Talimatlara uyulmaması bedensel yaralanmalara veya ölüme yol açabilir.

Güvenlik ve Talimat Etiketi

Graphic

Güvenlik etiketleri ve talimatlar operatör tarafından kolayca görülebilir ve potansiyel tehlike içeren alanların yakınında bulunur. Hasarlı veya eksik etiketleri değiştirin.

decaloemmarkt
decal112-8760
decal125-8403
decal131-0822
decal116-7583

Kurulum

Important: Motoru saran koruyucu plastik levhayı ve makinedeki diğer plastikleri veya sargıları çıkarıp atın.

Kablo Koruyucuların Çıkarılması

g235164

Kolun Takılması

g234475

Kablo Koruyucuların Takılması

g235163

Geri Tepmeli Marş İpinin İp Kılavuzuna Takılması

g230180

Motora Yağ Eklenmesi

Important: Motordaki yağ seviyesi çok düşük veya çok yüksekken motoru çalıştırmanız durumunda motora zarar verebilirsiniz.

g222533

Çim Torbasının Monte Edilmesi

g238450

Kendinden Tahrik Sisteminin Ayarlanması

Important: Makineyi ilk kez çalıştırmadan önce, kendinden tahrik sistemi kablosunu ayarlamalısınız. Bkz. Kendinden Tahrik Sisteminin Ayarlanması.

Ürüne genel bakış

g024344
ModelAğırlıkUzunlukGenişlikYükseklik
2229156 kg161 cm55 cm88 cm
    

Ek Parçalar/Aksesuarlar

Makine işlevlerini artırmak amacıyla makineyle birlikte kullanılabilecek çok sayıda Toro onaylı ek parça ve aksesuar vardır. Onaylanmış tüm ek parça ve aksesuarların bir listesi için Yetkili Toro Bayinize veya distribütörünüze ulaşın ya da www.Toro.com adresine gidin.

Makinenin optimum performans sergilemesi ve güvenlik sertifikasyonuna sürekli uymasını sağlamak için sadece orijinal Toro yedek parçalarını ve aksesuarlarını kullanın. Başka üreticilere ait yedek parçalar ve aksesuarlar tehlikeli olabilir ve bu tür kullanımlar ürün garantisini geçersiz kılabilir.

Çalıştırma

Note: Normal çalıştırma konumundan makinenin sol ve sağ tarafını belirleyin.

Çalışmadan Önce

Çalıştırma Öncesi Güvenlik

Genel Güvenlik

 • Ayarlama, bakım, temizleme veya saklama öncesinde makineyi mutlaka kapatın, tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin ve makinenin soğumasını bekleyin.

 • Ekipmanı güvenli şekilde çalıştırmayı, operatör kontrollerini ve güvenlik işaretlerini öğrenin.

 • Deflektörler ve/veya çim yakalayıcı gibi tüm koruyucuların ve emniyet tertibatlarının yerinde ve düzgün çalışır durumda olduğundan emin olun.

 • Bıçakların ve bıçak cıvatalarının aşınmadığından veya hasar görmediğinden emin olmak için makineyi düzenli olarak kontrol edin.

 • Makineyi kullanacağınız alanı inceleyin ve makinenin çalışmasını engelleyebilecek ya da makinenin fırlatabileceği her türlü nesneyi ortadan kaldırın.

 • Hareketli bıçakla temas etmek ağır yaralanmaya yol açar. Parmaklarınızı muhafazanın altına koymayın.

Yakıt Güvenliği

 • Yakıt son derece yanıcı ve son derece de patlayıcıdır. Yakıttan kaynaklanan bir ateş veya patlama sizi ve başkalarını yakabilir ve maddi zarara yol açabilir.

  • Yakıt ateşlenirken statik yük oluşumunu önlemek için, kabı ve/veya makineyi dolum öncesi bir aracın içine veya cismin üstüne değil, doğrudan yere koyun.

  • Yakıt deposunu dış mekanda, açık havada, motor soğukken doldurun. Yakıt dökülürse silin.

  • Yakıtı sigara içerken veya bir açık alev veya kıvılcım yakınında taşımayın.

  • Motor çalışır durumdayken ya da sıcakken yakıt kapağını çıkarmayın ya da depoya yakıt eklemeyin.

  • Yakıtı dökmeniz durumunda kesinlikle motoru çalıştırmaya kalkışmayın. Yakıt buharı tamamen dağılana kadar herhangi bir ateşleme kaynağı oluşturmaktan kaçının.

  • Yakıtı onaylanmış bir kapta ve çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın.

 • Yakıt, yutulması halinde zararlı veya öldürücüdür. Buharlara uzun süre maruz kalmak ciddi yaralanma ve hastalıklara neden olabilir.

  • Buharları uzun süre solumaktan kaçının.

  • Ellerinizi ve yüzünüzü memeden ve yakıt deposu açıklığından uzak tutun.

  • Yakıtı gözlerinizden ve cildinizden uzak tutun.

Yakıt Tankını Doldurma

TipKurşunsuz benzin
Minimum oktan derecesi87 (ABD) veya 91 (seçilebilir oktan ABD dışı)
EtanolHacmen maksimum %10
MetanolHiçbiri
MTBE (metil tertier bütil eter)Hacmen %15'ten az
YağYakıta eklemeyin.

Sadece güvenilir bir satıcıdan alınmış temiz ve yeni (en fazla 30 günlük) yakıt kullanın.

Important: Marş sorunlarını azaltmak için, temiz yakıtın içine, yakıt stabilizatörü/koşullandırıcı üreticisinin belirttiği gibi yakıt stabilizatörü/koşullandırıcı ekleyin.

Daha fazla bilgi için motorun kullanıcı kılavuzuna bakın.

Yakıt deposunu Şekil 10 şeklinde gösterildiği gibi doldurun.

g230458

Motor Yağı Seviyesi Kontrolü

Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
Her kullanımdan önce veya günlük
 • Motor yağı seviyesini kontrol edin, gerekiyorsa yağ ekleyin.
 • Important: Karterdeki yağ seviyesi çok düşük veya çok yüksekken motoru çalıştırmanız durumunda motora zarar verebilirsiniz.

  g222533

  Tutacak Yüksekliğinin Ayarlanması

  Tutacağı, konforunuza göre 3 konumdan dilediğiniz birine yükseltebilir veya alçaltabilirsiniz (Şekil 12).

  g272748
  1. Her iki tutacak cıvatasını ve uygun somunları sökün.

  2. Tutacağı istediğiniz yüksekliğe getirin.

  3. Kolu, daha önce söktüğünüz cıvatalarla ve uygun somunlarla sabitleyin.

  Kesim Yüksekliğini Ayarlama

  Tehlike

  Kesim yüksekliği kollarını ayarlarken elleriniz hareketli bir bıçağa temas edebilir ve ağır şekilde yaralanabilirsiniz.

  • Kesim yüksekliğini ayarlamadan önce motoru kapatın ve tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin.

  • Kesim yüksekliğini ayarlarken parmaklarınızı muhafazanın altına sokmayın.

  Dikkat

  Motor çalışıyorsa kıvılcım tutucu sıcak olacaktır ve sizi yakabilir.

  Sıcak kıvılcım tutucudan uzak durun.

  Kesim yüksekliğini istenen şekilde ayarlayın. Tüm tekerlekleri aynı kesim yüksekliğine ayarlayın (Şekil 13).

  g234297

  Çalışma Sırasında

  Çalıştırma Sırasında Güvenlik

  Genel Güvenlik

  • Göz koruyucusu, uzun pantolon, kaymaz, dayanıklı ayakkabılar ve kulak tıkacı dahil olmak üzere uygun giysiler giyin. Uzun saçlarınızı arkada toplayın ve bol kıyafetler giymeyin veya sarkan takılar takmayın.

  • Makineyi çalıştırırken dikkatinizi tam olarak bu işe verin. Dikkatinizi dağıtacak aktivitelerden kaçının, aksi halde yaralanma veya hasar riski söz konusu olabilir.

  • Hasta, yorgun veya alkol / uyuşturucu etkisi altındayken makineyi çalıştırmayın.

  • Bıçak keskindir; bıçağa temas etmek ciddi bedensel yaralanmalara neden olabilir. Çalıştırma konumundan ayrılmadan önce motoru kapatın ve tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin.

  • Bıçak kontrol çubuğunu bıraktığınızda, motor kapanmalı ve bıçak 3 saniye içinde durmalıdır. Durmazlarsa, makinenizi kullanmayı derhal bırakın ve bir Yetkili Servis Satıcısıyla irtibata geçin.

  • Çevredeki kişilerin çalışma alanına girmelerine izin vermeyin. Küçük çocukları çalışma alanından uzakta ve makineyi kullanmayan sorumlu bir yetişkinin gözetimi altında tutun. Biri alana girerse makineyi durdurun.

  • Makineyi geriye doğru hareket ettirmeden önce daima aşağı ve geri bakın.

  • Makineyi yalnızca iyi görüş koşullarında ve uygun hava şartları altında çalıştırın. Yıldırım düşme riski olan zamanlarda makineyi çalıştırmayın.

  • Islak çim ve yapraklar, kayıp bıçakla temas etmeniz durumunda ciddi yaralanmaya yol açabilir. Islak koşullarda hareket etmekten kaçının.

  • Görünmeyen köşelere, çalılara, ağaçlara veya görüşünüzü engelleyebilecek diğer cisimlere yaklaşırken son derece dikkatli olun.

  • Fırlatılan cisimleri hiç kimseye doğru yöneltmeyin. Fırlatılan cisimleri bir duvara veya engele doğru yöneltmeyin, cisim oradan sekerek size çarpabilir. Çakıllı yüzeylerden geçerken bıçakları durdurun.

  • Delikler, palet izleri, tümsekler, taşlar veya diğer gizli cisimlere dikkat edin. Düzgün olmayan zemin, dengenizi kaybetmenize veya ayağınızın kaymasına neden olabilir.

  • Eğer makine bir cisme vurur veya titremeye başlarsa, derhal motoru kapatın, tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin ve makinede hasar kontrolü yapmadan önce bujinin telini sökün. Çalışmaya devam etmeden önce gerekli tüm onarımları yapın.

  • Çalıştırma konumundan ayrılmadan önce motoru kapatın ve tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin.

  • Eğer motor çalışıyorsa sıcak olacaktır ve sizi ciddi şekilde yakabilir. Sıcak motordan uzak durun.

  • Motoru sadece iyi havalandırılmış alanlarda çalıştırın. Egzoz gazları, kokusuz ve öldürücü bir zehir olan karbon monoksit içerir.

  • Çim yakalayıcı bileşenlerini ve boşaltma kanalını aşınma ve bozulmaya karşı sık sık kontrol edin, gerekiyorsa bunları orijinal Toro parçalarla değiştirin.

  Eğimli Yüzeylerde Güvenlik

  • Yokuşların yüzeyinde yatay şekilde biçme işlemi yapın; asla yukarı veya aşağı gitmeyin. Yokuşların üzerinde yön değiştirirken çok dikkatli olun.

  • Aşırı dik eğimli yokuşlarda kesim yapmayın. Adımlara dikkat edilmemesi bir kayma ve düşme kazasına yol açabilir.

  • Düşük banketler, hendekler veya yapay setlerin yakınında biçme işlemi yaparken dikkatli olun.

  Motoru Çalıştırma

  1. Ateşleme düğmesine sıkıca basın ve 1 saniye basılı tutun (Şekil 14 şeklindeki A).

  2. Bıçak kontrol çubuğunu kola karşı tutun (Şekil 14 şeklindeki B).

  3. Geri tepmeli marş kolunu çekin (Şekil 14 şeklindeki C).

   Note: Geri tepmeli marş kolunu çekeceğiniz zaman, önce bir direnç hissedene kadar hafifçe çekin, ardından da sertçe çekin. İpin kola yavaşça geri dönmesini sağlayın.

   Note: Eğer birçok deneme sonrası makine çalışmazsa, bir Yetkili Servis Satıcısıyla irtibata geçin.

  g234299

  Motorun Kapatılması

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her kullanımdan sonra
 • Bıçak kontrol çubuğunu bıraktıktan sonra 3 saniye içinde motorun kapandığından emin olun.
 • Motoru kapatmak için bıçak kontrol çubuğunu bırakın.

  Note: Motoru hemen tekrar çalıştırmayacaksanız yakıt vanasını kapatın.

  Important: Bıçak kontrol çubuğunu bıraktığınız zaman, hem motor hem de bıçak 3 saniye içinde durmalıdır. Düzgün şekilde durmuyorlarsa, makinenizi kullanmayı derhal bırakın ve bir Yetkili Servis Satıcısıyla irtibata geçin.

  Kendinden Tahrik Sisteminin Çalıştırılması

  • Kendinden tahrik sistemini etkinleştirmek için: Kendinden tahrik sistemi çubuğunu kola doğru çekin ve tutun (Şekil 15).

   g024356

   Note: Maksimum kendinden tahrik sistemi hızı sabittir. Hızı düşürmek için, kendinden tahrik sistemi çubuğu ile kol arasındaki mesafeyi artırın.

  • Kendinden tahrik sistemini devre dışı bırakmak için: Kendinden tahrik sistemi çubuğunu bırakın.

   Note: Makine, makinenin geriye doğru çekilmesini kolaylaştıran tek yönlü kavrama tertibatı ile donatılmıştır. Bu kavramaları etkinleştirmek için, kendinden tahrik sistemi çubuğunu bıraktıktan sonra makineyi 2,5 cm veya daha fazla ileri itmeniz gerekebilir.

  Biçilen Çim Kalıntılarının Geri Dönüştürülmesi

  Bu makine, biçilen çim ve yaprak kalıntılarını çim alana geri göndererek geri dönüştürmeye hazır halde sunulur. Makineyi geri dönüştürmeye hazırlamak için:

  • Çim torbası makinedeyse, yerinden çıkarın (Şekil 16 şeklindeki A).

  • Arkadan boşaltma tapası takılı değilse, koldan tutun, arka deflektörü yukarı kaldırın ve kilit mandalı yerine geçene kadar arkadan boşaltma kanalının içine yerleştirin (Şekil 16 şeklindeki B).

   g236734

  Uyarı

  Makinenin çim kalıntılarını geri dönüştürmek için tapa yerinde değilken çalıştırılması, size veya etraftakilere yabancı maddeler fırlamasına yol açar. Ayrıca, bıçaklarla temas edebilirsiniz. Bıçaklarla temas etmek veya fırlayan yabancı maddeler ağır yaralanma veya ölüme yol açabilir.

  Kalıntıları geri dönüştürmeden önce arkadan boşaltma tapasının yerinde olduğunu kontrol edin. Arkadan boşaltma tapası veya çim torbası makineye takılı değilken bıçakları asla etkinleştirmeyin.

  Biçilen Çim Kalıntılarının Torbaya Alınması

  Çimenlikte kalan çim veya yaprak kalıntılarını toplamak istediğinizde çim torbasını kullanın.

  Uyarı

  Aşınmış bir çim torbası, fırlayan küçük taşların veya başka cisimlerin size veya çevredekilere isabet etmesine ve dolayısıyla ağır yaralanma veya ölüme yol açabilir.

  Çim torbasını sık sık kontrol edin. Hasarlıysa, yeni bir Toro yedek torba takın.

  Uyarı

  Bıçaklar keskindir; bıçaklara temas etmek ağır yaralanmalara neden olabilir.

  Çalıştırma konumundan ayrılmadan önce motoru kapatın ve tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin.

  Çim Torbasının Takılması

  1. Motoru kapatın ve tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin.

  2. Arka deflektörü yukarı kaldırıp o konumda tutun (Şekil 17 şeklindeki A).

  3. Kilit mandalını baş parmağınızla iterek ve tapayı makineden dışarı çekerek arkadan boşaltma tapasını çıkarın (Şekil 17 şeklindeki B ve C).

  4. Torba çubuğu uçlarını kolun tabanındaki yarıklara takın ve torbayı ileri geri sallayarak torba çubuğu uçlarının her iki yarığın da tabanına düzgün oturduğunu kontrol edin (Şekil 17 şeklindeki D).

  5. Arka deflektörü, çim torbasına oturana kadar aşağı indirin.

  g236745

  Çim Torbasının Çıkarılması

  Tehlike

  Makine, makine muhafazasındaki bir açıklıktan çim kalıntıları ve başka cisimler fırlatabilir. Yeterli kuvvetle fırlatılan cisimler sizin veya çevredekilerin ağır yaralanmasına ya da ölmesine yol açabilir.

  • Boşaltma tapası makineye takılı değilken asla çim torbasını çıkarıp ardından motoru çalıştırmayın.

  • Motor çalışıyorken makinedeki arka deflektörü asla açmayın.

  1. Motoru kapatın ve tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin.

  2. Arka deflektörü yukarı kaldırın.

  3. Çim torbasındaki torba çubuğunu, kolun tabanındaki yarıklardan çıkarın (Şekil 16 şeklindeki A).

  4. Boşaltma tapasını takın (Şekil 16 şeklindeki B).

  5. Arka deflektörü aşağı indirin (Şekil 16 şeklindeki C).

  Çalıştırma İpuçları

  Genel İpuçları

  • Makineyi çalıştırmadan önce, emniyet talimatlarını inceleyin ve bu kullanma kılavuzunu dikkatle okuyun.

  • Alanı, bıçağın çarpabileceği ve fırlatabileceği sopa, taş, tel, dal ve diğer kalıntılardan arındırın.

  • Başta çocuklar ve hayvanlar olmak üzere herkesi çalışma alanından uzak tutun.

  • Ağaçlara, duvarlara, kaldırım kenarlarına veya diğer katı cisimlere çarpmamaya dikkat edin. Herhangi bir cismin üzerinde asla kasıtlı olarak biçme işlemi yapmayın.

  • Makine bir cisme vurur veya titremeye başlarsa, derhal motoru kapatın, bujinin telini sökün ve makinede hasar kontrolü yapın.

  • Kesim sezonu boyunca keskin bir bıçak bulundurun. Bıçaktaki çentikleri düzenli olarak törpüleyin.

  • Gerektiğinde, bıçağı orijinal bir Toro yedek bıçakla değiştirin.

  • Sadece kuru çim veya yaprakları biçin. Islak çim ve yapraklar, makine haznesinde kolayca yığınlaşabilir ve makinenin tıkanmasına veya motorun istop etmesine neden olabilir.

   Uyarı

   Islak çim ve yapraklar, kayıp bıçakla temas etmeniz durumunda ciddi yaralanmaya yol açabilir.

   Sadece kuru koşullarda biçme işlemi yapın.

  • Her çim biçme işleminden sonra makinenin altını temizleyin; bkz. Makinenin Altının Temizlenmesi.

  • Motoru her zaman iyi çalışır durumda tutun.

  • Hava filtresini sık sık temizleyin. Malçlama (toprağı kuru otla örtme) işleri sırasında daha fazla kalıntı ve toz ortaya çıkar, bu da hava filtresini tıkayıp motor performansını düşürür.

  • En iyi kesim sonuçları için, motor devrini en hızlı konuma ayarlayın.

   Uyarı

   Motor fabrika ayarından daha yüksek bir hızla çalışıyorken makinenin çalıştırılması makinenin size veya çevredekilere bıçak ya da motor parçası fırlatmasına ve bu da ağır yaralanma veya ölüme yol açabilir.

   • Motor devri ayarını değiştirmeyin.

   • Motor devrinin normalden yüksek olduğundan şüphelenirseniz, Yetkili Servise başvurun.

  Çimleri Kesme

  • Çim, yılın farklı dönemlerinde farklı hızlarda büyür. Yaz sıcaklarında, ideal kesim yüksekliği ayarları 64 mm, 76 mm veya 89 mm'dir. Çimlerin tek seferde sadece yaklaşık üçte birini kesin. Çimlerin seyrek olduğu durumlarda veya çim büyüme hızının yavaşladığı sonbaharın son aylarında 64 mm ayarının altında kesmeyin.

  • 15 cm'den uzun çimleri keserken ilk önce en yüksek kesim yüksekliği ayarıyla kesin ve daha yavaş yürüyün, ardından da en iyi çimen görünümü için daha düşük bir yükseklik ayarıyla tekrar kesin. Çim çok uzunsa ve çimenin en üst kısmında yapraklar yığılıyorsa, makine tıkanabilir ve motor tekleyebilir.

  • Biçme yönünü değiştirin. Bu şekilde eşit gübreleme için kırpıntılar bahçeye dağıtılır.

  Eğer tamamlanan bahçenin görünümü tatmin edici değilse, aşağıdakilerden birini veya daha fazlasını deneyin:

  • Bıçağı bileyin.

  • Biçme işlemi esnasında daha yavaş yürüyün.

  • Makinenizin kesim yüksekliğini arttırın.

  • Çimleri daha sık biçin.

  • Her bir geçişte tam bir biçme alanını kesmek yerine biçme alanlarını örtüştürün.

  Yaprakları Biçme

  • Bahçeyi biçtikten sonra, bahçenin en az yarısının kesilmiş yaprak örtüsünün altından görülebildiğinden emin olun. Yaprakların üzerinden bir defadan fazla geçmeniz gerekebilir.

  • Az bir yaprak birikintisi varsa, tüm tekerlekleri aynı kesim yüksekliği ayarına ayarlayın.

  • Eğer makineniz yaprakları yeterince iyi kesmiyorsa, biçme hızınızı düşürün.

  Çalışmadan Sonra

  Çalıştırma Sonrası Güvenlik

  Genel Güvenlik

  • Ayarlama, bakım, temizleme veya saklama öncesinde makineyi mutlaka kapatın, tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin ve makinenin soğumasını bekleyin.

  • Yangınları önlemek için makinedeki çim ve artıkları temizleyin. Dökülen yağ veya yakıtı temizleyin.

  • Makineyi veya yakıt kabını asla bir su ısıtıcısı veya diğer cihazlarda bulunan tipte açık alev, kıvılcım veya tutuşturma alevlerinin bulunduğu yerlerde depolamayın.

  Taşıma Güvenliği

  • Makineyi yüklerken veya indirirken dikkatli olun.

  • Makineyi kaymaya karşı sabitleyin.

  • Makineyi nakliye için yüklemeden önce yakıt vanasını kapatın.

  Makinenin Altının Temizlenmesi

  En iyi performans için, makinenin alt kısmını temiz tutun. Diyaframlarda kalıntı bulunmamasına dikkat edin (Şekil 18).

  g240549

  Yıkama Yöntemi

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her kullanımdan sonra
 • Makinenin altındaki çim kalıntılarını ve kiri giderin.
 • Uyarı

  Makinenin altından malzemeler dökülebilir.

  • Koruyucu gözlük takın.

  • Motor çalışıyorken çalışma konumunda (kolun arkasında) durun.

  • Alanda izleyenler olmasına izin vermeyin.

  1. Makineyi, bahçe hortumuna yakın düz bir beton zemine alın.

  2. Motoru çalıştırın.

  3. Çalışır durumdaki bahçe hortumunu kol seviyesinde tutun ve suyu, sağ arka tekerleğin tam ön kısmından yere akacak biçimde yönlendirin (Şekil 19).

   g002275

   Note: Bıçak su çekecek ve kalıntıları temizleyip atacaktır. Makinenin alt kısmından kalıntı atılmamaya başladığını görene kadar suyu akıtmaya devam edin.

  4. Motoru kapatın ve tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin.

  5. Suyu kapatın.

  6. Makineyi çalıştırın ve makinenin alt kısmının kuruması için birkaç dakika çalışmasını bekleyin.

  Kazıyarak Temizleme Yöntemi

  Yıkama işlemi makinenin altındaki tüm pislikleri gideremiyorsa, kazıyarak temizleyin.

  1. Bujinin telini sökün.

  2. Yakıt deposundaki yakıtı boşaltın.

   Uyarı

   Makineyi yana devirmek karbüratörden veya yakıt deposundan yakıt sızmasına neden olabilir. Yakıt son derece yanıcı ve patlayıcı olup, bazı durumlarda bedensel yaralanma ve maddi hasara yol açabilir.

   Motoru kuru çalıştırarak veya yakıtı bir el pompasıyla boşaltarak yakıt dökülmelerini önleyin, asla sifonla yakıt çekmeyin.

  3. Makineyi, hava filtresi yukarı bakacak şekilde sağa yatırın.

  4. Ahşap bir kazıyıcı kullanarak kir ve çim kalıntılarını giderin. Çentiklerden ve keskin köşelerden kaçının.

  5. Makineyi çalıştırma konumuna geri getirin.

  6. Teli bujiye bağlayın.

  Bakım

  Önerilen Bakım Çizelgesi

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  İlk 8 saatten sonra
 • Motorun yağını değiştirin.
 • İlk 25 saatten sonra
 • Varsa, gevşemiş sabitleme elemanlarını sıkın.
 • Her kullanımdan önce veya günlük
 • Motor yağı seviyesini kontrol edin, gerekiyorsa yağ ekleyin.
 • Çim biçme makinesi bıçaklarını aşınma veya hasara karşı kontrol edin.
 • Gaz pedalını aşınma veya hasara karşı kontrol edin.
 • Bıçak freninin durdurma süresini kontrol edin. Bıçak kontrol çubuğu bırakıldıktan sonraki 3 saniye içinde bıçak durmalıdır; durmuyorsa, onarım için Yetkili Servise başvurun.
 • Motorda gevşemiş veya eksik sabitleme elemanları olup olmadığını kontrol edin.
 • Yakıt veya yağ kaçaklarını kontrol edin.
 • Geri tepmeli marşı ve hava emme filtresini kontrol edin veya temizleyin.
 • Her kullanımdan sonra
 • Bıçak kontrol çubuğunu bıraktıktan sonra 3 saniye içinde motorun kapandığından emin olun.
 • Makinenin altındaki çim kalıntılarını ve kiri giderin.
 • Her 25 saatte
 • Sünger ön filtreyi temizleyin (tozlu koşullarda daha sık).
 • Her 50 saatte
 • Motor yağını değiştirin (tozlu koşullarda daha sık).
 • Bıçağı bileyin veya yenisiyle değiştirin.Bıçağın kenarı sert veya kumlu ortamlarda hızla körleşiyorsa bıçağa daha sık bakım yapın.
 • Her 100 saatte
 • Buji boşluğunu kontrol edin, temizleyin ve ayarlayın; gerekiyorsa bujiyi yenisiyle değiştirin.
 • Varsa, gevşemiş sabitleme elemanlarını sıkın.
 • Geri tepmeli marşı ve hava emme filtresini kontrol edin veya temizleyin.
 • Her 200 saatte
 • Yakıt sisteminde sızıntı ve/veya bozulmuş bir yakıt hortumu olup olmadığını yetkili bir motor servisine kontrol ettirin. Gerekiyorsa parçaları yenisiyle değiştirin.
 • Her 300 saatte
 • Kağıt ön filtreyi temizleyin (tozlu koşullarda daha sık).
 • Silindiri ve silindir kapağı kanatçıklarını temizleyin.
 • Motor rölanti devrini yetkili bir motor servisine kontrol ettirin ve ayarlatın.
 • Yanma odasını, yetkili bir motor servisine temizlettirin.
 • Supap boşluğunu, yetkili bir motor servisine kontrol ettirin ve ayarlatın.
 • Supap yatağı yüzeyini, yetkili bir motor servisine temizletin ve perdahlatın.
 • Bakım Güvenliği

  • Ayarlama, bakım, temizleme veya saklama öncesinde makineyi mutlaka kapatın, tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin ve makinenin soğumasını bekleyin.

  • Herhangi bir bakım işlemi yapmadan önce, bujiden buji telini sökün.

  • Makineye bakım yaparken eldiven ve koruyucu gözlük takın.

  • Bıçak keskindir; bıçağa temas etmek ciddi bedensel yaralanmalara neden olabilir. Bıçağın bakımını yaparken eldiven giyin. Bıçakları onarmayın veya üzerinde değişiklik yapmayın.

  • Emniyet tertibatlarının ayarlarıyla asla oynamayın. Düzgün şekilde çalıştıklarını düzenli olarak kontrol edin.

  • Makineyi yana devirmek yakıt sızıntısına neden olabilir. Yakıt yanıcı ve patlayıcıdır; bedensel yaralanmaya yol açabilir. Motoru kuru çalıştırın veya yakıtı bir el pompasıyla boşaltın; yakıtı asla sifonla çekmeyin.

  • Makinenin optimum performans sergilemesi için sadece orijinal Toro yedek parçalarını ve aksesuarlarını kullanın. Başka üreticilere ait yedek parçalar ve aksesuarlar tehlikeli olabilir ve bu tür kullanımlar ürün garantisini geçersiz kılabilir.

  Hava Filtresi Servis İşlemleri

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her 25 saatte
 • Sünger ön filtreyi temizleyin (tozlu koşullarda daha sık).
 • Her 300 saatte
 • Kağıt ön filtreyi temizleyin (tozlu koşullarda daha sık).
 • Important: Hava filtresi grubu takılı değilken motoru çalıştırmayın, aksi takdirde motor ağır hasar görebilir.

  1. Motoru kapatın ve tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin.

  2. Bujinin telini sökün.

  3. Hava filtresi kapağındaki vidayı gevşetin (Şekil 20).

   g024349
  4. Kapağı çıkarın ve iyice temizleyin.

  5. Kağıt hava filtresini çıkarıp inceleyin (Şekil 20), aşırı derecede kirliyse yenisiyle değiştirin.

   Important: Kağıt bir filtreyi temizlemeye çalışmayın.

  6. Sünger hava filtresini çıkarın (Şekil 20), yumuşak bir deterjan ve suyla yıkayın ve kurumaya bırakın.

  7. Sünger hava filtresini takın.

  8. Kağıt hava filtresini takın.

  9. Kapağı takın ve vidayla sabitleyin.

  Motorun Yağını Değiştirme

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  İlk 8 saatten sonra
 • Motorun yağını değiştirin.
 • Her 50 saatte
 • Motor yağını değiştirin (tozlu koşullarda daha sık).
 • Yağı değiştirmeden önce ısıtmak için motoru birkaç dakika çalıştırın. Ilık yağ daha iyi akar ve daha fazla kontaminant taşır.

  Motor Yağı Teknik Özellikleri

  Motor yağı kapasitesi0,65 l*
  Yağ viskozitesiSAE 30 veya SAE 10W-30 temizleyici yağ
  API servis sınıflandırmasıSJ veya üzeri

  * Yağı boşaltmanızdan sonra karterde bir miktar artık yağ kalır. Yağın tamamını kartere dökmeyin. Kartere, aşağıdaki adımları izleyerek yağ doldurun.

  1. Motoru kapatın ve tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin.

  2. Bujinin telini sökün.

  3. Yakıt deposundaki yakıtı boşaltın.

  4. Yağ çubuğunun/tahliye deliğinin altına uygun bir boşaltma kabı yerleştirin.

  5. Yağ çubuğunun etrafını temizleyin.

  6. Kapağı saat yönünün tersine döndürüp çekerek yağ çubuğunu çıkarın.

  7. Makineyi sağa yatırarak (hava filtresi yukarı gelecek biçimde) yağı boşaltma kabının içine boşaltın.

  8. Yağı boşalttıktan sonra makineyi tekrar çalışma pozisyonuna alın.

  9. Yağ doldurma borusundan, motor yağ kapasitesinin yaklaşık dörtte üçü kadar yağı dikkatlice dökün.

  10. Yağın motorda yerleşmesi için 3 dakika kadar bekleyin.

  11. Yağ çubuğunu temiz bir bezle silerek temizleyin.

  12. Yağ çubuğunu yağ doldurma borusuna sokun, yerine sabitleyin, ardından çıkarın.

  13. Yağ çubuğundaki yağ seviyesine bakın.

   • Yağ çubuğundaki yağ seviyesi çok düşükse, yağ doldurma borusundan az miktarda yağ dökün, 3 dakika bekleyin ve ile arası adımları tekrarlayın.

   • Yağ çubuğundaki yağ seviyesi çok yüksekse, yağ çubuğu doğru seviyeyi gösterene kadar fazla yağı boşaltın.

   Important: Motordaki yağ seviyesi çok düşük veya çok yüksekken motoru çalıştırmanız durumunda motora zarar verebilirsiniz.

  14. Yağ çubuğunu yağ dolum borusuna güvenli bir şekilde takın.

  15. Kullanılmış yağı düzgün şekilde geri dönüştürün.

  Bujinin Bakımı

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her 100 saatte
 • Buji boşluğunu kontrol edin, temizleyin ve ayarlayın; gerekiyorsa bujiyi yenisiyle değiştirin.
 • Bir NGK BPR5ES buji veya muadilini kullanın.

  1. Motoru kapatın ve tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin.

  2. Bujinin telini sökün.

  3. Bujinin etrafını temizleyin.

  4. Bujiyi silindir kapağından sökün.

   Important: Buji çatlamış, bozulmuş veya kirliyse değiştirin. Elektrotları temizlemeyin, çünkü silindire giren tanecikler motora hasar verebilir.

  5. Buji boşluğunu 0,76 mm olarak ayarlayın; bkz. Şekil 21.

   g000533
  6. Bujiyi, elle sıkma noktasının sonuna gelene kadar elinizle dikkatle takın (diş sarmasını önlemek için).

  7. Bujiyi 23 Nm'ye kadar sıkın.

   Important: Gevşeyen bir buji çok ısınabilir ve motora hasar verebilir, bujinin aşırı sıkılması ise silindir kapağındaki dişlere hasar verebilir.

  8. Teli bujiye bağlayın.

  Kendinden Tahrik Sisteminin Ayarlanması

  Makine yeniyse, kendi kendine tahrik alamıyorsa veya ileri doğru sürüklenmeye meylediyorsa, tahrik kablosunu ayarlayın.

  1. Makineyi açık havaya çıkarın ve motor çalışıyorken makinenin ileri doğru ilerlemesini önlemek için sağlam bir duvarın yakınındaki beton bir zemine yerleştirin.

  2. Makineyi, ön lastikleri duvara karşı gelecek biçimde yerleştirin.

   Note: Alanın iyi havalandırıldığını ve makinenin fırlatabileceği hiçbir kalıntı bulunmadığını kontrol edin.

  3. Vitesi üçe alın.

  4. Motoru çalıştırın; bkz. Motoru Çalıştırma.

  5. Kendinden tahrik sistemi çubuğunu kola doğru çekin.

   Note: Kendinden tahrik sistemi çubuğu kola dokunur dokunmaz tekerlekler dönmeye başlamalıdır.

  6. Motoru kapatın.

  7. Makineyi ayarlamanız gerekiyorsa şunları yapın:

   • Kendinden tahrik sistemi çubuğunu etkinleştirdiğinizde tekerlekler dönmüyorsa, çekiş kayışı çok gevşektir. Tekerlek tahriki kontrol düğmesini (Şekil 22) saat yönünde 1 tur döndürün ve 4 ila 6 arası adımları tekrarlayın.

    g024465
   • Kendinden tahrik sistemi çubuğunu tam olarak etkinleştirmenizden önce tekerlekler dönerse, çekiş kayışı çok gergindir. Tekerlek tahriki kontrol düğmesini (Şekil 22) saatin aksi yönünde 1 tur döndürün ve 4 ila 6 arası adımları tekrarlayın.

  8. Yeni bir çekiş kayısı varsa, rodaj döneminde kayışın normal bir şekilde gerilmesini sağlamak için tahrik kablosu ayarlama düğmesini saat yönünde 1 tur daha döndürün.

   Note: Kullanılmış bir kayışı ayarlıyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

  Bıçağa Bakım Yapılması

  Her zaman keskin bir bıçakla çim biçin. Keskin bir bıçak, temiz bir şekilde ve çim saplarını parçalamadan veya doğramadan keser.

  1. Motoru kapatın ve tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin.

  2. Bujinin telini sökün.

  3. Yakıt deposundaki yakıtı boşaltın.

  4. Makineyi, hava filtresi yukarı bakacak şekilde sağa yatırın (Şekil Şekil 23'te gösterildiği gibi).

   g024253

  Bıçağın Kontrol Edilmesi

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her kullanımdan önce veya günlük
 • Çim biçme makinesi bıçaklarını aşınma veya hasara karşı kontrol edin.
 • Bıçağı, özellikle düz ve kavisli parçaların buluştuğu noktalarda keskinlik ve aşınma bakımından kontrol edin (Şekil 24A). Kum ve aşındırıcı malzemeler bıçağın düz ve kavisli parçalarını bağlayan metali aşındırabileceğinden, makineyi kullanmadan önce bıçağı kontrol edin. Bir yarılma veya aşınma (Şekil 24B ve Şekil 24C) fark ederseniz bıçağı değiştirin; bkz. Bıçağın Çıkarılması.

  g002278

  Note: En iyi performans için, çim biçme sezonu başlamadan önce yeni bir bıçak takın. Yıl boyunca, kesici kenarı korumak için her tür küçük çentiği törpüleyin.

  Tehlike

  Aşınmış veya hasar görmüş bir bıçak kırılabilir, fırlayan bıçak parçaları size veya çevredekilere isabet edebilir ve ağır yaralanma veya ölüme yol açabilir.

  • Bıçağı aşınma veya hasara karşı düzenli olarak kontrol edin.

  • Aşınmış veya hasar görmüş bir bıçağı yenisiyle değiştirin.

  Gaz Pedalının Kontrol Edilmesi

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her kullanımdan önce veya günlük
 • Gaz pedalını aşınma veya hasara karşı kontrol edin.
 • Gaz pedalını aşırı aşınmaya karşı dikkatle kontrol edin (Şekil 25). Kum ve aşındırıcı malzemeler metali aşındırabileceğinden (özellikle Şekil 25şeklindeki 2 no'lu maddede gösterilen alandaki gibi), makineyi kullanmadan önce gaz pedalını kontrol edin. Gaz pedalındaki bir tırnağın keskin bir kenar nedeniyle aşındığını veya bir çatlak olduğunu fark ederseniz, gaz pedalını değiştirin.

  g027496

  Uyarı

  Aşınmış veya hasar görmüş bir gaz pedalı kırılabilir, fırlayan gaz pedalı parçaları size veya çevredekilere isabet edebilir ve ağır yaralanma veya ölüme yol açabilir.

  • Gaz pedalını aşınma veya hasara karşı düzenli olarak kontrol edin.

  • Aşınmış veya hasar görmüş bir gaz pedalını yenisiyle değiştirin.

  Bıçağın Çıkarılması

  1. Bıçağın ucunu sert bir bez veya sert dolgulu bir eldivenle tutun.

  2. Bıçak cıvatasını, kilit pulunu, gaz pedalını ve bıçağı sökün (Şekil 24).

  Bıçağın Bilenmesi

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her 50 saatte
 • Bıçağı bileyin veya yenisiyle değiştirin.Bıçağın kenarı sert veya kumlu ortamlarda hızla körleşiyorsa bıçağa daha sık bakım yapın.
 • Orijinal kesim açısını (Şekil 26A) ve iç kesici kenar yarıçapını (Şekil 26B) korumak için bıçağın en üst kısmını törpüleyin. Her iki kesici kenardan da aynı miktarda malzeme giderirseniz bıçak dengeli kalacaktır.

  g002279

  Bıçağın Dengelenmesi

  1. Bıçağın orta deliğini, bir mengeneye yatay olarak sıkıştırılmış bir çivi veya tornavida ucunun üzerine yerleştirerek bıçağın dengesini kontrol edin (Şekil 27).

   g002280

   Note: Ayrıca, piyasadan temin edebileceğiniz bir bıçak dengeleyici kullanarak da dengeyi kontrol edebilirsiniz.

  2. Bıçağın herhangi bir ucu aşağı doğru dönerse, bıçağın hiçbir ucu düşmeyene kadar o ucu (kesici kenarı veya kesici kenarın yakınındaki ucu değil) törpüleyin.

  Bıçağın Takılması

  1. Keskin ve dengelenmiş bir Toro bıçak, gaz pedalı, kilit pulu ve bıçak cıvatası takın. Bıçağın düzgün takılması için, bıçak kanadı, çim biçme makinesi muhafazasının üst kısmına doğru bakmalıdır.

   Note: Bıçak cıvatasını 82 N·m tork ile sıkın.

   Uyarı

   Makinenin gaz pedalı takılı değilken çalıştırılması bıçağın esnemesine, bükülmesine veya kırılmasına, bu da sizin veya çevredekilerin ağır yaralanmasına veya ölmesine yol açabilir.

   Makineyi, gaz pedalı takılı değilken çalıştırmayın.

  2. Makineyi çalıştırma konumuna geri getirin.

  Depolama

  Makineyi sezon dışı depolamaya hazırlamak için, tavsiye edilen bakım prosedürlerini uygulayın; bkz. .

  Makineyi serin, temiz, kuru bir yerde saklayın. Makineyi korumak ve temiz tutmak için üzerini örtün.

  Depo Emniyeti

  Ayarlama, bakım, temizleme veya saklama öncesinde makineyi mutlaka kapatın, tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin ve makinenin soğumasını bekleyin.

  Yakıt Sisteminin Hazırlanması

  Makineyi depolamadan önce son kez çim biçeceğiniz zaman, yakıt deposundaki yakıtı boşaltın.

  1. Motoru, yakıtı bitip kapanana kadar çalıştırın.

  2. Motora yakıt basın ve tekrar çalıştırın.

  3. Kapanana kadar motoru çalışmaya bırakın. Motoru artık çalıştıramadığınız zaman, yeteri kadar kurumuş demektir.

  Motorun Hazırlanması

  1. Motor hâlâ sıcakken, karterdeki yağı değiştirin; bkz. Motorun Yağını Değiştirme.

  2. Bujiyi sökün.

  3. Bir yağ kabı kullanarak, buji deliğinden motor karterine yaklaşık 30 ml motor yağı ekleyin.

  4. Yağı motor karterinin tamamına dağıtmak için, geri tepmeli marş kolunu çekerek motoru birkaç kez yavaş devirde çalıştırın.

  5. Bujiyi takın, fakat teli bujiye bağlamayın.

  Genel Bilgiler

  1. Makinenin altını temizleyin; bkz. Makinenin Altının Temizlenmesi.

  2. Silindirde, silindir kapağı kanatçıklarında ve fan muhafazasında kalmış olabilecek tüm kiri ve yabancı maddeleri giderin.

  3. Motorun dış kısımlarında, ızgaralarda ve çim biçme makinesi muhafazasının üst kısmında kalmış olabilecek çim kalıntılarını, kirleri ve yabancı maddeleri giderin.

  4. Bıçağın durumunu kontrol edin; bkz. Bıçağın Kontrol Edilmesi.

  5. Gaz pedalının durumunu kontrol edin; bkz. Gaz Pedalının Kontrol Edilmesi.

  6. Hava filtresine bakım yapın; bkz. Hava Filtresi Servis İşlemleri.

  7. Tüm somun, cıvata ve vidaları sıkın.

  8. Paslanmış veya oyulmuş tüm boyalı yüzeyleri, Yetkili Servis Merkezinden satın alabileceğiniz boyayla boyayın.

  Makinenin Depodan Çıkarılması

  1. Tüm sabitleme elemanlarını kontrol edin ve sıkın.

  2. Silindirdeki fazla yağı atmak için bujiyi yerinden çıkarın ve marş motorunu kullanarak motoru hızla döndürün.

  3. Bujiyi temizleyin veya çatlamış, kırılmış ya da elektrotları aşınmışsa yenisiyle değiştirin.

  4. Bujiyi takın; bkz. Bujinin Bakımı.

  5. Varsa, gereken bakım prosedürlerini yerine getirin; bkz. .

  6. Yakıt deposuna taze yakıt doldurun.

  7. Motor yağı seviyesini kontrol edin.

  8. Teli bujiye bağlayın.

  Sorun giderme

  ProblemPossible CauseCorrective Action
  Motor çalışmıyor.
  1. Yakıt deposu boştur veya yakıt sisteminde bayat yakıt vardır.
  2. Gaz kolu, Jigle konumunda değildir.
  3. Tel bujiye bağlı değildir.
  4. Buji çukurlaşmıştır, bozulmuştur veya boşluk yanlıştır.
  1. Yakıt deposunu boşaltın ve/veya taze yakıtla doldurun. Sorun devam ederse, Yetkili Servisle irtibata geçin.
  2. Gaz kolunu Jigle konumuna getirin.
  3. Teli bujiye bağlayın.
  4. Bujiyi kontrol edin ve gerekirse boşluğu ayarlayın. Buji çukurlaşmış, bozulmuş veya çatlamışsa değiştirin.
  Motor zor çalışıyor veya güç kaybediyor.
  1. Yakıt deposunda bayat yakıt vardır.
  2. Hava filtresi elemanı kirlidir ve hava akımını kısıtlıyordur.
  3. Makinenin alt kısmında kalıntılar ve pislik vardır.
  4. Buji çukurlaşmıştır, bozulmuştur veya boşluk yanlıştır.
  5. Motor yağı seviyesi düşüktür veya yağ kirlidir.
  1. Yakıt deposunu boşaltın ve taze yakıtla doldurun.
  2. Hava filtresinin ön temizleyicisini temizleyin ve/veya kağıt hava filtresini değiştirin.
  3. Makinenin alt kısmını temizleyin.
  4. Bujiyi kontrol edin ve gerekirse boşluğu ayarlayın. Buji çukurlaşmış, bozulmuş veya çatlamışsa değiştirin.
  5. Motor yağını kontrol edin. Kirliyse yağı değiştirin, yetersizse yağ ekleyin.
  Motor düzensiz çalışıyor.
  1. Tel bujiye bağlı değildir.
  2. Buji çukurlaşmıştır, bozulmuştur veya boşluk yanlıştır.
  3. Gaz kolu, Hızlı konumunda değildir.
  4. Hava filtresi elemanı kirlidir ve hava akımını kısıtlıyordur.
  1. Teli bujiye bağlayın.
  2. Bujiyi kontrol edin ve gerekirse boşluğu ayarlayın. Buji çukurlaşmış, bozulmuş veya çatlamışsa değiştirin.
  3. Gaz kolunu Hızlı konumuna getirin.
  4. Hava filtresinin ön temizleyicisini temizleyin ve/veya kağıt hava filtresini değiştirin.
  Makine veya motor aşırı miktarda titriyor.
  1. Bıçak bükülmüştür veya dengesizdir.
  2. Bıçak montaj somunları gevşektir.
  3. Makinenin alt kısmında kalıntılar ve pislik vardır.
  4. Motorun montaj cıvataları gevşektir
  1. Bıçağı dengeleyin. Bıçak bükülmüşse, değiştirin.
  2. Bıçak montaj somunlarını sıkın.
  3. Makinenin alt kısmını temizleyin.
  4. Motorun montaj cıvatalarını sıkın.
  Kesme şekli eşit değil.
  1. 4 tekerlek de aynı yükseklikte değildir.
  2. Bıçak körlenmiştir.
  3. Aynı güzergahta tekrar tekrar biçme işlemi yapıyorsunuzdur.
  4. Makinenin alt kısmında kalıntılar ve pislik vardır.
  1. 4 tekerleği de aynı yüksekliğe ayarlayın.
  2. Bıçağı bileyin ve dengeleyin.
  3. Biçme güzergahını değiştirin.
  4. Makinenin alt kısmını temizleyin.
  Boşaltma kanalı tıkanıyor.
  1. Gaz kolu, Hızlı konumunda değildir.
  2. Kesim yüksekliği çok alçaktır.
  3. Çok hızlı kesim yapıyorsunuzdur.
  4. Çim ıslaktır.
  5. Makinenin alt kısmında kalıntılar ve pislik vardır.
  1. Gaz kolunu Hızlı konumuna getirin.
  2. Kesim yüksekliğini artırın.
  3. Yavaşlayın.
  4. Çimleri biçmeye başlamadan önce çimin kurumasını bekleyin.
  5. Makinenin alt kısmını temizleyin.
  Makine kendinden tahrik alamıyor.
  1. Kendinden tahrik sistemi kablosu ayarsızdır veya hasarlıdır.
  2. Kayış kapağının altında kalıntı vardır.
  1. Kendinden tahrik sistemi kablosunu ayarlayın. Gerekiyorsa kabloyu yenisiyle değiştirin.
  2. Kayış kapağının altındaki kalıntıları giderin.