Giriş

Bu makine, ticari uygulamalarda profesyonel, özel anlaşmalı operatörler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış binmeli, döner bıçaklı bir çim biçme makinesidir. Öncelikle parklar, spor sahaları ve ticari alanlardaki bakımlı çim alanlardaki çimleri kesmek için tasarlanmıştır. Bu ürünün kullanım amacı dışında kullanılması size ve çevrenizdekilere zarar verebilir.

Ürünü kullanmayı ve bakımlarını yapmayı öğrenmek ve olası yaralanmalar ile maddi hasarları önlemek için bu bilgileri dikkatle okuyun. Ürünü doğru ve emniyetli bir şekilde kullanmak sizin sorumluluğunuzdur.

Ürün emniyeti ve kullanımıyla ilgili eğitim materyalleri ile aksesuar bilgilerine erişmek, bayi bulmak veya ürününüzü kaydettirmek için www.Toro.com adresine gidin.

Servise, orijinal Toro parçalarına veya ek bilgiye ihtiyaç duyduğunuz takdirde Yetkili bir Servis Merkeziyle ya da Toro Müşteri Hizmetleriyle iletişim kurun ve ürünün model ve seri numaralarını hazır bulundurun. Şekil 1, model ve seri numaralarının ürün üzerindeki yerini belirtir. Bu numaraları, ilgili alana yazın.

Important: Garanti, yedek parça ve diğer ürün bilgilerine erişmek için, seri numarası etiketindeki (varsa) QR kodunu mobil aygıtınızla taratabilirsiniz.

g274288

Bu kılavuz, karşılaşılabilecek tehlikeleri tanımlar ve belirtilen talimatlara uymadığınız takdirde ağır yaralanma veya ölüme yol açabilecek bir tehlikeye işaret eden emniyet uyarısı sembolüyle (Şekil 2) gösterilmiş çeşitli emniyet mesajları verir.

g000502

Bu kılavuzda, bilgileri vurgulamak için 2 farklı sözcük kullanılır. Önemli sözcüğü bazı özel mekanik bilgilere dikkat çeker, Not sözcüğü ise dikkate alınması gereken genel bilgileri vurgular.

Bu ürün, ilgili tüm Avrupa direktiflerine uygundur. Detaylı bilgi için, ayrı olarak verilen Ürün Uygunluk Beyanı (DOC) sayfasını inceleyin.

Kaliforniya Kamu Kaynakları Yasası Bölüm 4442 veya 4443 uyarınca, motorun, Bölüm 4442'de belirtildiği gibi iyi çalışır durumdaki bir kıvılcım tutucuyla donatılmadığı veya yangının önlenmesine uygun bir şekilde üretilip tasarlanmadığı takdirde orman, çalı veya çimle kaplı bir yerde kullanılması veya çalıştırılması yasaktır.

Ekteki motor kullanıcı kılavuzu, ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve emisyon sistemleri, bakım ve garanti ile ilgili Kaliforniya Emisyon Kontrol Yönetmeliği hakkında bilgi vermek üzere sunulmuştur. Yedek parçalar motorun üreticisi kanalıyla sipariş edilebilir.

Uyarı

CALIFORNIA

Öneri 65 Uyarısı

Dizel motor egzozu ve içerdiği bazı maddelerin Kaliforniya Eyaleti tarafından kansere, doğuştan rahatsızlıklara ve başka zararlara neden olduğu kayda geçirilmiştir.

Akü kutup başları, uçları ve ilgili aksesuarlar Kaliforniya Eyaleti tarafından kansere ve başka zararlara neden olan kimyasal maddeler olarak kayda geçirilmiş kurşun ve kurşun bulunduran bileşenler içermektedir. Dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın.

Bu ürünün kullanılması, Kaliforniya Eyaleti'nce kansere, doğum kusurlarına ve üreme sorunlarına yol açtığı bilinen kimyasallara maruz kalınmasına neden olabilir.

Güvenlik

Bu makine EN ISO 5395’e (kurulum prosedürlerini tamamlamanız şartıyla) ve ANSI B71.4-2017’ye uygun tasarlanmıştır.

Genel Emniyet

Bu ürün, kişinin elleri ve ayaklarını koparabilir veya cisimler fırlatabilir. Ciddi kişisel yaralanmaları önlemek için daima tüm güvenlik talimatlarına uyun.

 • Motoru çalıştırmadan önce bu Kullanıcı Kılavuzu’nu okuyun ve içeriğini özümseyin.

 • Makineyi kullanırken tüm dikkatinizi işinize verin. Dikkatinizi dağıtabilecek başka şeylerle ilgilenmeyin, aksi takdirde yaralanma veya maddi hasar meydana gelebilir.

 • Tüm koruyucular ve diğer güvenlik parçaları mevcut ve düzgün çalışır durumda olmadıkça makineyi çalıştırmayın.

 • Ellerinizi ve ayaklarınızı döner parçalardan uzak tutun. Boşaltma açıklıklarından uzak durun.

 • Çocukları ve çevredekileri çalışma alanından uzak tutun. Çocukların makineyi çalıştırmasına asla izin vermeyin.

 • Operatör konumundan ayrılmadan önce makinenin motorunu kapatın, anahtarını çıkarın ve hareketin tamamen durmasını bekleyin. Ayarlama, bakım, temizleme veya saklama öncesinde makinenin soğumasına izin verin.

Bu makinenin hatalı kullanılması veya hatalı bakımı yaralanmaya yol açabilir. Yaralanma riskini azaltmak için bu emniyet talimatlarına her zaman uyun ve Dikkat, Uyarı veya Tehlike anlamına gelen emniyet uyarısı sembolüne Graphic çok dikkat edin. Bu talimatlara uyulmaması, yaralanma veya ölümle sonuçlanabilir.

Güvenlik ve Talimat Etiketi

Graphic

Tehlike potansiyeli barındıran tüm noktalara, kullanıcının kolayca görebileceği emniyet etiketleri ve talimatları yerleştirilmiştir. Hasar gören veya kaybolan etiketleri yenisiyle değiştirin.

decal93-6681
decal93-6689
decal93-7272
decal93-7818
decal106-6754
decal106-6755
decal110-0986
decal110-8921
decal117-4764
decal120-4158
decalbatterysymbols
decal133-8062
decal125-8754
decal145-5261
decal121-3627
decal133-2930
decal133-2931
decal136-3723

Kurulum

Note: Makinenin sağ ve sol taraflarını, normal çalışma konumuna göre belirleyin.

Etiketlerin takılması (sadece CE işaretli makineler)

Bu prosedür için gerekli parçalar:

Uyarı etiketi1
CE etiketi1
 • CE uyumluluğu gerektiren makinelerde, gevşek parçalarda bulunan uyarı etiketini mevcut etiketin (Şekil 3) üzerine takın.

 • CE etiketini, makinedeki seri numarası plakasının yanına takın (Şekil 3).

g276200

Kontrol Kolu Konumunun Ayarlanması

Kontrol kolunun pozisyonunu en rahat edeceğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

 1. Kontrol kolunu tespit braketine (Şekil 4) sabitleyen 2 cıvatayı gevşetin.

  g031681
 2. Kontrol kolunu istenen konuma çevirin ve 2 cıvatayı sıkın.

Teslim Blokları ve Pimleri Çıkarma

 1. Teslim bloklarını kesme ünitelerinden çıkarın ve atın.

 2. Teslim pimlerini kesme ünitesi süspansiyon kollarından çıkarın ve atın.

  Note: Teslim pimleri, teslimat sürecinde kesme ünitelerini dengeler; makineyi çalıştırmadan önce bunları çıkarın.

Kaput Mandalı Montajı

CE Uyumluluğu için

Bu prosedür için gerekli parçalar:

Kaput mandalı tertibatı1
Rondela1
 1. Mandalı açın ve kaputu kaldırın.

 2. Lastik halkayı kaputun sol tarafındaki delikten (Şekil 5) çıkarın.

  g004143
 3. Somunu kaput mandalı tertibatından (Şekil 6) çıkarın.

  g003946
 4. Kaputun dış tarafında, mandalın kanca ucunu kaputtaki delikten geçirin ve lastik sızdırmazlık rondelasının kaputun (Şekil 6) dış tarafında kaldığından emin olun.

 5. Kaputun iç tarafında, metal rondelayı mandalın üzerine yerleştirin, mandalı somunla sabitleyin ve mandalın kilitlendiğinde tutucu kaideye kenetlendiğinden emin olun.

  Note: Kaput mandalını kullanmak için ekteki kaput mandalı anahtarından yararlanın.

Taşıyıcı Şasinin Ayarlanması

Ön Kesme Ünitelerinin Ayarlanması

Ön ve arka kesme üniteleri farklı montaj pozisyonları gerektirir. Ön kesme ünitesinin, istediğiniz kesme yüksekliğine ve kesme ünitesi dönüş derecesine göre seçebileceğiniz 2 montaj konumu bulunur.

 • 2,0 ila 7,6 cm arası kesme yükseklikleri için ön taşıyıcı şasileri alt ön montaj deliklerine (Şekil 7) monte edin.

  Note: Bu konum, yokuş yukarı arazide ani değişikliklere yaklaşırken, kesme ünitelerinin çekiş ünitelerine kıyasla daha ileri konumlandırılmasını sağlar. Bununla birlikte, dik kenarlı tepecikleri aşarken haznenin taşıyıcıya olan mesafesini sınırlar.

  g011343
 • 6,3 ila 10 cm arası kesme yükseklikleri için ön taşıyıcı şasileri üst ön montaj deliklerine (Şekil 7) monte edin.

  Note: Bu, kesme haznesi daha yüksek bir konumda olduğundan, hazne ile taşıyıcı arasındaki mesafeyi arttırır; ancak kesme ünitelerinin ileriye doğru maksimum hareket mesafesine daha erken ulaşmasına neden olur.

Arka Kesme Ünitelerinin Ayarlanması

Ön ve arka kesme üniteleri farklı montaj pozisyonları gerektirir. Arka kesme ünitesinin, şasinin altındaki Sidewinder kesme ünitesi ile doğru hizalanması için 1 montaj konumu vardır.

Tüm kesme yükseklikleri için, arka kesme ünitesini arka montaj deliklerine (Şekil 7) monte edin.

Silindir Sıyırıcının Ayarlanması

İsteğe Bağlı

İsteğe bağlı arka silindir sıyırıcı, en iyi şekilde sıyırıcı ile silindir arasında 0,5 ila 1 mm’lik pürüzsüz bir boşluk olduğunda çalışır.

 1. Gresörlüğü ve montaj vidasını (Şekil 8) gevşetin.

  g031578
 2. Çubukla silindir arasında 0,5 ila 1 mm boşluk elde edene kadar sıyırıcıyı yukarı veya aşağı kaydırın.

 3. Gresörlüğü sıkın ve vidalarını sırayla 41 N∙m torkla sıkın.

Malçlama Deflektörünün Montajı

İsteğe Bağlı

Doğru malçlama deflektörü için yetkili Toro distribütörünüzle görüşün.

 1. Haznenin arka duvarındaki ve sol duvarındaki montaj deliklerindeki kalıntıları iyice temizleyin.

 2. Malçlama deflektörünü arkadaki açıklığa takın ve 5 flanş başlı cıvata (Şekil 9) ile sabitleyin.

  g031579
 3. Malçlama deflektörünün bıçağın ucuna temas etmediğinden ve arka hazne duvarının yüzeyi içinde çıkıntı yapmadığından emin olun.

  Tehlike

  Yükseltilmiş bıçağın malçlama deflektörü ile birlikte kullanılması, bıçağın kırılmasına neden olarak kişisel yaralanma veya ölüme yol açabilir.

  Yükseltilmiş bıçağı deflektörle birlikte kullanmayın.

Makine Yazılımının Ayarlanması

Makine yazılımını CE moduna ayarlamak için yetkili Toro distribütörünüze danışın.

Makinenin Hazırlanması

Lastik Hava Basıncı Kontrolü

Kullanmadan önce lastik hava basıncını kontrol edin; bkz. Lastik Hava Basıncı Kontrolü.

Important: İyi bir kesim kalitesi ve optimum makine performansı sağlamak için tüm lastiklerde basıncı koruyun. Lastikleri gereğinden az şişirmeyin.

Yakıt Seviyelerinin Kontrolü

 1. Motoru çalıştırmadan önce motor yağı seviyesini kontrol edin; bkz. Motor Yağı Seviyesinin Kontrolü.

 2. Motoru çalıştırmadan önce hidrolik sıvısı seviyesini kontrol edin; bkz. Hidrolik Sıvısı Seviyesinin Kontrol Edilmesi.

 3. Motoru çalıştırmadan önce soğutma sistemini kontrol edin; bkz. Soğutma Sisteminin Kontrolü.

Makinenin Greslenmesi

Kullanmadan önce makineyi gresleyin; bkz. Yatakların ve Burçların Yağlanması. Makinenin gerektiği gibi greslenmemesi kritik parçaların erken arızalanmasına neden olur.

Ürüne genel bakış

Hareket Pedalı

Hareket pedalı (Şekil 10), ileri ve geri hareketleri kontrol eder. İleri gitmek için pedalın üst kısmına, geriye hareket etmek için alt kısmına basın. İlerleme hızı, pedala ne kadar bastığınıza bağlı olarak değişir. Yüksüz, maksimum ilerleme hızı için, gaz HıZLı konumdayken pedala tam basın.

Durmak için, ayağınızla hareket pedalına uyguladığınız basıncı azaltın ve pedalın orta konuma dönmesini bekleyin.

Çim Biçme Hızı Sınırlayıcısı

Çim biçme hızı sınırlayıcısı (Şekil 10) yukarı konuma çevrildiğinde çim biçme hızını kontrol eder ve biçme gövdelerinin devreye girmesine olanak tanır. Her ara parça, çim biçme hızını 0,8 km/s’lik adımlarla ayarlar. Cıvatanın üst kısmında ne kadar çok ara parça varsa, o kadar yavaş gidersiniz. Taşıma sırasında maksimum taşıma hızı için biçme hızı sınırlayıcısını aşağı çevirin.

Fren Pedalı

Makineyi durdurmak için fren pedalına (Şekil 10) basın.

Park Freni

Park frenini devreye (Şekil 10) sokmak için fren pedalına basıp ve üst kısmı öne doğru bastırarak kenetlenmesini sağlayın. Park frenini devreden çıkarmak için park freni mandalı geri çekilinceye kadar fren pedalına basın.

g003955

Ayarlı Direksiyon Pedalı

Direksiyonu kendinize yaklaştırmak için ayak pedalına basın, direksiyon kulesini kendinize doğru en rahat konuma çekin ve pedalı bırakın (Şekil 10). Direksiyonu kendinizden uzaklaştırmak için, ayak pedalına basın ve direksiyon istediğiniz çalışma konumuna ulaştığında bırakın.

Far Düğmesi

Farları (Şekil 11) açmak için düğmeyi aşağı doğru döndürün.

Motor Devri Anahtarı

Motor devri anahtarında (Şekil 11), motor devrini değiştirmek için 2 mod vardır. Motor devrini 100 dev/dak kademelerle yükseltmek veya düşürmek için anahtara dokunun. Motor devrini anahtarın hangi ucuna bastığınıza bağlı olarak Yüksek veya Düşük rölanti arasında otomatik olarak değiştirmek için anahtarı basılı tutun.

g021208

Anahtarlı Şalter

Anahtarlı şalterin (Şekil 11) 3 pozisyonu vardır: KAPALı, AçıK/ÖN ISıTMA ve BAşLATMA.

Biçme Gövdesi İndirme/Kaldırma Kolu

Biçme gövdesi indirme/kaldırma kolu (Şekil 11) kesme ünitelerini kaldırıp indirir ve kesim üniteleri biçme modunda etkinleştirildiğinde onları başlatır ve durdurur. Kesme üniteleri aşağı konumda başlatılırken, PTO ve çim biçme hızı sınırlayıcısı devreye girdiğinde bu kol kesme ünitelerini açar.

Etkinleştirme/Devre Dışı Bırakma anahtarı

Çim biçme makinelerini çalıştırmak için etkinleştirme/devre dışı bırakma anahtarını (Şekil 11) biçme gövdesi indirme/kaldırma kolu ile birlikte kullanın. Biçme/nakliye kolu TAşıMA konumundayken biçme makineleri indirilemez.

Hidrolik Filtre Kısıtlama Göstergesi

Hidrolik filtre kısıtlama göstergesi, hidrolik filtrelerin değiştirilmesi gerektiğinde sizi uyarır; bkz. Hidrolik Filtrelerinin Değiştirilmesi

g031683

Priz

Priz (Şekil 13) elektronik cihazlar için kullanılabilecek 12 V’luk bir güç kaynağıdır.

g004133

Koltuk Ayar Kumandaları

Koltuk ayar kumandalarını gösteren çizim için bkz. Şekil 14.

 • Koltuk ayarlama kolu, koltuğu ileri ve geri ayarlamanıza olanak tanır.

 • Ağırlık ayar düğmesi koltuğu ağırlığınıza göre ayarlar.

 • Ağırlık göstergesi, ne zaman koltuğun ağırlığınıza uygun şekilde ayarlandığını gösterir.

 • Boy ayar düğmesi koltuğu boyunuza göre ayarlar.

g003954

Bilgi Merkezi

Bilgi Merkezi LCD ekranı, makinenin çalışma durumu, çeşitli arıza teşhis bilgileri ve makine ile ilgili çeşitli başka bilgiler sunar (Şekil 15).

Bilgi Merkezi LCD Ekranını Kullanma

Bilgi Merkezi LCD ekranı, makinenin çalışma durumu, çeşitli arıza teşhis bilgileri ve diğer bazı bilgiler gibi makineniz hakkında çeşitli bilgiler sunar (Şekil 15). Bilgi merkezinin bir açılış ekranı ve bir ana bilgi ekranı vardır. Bilgi Merkezi düğmelerinden herhangi birine basıp ilgili yön okunu seçerek açılış ekranı ile ana bilgi ekranı arasında dilediğiniz zaman geçiş yapabilirsiniz.

g020650
 • Sol Düğme, Menü Erişimi/Geri Düğmesi—Bilgi Merkezi menülerine erişmek için bu düğmeye basın. Düğmeyi, o anda bulunduğunuz bir menüden çıkmak için kullanabilirsiniz.

 • Orta Düğme—menüleri aşağı kaydırmak için bu düğmeyi kullanın.

 • Sağ Düğme—sağ ok ek bir içerik olduğunu gösterir; ilgili menüyü açmak için bu düğmeyi kullanın.

 • Sesli uyarı—kesim üniteleri indirilirken veya tavsiye ve arızalar için etkinleşir.

Note: Her bir düğmenin amacı, o anda neye ihtiyaç duyulduğuna bağlı olarak değişebilir. Her düğme, o anki işlevini gösteren bir simgeyle işaretlenir.

Bilgi Merkezi Simgelerinin Anlamları

SERVİS ZAMANIPlanlı servis bakımının gerçekleştirilmesi gerektiğini gösterir
GraphicServis için kalan süre (saat cinsinden)
GraphicServis saatlerini sıfırlayın Graphic.
GraphicMotor devri durumu (dev/dak)
GraphicBilgi simgesi
GraphicMaksimum çekiş hızı ayarı
GraphicHızlı
GraphicYavaş
GraphicFan ters yönde çalışır.
GraphicHava emiş ısıtıcısı etkindir.
GraphicSol kesim ünitesini yükseltin.
GraphicOrta kesim ünitesini yükseltin.
GraphicSağ kesim ünitesini yükseltin.
GraphicOperatör koltuğunda oturuyor olmalıdır.
GraphicPark freni etkindir.
GraphicVites aralığı "yüksek".
GraphicBoş
GraphicVites aralığını Düşük olarak belirler
GraphicSoğutma suyu sıcaklığı (°C veya °F)
GraphicSıcaklık (sıcak)
GraphicHareket veya Hareket Pedalı
Graphicİzin verilmez
GraphicMotoru çalıştırın.
GraphicPTO açık.
GraphicHız sabitleyici açık.
GraphicMotoru kapatın
GraphicMotor
GraphicAnahtarlı şalter
GraphicKesme üniteleri indiriliyor
GraphicKesme üniteleri kaldırılıyor
GraphicParola
GraphicHidrolik sıvısı sıcaklığı
GraphicCAN Veri Yolu
GraphicBilgi Merkezi
GraphicBozuk veya arızalı
GraphicOrta
GraphicSağ
GraphicSol
GraphicAmpul
GraphicTEC kumandası veya kontrol kablo demeti çıkışı
Graphicİzin verilen aralığın üstünde
Graphicİzin verilen aralığın altında
Graphic/GraphicAralık dışı
GraphicAnahtar
GraphicOperatör anahtarı bırakmalıdır
GraphicOperatör belirtilen duruma geçiş yapmalıdır
Semboller genellikle cümleler oluşturmak için birleştirilir. Bazı örnekler aşağıda gösterilmiştir.
GraphicOperatör makinenin vitesini boşa almalıdır
GraphicMotorun çalıştırılması reddedildi
GraphicMotor kapatıldı
GraphicMotor soğutma sıvısı çok sıcak
GraphicHidrolik sıvısı çok sıcak
GraphicDPF kül birikmesi bildirimi. Detaylı bilgi için Bakım bölümündeki Dizel Partikül Filtresine (DPF) Bakım Yapılması konusunu inceleyin.
GraphicBeklemeyi sıfırla rejenerasyon talebi
Park halinde veya geri kazanım amaçlı rejenerasyon talebi
GraphicPark halinde veya geri kazanım amaçlı bir rejenerasyon devam ediyor.
GraphicYüksek egzoz sıcaklığı
GraphicNOx kontrolü arıza tespit arızası; makineyi tekrar servise götürün ve yetkili Toro distribütörünüzle görüşün (U ve sonrası yazılım sürümü).
GraphicKuyruk mili (PTO) devre dışı.
GraphicOturun veya park frenini etkinleştirin.

Graphic Yalnızca parola girilerek erişilebilir.

Menülerin Kullanımı

Bilgi Merkezi menü sistemine erişmek için, ana ekrandayken menü erişim düğmesine basın. Ana menüye yönlendirilirsiniz. Menülerdeki seçeneklere genel bir bakış için aşağıdaki tabloları inceleyin:

Ana Menü—Menü ÖğesiAçıklama
Faults (Arızalar)Son makine arızalarının bir listesini sunar. Arızalar menüsü ve orada yer alan bilgiler hakkında daha çok şey öğrenmek için Servis Kılavuzuna veya Yetkili Toro Distribütörünüze başvurun.
Service (Servis)Kullanım saatleri, sayaçlar ve diğer benzer sayılar gibi makine ile ilgili bilgiler içerir.
Diagnostics (Arıza Teşhis)Her bir makine anahtarının, sensörünün ve kontrol çıkışının durumunu gösterir. Hangi makine kontrollerinin AçıK hangilerinin KAPALı olduğunu hızlıca gösteren bu menüyü kullanarak bazı sorunları giderebilirsiniz.
Settings (Ayarlar)Bilgi Merkezi ekranını kullanarak konfigürasyon değişkenlerini kişiselleştirmenize ve değiştirmenize olanak tanır.
About (Hakkında)Makinenizin model numarasını, seri numarasını ve yazılım sürümünü gösterir.
Service (Servis)—Menü ÖğesiAçıklama
Hours (Toplam Saat)Makinenin, motorun ve PTO’nun açık olduğu toplam saat sayısının yanı sıra makinenin nakliyede geçirdiği toplam saat sayısını ve servis zamanını gösterir.
Counts (Sayımlar)Makinede gerçekleşen sayımları gösterir.
DPF Regeneration (DPF Rejenerasyonu)Dizel partikül filtresi rejenerasyon seçeneği ile DPF alt menülerini içerir.
Inhibit Regen (Rejenerasyonu Engelle)Sıfırlama rejenerasyonunu kontrol etmek için kullanılır.
Parked Regen (Park Halinde Rejenerasyon)Park halinde rejenerasyon başlatmak için kullanılır.
Last Regen (Son Rejenerasyon)Son sıfırlama, park halinde veya geri kazanım amaçlı rejenerasyon işleminden itibaren geçmiş süreyi gösterir (saat cinsinden)
Recover Regen (Geri Kazanım Amaçlı Rejenerasyon)Geri kazanım amaçlı rejenerasyon başlatmak için kullanılır.
Arıza Tespit—Menü ÖğesiAçıklama
Cutting Units (Kesim Üniteleri)Kesme ünitelerinin kaldırılması ve indirilmesi için girdileri, niteleyici değerleri ve çıktıları gösterir.
Hi/Low Range (Yüksek/Düşük Vites Aralığı)Taşıma modunda sürüş için girdileri, niteleyici değerleri ve çıktıları gösterir.
PTOPTO devresinin etkinleştirilmesi için girdileri, niteleyici değerleri ve çıktıları gösterir.
Engine Run (Motor Çalıştırma)Motorun çalıştırılması için girdileri, niteleyici değerleri ve çıktıları gösterir.
Ayarlar—Menü ÖğesiAçıklama
Units (Birimler)Bilgi Merkezi’nde kullanılan ölçü birimlerini kontrol eder (İngiliz veya Metrik).
Language (Dil)Bilgi Merkezinde kullanılan dili kontrol eder*.
LCD Backlight (LCD Arka Işık)LCD ekranın parlaklığını kontrol eder.
LCD Contrast (LCD Kontrastı)LCD ekranın kontrastını kontrol eder.
Korumalı MenülerGraphicŞirketinizin bir parolayla yetkilendirdiği bir kişinin korumalı menülere erişebilmesine imkan tanır.
Protect Settings (Ayarları Koru)GraphicKorunan ayarlardaki ayarların değiştirilebilmesine imkan tanır.
Counterbalance (Karşı Ağırlık)GraphicBiçme gövdelerine uygulanan karşı ağırlık miktarını kontrol eder.

GraphicProtected under Protected Menus (Korumalı Menüler Altında Korunuyor)—sadece parola girilerek erişilebilir.

About (Hakkında)—Menü ÖğesiAçıklama
ModelMakinenin model numarasını gösterir
SNMakinenin seri numarasını gösterir
Machine Controller Revision (Makine Kontrol Ünitesi Versiyonu)Ana kontrol ünitesinin yazılım versiyonunu gösterir.
InfoCenter Revision (Bilgi Merkezi Versiyonu)Bilgi Merkezi’nin versiyonunu gösterir.
CAN Bus (CAN Veri Yolu)Makinenin iletişim veri yolu durumunu gösterir.

Korumalı Menüler

Bilgi Merkezinin Ayarlar menüsünde, ayarlanabilecek 2 çalışma yapılandırması ayarı vardır: Otomatik rölanti süresi gecikmesi ve karşı ağırlık. Bu ayarları kilitlemek için Korumalı Menü'yü kullanın.

Note: Teslimat sırasında, ilk parola distribütörünüz tarafından programlanır.

Korumalı Menülere Erişim

Note: Makinenizin varsayılan parolası 0000 veya 1234'tür.Parolanızı değiştirdiyseniz ve unuttuysanız, destek almak için yetkili Toro distribütörünüze danışın.

 1. ANA MENü'deki orta düğmeye basarak ekranı AYARLAR MENüSü'ne kaydırın ve sağdaki düğmeye (Şekil 16) basın.

  g028523
 2. AYARLAR MENüSüN'ndeki orta düğmeye basarak ekranı KORUMALı MENüLER'e kaydırın ve sağdaki düğmeye (Şekil 17A) basın.

  g028522
 3. Parolanızı girmek için doğru birinci hane görüntülenene kadar ortadaki düğmeye basın, ardından da sağdaki düğmeye basarak bir sonraki haneye geçin (Şekil 17B ve Şekil 17C). Son haneyi girene kadar bu adımı tekrarlayın ve sağdaki düğmeye bir kez daha basın.

 4. Orta düğmeye basarak parolayı girin (Şekil 17D).

  Bilgi Merkezinin kırmızı gösterge ışığı yanana kadar bekleyin.

  Note: Bilgi Merkezi parolayı kabul eder ve korumalı menünün kilidi açılırsa, ekranın sağ üst köşesinde PIN sözcüğü gösterilir.

Note: Anahtarlı şalter önce KAPALı ardından da AçıK konumuna getirilince korumalı menü kilitlenir.

Korumalı Menü'de ayarları görebilir ve değiştirebilirsiniz. Korumalı Menü'ye girince, ekranı Ayarları Koru seçeneğine kadar kaydırın. Sağdaki düğmeyi kullanarak ayarı değiştirin. Ayarları Koru seçeneğini KAPALı olarak ayarlarsanız, Korumalı Menü'deki ayarları parola girmeden görebilir ve değiştirebilirsiniz. Ayarları Koru seçeneğini AçıK olarak ayarlarsanız, korunan seçenekler gizlenir ve Korumalı Menü'de ayarları değiştirmek için parola girmeniz gerekir. Parolayı ayarladıktan sonra anahtarlı şalteri önce KAPALı ardından tekrar AçıK konumuna getirerek bu özelliği etkinleştirip kaydedebilirsiniz.

Korumalı Menü Ayarlarını Görüntüleme ve Değiştirme

 1. Korumalı Menü’de, Ayarları Koru’ya gidin.

 2. PIN kodu girmeden ayarları görüntülemek ve değiştirmek için, sağ düğmeyi kullanarak Ayarları Koru seçeneğini KAPALı olarak değiştirin.

 3. Ayarların sadece PIN kodu girilerek görüntülenebilmesi ve değiştirilebilmesi için sol düğmeyi kullanarak Ayarları Koru ayarını AçıK olarak değiştirin, PIN kodunu ayarlayın ve kontaktaki anahtarı önce KAPALı ve ardından tekrar AçıK konuma getirin.

Karşı Ağırlığın Ayarlanması

 1. Ayarlar Menüsü’nü aşağıya kaydırarak Karşı Ağırlık’a gidin.

 2. Karşı ağırlığı seçmek ve düşük, orta ve yüksek ayarlar arasında geçiş yapmak için sağ düğmeye basın.

Otomatik Rölantinin Ayarlanması

 1. Ayarlar Menüsü’nü aşağıya kaydırarak Otomatik Rölanti seçeneğine gidin.

 2. Otomatik Rölanti süresini KAPALı, 8S, 10S, 15S, 20S ve 30S arasında değiştirmek için sağdaki düğmeye basın.

Note: Tasarım ve teknik özellikler önceden haber verilmeden değiştirilebilir.

g193881
AçıklamaŞekil 18 referans Boyut veya Ağırlık
Toplam yükseklikA217 cm
Tekerlek açıklığı (lastik göbekleri arası mesafe) arkaB185 cm
Toplam genişlik (taşıma konumu)C231 cm
Toplam genişlik (çim biçme konumu)D247 cm
Aks mesafesi E152 cm
Toplam uzunluk (taşıma konumu)F315 cm
Toplam uzunluk (çim biçme konumu)G315 cm
Yakıt deposu kapasitesi 51 litre
Taşıma hızı 0 ila 16 km/s
Çim biçme hızı 0 ila 13 km/s
Net ağırlık (kesme gövdeleri ve sıvılar dahil) 1492 kg

Kesme Ünitesi Teknik Özellikleri

Uzunluk86,4 cm
Genişlik86,4 cm
YükseklikTaşıyıcı tertibatına 24,4 cm1,9 cm kesme yüksekliğinde 26,7 cm10,2 cm kesme yüksekliğinde 34,9 cm
Ağırlık88 kg

Ek Parçalar/Aksesuarlar

Makinenin işlevlerini geliştirmek ve çoğaltmak için makineyle birlikte kullanılabilecek çeşitli Toro onaylı ek parça ve aksesuarlar mevcuttur. Onaylanmış tüm ek parça ve aksesuarların bir listesi için Yetkili Toro Bayinize veya distribütörünüze ulaşın ya da www.Toro.com adresine gidin.

Makinenin en yüksek performansı sergilemesi ve emniyet sertifikası geçerliliğinin korunması için sadece orijinal Toro yedek parça ve aksesuarlarını kullanın. Başka üreticilerin ürettiği yedek parça ve aksesuarlar tehlike yaratabilir ve bunların kullanılması ürün garantisini geçersiz kılabilir.

Çalıştırma

Note: Makinenin sağ ve sol taraflarını, normal çalışma konumuna göre belirleyin.

Çalışmadan Önce

Çalıştırma Öncesi Emniyet Tedbirleri

Genel Emniyet

 • Çocukların ve eğitimsiz kişilerin makineyi kullanmalarına veya bakım yapmalarına asla izin vermeyin. Yerel yönetmelikler operatör yaşını sınırlandırabilir. Makine sahibi, tüm operatör ve bakım teknisyenlerinin eğitimini sağlamaktan sorumludur.

 • Ekipmanı güvenli şekilde çalıştırmayı, operatör kontrollerini ve güvenlik işaretlerini öğrenin.

 • Operatör konumundan ayrılmadan önce makinenin motorunu kapatın, anahtarını çıkarın ve hareketin tamamen durmasını bekleyin. Ayarlama, bakım, temizleme veya saklama öncesinde makinenin soğumasına izin verin.

 • Makineyi hızla durdurmayı ve motorunu kapatmayı öğrenin.

 • Operatörün mevcudiyet kontrollerinin, güvenlik anahtarlarının ve koruyucuların takılı ve düzgün çalışır durumda olduğundan emin olun. Bunlar düzgün çalışmıyorsa makineyi çalıştırmayın.

 • Biçmeye başlamadan önce, bıçakların, bıçak cıvatalarının ve kesme tertibatının iyi çalışır durumda olduğundan emin olmak için makineyi kontrol edin. Dengeyi korumak için aşınmış veya hasarlı bıçakları ve cıvataları takımlar halinde değiştirin.

 • Makineyi kullanacağınız alanı inceleyin ve makinenin fırlatabileceği tüm nesnelerden temizleyin.

Yakıt Güvenliği

 • Yakıtı kullanırken son derece dikkatli olun. Yakıt yanıcıdır ve buharı da patlayıcıdır.

 • Tüm sigara, puro, pipo ve diğer tutuşturucu kaynakları söndürün.

 • Sadece onaylanmış bir yakıt kabı kullanın.

 • Motor çalışırken veya sıcakken yakıt kapağını çıkarmayın veya yakıt deposunu doldurmayın.

 • Yakıt ekleme veya boşaltma işlemlerini kapalı bir alanda yapmayın.

 • Makineyi veya yakıt kabını bir açık alev veya kıvılcımın bulunduğu yerlerde ve su ısıtıcılarda veya diğer cihazlarda bulunan tipte bir tutuşturma alevinin bulunduğu yerlerde depolamayın.

 • Yere yakıt dökerseniz, motoru çalıştırmayı denemeyin; yakıt buharı yok olana kadar herhangi bir ateşleme kaynağını etkinleştirmekten kaçının.

Yakıt Deposunu Doldurma

Yakıt Deposu Kapasitesi

53 litre

Yakıt Özellikleri

Important: Sadece ultra düşük kükürtlü dizel yakıt kullanın. Daha yüksek kükürtlü yakıtlar dizel oksitleme katalizörünü bozar, bu da çalışma sorunlarına yol açar ve motor bileşenlerinin hizmet ömrünü kısaltır.Aşağıdaki tedbirlere uymamak motora hasar verebilir.

 • Dizel yakıt yerine asla kerosen veya benzin kullanmayın.

 • Dizel yakıtı asla kerosen veya kullanılmış motor yağıyla karıştırmayın.

 • Yakıtı asla iç kısmı çinko kaplamalı kaplarda saklamayın.

 • Yakıt katkıları kullanmayın.

Petrodizel

Setan Derecesi: 45 veya üzeri

Kükürt İçeriği: Ultra düşük kükürt (<15 ppm)

Yakıt Tablosu

Dizel yakıt özellikleriKonum
ASTM D975ABD
No. 1-D S15
No. 2-D S15
EN 590Avrupa Birliği
ISO 8217 DMXUluslararası
JIS K2204 Derece No. 2Japonya
KSM-2610Kore
 • Sadece temiz ve yeni dizel yakıt veya biyodizel yakıt kullanın.

 • Yakıtın tazeliğini koruması için, daima en fazla 180 gün içinde kullanılacak miktarlarda yakıt satın alın.

-7°C’nin üzerindeki sıcaklıklarda yaz tipi dizel yakıt (No. 2-D), bu sıcaklığın altında ise kış tipi dizel yakıt (No. 1-D veya No. 1-D/2-D karışımı) kullanın.

Note: Daha düşük sıcaklıklarda kış sınıfı yakıt kullanılması daha düşük bir parlama noktası ve daha iyi soğukta akma özellikleri sağlar, bu da hem motoru çalıştırmayı kolaylaştırır hem de yakıt filtresinin tıkanmasını azaltır.-7°C'nin üzerindeki sıcaklıklarda yaz sınıfı yakıt kullanılması yakıt pompası ömrünün uzatılmasına katkıda bulunur ve kış sınıfı yakıta kıyasla daha yüksek güç elde edilmesine yardımcı olur.

Biyodizel

Bu makine B20’ye kadar (%20 biyodizel,%80 petrodizel) biyodizel karıştırılmış yakıt da kullanabilir.

Kükürt İçeriği: Ultra düşük kükürt (<15 ppm)

Biyodizel yakıt özellikleri: ASTM D6751 veya EN14214

Karıştırılmış yakıt özellikleri: ASTM D975, EN590 veya JIS K2204

Important: Yakıtın petrodizel kısmı ultra düşük kükürtlü olmalıdır.

Aşağıdaki önlemleri dikkate alın:

 • Biyodizel yakıt karışımları boyalı yüzeylere hasar verebilir.

 • Soğuk havalarda B5 (%5 biyodizel içeriği) veya daha düşük oranlı bir karışım kullanın.

 • Yakıtla temas eden sızdırmazlık ögeleri, hortumlar ve contalar zamanla bozulabileceğinden bunları düzenli olarak gözden geçirin.

 • Biyodizel karışımlarına geçildikten bir süre sonra yakıt filtresinin tıkanması normaldir.

 • Biyodizel hakkında detaylı bilgi için yetkili Toro distribütörüne danışın.

Yakıt Ekleme

g194207g031869

Depoya, deponun (dolum boynunun değil) en üst kısmının 6 ila 13 mm altına kadar 2-D Numara dizel yakıt doldurun.

Note: Mümkünse her kullanımdan sonra yakıt tankını doldurun, bu sayede yakıt deposunda yoğuşma oluşumu en aza indirilecektir.

Motor Yağı Seviyesinin Kontrolü

Motoru çalıştırıp makineyi kullanmadan önce, motor karterindeki yağ seviyesini kontrol edin; bkz. Motor Yağı Seviyesinin Kontrolü.

Soğutma Sisteminin Kontrolü

Motoru çalıştırıp makineyi kullanmadan önce soğutma sistemini kontrol edin; bkz. Soğutma Sisteminin Kontrolü.

Hidrolik Sisteminin Kontrolü

Motoru çalıştırıp makineyi kullanmadan önce, hidrolik sistemi kontrol edin; bkz. Hidrolik Sıvısı Seviyesinin Kontrol Edilmesi.

Su Ayırıcının Boşaltılması

Su ayırıcıdaki suyu veya diğer kirleticileri boşaltın; bkz. Su Ayırıcının Bakımı.

Lastik Hava Basıncı Kontrolü

Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
Her kullanımdan önce veya günlük
 • Lastik hava basıncını kontrol edin.
 • Ön ve arka lastiklerdeki doğru hava basıncı 83 ila 103 kPa’dır (12 ila 15 psi).

  Important: İyi bir kesim kalitesi ve optimum makine performansı sağlamak için tüm lastiklerde basıncı koruyun. Lastikleri gereğinden az şişirmeyin.Makineyi çalıştırmadan önce tüm lastiklerdeki hava basıncını kontrol edin.

  g001055

  Tekerlek Bijonlarının Torkunun Kontrol Edilmesi

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  İlk saatten sonra
 • Tekerlek bijonlarını 94 ila 122 N∙m torkla sıkın.
 • İlk 10 saatten sonra
 • Tekerlek bijonlarını 94 ila 122 N∙m torkla sıkın.
 • Her 250 saatte
 • Tekerlek bijonlarını 94 ila 122 N∙m torkla sıkın.
 • Uyarı

  Bijon somunlarının uygun torkta sıkılmaması tekerleğin arızalanmasına veya kaybedilmesine yol açabilir ve bu da kişisel yaralanmaya neden olabilir.

  Ön ve arka tekerlek bijonlarını önerilen bakım aralıklarında 94 ila 122 N·m torkla sıkın.

  Kesme Yüksekliğinin Ayarlanması

  Important: Kesme üniteleri genellikle aynı tezgah ayarına sahip bir silindirik kesme ünitesinden yaklaşık 6 mm daha alçak bir kesim yapar. Kesme ünitesinin tezgah ölçümünü, aynı alanda kesim yapan silindirik kesme ünitelerinden 6 mm daha yüksek ayarlamak gerekebilir.

  Important: Kesme ünitesinin makineden çıkarılması arka kesme birimlerine erişimi büyük ölçüde kolaylaştırır.

  1. Makineyi düz bir zemine park edin, park frenini etkinleştirin, kesme ünitesini zemine indirin, motoru kapatın ve anahtarı çıkartın.

  2. Şekil 21‘de gösterildiği şekilde; her bir kesme yüksekliği braketini kesme yüksekliği plakasına (önde ve iki yanda) sabitleyen cıvatayı gevşetin.

  3. Öncelikle ön tarafı ayarlayarak cıvatayı sökün.

   g011344
  4. Bir yandan hazneyi desteklerken ara parçayı (Şekil 21) çıkarın.

  5. Hazneyi istenen kesme yüksekliğine getirin ve belirlenen kesme yüksekliği deliği ve yuvasına (Şekil 22) bir ara parça takın.

   g201855
  6. Kılavuzlu plakayı ara parçası ile aynı hizaya getirin.

  7. Cıvatayı takıp parmakla sıkın.

  8. Her bir yanı ayarlamak için 4 ila 7 arası adımları tekrarlayın.

  9. Her üç cıvatayı 41 N∙m tork ile sıkın. Her zaman ilk önce öndeki cıvatayı sıkın.

   Note: 3,8 cm’den daha büyük ayarlamalarda (örn. kesme yüksekliği 3,1’den 7 cm’e çıkarılacağı zaman), yapışma olmaması için bir ara yüksekliğe geçici montaj yapılması gerekebilir.

  Emniyet Kilidi Şalterlerinin Kontrolü

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her kullanımdan önce veya günlük
 • Emniyet kilidi şalterlerinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 • Dikkat

  Emniyet kilidi şalterlerinin bağlantısı kesilmişse veya şalterlerde hasar varsa, makine beklenmedik şekilde çalışabilir ve bu da kişisel yaralanmalara neden olabilir.

  • Emniyet kilidi şalterlerini kurcalamayın.

  • Her gün makineyi çalıştırmadan önce emniyet kilidi şalterlerinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve hasarlı şalterleri değiştirin.

  Makinenin elektrik sisteminde kilit şalterleri bulunur. Bu şalterler, aracın koltuğundan kalktığınız anda çekişi veya PTO’yu devre dışı bırakır. PTO şalterini devre dışı bırakıp ve hareket pedalını bıraktığınızda da motor çalışmaya devam eder; siz yine de koltuktan kalkmadan önce motoru kapatın.

  1. Makineyi düz bir zemine park edin, kesme ünitesini indirin, motoru kapatın ve park frenini etkinleştirin.

  2. Hareket pedalına basın. Kontaktaki anahtarı AçıK konuma getirin.

   Note: Motor çalışırsa kilit sisteminde bir arıza var demektir. Makineyi kullanmadan önce bu arızayı giderin.

  3. Kontaktaki anahtarı AçıK konuma getirin, motoru çalıştırın, koltuktan kalkın ve PTO şalterini AçıK konuma getirin.

   Note: PTO devreye girmemelidir. PTO devreye girerse kilit sisteminde bir arıza var demektir. Makineyi kullanmadan önce bu arızayı giderin.

  4. Park frenini etkinleştirin, kontaktaki anahtarı AçıK konuma getirin, motoru çalıştırın ve hareket pedalını BOş konumundan çıkarın.

   Note: Bilgi Merkezi’nde “hareket reddedildi” mesajı görüntülenir ve makinenin hareket etmemesi gerekir. Buna rağmen makine hareket ederse kilit sisteminde bir arıza var demektir. Makineyi kullanmadan önce bu arızayı giderin.

  5. PTO etkin durumdayken motoru çalıştırın.

   Note: Motor çalışırsa kilit sisteminde bir arıza var demektir. Makineyi kullanmadan önce bu arızayı giderin.

  Bıçak Durma Süresinin Kontrolü

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her kullanımdan önce veya günlük
 • Bıçağın durma süresini kontrol edin.
 • Biçme gövdesi etkinleştirme anahtarı kapatıldıktan sonra yaklaşık 5 saniye içinde biçme gövdesinin bıçakları tamamen durmalıdır.

  Note: Toz ve döküntü saçılmasını önlemek için, biçme gövdelerinin çimin temiz bir bölgesinde veya sert bir zeminde indirildiğinden emin olun.

  1. Çalışma esnasında ikinci bir kişi biçme gövdesinden en az 6 m uzakta durmalı ve biçme gövdelerinden 1’indeki bıçakları izlemelidir.

  2. Biçme gövdelerini kapatın ve bıçakların tamamen durması için geçen süreyi kaydedin.

   Note: Bu süre 7 saniyeden fazlaysa, fren valfinin ayarlanması gerekir. Bu ayarın yapılması konusunda yardım için yetkili Toro distribütörünüzü arayın.

  Frenlerin Alıştırılması

  Park freni sisteminin optimum performans göstermesi için, kullanmadan önce frenleri alıştırın (rodaj). İleri çekiş hızını, geri çekiş hızına uyacak şekilde 6,4 km/s şeklinde ayarlayın (8 ara parçanın hepsi biçme hızı kontrolünün üstüne getirilir). Motor yüksek rölantideyken, biçme hızı kontrol sınırlayıcısı etkin halde ilerleyin ve 15 saniye boyunca frene hafif basılı olarak yol alın. Geriye doğru tam hızda ilerleyin ve 15 saniye boyunca frene hafif basılı olarak yol alın. Frenlerin aşırı ısınmaması için ileri ve geri sürüşler arasında 1’er dakika bekleyerek aynı işlemi 5 kez tekrarlayın; bkz. Park Freninin Ayarlanması.

  Bıçak Seçimi

  Standart Kombine Kanat

  Bu bıçak hemen hemen her koşulda mükemmel kaldırma etkisi ve dağılım sağlamak üzere tasarlanmıştır. Daha fazla veya daha az kaldırma ve boşaltma hızı gerekiyorsa, farklı bir bıçak düşünün.

  Özellikler: Çoğu durumda mükemmel kaldırma ve dağılım

  Açılı Kanat (CE uyumlu değildir)

  Bıçak genellikle en iyi performansı düşük kesme yüksekliklerinde (1,9 ila 6,4 cm) sergiler.

  Özellikler:

  • Daha düşük kesme yüksekliklerinde bile daha fazla boşaltma.

  • Boşaltmada daha az sola atma eğilimi, bunker’lara ve fairway’lere daha temiz bir görünüm kazandırır.

  • Düşük yüksekliklerde ve yoğun çimde daha düşük güç gereksinimi.

  Yüksek kaldırmalı, Paralel Kanatlı (CE uyumlu değildir)

  Bıçak genellikle daha yüksek kesme işlemlerinde (7 ila 10 cm) daha iyi bir performans sergiler.

  Özellikler:

  • Daha fazla kaldırma etkisi ve daha yüksek boşaltma hızı

  • Daha yüksek kesme işlemlerinde seyrek veya gevşek çimleri önemli ölçüde toplar

  • Islak veya yapışkan kırpıntıların daha verimli bir şekilde boşaltılması gövdedeki tıkanıklığı azaltır

  • Çalışması için daha fazla beygir gücü gerekir

  • Sola doğru boşaltma yapma eğilimindedir ve daha düşük kesme yüksekliklerinde yığılma yapma eğilimi gösterir

  Uyarı

  Malçlama deflektörü ile birlikte yükseltilmiş bir bıçak kullanılması, bıçağın kırılmasına neden olarak kişisel yaralanma veya ölüme yol açabilir.

  Yükseltilmiş bıçağı malçlama deflektörüyle birlikte kullanmayın.

  Atomic Bıçaklar

  Bu bıçak, yaprakların kusursuz biçimde malçlanması için tasarlanmıştır.

  Özellik: Mükemmel yaprak malçlama

  Arıza Teşhis Işığını Anlamak

  Makine, bir arıza algılandığında bunu gösteren bir arıza teşhis ışığı ile donatılmıştır. Arıza teşhis ışığı Bilgi Merkezi’nde, ekranının hemen üzerinde bulunur (Şekil 23). Makine düzgün çalışırken anahtarlı şalter AçıK/ÇALışıR konumuna getirildiğinde, ışığın düzgün çalıştığını göstermek için teşhis ışığı kısa bir süre yanar. Makine ekranında bir bilgilendirme mesajı görüntülendiğinde de bu ışık yanar. Bir hata mesajı görüntülendiğinde, hata giderilene kadar ışık yanıp söner.

  g021272

  Karşı Ağırlık Ayarının Değiştirilmesi

  Kesme ünitesinin karşı ağırlık (yukarı kaldırma) miktarını geçerli çim biçme koşullarınıza uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.

  1. Makineyi düz bir zemine park edin, biçme gövdelerini indirin, kontaktaki anahtarı KAPALı konuma getirin ve park frenini etkinleştirin.

  2. Kontaktaki anahtarı ÇALışTıR konumuna getirin.

  3. Bilgi Merkezi Ayarlar Menüsü’nü aşağıya kaydırarak Karşı Ağırlık’a gidin.

  4. Karşı ağırlığı seçmek ve düşük, orta ve yüksek ayarlar arasında geçiş yapmak için sağ düğmeye basın.

   Note: Ayarlama işlemi tamamlandıktan sonra, makineyi bir test alanına götürün ve yeni ayarlarla çalıştırın. Yeni karşı ağırlık ayarı geçerli kesme yüksekliğini değiştirebilir.

  Aksesuar Seçimi

  İsteğe Bağlı Ekipman Yapılandırmaları

   Açılı Kanatlı BıçaklarYüksek kaldırmalı, Paralel Kanatlı Bıçak(Malçlama deflektörüyle birlikte kullanmayın) (CE uyumlu değildir)Malçlama DeflektörüSilindir Sıyırıcı
  Çim Kesme: 1,9 ila 4,4 cm kesme yüksekliğiÇoğu uygulama için önerilirHafif veya seyrek çimlerde işe yarayabilirHaftada en az 3 kez biçilen ve çim sapının 1/3’ünden daha azının kesildiği kuzey tipi çimlerde dağılım ve kesme sonrası performansını arttırdığı kanıtlanmıştır. Yüksek kaldırmalı, paralel kanatlı bıçağı kullanmayınSilindirlerde çok miktarda çim biriktiğinde veya büyük, düz çim yığınları görüldüğünde kullanın. Sıyırıcılar bazı uygulamalarda yığılmayı arttırabilir.
  Çim Kesme: 5 ila 6,4 cm kesme yüksekliğiYoğun veya gür çimler için önerilirHafif veya seyrek çim için önerilir
  Çim Kesme: 7 ila 10 cm kesme yüksekliğiGür çimlerde işe yarayabilirÇoğu uygulama için önerilir
  Yaprak MalçlamaMalçlama deflektörü ile birlikte kullanılması önerilirİzin VerilmezSadece kombine kanatlı veya açılı kanatlı bıçak kullanın
  ArtılarıDüşük kesme yüksekliğinde bile boşaltma yapar; bunker’lar ve fairway’lere daha temiz bir görünüm kazandırır; daha düşük güç gerektirirDaha fazla kaldırma etkisi ve daha yüksek boşaltma hızı; daha yüksek kesme işlemlerinde seyrek veya gevşek çimleri toplar; ıslak veya yapışkan kırpıntılar daha verimli bir şekilde boşaltılırBazı çim kesme uygulamalarında dağılımı ve görünümü iyileştirebilir; yaprak malçlama için çok uygundurBelirli uygulamalarda silindirde birikmeyi azaltır
  EksileriYüksek kesme uygulamalarında çimleri iyi kaldırmaz; ıslak veya yapışkan çim haznede birikebilir ve bu da kesme kalitesini düşürüp daha fazla güç ihtiyacı doğururBazı uygulamalarda çalışmak için daha fazla güç gerektirir; gür çimde daha düşük kesme yüksekliğinde yığılma yapabilir; malçlama deflektörü ile kullanılmamalıdırDeflektör yerindeyken çok fazla çim çıkarmaya çalışırsanız, çim haznede birikir 

  Çalışma Sırasında

  Çalışma Sırasında Emniyet Tedbirleri

  Genel Emniyet

  • Makine sahibi/operatör, yaralanma veya maddi hasara yol açabilecek kazaları önleyebilir ve önlemekle sorumludur.

  • Göz koruyucu, uzun pantolon, kaymaz ayakkabı ve kulak koruyucu gibi uygun kişisel koruyucu donanımlar kullanın. Uzun saçı bağlayın, bol kıyafet giymeyin, sarkan takılar takmayın.

  • Hasta, yorgun veya alkol/uyuşturucu etkisi altındayken makineyi çalıştırmayın.

  • Makineyi kullanırken tüm dikkatinizi işinize verin. Dikkatinizi dağıtabilecek başka şeylerle ilgilenmeyin, aksi takdirde yaralanma veya maddi hasar meydana gelebilir.

  • Motoru çalıştırmadan önce tüm tahrik düzeneklerinin boşta ve park freninin etkin olduğundan ve çalışma pozisyonunda olduğunuzdan emin olun.

  • Makinenin üzerinde yolcu taşımayın ve çevredeki kişileri ve çocukları çalışma alanından uzak tutun.

  • Çukurlardan ve gizli tehlikelerden uzak durmak için makineyi sadece görüşün iyi olduğu ortamlarda kullanın.

  • Islak çimleri biçmekten kaçının. Çekiş gücünün azalması, makinenin kaymasına neden olabilir.

  • Ellerinizi ve ayaklarınızı döner parçalardan uzak tutun. Boşaltma açıklıklarından uzak durun.

  • Geriye doğru gitmeden önce, yolun açık olduğundan emin olmak için arkanıza ve aşağıya bakın.

  • Keskin virajlara, çalılara, ağaçlara veya görüşünüzü kısıtlayabilecek diğer nesnelere yaklaşırken çok dikkatli olun.

  • Çim biçmediğiniz zamanlarda bıçakları durdurun.

  • Bir nesneye çarptıktan sonra veya makinede anormal bir titreşim olursa parçaları incelemeden önce makineyi durdurun, anahtarı çıkarın ve tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin. Çalışmaya devam etmeden önce gerekli tüm onarımları yapın.

  • Makineyle viraj dönerken veya yollardan ve kaldırımlardan geçerken yavaşlayın ve dikkatli olun. Daima geçiş hakkını diğer araçlara verin.

  • Kesim yüksekliğini ayarlamadan önce (çalışma pozisyonunda ayarlayabildiğiniz durumlar haricinde) kesme ünitesine bağlı tahrik mekanizmasını devre dışı bırakın, motoru kapatın, anahtarı çıkarın ve tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin.

  • Motoru, sadece iyi havalandırılan alanlarda çalıştırın. Egzoz gazları, solunduğunda ölümcül bir gaz olan karbon monoksit içerir.

  • Çalışan bir makineyi asla başıboş bırakmayın.

  • Operatör konumundan ayrılmadan önce şunları yapın:

   • Makineyi düz bir zemine park edin.

   • Kuyruk milini devreden çıkarın ve ek parçaları indirin.

   • Park frenini etkinleştirin.

   • Motoru kapatın ve anahtarı çıkarın.

   • Tüm hareketlerin durmasını bekleyin.

  • Makineyi sadece görüş imkanının iyi olduğu ortamlarda kullanın. Yıldırım riski bulunan durumlarda makineyi çalıştırmayın.

  • Makineyi bir çekme aracı olarak kullanmayın.

  • Yalnızca Toro tarafından onaylanmış aksesuarları, eklentileri ve yedek parçaları kullanın.

  Devrilmeye Karşı Koruyucu Sistem (ROPS) Güvenliği

  • ROPS tamamlayıcı ve etkili bir güvenlik tertibatıdır.

  • Hiçbir ROPS bileşenini makineden çıkarmayın.

  • Emniyet kemerinin makineye bağlı olduğundan emin olun.

  • Kemer kayışını çekerek gövdenizin önünden geçirin ve koltuğun diğer tarafındaki tokaya takın.

  • Emniyet kemerini çıkarmak için kemeri tutun, kemeri salmak için toka düğmesine basın ve kemeri otomatik geri çekileceği kısma kadar sürükleyin. Acil bir durumda kemeri hızlıca çıkarabileceğinizden emin olun.

  • Yer seviyesinden yüksekteki engellere karşı dikkatli olun ve bunlara temas etmeyin.

  • ROPS’u düzenli aralıklarla hasara karşı inceleyerek ve tüm montaj bağlantı elemanlarını sıkı tutarak güvenle çalışır durumda tutun.

  • Hasarlı ROPS bileşenlerini değiştirin. Onları onarmayın veya üzerlerinde değişiklik yapmayın.

  Kabinli veya Sabit Denge Çubuklu Araçlar için Ek ROPS Güvenliği

  • Toro tarafından takılmış bir kabin, denge çubuğudur.

  • Her zaman emniyet kemerinizi takın.

  Yokuşlarda Çalışırken Emniyet Tedbirleri

  • Eğimli araziler araç hakimiyetinin kaybedilmesine ve aracın devrilmesine neden olabilir ve bu da ağır yaralanma veya ölüme yol açabilir. Eğimli arazilerde güvenli bir şekilde çalışmak sizin sorumluluğunuzdur. Makineyi eğimli arazilerde kullanırken daha da dikkatli olun.

  • Eğimin, makinenin çalışması açısından güvenli olup olmadığını belirlemek için saha koşullarını değerlendirin ve sahada önceden keşif yapın. Bu incelemeyi yaparken mantıklı düşünün ve doğru kararlar vermeye dikkat edin.

  • Makinenin yokuşlarda kullanımı ve makineyi o gün, o bölgedeki koşullarda kullanıp kullanamayacağınızı belirlemek için dikkate almanız gereken kullanım koşulları ile ilgili bilgi edinmek için aşağıdaki yokuş talimatlarını inceleyin. Arazi yapısındaki değişiklikler, makinenin eğimli yerlerde çalışma şeklinde değişikliğe neden olabilir.

  • Makineyi yokuşlarda çalıştırmaktan, durdurmaktan veya manevra yaptırmaktan kaçının. Ani hız veya yön değişiklikleri yapmaktan kaçının. Yavaş ve kademeli dönüşler yapın.

  • Makinenin çekişinde, direksiyonunda veya dengesinde bir sorun hissederseniz makineyi kullanmayı bırakın.

  • Hendek, çukur, derin tekerlek izi, tümsek ve kaya gibi engelleri veya diğer gizli tehlikeleri kaldırın veya işaretleyin. Uzun çimler bazı engelleri gizleyebilir. Engebeli arazi makinenin devrilmesine yol açabilir.

  • Islak çimde, eğimli arazilerde veya yokuş aşağı kullanırken makinenin çekiş gücünün azalabileceğini unutmayın. Çeker tekerleklerde çekiş kaybı aracın kaymasına ve fren ve direksiyonun işe yaramaz hale gelmesine neden olabilir.

  • Makineyi düşük banketler, hendekler, yapay setler, tehlikeli sulak alanlar veya diğer tehlikelerin yakınında kullanırken çok dikkatli olun. Tekerleklerden biri güçsüz bir zeminden geçerse veya zemin çökerse makine aniden devrilebilir. Makine ile olası bir tehlike kaynağı arasında güvenli bir mesafe belirleyin.

  • Eğimin dibindeki tehlikeleri önceden tespit edin. Tehlikeler varsa, yokuştaki çimleri yürüyerek kontrol edilen bir makineyle biçin.

  • Yokuşlarda çalışırken, mümkünse kesme ünitesini/ünitelerini toprağa indirilmiş halde tutun. Yokuşlarda çalışırken kesme ünitesinin/ünitelerinin kaldırılması, makinenin dengesini kaybetmesine neden olabilir.

  • Çim toplama sistemleri veya diğer ek parçalarla çalışırken çok dikkatli olun. Bunlar makinenin dengesini değiştirebilir ve kontrol kaybına neden olabilir.

  Motoru Çalıştırma

  Important: Motoru ilk kez çalıştırıyorsanız, yakıtın bitmesi nedeniyle motor durduysa veya yakıt sisteminde bakım yaptıysanız, motor çalıştırılmadan önce yakıt sistemi otomatik olarak içindeki havayı boşaltır.

  1. Koltuğa oturun, hareket pedalının BOşTA kalması için ayağınızı pedaldan uzak tutun, park frenini etkinleştirin, motor devri anahtarını ORTA konuma getirin ve Etkinleştir/Devre Dışı Bırak anahtarının DEVRE Dışı konumunda olduğundan emin olun.

  2. Kontaktaki anahtarı ÇALışTıR konumuna getirin.

  3. Buji göstergesi sönünce kontaktaki anahtarı MARş konumuna getirin. Motor çalışınca anahtarı hemen bırakın ve ÇALışMA konumuna gelmesini sağlayın.

  4. Motoru ısınana kadar düşük rölanti devrinde çalıştırın.

  Motorun Kapatılması

  1. Tüm kontrolleri BOş konuma getirin, park frenini etkinleştirin, motor devri anahtarını DüşüK RöLANTI konumuna getirin ve motorun düşük rölanti devrine ulaşmasına izin verin.

   Important: Tam yükle çalışmadan sonra motoru kapatmadan önce 5 dakika rölantide bırakın. Bunun yapılmaması turbo motorda soruna yol açabilir.

  2. Anahtarlı şalterde KAPALı konumuna getirip anahtarı çıkarın.

  Makineyle Çimlerin Kesilmesi

  Note: Motora yük bindirecek bir hızda çim kesmek DPF rejenerasyonunu destekler.

  1. Makineyi çalışma sahasına taşıyın.

  2. Mümkün olan her durumda, motor devri anahtarını Yüksek Rölantiye ayarlayın.

  3. PTO anahtarını etkinleştirin.

  4. Hareket pedalını kademeli olarak ileri hareket ettirin ve makineyi yavaşça çim biçme alanına doğru sürün.

  5. Kesim ünitelerinin önü çim biçme alanının üzerine gelince kesim ünitelerini yere indirin.

  6. Çimi, bıçakların hem yüksek hızda kesim yapıp kırpıntıları boşaltabileceği hem de yüksek kaliteli bir kesim gerçekleştirebileceği biçimde kesin.

   Note: Kesim hızı çok yüksek olursa kesim kalitesi düşebilir. Yeniden yüksek rölanti hızına ulaşabilmek için makinenin yürüyüş hızını düşürün veya kesim genişliğini azaltın.

  7. Kesim üniteleri çim biçme alanının uzak köşesine ulaşınca kesim ünitelerini kaldırın.

  8. Sonraki geçişiniz için hızla hazırlanmak üzere gözyaşı şeklinde bir dönüş gerçekleştirin.

  Dizel Partikül Filtresi Rejenerasyonu

  Dizel partikül filtresi (DPF), egzoz sisteminin bir parçasıdır. DPF'nin dizel oksitlenme katalizörü zararlı gazları azaltır, kurum filtresi ise motor egzozundaki kurumu giderir.

  DPF rejenerasyon işlemi motor egzozundan gelen ısıyı kullanarak kurum filtresinde birikmiş kurumu yakıp küle dönüştürür ve DPF'den filtrelenmiş motor egzozu çıkmasını sağlamak için kurum filtresinin kanallarını temizler.

  Motor bilgisayarı, DPF'deki karşı basıncı ölçerek kurum birikmesini izler. Karşı basınç çok yüksekse, kurum filtresinde normal motor çalışmasıyla kurum yakılmıyordur. DPF'yi kurumdan temizlenmiş halde tutmak için şunları unutmayın:

  • Motor çalışıyorken kesintisiz olarak pasif rejenerasyon gerçekleştirilir—DPF rejenerasyonunu desteklemek için, mümkün olan her durumda motoru en yüksek devirde çalıştırın.

  • DPF'deki karşı basınç çok yüksekse veya 100 saattir hiçbir sıfırlama rejenerasyonu yapılmamışsa, sıfırlama rejenerasyonu çalışırken motor bilgisayarı Bilgi Merkezi aracılığıyla size bildirimlerde bulunur.

  • Motoru kapatmadan önce sıfırlama rejenerasyonu işleminin tamamlanmasını bekleyin.

  Makinenizi, DPF işlevini dikkate alarak çalıştırın ve bakımlarını yapın. Yüksek rölanti devrinde (tam gaz), motor yükü genellikle DPF rejenerasyonu için yeterli egzoz sıcaklığını üretir.

  Important: Kurum filtresinde kurum birikmesinin azaltılmasına yardımcı olmak için, motoru rölantide çalıştırdığınız süreyi en aza indirin veya motoru düşük devirde çalıştırın.

  DPF Kurum Birikmesi

  • Dizel partikül filtresi, kurum filtresinde zaman içinde kurum birikmesine yol açar. Motor bilgisayarı, DPF'deki kurum seviyesini izler.

  • Yeterince kurum birikince, bilgisayar DPF'ye rejenerasyon yapma zamanının geldiğini size hatırlatır.

  • DPF rejenerasyonu, DPF'yi ısıtarak kurumu küle döndüren bir işlemdir.

  • Bilgisayar, uyarı mesajları vermenin yanı sıra, motorun farklı kurum birikmesi seviyelerinde ürettiği gücü de azaltır.

  Motor Uyarı Mesajları—Kurum Birikmesi

  Gösterge SeviyesiArıza KoduMotor Gücü DerecelendirmesiTavsiye Edilen Eylem
  Seviye 1: Motor Uyarısı
  g213866
  Bilgisayar, motor gücünü %85'e düşürür.En kısa sürede, park halinde rejenerasyon gerçekleştirin; bkz. Park Halinde veya Geri Kazanım Amaçlı Rejenerasyon.
  Seviye 2: Motor Uyarısı
  g213867
  Bilgisayar, motor gücünü %50'ye düşürür.En kısa sürede, geri kazanım amaçlı rejenerasyon gerçekleştirin; bkz. Park Halinde veya Geri Kazanım Amaçlı Rejenerasyon.

  DPF Kül Birikmesi

  • Daha hafif olan kül egzoz sistemi üzerinden boşaltılır, daha ağır olan kül ise kurum filtresinde birikir.

  • Kül, rejenerasyon işleminin bir kalıntısıdır. Zaman içerisinde, dizel partikül filtresi, motor egzozuyla boşaltılamayan bir kül biriktirir.

  • Motor bilgisayarı, DPF'de biriken kül miktarını hesaplar.

  • Yeterli miktarda kül birikince, motor bilgisayarı, DPF'de kül biriktiği bilgisini bir motor arızası biçiminde Bilgi Merkezine gönderir.

  • Arıza mesajları, DPF'ye bakım yapma zamanının geldiğini gösterirler.

  • Bilgisayar, uyarılar vermenin yanı sıra, motorun farklı kül birikmesi seviyelerinde ürettiği gücü de azaltır.

  Bilgi Merkezi Tavsiye ve Motor Uyarı Mesajları—Kül Birikmesi

  Gösterge SeviyesiArıza KoduMotor Devri AzaltmaMotor Gücü DerecelendirmesiTavsiye Edilen Eylem
  Seviye 1: Motor Uyarısı
  g213863
  HiçbiriBilgisayar, motor gücünü %85'e düşürür.DPF'ye bakım uygulayın; bkz. Dizel Oksitlenme Katalizörüne ve Kurum Filtresine Bakım Yapma
  Seviye 2: Motor Uyarısı
  g213863
  HiçbiriBilgisayar, motor gücünü %50'ye düşürür.DPF'ye bakım uygulayın; bkz. Dizel Oksitlenme Katalizörüne ve Kurum Filtresine Bakım Yapma

  Dizel Partikül Filtresi Rejenerasyon Türleri

  Makine çalışıyorken gerçekleştirilen dizel partikül filtresi rejenerasyon türleri:

  Rejenerasyon TürüDPF rejenerasyonuna yol açan koşullarDPF çalışma tanımı
  PasifMakinenin yüksek motor devri veya yüksek motor yüküyle normal çalışması sırasında meydana gelir.• Bilgi Merkezi, pasif rejenerasyonu belirten bir simge göstermez.
  • Pasif rejenerasyon sırasında, DPF yüksek ısılı egzoz gazlarını işler, zararlı emisyonları oksitler ve kurumu yakarak küle dönüştürür.
  Bkz. Pasif DPF Rejenerasyonu.
  DestekDüşük motor devri veya düşük motor yükü nedeniyle ya da bilgisayar DPF'nin kurumla tıkanmaya başladığını tespit ettikten sonra meydana gelir.• Bilgi Merkezi, destek rejenerasyonunu belirten bir simge göstermez.
  • Destek rejenerasyonu sırasında motor bilgisayarı motor ayarlarını egzoz sıcaklığı yükseltilecek biçimde ayarlar.
  Bkz. DPF Destek Rejenerasyonu.
  Sıfırla100 saatte bir gerçekleşir• Bilgi Merkezinde yüksek egzoz sıcaklığı simgesi Graphic gösterilmişse, devam eden bir rejenerasyon var demektir.
  Ayrıca, sadece bilgisayar destek rejenerasyonunun kurum miktarını yeterince azaltamadığını tespit ettiği takdirde, destek rejenerasyonundan sonra da gerçekleştirilir.
   • Sıfırlama rejenerasyonu sırasında motor bilgisayarı motor ayarlarını egzoz sıcaklığı yükseltilecek biçimde ayarlar.
  Bkz. Sıfırlama Rejenerasyonu.

  Makineyi park etmenizi gerektiren dizel partikül filtresi rejenerasyon türleri şunlardır:

  Rejenerasyon TürüDPF rejenerasyonuna yol açan koşullarDPF çalışma tanımı
  Park halindeBilgisayar kurum oluşumu nedeniyle DPF'de karşı basınç tespit ettiği takdirde gerçekleşir.• Bilgi Merkezinde sıfırlama-bekleme/park halinde veya geri kazanım amaçlı rejenerasyon simgesi Graphic veya #188 TAVSIYESI görüntülenirse bir rejenerasyon yapılmalıdır.
  Ayrıca, operatör park halinde rejenerasyon başlatırsa da meydana gelir.
  Bu rejenerasyon, Bilgi Merkezini sıfırlama rejenerasyonu önlenecek biçimde ayarlar fakat zaten DPF için bir sıfırlama rejenerasyonu yapılması gerekirken makineyi çalıştırmaya devam ederek daha fazla kurum eklenmesine yol açarsanız gerçekleştirilebilir.• Geri kazanım amaçlı rejenerasyon ihtiyacı ortaya çıkmasını önlemek için en kısa sürede park halinde rejenerasyon gerçekleştirin.
  Hatalı yakıt veya motor yağı kullanılmasından kaynaklanabilir• Park halinde rejenerasyonun tamamlanması 30 ila 60 dakika sürer.
   • Yakıt deposunun en az 1/4'ü dolu olmalıdır.
  • Park halinde rejenerasyon gerçekleştirmek için makineyi park etmeniz gerekir.
  Bkz. Park Halinde veya Geri Kazanım Amaçlı Rejenerasyon.
  Geri KazanımOperatörün park halinde rejenerasyon taleplerini dikkate almaması ve makineyi çalıştırmaya devam ederek DPF'ye daha da fazla kurum eklenmesine yol açması nedeniyle gerçekleştirilir.• Bilgi Merkezinde sıfırlama-bekleme/park halinde veya geri kazanım amaçlı rejenerasyon simgesi Graphic veya #190 TAVSIYESI görüntülenirse geri kazanım amaçlı bir rejenerasyon yapılmalıdır.
  • Geri kazanım amaçlı rejenerasyonun tamamlanması 3 saate kadar sürer.
  • Makinenin yakıt deposunun en az 1/2'si dolu olmalıdır.
  • Geri kazanım amaçlı rejenerasyon gerçekleştirmek için makineyi park etmeniz gerekir.
  Bkz. Park Halinde veya Geri Kazanım Amaçlı Rejenerasyon.

  DPF Rejenerasyonu Menülerine Erişme

  DPF Rejenerasyonu Menülerine Erişme

  1. Servis menüsüne gidin, ortadaki düğmeye basarak ekranı DPF REJENERASYONU seçeneğine kadar kaydırın (Şekil 28).

   g227667
  2. DPF Rejenerasyonu girdisini seçmek için sağdaki düğmeye basın (Şekil 28).

  Son Rejenerasyondan İtibaren Geçen Süre

  DPF Rejenerasyonu menüsüne gidin, ortadaki düğmeye basarak ekranı SON REJENERASYON alanına kadar kaydırın (Şekil 29).

  Son sıfırlama rejenerasyonundan, park halinde rejenerasyondan veya geri kazanım amaçlı rejenerasyondan itibaren motoru kaç saat çalıştırdığınızı hesaplamak için SON REJENERASYON alanını kullanın.

  g224693

  Teknisyen Menüsü

  Important: Makineyi daha rahat işletmek amacıyla, başarıyla tamamlanmış son sıfırlama rejenerasyonundan, park halinde rejenerasyondan veya geri kazanım amaçlı rejenerasyondan itibaren motorun 50 saatten uzun çalışmış olması şartıyla, kurum yükü %100'e ulaşmadan önce park halinde rejenerasyon gerçekleştirmeyi tercih edebilirsiniz.

  Teknisyen menüsünü kullanarak motor rejenerasyon kontrolünün güncel durumunu ve bildirilen kurum seviyesini görüntüleyin.

  DPF Rejenerasyonu menüsüne girin, ortadaki düğmeye basarak ekranı TEKNISYEN seçeneğine kadar kaydırın ve Teknisyen girdisini seçmek için sağdaki düğmeye basın (Şekil 30).

  g227348
  • Mevcut DPF çalışma durumunu anlamak için DPF çalışma tablosunu kullanın (Şekil 31).

   g227360

   .

   DPF Çalışma Tablosu

   DurumAçıklama
   NormalDPF normal çalışma modundadır; pasif rejenerasyon.
   Destek RejenerasyonuMotor bilgisayarı bir destek rejenerasyonu gerçekleştiriyordur.
   Sıfırlama - Bekleme RejenerasyonuMotor bilgisayarı bir sıfırlama rejenerasyonu yapmaya çalışmaktadır fakat aşağıdaki koşullardan biri bunu engelliyordur:Rejenerasyonu önleme ayarı AçıK olarak ayarlanmış.
   Egzoz sıcaklığı rejenerasyon için çok düşük.
   Sıfırlama RejenerasyonuMotor bilgisayarı bir sıfırlama rejenerasyonu gerçekleştiriyordur.
   Park Halinde - BeklemeMotor bilgisayarı, park halinde rejenerasyon yapmanızı istiyordur.
   Park Halinde RejenerasyonBir park halinde rejenerasyon isteği başlatmışsınız fakat motor bilgisayarı rejenerasyonu işlemeye devam ediyor demektir.
   Geri Kazanım - BeklemeMotor bilgisayarı, geri kazanım amaçlı bir rejenerasyon yapmanızı istiyordur.
   Geri Kazanım - RejenerasyonGeri kazanım amaçlı bir rejenerasyon isteği başlatmışsınız fakat motor bilgisayarı rejenerasyonu işlemeye devam ediyor demektir.
  • DPF'deki kurum yüzdesi cinsinden ölçülen kurum yükünü görüntüleyin (Şekil 32); kurum yükü tablosuna bakın.

   Note: Kurum yükü değeri, makine çalıştırıldıkça ve DPF rejenerasyonu gerçekleştirildikçe değişir.

   g227359

   Kurum Yükü Tablosu

   Önemli Kurum Yükü DeğerleriRejenerasyon Durumu
   %0 ila %5Minimum kurum yükü aralığı
   %78Motor bilgisayarı bir destek rejenerasyonu gerçekleştirir.
   %100Motor bilgisayarı otomatik olarak park halinde rejenerasyon yapılmasını ister.
   %122Motor bilgisayarı otomatik olarak geri kazanım amaçlı rejenerasyon yapılmasını ister.

  Pasif DPF Rejenerasyonu

  • Normal motor çalışmasının bir parçası olarak pasif rejenerasyon gerçekleştirilir.

  • DPF rejenerasyonunu desteklemek için, makineyi kullanıyorken mümkün olan her durumda motoru en yüksek devir ve yükte çalıştırın.

  DPF Destek Rejenerasyonu

  • Motor bilgisayarı, motor ayarlarını egzoz sıcaklığı yükseltilecek biçimde ayarlar.

  • DPF rejenerasyonunu desteklemek için, makineyi kullanıyorken mümkün olan her durumda motoru en yüksek devir ve yükte çalıştırın.

  Sıfırlama Rejenerasyonu

  Dikkat

  DPF rejenerasyonu sırasında egzoz gazı sıcaklığı çok yüksektir (yaklaşık 600°C). Sıcak egzoz gazı size veya başkalarına zarar verebilir.

  • Motoru asla kapalı bir alanda çalıştırmayın.

  • Egzoz sisteminin etrafında yanıcı maddeler bulunmadığından emin olun.

  • Sıcak bir egzoz sistemi bileşenine asla dokunmayın.

  • Makinenin egzoz borusunun yakınında veya çevresinde durmayın.

  g224417
  • Bilgi Merkezinde yüksek egzoz gazı sıcaklığı simgesi Graphic görüntülenir (Şekil 33).

  • Motor bilgisayarı, motor ayarlarını egzoz sıcaklığı yükseltilecek biçimde ayarlar.

   Important: Yüksek egzoz gazı sıcaklığı simgesi, makinenizden boşaltılan egzoz gazının sıcaklığının normal çalışma sırasındaki sıcaklıktan daha yüksek olabileceğini belirtir.

  • DPF rejenerasyonunu desteklemek için, makineyi kullanıyorken mümkün olan her durumda motoru en yüksek devir ve yükte çalıştırın.

  • Simge, sıfırlama rejenerasyonu sürdüğü müddetçe Bilgi Merkezinde gösterilir.

  • Mümkün olan her durumda, sıfırlama rejenerasyonu devam ederken motoru kapatmayın veya motor devrini düşürmeyin.

   Important: Mümkün olan her durumda, motoru kapatmadan önce makinenin sıfırlama rejenerasyonu işlemini tamamlamasını bekleyin.

  Periyodik Sıfırlama Rejenerasyonu

  Motor son 100 çalışma saati içinde başarıyla bir Sıfırlama, Park Halinde veya Geri Kazanım Amaçlı Rejenerasyonu tamamlamamışsa motor bilgisayarı bir sıfırlama rejenerasyonu yapmaya çalışacaktır.

  Rejenerasyon Önlemenin Ayarlanması

  Sadece Sıfırlama Rejenerasyonu

  Note: Bilgi Merkezini rejenerasyon engellenecek biçimde ayarlarsanız, motor bir sıfırlama rejenerasyonu yapılmasını talep ederken Bilgi Merkezinde 15 dakikada bir #185 TAVSIYESI (Şekil 34) gösterilir.

  g224692

  Bir sıfırlama rejenerasyonu yüksek miktarda motor egzoz gazı üretir. Makineyi ağaçların, çalıların veya sıcaklığa hassas başka bitki veya malzemelerin çevresinde çalıştırıyorsanız, motor bilgisayarının bir sıfırlama rejenerasyonu yapmasını önlemek için Rejenerasyonu Önle ayarını kullanabilirsiniz.

  Important: Motoru kapatıp tekrar çalıştırdığınızda, rejenerasyonu önle ayarı tekrar KAPALı seçeneğine sıfırlanır.

  1. DPF Rejenerasyonu menüsüne girin, ortadaki düğmeye basarak ekranı REJENERASYONU ÖNLE seçeneğine kadar kaydırın ve Rejenerasyonu Önle girdisini seçmek için sağdaki düğmeye basın (Şekil 35).

   g227304
  2. Rejenerasyonu Önle ayarını Açık yerine Kapalı (Şekil 35) veya Kapalı yerine Açık (Şekil 36) şeklinde değiştirmek için sağdaki düğmeye basın.

   g224691

  Sıfırlama Rejenerasyonuna İzin Verilmesi

  Sıfırlama rejenerasyonu devam ederken Bilgi Merkezinde yüksek egzoz gazı sıcaklığı simgesi Graphic gösterilir.

  Note: REJENERASYONU ÖNLE seçeneği AçıK olarak ayarlanırsa, Bilgi Merkezinde #185 TAVSIYESI görüntülenir (Şekil 37). Rejenerasyonu Önle ayarını KAPALı konumuna getirmek ve sıfırlama rejenerasyonuna devam etmek için 3 düğmesine basın.

  g224394

  Note: Bilgi Merkezinde #186 TAVSIYESI (Şekil 38) gösteriliyorsa, sıfırlama rejenerasyonunun devam ettirilebilmesi için motoru tam gaz seviyesine (yüksek rölanti) getirin.

  g224395

  Note: Sıfırlama rejenerasyonu tamamlanınca Bilgi Merkezi ekranındaki yüksek egzoz gazı sıcaklığı simgesi Graphic kaybolur.

  Park Halinde veya Geri Kazanım Amaçlı Rejenerasyon

  • Motor bilgisayarı Park Halinde veya Geri Kazanım Amaçlı bir rejenerasyon yapılmasını isterse, Bilgi Merkezinde rejenerasyon isteği simgesi (Şekil 39) gösterilir.

   g224404
  • Makine otomatik olarak bir Park Halinde veya Geri Kazanım Amaçlı rejenerasyon gerçekleştirmez, rejenerasyonu sizin Bilgi Merkezi aracılığıyla başlatmanız gerekir.

  Park Halinde Rejenerasyon Mesajları

  Motor bilgisayarı bir Park Halinde rejenerasyon yapılmasını isterse Bilgi Merkezinde şu mesajlar gösterilir:

  Geri Kazanım Amaçlı Rejenerasyon Mesajları

  Motor bilgisayarı bir Geri Kazanım Amaçlı rejenerasyon yapılmasını isterse Bilgi Merkezinde şu mesajlar gösterilir:

  • Motor uyarısı SPN 3719, FMI: 0 (Şekil 44)

   g213867
  • Motor uyarısı SPN 522574, FMI: 0 (Şekil 45)

   g318159
  • Geri Kazanım Amaçlı Rejenerasyon Gerekli—PTO Devre Dışı #190 TAVSIYESI (Şekil 46)

   g224399

  Important: PTO işlevini tekrar etkinleştirmek için Geri Kazanım Amaçlı Rejenerasyon gerçekleştirin; bkz. Park Halinde veya Geri Kazanım Amaçlı Rejenerasyon Gerçekleştirmeye Hazırlanma ve Park Halinde veya Geri Kazanım Amaçlı Rejenerasyon Gerçekleştirme.

  Note: Ana Ekranda, PTO devre dışı simgesi gösterilir; bkz. Park Halinde Rejenerasyon Mesajları kısmındaki Şekil 43.

  DPF Durumu - Sınırlama

  • Motor bilgisayarı geri kazanım amaçlı bir rejenerasyon yapılmasını istiyor veya halihazırda geri kazanım amaçlı bir rejenerasyon gerçekleştiriyorsa ve ekranı PARK HALINDE REJENERASYON seçeneğine kaydırırsanız park halinde rejenerasyon kilitlenir ve Bilgi Merkezinin sağ alt köşesinde kilit simgesi (Şekil 47) gösterilir.

   g224625
  • Motor bilgisayarı geri kazanım amaçlı bir rejenerasyon yapılmasını istememişse ve ekranı GERI KAZANıM AMAçLı REJENERASYON seçeneğine kaydırırsanız geri kazanım amaçlı rejenerasyon kilitlenir ve Bilgi Merkezinin sağ alt köşesinde kilit simgesi (Şekil 48) gösterilir.

   g224628

  Park Halinde veya Geri Kazanım Amaçlı Rejenerasyon Gerçekleştirmeye Hazırlanma

  1. Makinenin yakıt deposunda, gerçekleştirmek istediğiniz rejenerasyon türüne uygun miktarda yakıt olduğundan emin olun:

   • Park Halinde Rejenerasyon: Park halinde rejenerasyon gerçekleştirmeden önce yakıt deposunun 1/4'ünün dolu olduğunu kontrol edin.

   • Geri Kazanım Amaçlı Rejenerasyon: Geri kazanım amaçlı rejenerasyon gerçekleştirmeden önce yakıt deposunun 1/2'sinin dolu olduğunu kontrol edin.

  2. Makineyi yanıcı malzemelerden uzak bir yere getirin.

  3. Makineyi düz bir zemine park edin.

  4. Çekiş kontrol ve hareket kontrol kollarının BOş konumunda olduğundan emin olun.

  5. Mümkünse, PTO'yu kapatın ve kesim ünitelerini veya aksesuarları indirin.

  6. Park frenini etkinleştirin.

  7. Gazı düşük RöLANTI konumuna getirin.

  Park Halinde veya Geri Kazanım Amaçlı Rejenerasyon Gerçekleştirme

  Dikkat

  DPF rejenerasyonu sırasında egzoz gazı sıcaklığı çok yüksektir (yaklaşık 600°C). Sıcak egzoz gazı size veya başkalarına zarar verebilir.

  • Motoru asla kapalı bir alanda çalıştırmayın.

  • Egzoz sisteminin etrafında yanıcı maddeler bulunmadığından emin olun.

  • Sıcak bir egzoz sistemi bileşenine asla dokunmayın.

  • Makinenin egzoz borusunun yakınında veya çevresinde durmayın.

  Important: Motor devrini düşük rölantiden yükseğe getirir veya park frenini serbest bırakırsanız bilgisayar DPF rejenerasyonunu iptal eder.

  1. DPF Rejenerasyonu menüsüne girin, orta düğmeye basarak ekranı PARK HALINDE REJENERASYON BAşLAT veya GERI KAZANıM AMAçLı REJENERASYON BAşLAT seçeneğine kaydırın (Şekil 49) ve sağdaki düğmeye basarak rejenerasyonu başlatmayı seçin (Şekil 49).

   g224402g224629
  2. VERIFY FUEL LEVEL (YAKıT SEVIYESINI DOğRULA) ekranında, park halinde rejenerasyon yapacaksanız yakıt deposunun 1/4'ünün ya da geri kazanım amaçlı rejenerasyon yapacaksanız yakıt deposunun 1/2'sinin dolu olduğunu teyit edin ve devam etmek için sağdaki düğmeye basın (Şekil 50).

   g224414g227678
  3. DPF kontrol listesi ekranında, park freninin etkin olduğunu ve motor devrinin düşük rölantiye ayarlandığını (Şekil 51) teyit edin.

   g224407g227679
  4. DPF REJENERASYONU BAşLAT ekranında, devam etmek için sağdaki düğmeye basın (Şekil 52).

   g224626g224630
  5. Bilgi Merkezi ekranında DPF REJENERASYONU BAşLATıLıYOR mesajı gösterilir (Şekil 53).

   g224411g227681
  6. Bilgi Merkezi, tamamlanma süresi mesajını gösterir (Şekil 54).

   g224406g224406
  7. Motor bilgisayarı motor durumunu ve arıza bilgilerini kontrol eder. Bilgi Merkezi, aşağıdaki tabloda belirtilen mesajları gösterebilir:

   Note: Son başarılı rejenerasyondan 50 saat önce zorla Park Halinde Rejenerasyon gerçekleştirmeye çalışırsanız bu mesaj gösterilir.Makine bir rejenerasyon istiyorsa ve bu mesaj görüntülenirse, servis için yetkili Toro distribütörünüze ulaşın.

   Kontrol Mesajı ve Düzeltici Eylem Tablosu

   Graphic
   Düzeltici Eylem: Rejenerasyon menüsünden çıkın ve makineyi son rejenerasyondan itibaren geçen süre 50 saati aşana kadar çalıştırın; bkz. Son Rejenerasyondan İtibaren Geçen Süre.
   GraphicGraphic
   Düzeltici Eylem: Motor arızasını giderip DPF rejenerasyonunu tekrar deneyin.
   GraphicGraphic
   Düzeltici Eylem: Motoru başlatın ve çalıştırın.
   GraphicGraphic
   Düzeltici Eylem: Soğutma suyu sıcaklığını 60°C'ye kadar yükseltmek için motoru çalıştırın.
   GraphicGraphic
   Düzeltici Eylem: Motor devrini düşük rölantiye getirin.
   GraphicGraphic
   Düzeltici Eylem: Motor bilgisayarının durumunu düzeltip DPF rejenerasyonunu tekrar deneyin.
  8. Bilgi Merkezi ana ekranı görüntüler ve rejenerasyon ilerledikçe ekranın sağ alt köşesinde rejenerasyon doğrulama simgesi (Şekil 55) gösterilir.

   g224403

   Note: DPF rejenerasyonu devam ederken Bilgi Merkezi ekranında yüksek egzoz gazı sıcaklığı simgesi Graphic gösterilir.

  9. Motor bilgisayarı Park Halinde veya Geri Kazanım Amaçlı bir rejenerasyonu tamamlayınca Bilgi Merkezi ekranında #183 TAVSIYESI gösterilir (Şekil 56). Ana ekrandan çıkmak için soldaki düğmeye basın.

   g224392

   Note: Rejenerasyon tamamlanamazsa Bilgi Merkezi ekranında #184 Tavsiyesi gösterilir (Şekil 56). Ana ekrandan çıkmak için soldaki düğmeye basın.

   g224393

  Park Halinde veya Geri Kazanım Amaçlı Rejenerasyonu İptal Etme

  Devam eden bir Park Halinde veya Geri Kazanım Amaçlı rejenerasyon işlemini iptal etmek için Park Halinde Rejenerasyonu İptal Et veya Geri Kazanım Amaçlı Rejenerasyonu İptal Et ayarını kullanın.

  1. DPF Rejenerasyonu menüsüne girin (Şekil 58).

   g227305
  2. Orta düğmeye basarak ekranı PARK HALINDE REJENERASYONU İPTAL ET (Şekil 58) veya GERI KAZANıM AMAçLı REJENERASYONU İPTAL ET seçeneğine kaydırın (Şekil 59).

   g227306
  3. Rejenerasyonu İptal Et girdisini seçmek için sağdaki düğmeye basın (Şekil 58 veya Şekil 59).

  Çalıştırma İpuçları

  Makineyi Tanıyın

  Çim biçmeden önce, makineyi açık bir alanda kullanmayı deneyin. Motoru çalıştırın ve kapatın. İleri ve geri manevralar yapın. Biçme gövdelerini indirip kaldırın ve kesme ünitelerini devreye sokup çıkarın. Makineye aşinalık kazandıktan sonra farklı hızlarda yokuş yukarı ve yokuş aşağı hareket etmeyi deneyin.

  Koşullara Uygun Kesme Yüksekliği Ayarının Seçilmesi

  Kesme işlemi sırasında çim sapının en fazla yaklaşık 25 mm veya 1/3’ünü alın. Aşırı gür ve yoğun çimde, kesme yüksekliği ayarınızı arttırmanız gerekebilir.

  Çim Biçme

  Kontaktaki anahtarı AçıK konuma getirin, motoru çalıştırın ve gazı HıZLı konuma getirin. Etkinleştir/Devre Dışı Bırak anahtarını ETKINLEşTIR konumuna getirin ve Biçme Gövdesi İndirme/Kaldırılma kolunu kullanarak biçme gövdelerini kontrol edin. İlerlemek ve çimleri kesmek için, hareket pedalına ileri doğru basın.

  Note: Tam yükle çalışmadan sonra motoru kapatmadan önce 5 dakika rölantide bırakın. Bunun yapılmaması turbo motorda sorun yaratabilir.

  Keskin Bıçaklarla Biçme

  Keskin bir bıçak, çim saplarını koparmadan veya parçalamadan temiz bir şekilde keser. Çimleri koparan ve parçalayan kör bir bıçak, çimlerin uçlarında kahverengileşmeye neden olur. Bu da çimlerin gelişimini olumsuz etkiler ve onları hastalıklara daha açık hale getirir. Bıçağın iyi durumda olduğundan ve kanatlarının tam olduğundan emin olun.

  Kesme Ünitesi Durumunun Kontrolü

  Her bir kesme ünitesi haznesinin iyi durumda olduğundan emin olun. Bıçak uçları ile hazne arasında doğru mesafe olması için hazne bileşenindeki eğiklikleri düzeltin.

  Çalıştırma Sonrası Çim Biçme Makinesi Kasasının Kontrolü

  Optimum performans elde etmek için çim biçme makinesi kasasının alt kısmını temizleyin. Çim biçme makinesinin kasasında kalıntı birikmesine izin verirseniz, makinenin kesme performansı düşer.

  Makinenin İşler Arasında Taşınması

  Etkinleştir/Devre Dışı Bırak anahtarını DEVRE Dışı konumuna getirin ve kesme ünitelerini TAşıMA konumuna kaldırın. Biçme/Taşıma kolunu TAşıMA konumuna getirin. Makinelerin veya kesme ünitelerinin kazara zarar görmemesi için makineyle nesnelerin yanından geçerken dikkatli olun. Makineyi yokuşlarda kullanırken çok dikkatli olun; bkz. Yokuşlarda Çalışırken Emniyet Tedbirleri.

  Çalışmadan Sonra

  Genel Emniyet

  • Operatör konumundan ayrılmadan önce makinenin motorunu durdurun, anahtarını (varsa) çıkarın ve hareketin tamamen durmasını bekleyin. Ayarlama, bakım, temizleme veya saklama öncesinde makinenin soğumasına izin verin.

  • Yangınları önlemek için kesme üniteleri, kıvılcım tutucular ve motor bölmesindeki çimen ve kalıntıları temizleyin. Dökülen yağ veya yakıtı temizleyin.

  • Kesme üniteleri taşıma konumundaysa, başından ayrılmadan önce makineyi (varsa) pozitif mekanik kilit ile kilitleyin.

  • Makineyi herhangi bir kapalı mekanda depolamadan önce motorun soğumasını bekleyin.

  • Makineyi depoya kaldırmadan veya başka bir araçla taşımadan önce anahtarı çıkarın ve (varsa) yakıt akışını kesin.

  • Makineyi veya yakıt kabını asla bir su ısıtıcısı veya diğer cihazlarda bulunan tipte açık alev, kıvılcım veya tutuşturma alevlerinin bulunduğu yerlerde depolamayın.

  • Emniyet kemerlerini koruyun ve gerektiğinde temizleyin

  Bağlama Noktalarının Belirlenmesi

  • Makinenin ön tarafı—her bir ön lastiğin iç tarafında, aks borusunun altındaki dikdörtgen tamponda bulunan delik (Şekil 60).

   g031851
  • Makinenin arka tarafı—arka şaside, makinenin her iki tarafında(Şekil 61).

   g004555

  Makinenin Başka bir Araçla Taşınması

  • Makineyi depoya kaldırmadan veya başka bir araçla taşımadan önce anahtarı çıkarın ve (varsa) yakıt akışını kesin.

  • Makineyi bir römork veya kamyona yüklerken ya da römorktan veya kamyondan indirirken dikkatli olun.

  • Makineyi bir römork veya kamyona yüklerken tam genişlikte rampalar kullanın.

  • Makineyi sıkıca bağlayın.

  Makinenin İtilmesi veya Çekilmesi

  Acil bir durumda, değişken hacimli hidrolik pompadaki baypas valfini çalıştırıp makineyi iterek veya çekerek makineyi ileriye hareket ettirebilirsiniz.

  Important: Makineyi 3 ila 4,8 km/s’den daha hızlı itmeyin veya çekmeyin. Daha yüksek bir hızda iter veya çekerseniz, şanzıman iç mekanizmasında hasar oluşabilir.Makinenin her itilişinde veya çekilişinde baypas valfleri açık olmalıdır.

  1. Baypas valfini hidrostatın sol tarafında (Şekil 62) bulabilirsiniz.

   g003995
  2. Yağın sistemin içinden baypas yapabilmesi için cıvatayı 1-1/2 tur gevşetin.

   Note: Sıvı baypas yaptığı için, makine şanzımana zarar vermeden yavaşça hareket ettirilebilir.

  3. Makineyi itin veya çekin.

  4. İtme veya çekme işlemini tamamlayın ve bypass valfini kapatın. Valfi 11 N∙m torkla sıkın.

   Important: Motoru çalıştırmadan önce bypass valfinin kapalı olduğundan emin olun. Motorun açık bir baypas valfi ile çalıştırılması şanzımanın aşırı ısınmasına neden olur.

  Bakım

  Note: Makinenin sağ ve sol taraflarını, normal çalışma konumuna göre belirleyin.

  Bakım Emniyeti

  • Operatör konumundan ayrılmadan önce şunları yapın:

   • Makineyi düz bir zemine park edin.

   • Kuyruk milini devreden çıkarın ve ek parçaları indirin.

   • Park frenini etkinleştirin.

   • Motoru kapatın ve anahtarı çıkarın.

   • Tüm hareketlerin durmasını bekleyin.

  • Eğer anahtarı kontakta unutursanız, birisi yanlışlıkla motoru başlatabilir ve sizi ve çevrenizdekileri ciddi şekilde yaralayabilir. Bakım yapmadan önce anahtarı kontaktan çıkarın.

  • Bakım yapmadan önce makine bileşenlerinin soğumasını bekleyin.

  • Kesme üniteleri taşıma konumundaysa, başından ayrılmadan önce makineyi pozitif mekanik kilitle (varsa) kilitleyin.

  • Mümkünse, motor çalışırken bakım yapmayın. Hareketli parçalardan uzak durun.

  • Makinenin altında çalışırken makineyi krikolarla destekleyin.

  • Enerji depolanmış bileşenlerdeki basıncı dikkatle boşaltın.

  • Makinenin tüm parçalarını sorunsuz çalışır ve başta bıçak ek parça donanımları olmak üzere tüm donanımların vida ve somunlarını sıkılı durumda tutun.

  • Aşınmış veya hasar görmüş etiketleri yenileriyle değiştirin.

  • Makinenin güvenli biçimde optimum performans göstermesi için yalnızca orijinal Toro yedek parçalarını kullanın. Başka üreticilerin ürettiği yedek parçalar tehlike yaratabilir ve bunların kullanılması ürün garantisini geçersiz kılabilir.

  Önerilen Bakım Çizelgesi

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  İlk saatten sonra
 • Tekerlek bijonlarını 94 ila 122 N∙m torkla sıkın.
 • İlk 10 saatten sonra
 • Tekerlek bijonlarını 94 ila 122 N∙m torkla sıkın.
 • Alternatör-kayış gerginliğini kontrol edin.
 • İlk 50 saatten sonra
 • Motor yağını ve filtreyi değiştirin.
 • Her kullanımdan önce veya günlük
 • Lastik hava basıncını kontrol edin.
 • Emniyet kilidi şalterlerinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 • Bıçağın durma süresini kontrol edin.
 • Motor yağı seviyesini kontrol edin.
 • Yakıt filtresinden/su ayırıcıdan suyu veya diğer kirleticileri boşaltın.
 • Genleşme kabındaki soğutma suyu seviyesini kontrol edin ve elekteki, yağ soğutucudaki ve radyatörün önündeki kalıntıları temizleyin.
 • Elekteki ve radyatördeki/yağ soğutucudaki kalıntıları giderin (kirli çalışma koşullarında daha sık temizlik yapın).
 • Hidrolik sıvısı seviyesini kontrol edin.
 • Hidrolik hatları ve hortumlarında sızıntı, bükülme, gevşek montaj destekleri, aşınma, gevşek bağlantı parçaları, hava şartlarından kaynaklanan bozulma ve kimyasal bozulma olup olmadığını kontrol edin.
 • Makineyi temizleyin.
 • Emniyet kemerini temizleyip bakımını yapın.
 • Her 50 saatte
 • Yatakları ve burçları gresleyin (belirtilen aralığa bakılmaksızın, her yıkamadan hemen sonra).
 • Akünün durumunu kontrol edin ve temizleyin.
 • Akünün kablo bağlantılarını kontrol edin.
 • Her 100 saatte
 • Soğutma sistemi hortumlarını kontrol edin.
 • Alternatör-kayış gerginliğini kontrol edin.
 • Her 250 saatte
 • Tekerlek bijonlarını 94 ila 122 N∙m torkla sıkın.
 • Motor yağını ve filtreyi değiştirin.
 • Her 400 saatte
 • Hava temizleyicisine bakım uygulayın. (Veya hava filtresi göstergesi kırmızı renkte yanarsa daha önce. Aşırı kirli veya tozlu koşullarda daha sık bakım uygulayın.)
 • Yakıt filtresini değiştirin.
 • Yakıt hatlarını ve bağlantılarını inceleyin.
 • Yakıt filtresi kabını değiştirin.
 • Her 800 saatte
 • Yakıt deposunu boşaltın ve temizleyin.
 • Arka tekerleğin içe dönüklük derecesini kontrol edin.
 • Önerilen hidrolik sıvısını kullanmıyorsanız veya depoyu alternatif bir sıvıyla doldurduysanız, hidrolik sıvısını değiştirin.
 • Önerilen hidrolik sıvısını kullanmıyorsanız veya depoyu alternatif bir sıvıyla doldurduysanız, hidrolik filtresini değiştirin (bakım aralığı göstergesi kırmızı bölgede ise en kısa zamanda).
 • Arka tekerlek yataklarına koruyucu malzeme uygulayın.
 • Her 1000 saatte
 • Önerilen hidrolik sıvısını kullanıyorsanız, hidrolik filtresini değiştirin (bakım aralığı göstergesi kırmızı bölgede ise en kısa zamanda).
 • Her 2000 saatte
 • Önerilen hidrolik sıvısını kullanıyorsanız, hidrolik sıvısını değiştirin.
 • Her 3000 saatte
 • Bilgi Merkezi ekranında.spn 3720 fmi 16 veya spn 3720 fmi 0 motor arızaları gösterilirse DPF'nin kurum filtresini sökün, temizleyin ve tekrar takın ya da kurum filtresini iyice temizleyin.
 • Depolamadan önce
 • Yakıt deposunu boşaltın ve temizleyin.
 • Her 2 yılda
 • Soğutma sistemi sıvısını boşaltın ve değiştirin.
 • Hidrolik deposunu boşaltın ve temizleyin.
 • Hidrolik hortumlarını değiştirin.
 • Tüm hareketli hortumları yenisiyle değiştirin.
 • Important: Makinede bakım yapıyorsanız ve motoru bir motor egzoz gazı boşaltma kanalıyla kullanıyorsanız, Rejenerasyonu Engelle ayarını AÇIK konumuna getirin; bkz. Rejenerasyon Önlemenin Ayarlanması.

  Günlük Bakım Kontrol Listesi

  Düzenli kullanım için bu sayfanın kopyasını alın.

  Bakım Kontrol ÖgesiHafta:
  Pzt.Sal.Çar.Per.Cum.Cts.Paz.
  Emniyet kilidinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.       
  Fren çalışıp çalışmadığını kontrol edin.       
  Motor yağ ve yakıt seviyesini kontrol edin.       
  Su/yakıt ayırıcısını boşaltın.       
  Hava filtre kısıtlama göstergesini kontrol edin.       
  Radyatör ve elekte döküntü olup olmadığını kontrol edin.       
  Motorda olağan dışı ses olup olmadığını kontrol edin.1       
  Çalışırken olağan dışı ses olup olmadığını kontrol edin.       
  Hidrolik sistem sıvısı seviyesini kontrol edin.       
  Hava filtre göstergesini kontrol edin.2       
  Hidrolik hortumlarını hasara karşı kontrol edin.       
  Sıvı sızıntısı olup olmadığını kontrol edin.       
  Lastik hava basıncını kontrol edin.       
  Göstergenin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.       
  Yükseklik ayarını kontrol edin.       
  Bıçakların durumunu kontrol edin.       
  Yağlama için tüm gresörlükleri kontrol edin.3       
  Boya hasarlarını düzeltin.       

  1. Çalıştırmada güçlük, aşırı duman veya çalışırken titreşim varsa kızdırma bujisi ve enjektör memelerini kontrol edin.

  2. Motor çalışırken ve yağ çalışma sıcaklığındayken kontrol edin

  3. Her yıkamadan hemen sonra, belirtilen aralığa bakılmaksızın

  Dikkat Edilmesi Gereken Konularla ilgili Notlar

  Kontrolü yapan:
  ÖgeTarihBilgi
  1  
  2  
  3  
  4  
  5  
  6  
  7  
  8  

  Important: Diğer bakım prosedürleri için motorun kullanıcı kılavuzuna bakın.

  Note: www.Toro.com adresine gidip ana sayfadaki Kılavuzlar bağlantısından makinenizi arayarak elektrik veya hidrolik şemasının ücretsiz bir kopyasını indirin.

  Bakım Öncesi Prosedürler

  Makinenin Yükseltilmesi

  Makineyi krikoyla kaldırmak için aşağıdakileri noktaları kullanın:

  • Makinenin ön tarafı—her bir ön lastiğin iç tarafında, aks borusunun altındaki dikdörtgen tampon (Şekil 63).

   g031850
  • Makinenin arka tarafı—arka akstaki dikdörtgen aks borusu.

  Yağlama

  Yatakların ve Burçların Yağlanması

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her 50 saatte
 • Yatakları ve burçları gresleyin (belirtilen aralığa bakılmaksızın, her yıkamadan hemen sonra).
 • Makineyi normal kullanım koşullarında kullanıyorsanız, tüm yatak ve burçları 2 numara lityum gres kullanarak belirtilen bakım aralığında yağlayın. Yatakları ve burçları, belirtilen aralığa bakmaksızın, her yıkamadan hemen sonra yağlayın.

  Gresörlük konumları ve miktarları aşağıdaki gibidir:

  • Pompa tahrik mili U bağlantısı (3)—Şekil 64

   g003962
  • Kesme ünitesi kaldırma kolu silindirleri (2’şer adet)—Şekil 65

   g011612
  • Kaldırma kolu pivotları (1’er adet)—Şekil 65

  • Kesme ünitesi taşıyıcı şasi pivotu (1’er adet)—Şekil 66

   g011613
  • Kaldırma kolu pivot şaftı (1’er adet)—Şekil 67

   g004157
  • Aks direksiyon mili (1)—Şekil 68

   g004169
  • Direksiyon silindiri bilyeli mafsalları (2) ve arka aks (1)—Şekil 69

   g011614
  • Fren pedalı (1)—Şekil 70

   g011615
  • Kesme ünitesi mili yatakları (kesme ünitesi başına 2)—Şekil 71

   Note: Bu iki bağlantı parçasından hangisine daha kolay erişebiliyorsanız onu kullanabilirsiniz. Bağlantı parçasına, az bir miktarı mil gövdesinin alt kısmında (kesme ünitesinin altında) görünene kadar gres pompalayın.

   g008906
  • Arka rulman yatakları (kesme ünitesi başına 2 adet)—Şekil 72

   g008907

   Note: Her bir rulman yatağındaki gres oluğunun, rulman milinin her iki ucundaki gres deliği ile aynı hizada olduğundan emin olun. Oluk ve deliğin hizalanmasına yardımcı olmak için, rulman milinin 1 ucunda da bir hizalama işareti bulunur.

  Motor Bakımı

  Motor Güvenliği

  • Yağı kontrol etmeden veya kartere yağ eklemeden önce motoru kapatın ve anahtarı çıkartın.

  • Regülatör hızını değiştirmeyin veya motoru yüksek devirde çalıştırmayın.

  Hava Temizleyicisinin Bakımı

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her 400 saatte
 • Hava temizleyicisine bakım uygulayın. (Veya hava filtresi göstergesi kırmızı renkte yanarsa daha önce. Aşırı kirli veya tozlu koşullarda daha sık bakım uygulayın.)
 • Tüm emme sistemini sızıntı, hasar veya gevşek hortum kelepçelerine karşı kontrol edin. Hasarlı hava filtrelerini kullanmayın.

  Hava temizleyicisi filtresine sadece servis göstergesi yandığında bakım yapın. Hava filtresinin gerektiğinden önce değiştirilmesi, filtre çıkarıldığında motora kir girme olasılığını arttırmakta başka bir işe yaramaz.

  Important: Kapağın doğru şekilde oturduğundan, hava filtresi gövdesiyle sıkıca kenetlendiğinden ve lastik çıkış valfinin aşağıya dönük (uçtan bakıldığında saat 5 ila saat 7 bir pozisyonda) olduğundan emin olun.

  g194209g031351

  Motor Yağı Bakımı

  Yağ Özellikleri

  Yetkili Toro distribütörünüzde, 15W-40 veya 10W-30 viskozite sınıfı Toro Premium Motor Yağı bulabilirsiniz.

  Aşağıdaki özellikleri karşılayan veya bunları aşan, yüksek kaliteli, düşük küllü bir motor yağı kullanın:

  • API servis kategorisi CJ-4 veya üzeri

  • ACEA servis kategorisi E6

  • JASO servis kategorisi DH-2

  Important: API CJ-4 veya üzeri, ACEA E6 ya da JASO DH-2 dışında motor yağı kullanılması dizel partikül filtresinin tıkanmasına veya motor hasarına yol açabilir.

  Aşağıdaki viskozite sınıfından bir motor yağı kullanın:

  • Tercih edilen yağ: SAE 15W-40 (0°F'den yüksek)

  • Alternatif yağ: SAE 10W-30 veya 5W-30 (tüm sıcaklıklar)

  Motor Yağı Seviyesinin Kontrolü

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her kullanımdan önce veya günlük
 • Motor yağı seviyesini kontrol edin.
 • Ürün, motor karterinde bir miktar yağ ile teslim edilir; ancak, motorun ilk çalıştırılmasından önce ve sonra yağ seviyesi kontrol edilmelidir.

  Important: Motor yağı seviyesini her gün kontrol edin. Motor yağı seviyesi seviye çubuğundaki Tam işaretinin üzerindeyse motor yağı yakıtla seyrelmiş olabilir.Motor yağı seviyesi Tam işaretinin üzerindeyse motor yağını kontrol edin.

  Motor yağını kontrol etmek için en uygun zaman, motor gün içinde ilk kez kullanılmadan öncesidir. Motoru çalıştırdıysanız, motor yağı seviyesini kontrol etmeden önce, yağın kartere geri akması için en az 10 dakika bekleyin. Yağ seviyesi yağ çubuğundaki Ekle (Add) işaretinde veya altındaysa, yağ seviyesi Tam (Full) işaretine gelene kadar yağ ekleyin. Motora aşırı yağ doldurmayın.

  Important: Motor yağı seviyesini, yağ seviyesi çubuğundaki yüksek ve düşük sınırları arasında tutun; çok fazla veya çok az yağ bulunması motorun arızalanmasına yol açabilir.

  1. Makineyi düz bir zemine park edin.

  2. Motor yağı seviyesini kontrol edin (Şekil 74).

   g194204g031256

   Note: Farklı bir yağ kullanacağınız zaman, yeni yağı eklemeden önce karterdeki eski yağı tamamen boşaltın.

  Karter Yağ Kapasitesi

  Filtreyle birlikte yaklaşık 5,2 litre

  Motor Yağı ve Filtrenin Değiştirilmesi

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  İlk 50 saatten sonra
 • Motor yağını ve filtreyi değiştirin.
 • Her 250 saatte
 • Motor yağını ve filtreyi değiştirin.
  1. Motoru çalıştırın ve yağın ısınması için 5 dakika çalışmaya bırakın.

  2. Makine düz bir zemine park edilmiş olarak motoru kapatın, anahtarı çıkarın ve makinenin başından ayrılmadan önce tüm hareketli parçaların durmasını bekleyin.

  3. Motor yağı ve filtresini değiştirin (Şekil 75).

   g194203g031400
  4. Kartere yağ ekleyin.

  Yakıt Sistemi Bakımı

  Yakıt Filtresine Bakım Yapma

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her 400 saatte
 • Yakıt filtresini değiştirin.
  1. Yakıt filtresi kapağının (Şekil 76) etrafını temizleyin.

   g021576
  2. Filtreyi çıkarın ve filtre kapağı montaj yüzeyini temizleyin (Şekil 76).

  3. Filtre contasını temiz bir motor yağıyla yağlayın. Daha fazla bilgi için Motor Kullanma Kılavuzuna bakın.

  4. Kuru filtre kanisterini, conta ile filtre kapağı temas edene kadar elinizle takın, ardından 1/2 tur daha döndürün.

  5. Motoru çalıştırın ve filtre kapağının etrafında yakıt sızıntısı olup olmadığını kontrol edin.

  Yakıt Hatlarının ve Bağlantılarının İncelenmesi

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her 400 saatte
 • Yakıt hatlarını ve bağlantılarını inceleyin.
 • Yakıt hatlarında bozulma, hasar veya gevşek bağlantı olup olmadığını kontrol edin.

  Yakıt Alım Borusunun Bakımı

  Yakıt deposunun içinde bulunan yakıt alım borusu, kalıntıların yakıt sistemine girmesini önleyen bir elek ile donatılmıştır. Yakıt alım borusunu çıkarın ve eleği gerektiği şekilde temizleyin.

  Su Ayırıcının Bakımı

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her kullanımdan önce veya günlük
 • Yakıt filtresinden/su ayırıcıdan suyu veya diğer kirleticileri boşaltın.
 • Her 400 saatte
 • Yakıt filtresi kabını değiştirin.
 • Şekil 77 şeklinde gösterildiği gibi su ayırıcıya bakım yapın.

  Su ayırıcıyı değiştirdikten sonra anahtarı 10 saniyeliğine AçıK konumuna getirin fakat motoru çalıştırmayın. Anahtarı Kapalı konumuna getirip bu işlemi 2 kez daha tekrarlayın.

  g031412

  Yakıt Deposunun Boşaltılması

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her 800 saatte
 • Yakıt deposunu boşaltın ve temizleyin.
 • Depolamadan önce
 • Yakıt deposunu boşaltın ve temizleyin.
 • Belirtilen bakım aralığına ek olarak, yakıt sistemi kirlenirse veya makineyi uzun süre saklıyorsanız da depoyu boşaltın ve temizleyin. Depoyu temizlemek için temiz yakıt kullanın.

  Dizel Oksitlenme Katalizörüne ve Kurum Filtresine Bakım Yapma

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her 3000 saatte
 • Bilgi Merkezi ekranında.spn 3720 fmi 16 veya spn 3720 fmi 0 motor arızaları gösterilirse DPF'nin kurum filtresini sökün, temizleyin ve tekrar takın ya da kurum filtresini iyice temizleyin.
 • Bilgi Merkezi (Şekil 78) ekranında , veya arızaları gösterilirse aşağıdaki adımları uygulayarak kurum filtresini temizleyin:

  g214715g213864g213863
  1. Dizel oksitleme katalizörünün ve DPF kurum filtresinin sökülmesi ve takılması hakkında bilgi almak için Servis Kılavuzunun Motor bölümüne bakın.

  2. Dizel oksitleme katalizörü ve kurum filtresinin yedek parçaları veya bakım işleri konusunda yetkili Toro distribütörünüze başvurun.

  3. Temiz bir DPF taktıktan sonra motor ECU ünitesini sıfırlatmak için yetkili Toro distribütörünüzle iletişim kurun.

  Yakıt Sisteminin Çalışmaya Hazırlanması

  Motoru ilk kez çalıştırmadan önce, yakıt bittikten sonra veya yakıt sistemi bakımlarından sonra (örn. filtrenin/su ayırıcının boşaltılması, bir yakıt hortumunun değiştirilmesi) yakıt sistemini çalışmaya hazırlayın.

  1. Yakıt deposunda yakıt olduğunu kontrol edin.

  2. Pompanın aşınmasını veya hasar görmesini önlemek amacıyla filtre ve hatları yüksek basınç pompasına alıştırmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

   1. Anahtarı 15 - 20 saniyeliğine AçıK konumuna getirin.

   2. Anahtarı 30 - 40 saniyeliğine KAPALı konumuna getirin.

    Note: Bu yapıldığında ECU ünitesinin gücü kesilir.

   3. Anahtarı 15 - 20 saniyeliğine AçıK konumuna getirin.

   4. Filtre ve hortumların çevresinde sızıntı kontrolü yapın.

  Important: Yakıt sistemini hazırlamak amacıyla motoru çalıştırmak için marş motorunu kullanmayın.

  Elektrik Sistemi Bakımı

  Elektrik Sistemi Emniyeti

  • Makineyi tamir etmeden önce akünün bağlantısını kesin. İlk önce negatif kutbun, son olarak da pozitif kutbun bağlantısını kesin. İlk önce pozitif kutbu, son olarak da negatif kutbu bağlayın.

  • Aküyü, kıvılcım ve alevlerden uzak, iyi havalandırılan, açık bir ortamda şarj edin. Aküyü bağlamadan veya bağlantısını ayırmadan önce şarj cihazının fişini çekin. Koruyucu kıyafet giyin ve yalıtımlı aletler kullanın.

  Akülerin Bakımı

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her 50 saatte
 • Akünün durumunu kontrol edin ve temizleyin.
 • Akünün kablo bağlantılarını kontrol edin.
 • Aküye bakım yapmak için şu işlemleri gerçekleştirin:

  • Akünün durumunu kontrol edin

  • Aküyü temizleyin (gerekirse)

   Note: Aküyü temizlemek için kutunun tamamını karbonatlı suyla yıkayın. Temiz suyla durulayın.

  • Akünün kablo bağlantılarını kontrol edinve korozyonu önlemek için akü bağlantı uçları ile kablo konnektörlerini Grafo 112X (yüzey) gresiyle veya petrol jelatiniyle kaplayın.

  Important: Makinede kaynak yapmadan önce, elektrik sistemine zarar vermemek için negatif kabloları aküden çıkarın. Ayrıca, makinede kaynak yapmadan önce motor, Bilgi Merkezi ve makine denetleyicilerin bağlantılarını kesmeniz gerekir.

  Sigortaların Yeri

  Elektrik sisteminde 8 sigorta bulunmaktadır. Sigorta tablası (Şekil 79), kontrol kolu erişim panelinin arkasında bulunur. Her bir sigortanın açıklaması için bkz. Şekil 80.

  g021219
  decal117-0169

  Akünün Şarj Edilmesi

  Uyarı

  Akü şarj edilirken patlayıcı gazlar açığa çıkar.

  Akünün yakınında sigara içmeyin ve kıvılcım ve alevlerin aküye yaklaşmasına izin vermeyin.

  Important: Aküyü daima dolu tutun. Bu, özellikle sıcaklık 0°C’nin altına düştüğünde akünün zarar görmesini önlemek açısından önemlidir.

  1. Akü kutusunun dışını ve akü kutup başlarını temizleyin.

   Note: Şarj cihazını elektrik kaynağına bağlamadan önce, akü şarj cihazının uçlarını akü kutuplarına bağlayın.

  2. Aküye bakın ve pozitif ve negatif akü kutuplarını belirleyin.

  3. Akü şarj cihazının pozitif kablosunu akünün pozitif kutbuna (Şekil 81) bağlayın.

   g003792
  4. Şarj cihazının negatif kablosunu akünün negatif kutbuna (Şekil 81) bağlayın.

  5. Akü şarj cihazını elektrik kaynağına bağlayın ve aküyü şarj edin.

   Important: Aküyü aşırı şarj etmeyin.

  6. Akü tamamen şarj olduğunda, şarj cihazını elektrik kaynağından çıkarın ve ardından da şarj cihazının kablolarını akü kutuplarından çıkarın (Şekil 81).

  Sürüş Sistemi Bakımı

  Çekiş Sistemini Boşta Çalışmaya Ayarlama

  Çekiş pedalı bırakıldığında makine stop etmemelidir. Stop ederse aşağıdaki ayarları yapın:

  1. Makineyi düz bir zemine park edin, motoru kapatın ve kesme ünitesini zemine indirin.

  2. Tüm tekerlekler yerden kalkana kadar makineyi krikoyla kaldırın; bkz. Makinenin Yükseltilmesi. Kazara düşmesini önlemek için makineyi kriko ayaklarıyla destekleyin.

  3. Hidrostatın sağ tarafında, çekiş ayar kamının (Şekil 82) kilit somununu gevşetin.

   g004147

   Uyarı

   Çekiş ayar kamında son ayarı yapabilmeniz için motor çalışıyor olmalıdır. Bu ise kişisel yaralanma riski doğurur.

   Ellerinizi, ayaklarınızı, yüzünüzü ve diğer uzuvlarınızı kıvılcım tutucudan, motorun diğer sıcak kısımlarından ve dönen parçalardan uzak tutun.

  4. Kontaktaki anahtarı AçıK konuma getirin, motoru çalıştırın ve tekerleklerin dönüşü durana kadar kam altıgenini her iki yönde döndürün.

  5. Ayarı sabitlemek için kilit somununu sıkın.

  6. Kontaktaki anahtarı KAPALı konuma getirin, kriko ayaklarını çıkarın ve makineyi yere indirin.

  7. Stop etmediğinden emin olmak için makineyi test edin.

  Arka Tekerlek Toe Açısının Ayarlanması

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her 800 saatte
 • Arka tekerleğin içe dönüklük derecesini kontrol edin.
  1. Direksiyon simidini arka tekerlekler düz ileri bakacak şekilde döndürün.

  2. Bağlantı çubuğunun (Şekil 83) her iki ucundaki sıkıştırma somunu gevşetin.

   Note: Bağlantı çubuğunun dıştan oluklu ucu soldan dişlidir.

   g031686
  3. Cıvata anahtarı yuvasını kullanarak bağlantı çubuğunu döndürün.

  4. Arka tekerleklerin önü ile arkasındaki mesafeyi aks yüksekliğinden ölçün.

   Note: Arka tekerleklerin ön kısmındaki mesafe, tekerleklerin arka kısmında ölçülen mesafeden 6 mm daha az olmalıdır.

  5. İşlemi gerektiği gibi tekrarlayın.

  Soğutma Sistemi Bakımı

  Soğutma Sistemi Emniyeti

  • Motor soğutma sıvısının yutulması zehirlenmeye neden olabilir; çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutun.

  • Sıcak ve basınçlı soğutma sıvısının dışarı akması veya sıcak bir radyatöre ve çevresindeki parçalara dokunulması ciddi yanıklara neden olabilir.

   • Radyatör kapağını çıkarmadan önce mutlaka en az 15 dakika motorun soğumasını bekleyin.

   • Radyatör kapağını açarken bir bez kullanın ve buharın çıkmasına izin vermek için kapağı yavaşça açın.

  • Kapaklar yerinde değilken makineyi çalıştırmayın.

  • Parmaklarınızı, ellerinizi ve giysilerinizi dönen fan ve tahrik kayışından uzak tutun.

  Soğutma Sıvısı Teknik Özellikleri

  Soğutma sıvısı haznesi fabrikada 50/50 oranında su ve etilen glikol bazlı uzun ömürlü soğutma sıvısıyla doldurulur.

  Important: Sadece, Uzun Ömürlü Soğutma Sıvısı Standartları tablosunda belirtilen özellikleri karşılayan, piyasada satılan soğutma sıvıları kullanın.Makinenizde konvansiyonel (yeşil) inorganik asit teknolojili (IAT) soğutma sıvısı kullanmayın. Konvansiyonel soğutma sıvısını uzun ömürlü soğutma sıvısıyla karıştırmayın.

  Soğutma Sıvısı Tipi Tablosu

  Etilen Glikol Soğutma Sıvısı Tipi

  Korozyon Önleyici Tip

  Uzun ömürlü antifriz

  Organik asit teknolojisi (OAT)

  Important: Konvansiyonel (yeşil) inorganik asit teknolojili (IAT) soğutma sıvısı ile uzun ömürlü soğutma sıvısı arasındaki farkı belirlemek için soğutma sıvısının rengini referans almayın.Soğutma sıvısı üreticileri, uzun ömürlü soğutma sıvılarını kırmızı, pembe, turuncu, sarı, mavi, camgöbeği, mor ve yeşil renge boyayabilmektedirler. Uzun Ömürlü Soğutma Sıvısı Standartları tablosunda belirtilen özellikleri karşılayan soğutma sıvıları kullanın.

  Uzun Ömürlü Soğutma Sıvısı Standartları

  ATSM International

  SAE International

  D3306 ve D4985

  J1034, J814 ve 1941

  Important: Soğutma sıvısı konsantrasyonu, 50/50 oranında bir su/soğutma sıvısı karışımı olmalıdır.

  • Tercih Edilen: Bir konsantrattan soğutma sıvısı karıştıracağınız zaman bunu damıtılmış suyla karıştırın.

  • Tercih Edilen Seçenek: Damıtılmış su yoksa, konsantrat yerine bir ön karışım soğutma sıvısı kullanın.

  • Asgari Gereklilik: Damıtılmış su ve ön karışım soğutma sıvısı yoksa, konsantre soğutma sıvısını içilebilir temiz suyla karıştırın.

  Soğutma Sisteminin Kontrolü

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her kullanımdan önce veya günlük
 • Genleşme kabındaki soğutma suyu seviyesini kontrol edin ve elekteki, yağ soğutucudaki ve radyatörün önündeki kalıntıları temizleyin.
 • Soğutma sistemi, %50 su %50 etilen glikol çözeltili kalıcı antifrizden oluşan bir karışımla doldurulur. Soğutma sisteminin kapasitesi 9,5 l’dir.

  Tehlike

  Dönen fanlar ve tahrik kayışları kişisel yaralanmaya neden olabilir.

  • Koruyucular yerinde değilken makineyi çalıştırmayın.

  • Parmaklarınızı, ellerinizi ve giysilerinizi dönen fan ve tahrik kayışından uzak tutun.

  • Bakım işlerinden önce motoru kapatın ve anahtarı çıkarın.

  1. Genleşme kabındaki (Şekil 84) soğutma sıvısı seviyesini kontrol edin.

   Note: Soğutucu seviyesi, kabın yan tarafındaki işaretlerin arasında olmalıdır.

   g021866
  2. Soğutma suyu seviyesi düşükse, genleşme kabının kapağını çıkarın ve takviye yapın. Aşırı doldurmayın.

  3. Genleşme kabının kapağını takın.

  Soğutma Sisteminin Temizlenmesi

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her kullanımdan önce veya günlük
 • Elekteki ve radyatördeki/yağ soğutucudaki kalıntıları giderin (kirli çalışma koşullarında daha sık temizlik yapın).
 • Her 100 saatte
 • Soğutma sistemi hortumlarını kontrol edin.
 • Her 2 yılda
 • Soğutma sistemi sıvısını boşaltın ve değiştirin.
 • Elekteki ve radyatördeki/yağ soğutucudaki kalıntıları her gün giderin (kirli çalışma koşullarında daha sık temizlik yapın).

  1. Kontak yuvasındaki anahtarı KAPALı konumuna getirip anahtarı çıkarın.

  2. Motor alanındaki tüm kalıntıları iyice temizleyin.

  3. Kelepçenin mandalını açın ve arka eleği döndürerek açın (Şekil 85).

   g004138
  4. Radyatör ve yağ soğutucunun (Şekil 86) her iki tarafını da basınçlı havayla iyice temizleyin.

   g022306
  5. Eleği kapatın ve mandalı sabitleyin.

  Fren Bakımı

  Park Freninin Ayarlanması

  Fren pedalında 2,5 cm’den fazla serbest hareket (Şekil 87) varsa veya daha fazla tutma kuvveti gerekiyorsa frenleri ayarlayın. Serbest hareket (veya “boşluk”), frenleme direnci hissedilmeden önce fren pedalının boşta hareket ettiği mesafedir.

  g026816

  Note: Ayarlamadan önce ve sonra kampanaların serbest olduğundan emin olmak için tekerlek motoru boşluğunu kullanarak kampanaları ileri geri sallayın.

  1. Fren pedallarında serbest hareketi azaltmak için, fren kablosunun dişli ucundaki ön somunu (Şekil 88) gevşeterek frenleri sıkın.

   g031689
  2. Tekerlek kilitlenmeden önce, fren pedallarında 0,63 ila 1,27 cm serbest hareket (Şekil 87) olana kadar kabloyu geriye doğru hareket ettirmek için arka somunu sıkın.

  3. Her iki kablonun frenleri aynı anda devreye soktuğundan emin olarak ön somunları sıkın. Sıkma işlemi sırasında kablo kanalının dönmediğinden emin olun.

  Park Freni Mandalının Ayarlanması

  Park freni devreye girmez ve kilitlenmezse, fren mandalında bir ayarlama yapılması gerekir.

  1. Park freni mandalını şasiye sabitleyen 2 vidayı gevşetin (Şekil 89).

   g031690
  2. Fren kilidi fren mandalına tam olarak kenetlenene kadar (Şekil 89) park frenini ileri doğru bastırın.

  3. Ayarı kilitleyen 2 vidayı sıkın.

  4. Park frenini devreden çıkarmak için fren pedalına basın.

  5. Ayarı kontrol edin ve gerektiği şekilde ayarlayın.

  Kemer bakımı

  Alternatör Kayışına Bakım Yapılması

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  İlk 10 saatten sonra
 • Alternatör-kayış gerginliğini kontrol edin.
 • Her 100 saatte
 • Alternatör-kayış gerginliğini kontrol edin.
 • Note: Kayışın doğru gerdirilmesi için, kayışa tam kasnakların ortasından 44 N kuvvet uygulanınca 10 mm'lik bir bükülme oluşmasına imkan tanıyın.

  1. Bükülme 10 mm değilse alternatör montaj cıvatalarını gevşetin (Şekil 90).

   g020537
  2. Alternatör-kayış gerginliğini artırın veya azaltın ve cıvataları sıkın.

  3. Gerginliğin doğru olduğunu teyit etmek için kayış bükülmesini tekrar kontrol edin.

  Hidrolik Sistemi Bakımı

  Hidrolik Sistemi Emniyeti

  • Hidrolik sıvısı cildinize nüfuz ederse derhal tıbbi yardım alın. Nüfuz eden hidrolik sıvısı bir doktor tarafından birkaç saat içinde çıkarılmalıdır.

  • Hidrolik sistemine basınç uygulamadan önce tüm hidrolik sıvısı hortumlarının ve hatlarının iyi durumda, hidrolik bağlantıları ile bağlantı parçalarının ise yeterince sıkı olduğundan emin olun.

  • Vücudunuzu ve ellerinizi, yüksek basınçlı hidrolik sıvısı çıkaran pim deliklerinden veya nozullardan uzak tutun.

  • Sızan hidrolik sıvılarını temizlemek için bir karton veya kağıt kullanın.

  • Hidrolik sisteminde herhangi bir iş yapmaya başlamadan önce sistemdeki tüm basıncı emniyetli bir şekilde boşaltın.

  Hidrolik Sıvısı Bakımı

  Hidrolik Sıvısı Teknik Özellikleri

  Depo, fabrikada yüksek kaliteli hidrolik sıvısıyla doldurulur. Her gün motoru çalıştırmadan önce ve sonra hidrolik sıvısının seviyesini kontrol edin; bkz. Hidrolik Sıvısı Seviyesinin Kontrol Edilmesi.

  Önerilen hidrolik sıvı: Toro PX Uzun Ömürlü Hidrolik Sıvısı; 19 litre kova veya 208 litre bidon seçenekleri mevcuttur.

  Note: Önerilen yedek sıvıyı kullanan makineler daha az sıvı ve filtre değişimi gerektirir.

  Alternatif hidrolik sıvıları: Toro PX Uzun Ömürlü Hidrolik Sıvısı mevcut değilse, aşağıdaki tüm malzeme özellikleri için belirtilen aralıkta yer alan ve endüstri standartlarını karşılayan özelliklere sahip başka bir geleneksel, petrol bazlı hidrolik sıvısı kullanabilirsiniz. Sentetik sıvılar kullanmayın. Uygun ürünü belirlemek için yağlama maddesi distribütörünüze danışın.

  Note: Toro, uygun olmayan muadil ürünler kullanılması sonucu ortaya çıkabilecek hasarlarla ilgili hiçbir sorumluluk kabul etmez. Bu nedenle ürünler sadece tavsiyelerinin arkasında durabilecek güvenilir üreticilerin ürünlerini kullanın.

  Yüksek Viskozite Endeksli/Düşük Akma Noktalı Yıpranma Önleyici Hidrolik Sıvısı, ISO VG 46

  Malzeme Özellikleri: 
   Viskozite, ASTM D44540°C’de 44 ila 48 santistok (cSt)
   Viskozite Endeksi ASTM D2270140 veya daha yüksek
   Akma Noktası, ASTM D97-37°C ila -45°C arası
   Endüstri Özellikleri:Eaton Vickers 694 (I-286-S, M-2950-S/35VQ25 veya M-2952-S)

  Note: Hidrolik sıvılarının büyük bir kısmı renksiz olduğundan, olası sızıntıları tespit edebilmek zordur. Hidrolik sıvıları için, 20 ml şişeler halinde satılan bir kırmızı boya katkısı vardır. 15 ila 22 litre hidrolik sıvısı için bir şişe yeterli olacaktır. Yetkili Toro distribütörünüze 44-2500 parça numarasıyla sipariş edebilirsiniz.

  Important: Toro Premium Sentetik Biyobozunur Hidrolik Sıvısı, Toro tarafından onaylanan tek sentetik biyobozunur sıvıdır. Bu sıvı, Toro hidrolik sistemlerinde kullanılan elastomerlerle uyumludur ve çok çeşitli sıcaklıklar için uygundur. Bu sıvı geleneksel mineral yağlarla uyumludur, ancak maksimum biyobozunurluk ve performans için hidrolik sistemi geleneksel sıvıdan olabildiğince arındırılmalıdır. Bu yağ, 19 l kova veya 208 l bidon seçenekleri ile yetkili Toro distribütörünüzde bulunabilir.

  Hidrolik Sıvısı Seviyesinin Kontrol Edilmesi

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her kullanımdan önce veya günlük
 • Hidrolik sıvısı seviyesini kontrol edin.
  1. Makineyi düz bir zemine götürün, biçme gövdelerini indirin ve kontaktaki anahtarı KAPALı konuma getirin.

  2. Hidrolik sıvısı seviyesini (Şekil 91) kontrol edin.

   g031604g031605

  Hidrolik Sıvısının Değiştirilmesi

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her 800 saatte
 • Önerilen hidrolik sıvısını kullanmıyorsanız veya depoyu alternatif bir sıvıyla doldurduysanız, hidrolik sıvısını değiştirin.
 • Her 2000 saatte
 • Önerilen hidrolik sıvısını kullanıyorsanız, hidrolik sıvısını değiştirin.
 • Her 2 yılda
 • Hidrolik deposunu boşaltın ve temizleyin.
 • Hidrolik Sıvı Kapasitesi: 56,7 l

  Sıvı kirlenirse, sistemin yıkanması gerekeceğinden Toro Distribütörünüze başvurun. Kirlenmiş bir sıvı temiz bir yağa kıyasla sütümsü bir dokuda veya siyah renkte olur.

  1. Kontaktaki anahtarı KAPALı konumuna getirip kaputu kaldırın.

  2. Hidrolik sıvısı deposunun (Şekil 92) alt kısmına monte bağlantı parçasının altına büyük bir tahliye kabı yerleştirin.

   g004139
  3. Hortumu bağlantı parçasının altından ayırın ve hidrolik sıvının tahliye kabına akmasına izin verin.

  4. Hidrolik sıvısı tamamen boşaldıktan sonra hortumu takın.

  5. Depoyu hidrolik sıvısıyla (Şekil 91) doldurun.

   Important: Yalnızca belirtilen hidrolik sıvılarını kullanın. Diğer sıvılar sistemde hasara neden olabilir.

  6. Depo kapağını takın.

  7. Kontaktaki anahtarı AçıK konuma getirin, motoru çalıştırın, tüm hidrolik kontrollerini kullanarak hidrolik sıvısının sisteme yayılmasını sağlayın ve sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

  8. Kontaktaki anahtarı KAPALı konuma getirin.

  9. Hidrolik sıvısının seviyesini kontrol edin ve seviye çubuğundaki Dolu işaretine ulaşana kadar takviye edin.

   Important: Aşırı doldurmayın.

  Hidrolik Filtrelerinin Değiştirilmesi

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her 800 saatte
 • Önerilen hidrolik sıvısını kullanmıyorsanız veya depoyu alternatif bir sıvıyla doldurduysanız, hidrolik filtresini değiştirin (bakım aralığı göstergesi kırmızı bölgede ise en kısa zamanda).
 • Her 1000 saatte
 • Önerilen hidrolik sıvısını kullanıyorsanız, hidrolik filtresini değiştirin (bakım aralığı göstergesi kırmızı bölgede ise en kısa zamanda).
 • Hidrolik sistemde bir bakım aralığı göstergesi (Şekil 93) bulunur. Motor çalışırken, göstergeye bakın; yeşil bölgede olmalıdır. Gösterge kırmızı bölgede ise hidrolik filtrelerini değiştirin.

  g004132

  Important: Başka filtrelerin kullanılması, bazı bileşenlerin garantisini geçersiz kılabilir.

  1. Makineyi düz bir zemine götürün, biçme gövdelerini indirin, kontaktaki anahtarı KAPALı konuma getirin ve park frenini etkinleştirin ve anahtarı çıkarın.

  2. Her iki hidrolik filtresini birden (Şekil 94) değiştirin.

   g031625g031621
  3. Kontaktaki anahtarı AçıK konuma getirin, motoru çalıştırın ve sistemdeki havanın boşalması için yaklaşık 2 dakika çalışır halde bekletin.

  4. Kontaktaki anahtarı KAPALı konuma getirip sızıntı kontrolü yapın.

  Hidrolik Hatları ve Hortumlarının Kontrolü

  Bakım Servisi AralıklarıBakım Prosedürü
  Her kullanımdan önce veya günlük
 • Hidrolik hatları ve hortumlarında sızıntı, bükülme, gevşek montaj destekleri, aşınma, gevşek bağlantı parçaları, hava şartlarından kaynaklanan bozulma ve kimyasal bozulma olup olmadığını kontrol edin.
 • Her 2 yılda
 • Hidrolik hortumlarını değiştirin.
 • Çalışmaya başlamadan önce gerekli tüm onarımları yapın.

  Uyarı

  Aniden boşalan basınçlı hidrolik sıvısı cilde nüfuz edebilir ve yaralanmaya yol açabilir.

  • Hidrolik sıvısı cildinize nüfuz ederse derhal tıbbi yardım alın.

  • Hidrolik sistemine basınç uygulamadan önce tüm hidrolik sıvısı hortumlarının ve hatlarının iyi durumda, hidrolik bağlantıları ile bağlantı parçalarının ise yeterince sıkı olduğundan emin olun.

  • Vücudunuzu ve ellerinizi, yüksek basınçlı hidrolik sıvısı çıkaran pim deliklerinden veya nozullardan uzak tutun.

  • Sızan hidrolik sıvılarını temizlemek için bir karton veya kağıt kullanın.

  • Hidrolik sisteminde herhangi bir iş yapmaya başlamadan önce sistemdeki tüm basıncı emniyetli bir şekilde boşaltın.

  Hidrolik Sistem Basıncının Test Edilmesi

  Hidrolik devrelerdeki basıncı test etmek için hidrolik sistem test portlarını kullanın. Yardım için yetkili Toro distribütörünüze başvurun.

  Hidrolik Valfi Solenoid İşlevleri

  Hidrolik manifoldundaki solenoidlerin farklı işlevlerini tanımak ve açıklamak için aşağıdaki listeyi kullanın. İlgili işlevin gerçekleşebilmesi için her bir solenoide enerji verilmelidir.

  Solenoidİşlev
  PRV2Ön çim biçme makinesi devresi
  PRV1Arka çim biçme makinesi devresi
  PRVBiçme gövdelerini kaldırma/indirme
  S1Biçme gövdelerini indirme
  S2Biçme gövdelerini indirme

  Kesme Ünitesi Bakımı

  Kesme Ünitesinin Çekiş Ünitesinden Ayrılması

  1. Makineyi düz bir zemine götürün, biçme gövdelerini yere indirin, kontaktaki anahtarı KAPALı konuma getirin ve park frenini etkinleştirin.

  2. Hidrolik motorun bağlantısını kesin ve kesme ünitesinden ayırın (Şekil 95). Kirlenmeyi önlemek için milin üstünü örtün.

   g011351
  3. Gövde taşıyıcı şasisini kaldırma kolu döner pimine (Şekil 96) sabitleyen dingil pimini çıkarın.

   g031691
  4. Kesme ünitesini yuvarlayarak çekiş ünitesinden uzaklaştırın.

  Kesme Ünitelerinin Çekiş Ünitesine Montajı

  1. Makineyi düz bir zemine götürün ve kontaktaki anahtarı KAPALı konuma getirin.

  2. Kesme ünitesini, çekiş ünitesinin önüne gelecek şekilde konumlandırın.

  3. Gövde taşıyıcı şasisini kaldırma kolu döner piminin üzerine gelecek şekilde kaydırın ve dingil pimi (Şekil 96) ile sabitleyin.

  4. Hidrolik motoru gövdeye (Şekil 95) monte edin. O halkanın yerinde olduğundan ve hasar görmediğinden emin olun.

  5. Mili gresleyin.

  Ön Silindirin Bakımı

  Ön silindirde aşınma, aşırı yalpalama veya yapışma olup olmadığını kontrol edin. Bunlardan herhangi biri mevcutsa silindiri veya bileşenlere bakım uygulayın veya bunları değiştirin.

  Ön Silindirin Sökülmesi

  1. Silindir montaj cıvatasını çıkarın (Şekil 97).

  2. Silindir muhafazasının ucundan bir delgeç sokun ve iç yatak yuvasının karşı tarafına hafifçe vurarak karşı taraftaki yatağı dışarı çıkarın. İç yatak yuvasının 1,5 mm’lik bir kısmı açığa çıkmalıdır.

   g011356
  3. İkinci yatağı bastırarak dışarı doğru itin.

  4. Silindir muhafazasında, yataklarda ve yatak ara parçasında hasar (Şekil 97) olup olmadığını kontrol edin. Hasarlı bileşenleri değiştirin ve monte edin.

  Ön Silindir Montajı

  1. Birinci yatağı silindir muhafazasına (Şekil 97) doğru bastırın. Sadece dış yatağa veya eşit olarak iç ve dış yatağa baskı uygulayın.

  2. Ara parçayı takın (Şekil 97).

  3. İkinci yatağı silindir muhafazasına (Şekil 97) doğru bastırın. İç yatak ara parçaya temas edene kadar iç ve dış yatağa eşit olarak baskı uygulayın.

  4. Silindir tertibatını kesme ünitesi şasisine monte edin.

  5. Silindir tertibatı ile kesme ünitesi şasisinin silindir montaj braketleri arasında en fazla 1,5 mm boşluk olduğunda emin olun. Boşluk 1,5 mm’den fazla ise uygun mesafeyi elde edecek sayıda ⅝ inç çaplı rondela takın.

   Important: Silindir tertibatının 1,5 mm’den büyük bir boşlukla sabitlenmesi yatak üzerinde yan yük oluşturur ve yatağın erken arızalanmasına neden olabilir

  6. Montaj cıvatasını 108 N∙m torkla sıkın.

  Bıçak Bakımı

  Bıçak Güvenliği

  • Bıçağı, aşınma veya hasara karşı düzenli aralıklarla kontrol edin.

  • Bıçakları kontrol ederken dikkatli olun. Bıçaklara bakım uygularken bıçakları sarın veya eldiven giyin ve dikkatli olun. Bıçakları yalnızca değiştirin veya bileyin; bıçakları asla düzleştirmeyin veya kaynak yapmayın.

  • Çok bıçaklı makinelerde, bir bıçağın dönmesi diğer bıçakların da dönmesine neden olabileceğinden dikkatli olun.

  Bıçak Hattının Bakımı

  Döner gövde, fabrika çıkışı 5 cm kesme yüksekliği ve 7,9 mm bıçak aralığı ayarlarıyla gelir. Sol ve sağ yükseklikler de birbirinden ±0,7 mm farklı olacak şekilde önceden ayarlanmıştır.

  Biçme gövdesi, haznede deformasyon olmadan bıçak darbelerine dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Katı bir cisme çarpılırsa, bıçakta hasar ve bıçak hattında bozulma olup olmadığını kontrol edin.

  Bıçak Hattının Kontrolü

  1. Hidrolik motoru biçme gövdesinden ve biçme gövdesini de traktörden çıkarın.

  2. Bir vinç kullanarak (veya en az 2 kişi çalışarak) kesme hattını düz bir masanın üzerine yerleştirin.

  3. Bıçağın 1 ucunu bir boya kalemi veya markörle işaretleyin. Tüm yükseklikleri kontrol etmek için bıçağın bu ucunu kullanın.

  4. Bıçağın işaretli ucunun kesici kenarını saat 12 yönünde (doğrudan biçme yönünde) konumlandırın (Şekil 98) ve masadan bıçağın kesici kenarına kadar olan yüksekliği ölçün.

   g011353
  5. Bıçağın işaretli ucunu saat 3 ve 9 yönlerine döndürün (Şekil 98) ve yükseklikleri ölçün.

  6. Saat 12 yönünde ölçülen yüksekliği kesme yüksekliği ayarıyla karşılaştırın. Bu değer 0,7 mm aralığında olmalıdır. Saat 3 ve 9 yükseklikleri saat 12 ayarından 1,6 ila 6,0 mm daha yüksek olmalı ve aralarında da 1,6 ila 6,0 mm fark bulunmalıdır.

  Note: Bu ölçümlerden herhangi biri spesifikasyon dahilinde değilse, Bıçak Hattının Ayarlanması adımına geçin.

  Bıçak Hattının Ayarlanması

  Ön ayar ile başlayın (her seferinde 1 braketi değiştirin).

  1. Kesme yüksekliği braketini (ön, sol veya sağ) gövde şasisinden (Şekil 99) çıkarın.

  2. İstenilen yükseklik ayarını (Şekil 99) elde etmek için, gövde şasisi ile braket arasında 1,5 mm şim ve/veya 0,7 mm şim olacak şekilde ayarlayın.

   g031692
  3. Kesme yüksekliği braketini, kalan şimler kesme yüksekliği braketinin altına monte edilmiş olarak, gövde şasisine takın.

  4. Soket başlı cıvatayı/ara parçasını ve flanş somununu sabitleyin.

   Note: Ara parçanın gövde şasisinin içine düşmemesi için soket başlı cıvata/ara parçası diş kilitleme yapıştırıcısı ile birbirine tutturulur.

  5. Saat 12'nin yüksekliğini doğrulayın ve gerekirse ayarlayın.

  6. Kesme yüksekliği braketlerinden sadece 1’inin mi veya her ikisinin (sağ ve sol) birden mi ayarlanmasının gerektiğini belirleyin. Saat 3 veya 9 tarafı yeni ön yükseklikten 1,6 ila 6,0 mm daha yüksek ise o taraf için herhangi bir ayarlama gerekmez. Diğer tarafı, doğru tarafla arasında 1,6 ila 6,0 mm fark olacak şekilde ayarlayın.

  7. 1 ila 3 arası adımları tekrarlayarak sağ ve/veya sol kesme yüksekliği braketlerini ayarlayın.

  8. Taşıyıcı cıvatalarını ve flanş somunlarını sabitleyin.

  9. Bir kez daha, saat 12, 3 ve 9 yüksekliklerini doğrulayın.

  Kesme Ünitesi Bıçaklarının Çıkarılması ve Takılması

  Bıçağı; sert bir nesneye çarparsa, dengesizse veya eğrilmişse değiştirin. Güvenlik ve optimum performans için daima orijinal Toro yedek bıçakları kullanın.

  1. Makineyi düz bir zemine park edin, kesme ünitesini taşıma konumuna kaldırın, park frenini çekin, motoru kapatın ve anahtarı çıkartın.

   Note: Yanlışlıkla düşmesini önlemek için kesme ünitesini takozlayın veya kilitleyin.

  2. Bıçağın ucunu bir bez veya kalın dolgulu eldiven kullanarak tutun.

  3. Bıçak cıvatasını, yüzey koruyucu kapağı ve bıçağı, milden (Şekil 100) çıkarın.

   g011355
  4. Bıçağı, yüzey koruyucu kapağı ve bıçak cıvatasını takın ve bıçak cıvatasını 115 ila 149 N∙m torkla sıkın.

   Important: Düzgün bir kesme işlemi için, bıçağın kavisli kısmı kesme ünitesinin içine doğru bakmalıdır.

   Note: 7Yabancı bir cisme çarpmanız halinde, tüm silindir-kasnak somunlarını 115 ila 149 N∙m torkla sıkın.

  Bıçağın Kontrolü ve Bilenmesi

  1. Makineyi düz bir zemine park edin, biçme gövdelerini indirin, kontaktaki anahtarı KAPALı duruma getirin ve park frenini etkinleştirin.

  2. Yanlışlıkla düşmesini önlemek için biçme gövdesini takozlayın.

  3. Bıçağın kesici uçlarını; özellikle de bıçağın düz ve kavisli parçalarının buluştuğu noktaları (Şekil 101) dikkatlice inceleyin.

   Note: Kum ve aşındırıcı maddeler bıçağın düz ve kavisli parçalarını bağlayan metali yıpratabileceğinden, makineyi kullanmadan önce bıçağı kontrol edin.

  4. Aşınma tespit ederseniz (Şekil 101) bıçağı değiştirin; bkz. Bıçak Hattının Bakımı.

   Tehlike

   Bıçağın aşınmasına izin verilirse, bıçağın kanat kısmıyla ve düz kısmı (Şekil 101) arasında bir yarık oluşacaktır. Bu ise bıçağın bir parçasının kırılıp mahfazanın altından dışarı fırlayarak sizi veya çevredekileri ciddi biçimde yaralamasına neden olabilir.

   • Bıçağı, aşınma veya hasara karşı düzenli aralıklarla kontrol edin.

   • Aşınmış veya hasarlı bıçakları mutlaka değiştirin.

   g006924
  5. Tüm bıçakların kesici kenarlarını kontrol edin. Körleşmiş veya çentikli hale gelmişlerse kesici kenarları bileyin. Kesici kenarın yalnızca üst kısmını bileyin ve keskin olduğundan emin olmak için orijinal kesme açısını koruyun (Şekil 102).

  6. Körelmiş veya çentikli hale gelmiş ise orijinal kesme açısını koruyarak yalnızca üst kesici kenarı bileyin (Şekil 102).

   Note: Her iki kesici kenardan aynı miktarda metal eksiltilirse bıçak dengeli kalacaktır.

   g006926
  7. Bıçağın düz ve paralel olduğundan emin olmak için bıçağı düz bir yüzeye koyun ve uç kısımlarını kontrol edin.

   Note: Bıçağın uçlarını orta kısımdan biraz daha alta ve kesici kenarı da topuktan (yani kesici kenarın sapa en yakın kısmından) daha alta gelecek şekilde yerleştirin. Bu bıçak kaliteli bir kesim sağlar ve minimum motor gücü gerektirir. Buna karşılık uç kısımları orta kısmından daha yüksek veya kesici kenarı topuk kısmından daha yüksek olan bıçaklar ise eğrilir veya bükülür ve değiştirilmesi gerekir.

   g276373
  8. Bıçağı, kanat kısmı yüzey koruyucu kapak ve bıçak cıvatası ile birlikte biçme gövdesine bakacak şekilde takın. Bıçak cıvatasını 115 ila 149 N∙m torkla sıkın.

  Depolama

  Depo Emniyeti

  • Operatör konumundan ayrılmadan önce makinenin motorunu kapatın, anahtarını çıkarın ve hareketin tamamen durmasını bekleyin. Ayarlama, bakım, temizleme veya saklama öncesinde makinenin soğumasına izin verin.

  • Makineyi veya yakıt kabını bir açık alev veya kıvılcımın bulunduğu yerlerde ve su ısıtıcılarda veya diğer cihazlarda bulunan tipte bir tutuşturma alevinin bulunduğu yerlerde depolamayın.

  Makinenin Depolama için Hazırlanması

  Important: Makineyi temizlemek için kuyu suyu veya geri dönüştürülmüş su kullanmayın.

  Çekiş Ünitesinin Hazırlanması

  1. Çekiş ünitesini, kesme ünitelerini ve motoru iyice temizleyin.

  2. Lastik hava basıncını kontrol edin. Tüm çekiş ünitesi lastiklerini 83 ila 103 kPa (12 ila 15 psi) basınçla şişirin.

  3. Tüm bağlantı elemanlarını gevşekliğe karşı kontrol edin ve gerekirse sıkın.

  4. Tüm gresörlükleri ve döner noktaları yağlayın. Yağ artıklarını silerek temizleyin.

  5. Boyalı alanlardaki çizik, pürüzlü veya paslı noktaları hafifçe zımparalayın ve boyasını rötuşlayın. Metal gövdede göçük varsa onarın.

  6. Aküye ve kablolara aşağıdaki şekilde bakım uygulayın:

   1. Akü kutup başlarını akü kutuplarından çıkarın.

    Note: Her zaman ilk önce negatif kutbun, son olarak da pozitif kutbun bağlantısını kesin. Her zaman ilk önce pozitif kutbu, son olarak da negatif kutbu bağlayın.

   2. Aküyü, bağlantı uçlarını ve kutupları bir tel fırça ve karbonat çözeltisi ile temizleyin.

   3. Korozyonu önlemek için Kablo uçlarına ve akü kutuplarına Grafo 112X kaplama gresi (Parça No. 505-47) veya vazelin sürün.

   4. Aküde kurşun sülfat oluşumunu önlemek için aküyü 60 günde bir 24 saat boyunca yavaşça şarj edin.

  Motorun Hazırlanması

  1. Motorun yağ haznesindeki yağı boşaltın ve tahliye tapasını geri takın.

  2. Yağ filtresini çıkarın ve atın. Yeni yağ filtresini takın.

  3. Yağ haznesini belirtilen miktarda motor yağı ile doldurun.

  4. Kontaktaki anahtarı AçıK konuma getirin, motoru çalıştırın ve yaklaşık 2 dakika rölantide çalışır halde bekletin.

  5. Kontaktaki anahtarı KAPALı konuma getirin.

  6. Yakıt deposu, hatlar ve yakıt filtresi/su ayırıcı tertibatındaki yakıtı tamamen boşaltın.

  7. Yakıt deposunu temiz, taze mazotla yıkayın.

  8. Tüm yakıt sistemi bağlantılarını sabitleyin.

  9. Hava filtresi tertibatını iyice temizleyin ve bakımını yapın.

  10. Hava filtresi girişini ve egzoz çıkışını, hava koşullarına dayanıklı bir bantla kapatın.

  11. Antifriz korumasını kontrol edin ve bölgenizde beklenen minimum sıcaklığa göre gerektiği kadar takviye edin.

  Kesme Ünitelerinin Saklanması

  Bir kesme ünitesi bir süreliğine çekiş ünitesinden ayrılacaksa, mili toz ve sudan korumak için milin üst kısmına bir mil tapası takın.