Introduktion

Läs den här informationen noga så att du lär dig att använda och underhålla produkten på rätt sätt, och för att undvika person- och produktskador. Du är ansvarig för att produkten används på ett korrekt och säkert sätt.

Om du behöver utbildningsmaterial för säkerhet och drift, information om tillbehör, hjälp med att hitta en återförsäljare eller om du vill registrera din produkt kan du kontakta Toro via www.toro.com.

Kontakta en auktoriserad återförsäljare eller Toros kundservice och ha produktens modell- och serienummer till hands om du har behov av service, Toro originaldelar eller ytterligare information. Figur 1 visar var du finner produktens modell- och serienummer. Skriv in numren i det tomma utrymmet.

g008126

I den här bruksanvisningen anges potentiella risker och alla säkerhetsmeddelanden har markerats med en varningssymbol (Figur 2), som anger fara som kan leda till allvarliga personskador eller dödsfall om föreskrifterna inte följs.

g000502

Två ord används också i den här bruksanvisningen för att markera information. Viktigt anger speciell teknisk information och Observera anger allmän information värd att notera.

Den här bunkerpumpen monteras på en Sand Pro-maskin och är avsedd att användas av yrkesförare som har anlitats för kommersiellt arbete. Den är främst avsedd för att pumpa upp vatten från sandgropar.

Denna produkt uppfyller kraven i alla relevanta europeiska direktiv. Mer information finns i försäkran om inbyggnad i slutet av det här dokumentet.

Varning

KALIFORNIEN

Proposition 65 Varning

Användning av produkten kan orsaka kemikalieexponering som av den amerikanska delstaten Kalifornien anses orsaka cancer, fosterskador och andra fortplantningsskador.

Säkerhet

Förmågan att kontrollera risker och förebygga olyckor beror på hur medveten, ansvarsfull och välutbildad den personal är som använder, transporterar, underhåller och förvarar maskinen. Felaktig användning eller felaktigt underhåll av maskinen kan leda till personskador eller dödsfall. Följ nedanstående säkerhetsföreskrifter för att minska denna risk för skador eller dödsfall.

Före körning

  • Läs och förstå innehållet i denna bruksanvisning och bruksanvisningen till Sand Pro innan du använder maskinen. Bekanta dig ordentligt med alla reglage och lär dig att stanna snabbt.

  • Låt aldrig barn använda maskinen. Låt inte vuxna köra maskinen utan att ha fått ordentliga instruktioner. Endast utbildade förare som har läst den här bruksanvisningen får köra maskinen.

  • Använd aldrig maskinen om du är påverkad av alkohol, läkemedel eller andra droger.

  • Se till så att kringstående håller sig på behörigt avstånd från arbetsområdet.

  • Håll alla skydd och säkerhetsanordningar på plats. Om ett skydd eller en säkerhetsanordning inte fungerar eller om en dekal är skadad eller oläslig ska detta åtgärdas innan maskinen används. Dra också åt alla lösa muttrar, bultar och skruvar för att garantera att maskinen kan användas på ett säkert sätt.

  • Kör inte maskinen i sandaler, tygskor, tennisskor eller shorts. Bär inte heller löst sittande plagg som kan fastna i rörliga delar. Bär alltid långbyxor och kraftiga halkfria skor. Det är tillrådligt att bära skyddsglasögon, skyddsskor och hjälm, och detta är till och med ett krav enligt vissa lokala säkerhets- och försäkringsbestämmelser.

Under körning

  • Kör inte motorn i ett slutet utrymme där farlig koloxid och andra avgaser kan ansamlas.

  • Sätet rymmer endast en person. Kör aldrig passagerare.

  • Sitt i förarsätet när du startar motorn och kör maskinen.

  • Det krävs koncentration för att använda maskinen. Du undviker att tappa kontrollen genom att:

    • Kör bara maskinen i dagsljus eller i bra belysning.

    • Kör långsamt och se upp för hål och andra dolda faror.

    • Var mycket försiktig vid körning i sandgropar, diken, bäckar och på andra farliga platser.

    • Sänk farten när du ska göra tvära svängar och när du ska svänga i sluttningar.

    • Undvik att starta och stanna plötsligt.

    • Titta bakåt och kontrollera att ingen befinner sig bakom maskinen innan du börjar backa.

    • Se upp för trafik när du kör nära eller korsar vägar. Lämna alltid företräde.

  • Håll dig borta från utkastaröppningen när maskinen används. Se till så att kringstående håller sig på avstånd från utkastaröppningen och rikta inte utkastaren mot kringstående.

  • Om du får motorstopp eller maskinen tappar fart och inte kan köra ända upp för en backe ska du inte vända runt maskinen. Backa alltid långsamt rakt nedför sluttningen.

  • Riskera inte skador! Avbryt arbetet om en person eller ett djur utan förvarning dyker upp i eller i närheten av användningsområdet. Vårdslös körning kombinerat med ojämn terräng, rikoschetter eller felaktigt placerade säkerhetsskydd kan leda till skador från kringslungade föremål. Återuppta inte arbetet förrän området är fritt.

  • Blixtnedslag kan leda till allvarliga personskador eller dödsfall. Om det blixtrar eller åskar i området ska maskinen inte användas. Sök skydd.

  • Rör inte motorn eller ljuddämparen medan motorn är igång eller kort efter att den har stängts av. Dessa delar kan vara så heta att de kan orsaka brännskador.

Underhåll

  • Ta ut nyckeln ur tändningslåset när maskinen ska servas, justeras eller förvaras, så att inte motorn startas av misstag.

  • Utför endast det underhåll som beskrivs i den här bruksanvisningen. Kontakta en auktoriserad Toro-återförsäljare vid eventuellt behov av större reparationer eller assistans.

  • Minska brandrisken genom att hålla motorn fri från fett, gräs, löv och smutsansamlingar. Tvätta aldrig en varm motor eller några elektriska delar med vatten.

  • Se till att maskinen är säker att använda genom att dra åt muttrar, bultar och skruvar.

  • Se till att alla hydraulledningsanslutningar är åtdragna och att alla hydraulslangar och -ledningar är i gott skick innan du trycksätter systemet.

  • Håll kropp och händer borta från småläckor i hydraulledningar som sprutar ut hydraulvätska med högt tryck. Använd en kartong- eller pappersbit för att hitta hydraulläckor. Hydraulolja som läcker ut under tryck kan tränga in i huden och orsaka skada. Hydraulolja som har trängt in i huden måste opereras bort inom några få timmar av en läkare som är bekant med denna typ av skador, annars kan kallbrand uppstå.

  • Sänk allt tryck i systemet genom att stanna motorn och sänka pumpen till marken innan du kopplar ur eller utför något arbete på hydraulsystemet.

  • Om motorn måste vara igång för att ett visst underhåll ska kunna utföras, ska klädesplagg, händer, fötter och andra kroppsdelar hållas borta från fläkten och alla rörliga delar.

  • Övervarva inte motorn genom att ändra varvtalsregulatorns inställningar. Be en auktoriserad Toro-återförsäljare kontrollera motorns maxhastighet med en varvräknare för att säkerställa dess säkerhet och precision.

  • Stäng av motorn innan du kontrollerar oljenivån eller fyller på olja i vevhuset.

  • Köp endast Toros originalreservdelar och tillbehör så att din Toro-maskin förblir Toro rakt igenom och för att säkerställa bästa prestanda och högsta säkerhet. Använd aldrig reservdelar och tillbehör från andra tillverkare som anges passa till maskinen. Titta efter Toros logotyp för att vara säker på att du erhåller originalreservdelar. Användning av reservdelar och tillbehör som inte har godkänts kan leda till att garantin ogiltigförklaras.

Säkerhets- och instruktionsdekaler

Graphic

Säkerhetsdekalerna och säkerhetsinstruktionerna är fullt synliga för föraren och finns nära alla potentiella farozoner. Dekaler som har skadats eller försvunnit ska bytas ut eller ersättas.

decal106-5517

Montering

Note: Vänster och höger sida på maskinen motsvarar förarens vänstra respektive högra sida vid normal körning.

Note: Traktorenheten måste vara utrustad med en bakre fjärrhydraulsats, modell 08781, eller en främre fjärrhydraulsats, modell 08782, för att du ska kunna använda bunkerpumpen.

Montera bunkerpumpen på traktorenheten

Delar som behövs till detta steg:

Bunkerpump 1
  1. Ta bort alla redskap från maskinhållaren.

  2. Flytta maskinen till rätt plats bakom redskapshållaren.

    Note: Kontrollera att låsspaken (Figur 3) är vriden åt vänster (i det olåsta läget), sett från en position bakom maskinen.

    g008164
  3. Höj upp maskinens hållare i redskapshållaren.

  4. Vrid låsspaken åt höger för att låsa ihop hållarna.

  5. Kontrollera att motorn och fjärrhydraulsatsen är AVSLAGNA.

  6. Anslut hydraulslangarna till Sand Pro-maskinens fjärrstyrda hydraulik. Placera slangarna i slangstyrningen (Figur 4). Undvik att hydraulslangarna vrids eller böjs.

    g008127

    Important: När hydraulslangkopplingarna kopplas bort måste du kontrollera att dammkåporna är monterade så att inga föroreningar kan komma in i något av hydraulsystemen.

  7. Under driften kan det hända att en mindre volym av maskinens hydraulolja försvinner ut genom bunkerpumpens hydraulslangar. Kontrollera hydrauloljenivån i maskinen på följande sätt:

    1. Starta maskinens motor och den fjärrstyrda hydrauliken.

    2. Starta bunkerpumpen och låt den gå några sekunder. Den behöver inte vara nedsänkt i vatten.

    3. Stoppa pumpen, den fjärrstyrda hydrauliken och motorn.

    4. Kontrollera hydrauloljenivån i maskinen och fyll på vid behov. Information om vilka krav det finns på hydrauloljan finns i maskinens bruksanvisning.

Justera länkenheten

  1. Montera och fäst bunkerpumpen på maskinen och höj upp redskapet.

  2. Mät avståndet mellan den översta brickan och distansbrickan i länkenheten på redskapshållaren enligt Figur 5.

    Note: Säkerställ ett avstånd 1,52 till 2,03 mm mellan brickan och ansatsen.

    g008163

Körning

Justera utkastarmunstycket

Utkastarmunstycket (Figur 6) kan justeras upp och ned eller från sida till sida för att rikta flödet till önskad plats.

  1. Gör på följande sätt för att justera flödesavståndet:

    • Vrid på spärrhandtaget (Figur 6) för att frigöra svängkolonnen.

      g008121
    • Vrid svängkolonnen framåt eller bakåt till önskat läge.

    • Dra åt spärrhandtaget.

      Note: När pumpen har monterats framtill på maskinen tar du bort spärrhandtaget och sätter tillbaka det på motsatt sida av ramen.

      Var försiktig

      Flytta inte spärrhandtaget till motsatt sida av ramen när pumpen är monterad baktill på maskinen.

  2. Vrid på munstyckshandtaget för att justera flödesriktningen (Figur 7) till önskat läge.

    Note: Du kan öka eller minska motståndet i munstyckshandtaget (Figur 7) genom att justera åtdragningen för den stora muttern högst upp på svängkolonnen.

    g008120

Före körning

  1. Mät vattendjupet i den grundaste delen av bunkern. Om vattendjupet är mindre än 6,35 cm (halvvägs upp på spåren på pumpen) gräver du ett hål som är 30,5 cm gånger 30,5 cm brett och 5–7,6 cm djupt och sänker ned pumpen i det (Figur 8).

    g008139
  2. Kontrollera att pumpklämman (Figur 9) och spärrhandtaget (Figur 10) sitter fast ordentligt innan du börjar använda enheten.

    g008122
    g008121
  3. Kontrollera och justera pumpens utkastningsriktning. Se Justera utkastarmunstycket.

Använda bunkerpumpen

  1. Starta Sand Pro-maskinen och backa sakta in i bunkerns grundaste del. Kör inte i vatten som är djupare än Sand Pro-maskinens hjulnav (Figur 11).

    g008236

    Note: Om du inte kan köra Sand Pro-maskinen till önskad plats kan du ta bort pumpen från huset och placera den i vattnet. Dra pumpklämman framåt för att ta bort pumpen. Dra sedan pumpen mot ramens bakre del och lyft upp pumpen i handtaget.

  2. Starta den fjärrstyrda hydrauliken för att aktivera pumpen innan du sätter ner pumpen i vattnet. På så sätt förhindras skräp från att fastna i pumpimpellern i huset om skräp samlas i pumpen.

  3. Sänk ner pumpen i vattnet.

    Note: Om pumpen inte börjar pumpa när den har sänkts ned i vattnet ska du låta den fjärrstyrda hydrauliken cirkulera i 1 sekund och sedan slå av den i 2 sekunder för att flöda pumpen.

  4. Kontrollera flödet och justera om vid behov.

Arbetstips

Varning

Det som pumpas ut kommer med full kraft och kan orsaka skador eller göra så att användaren tappar fotfästet.

  • Håll dig borta från utkastarmunstycket när maskinen används.

  • Håll kringstående på avstånd från utkastarmunstycket när maskinen används.

  • Kontrollera att det inte finns skräp i munstycksflänsen som kan förhindra att vattnet rinner bort.

  • Använd inte bunkerpumpen i saltvatten.

Note: Om redskapshållaren fastnar i hållaren på traktorenheten ska du sticka in en bändare/skruvmejsel i bändöppningen för att lossa delarna (Figur 12).

g003783

Underhåll

Rengöra pumpen

Om främmande föremål tar sig in i bunkerpumpen, kan flödet minska eller hindras helt. Om detta händer måste du ta bort pumpen från ramen, ta isär den, rengöra den, sätta ihop den och montera tillbaka den på ramen.

  1. Stanna Sand Pro-maskinen, lägg i parkeringsbromsen och ta ut nyckeln ur tändningslåset.

  2. Koppla loss pumpens hydraulslangar från maskinen. Sätt på dammkåpor på de blottade hydraulkopplingarna.

  3. Lossa spärrhakarna och koppla loss utkastarslangen från pumpen (Figur 13).

    g008123
  4. Vrid pumpklämman framåt (Figur 14).

    g008122
  5. För pumpen mot ramens bakre del och lyft upp pumpen i handtaget.

    Demontering (Figur 15)

  6. Ta bort skyddsplåtens 5 fästskruvar och ta bort plåten.

  7. Försök att vrida på impellern för att ta bort eventuellt skräp från impellern och huset. Gå vidare till nästa steg om du inte får bort skräpet.

  8. Ta bort de 3 skruvar som fäster sugflänsen och ta bort sugflänsen.

  9. Ta bort de 2 handtagsskruvarna och ta bort handtaget.

  10. Ta bort de 4 hydraulmotorskruvarna och ta bort hydraulmotorhöljet, gerotorelementet med drivtapp och tryckplattan.

  11. Håll i impellern och gänga av den från axeln med en skruvnyckel som du placerar på kullagrets plana ytor. Impellern är vänstergängad och behöver vridas av motsols.

  12. Ta bort axeln och lagret genom att först ta bort fästringen och sedan med kraft dra ut axeln och lagret ur pumphuset på motorsidan.

  13. Ta bort de 2 läpptätningarna genom att trycka ut tätningarna ur pumpstommen på motorsidan.

    Inspektera pumpkomponenterna

  • Ta bort allt främmande material från delarna. Använd inte rengöringsmedel med slipverkan på hydrauldelarna eller axeln.

  • Kontrollera att motoraxeln på läpptätningsytan inte är sliten. Byt ut axeln om den har skåror som är djupare än 0,076 mm.

  • Kontrollera hydraulmotordelarna för slitage. Om du upptäcker metallfragment eller kladd på någon ytan måste samtliga motordelar bytas ut.

  • Kontrollera ytan på impellerbladet mellan impellern och sugflänsen. Om ytorna är mycket slitna, eller om impellerbladet är böjt, ska alla delar bytas ut.

  • Rengör de delar som ska användas igen med lösningsmedel eller ett milt rengöringsmedel. Ta bort material med slitverkan. Det är mycket viktigt att hålla hydraulmotordelarna rena.

g008138

Montering (Figur 15)

  1. Tryck in de nya läpptätningarna i pumphuset med en passande hylsa eller nyckel. Applicera eventuellt en tunn olja för att underlätta monteringen. Korrekt montering går till så att du placerar tätningarna baksida mot baksida och monterar en tätning i taget.

  2. Tryck på det nya kullagret på axeln genom att trycka mot lagrets inre yta tills den sitter på plats mot axelklacken. Den första läpptätningen ska monteras med den öppna sidan nedåt och den flata sidan vänd utåt. Den andra läpptätningen ska monteras med den flata sidan vänd inåt.

  3. Smörj impellersidan av axeln med olja. Tryck in axeln/lagret i stommen och var noga med att passa in axeln i mitten av läpptätningen tills den tar i botten på klacken i stommen. Montera låsringen för att säkra axelanordningen.

  4. Säkra axeln med en skruvnyckel på axelns flata delar och gänga på impellern på axeln (observera vänstergängningen). Dra åt impellern tills den sitter mot axeln.

  5. Placera nya quadringar på tryckplattan. Använd en mindre mängd olja för att säkerställa att quadringarna inte flyttar sig ur läge. Placera tryckplattan över axeln med den njurformade skåran vänd uppåt och bort från lagret. Den njurformade skåran ska vara på motorns trycksida.

  6. Placera drivtappen på axelskåran och håll den i läge med en skruvmejsel samtidigt som du skjuter på gerotorn över axeln till tryckplattan. Rikta in gerotorn med tryckplattan.

  7. Montera plåten över axeln; det är nödvändigt att gerotorn rörs sig något i sidled. Centreringsbultarna ska gå genom tryckplattan och in i stommen. Använd inte överdriven kraft vid monteringen i form av t.ex. en hammare eller press, allt hamnar på plats när det är i rätt läge.

  8. Montera motorhöljets fyra skruvar och dra åt dem korsvis till ett slutgiltigt moment på 23 N·m. Börja dock med att dra åt till 13,6 N·m.

  9. Montera sugflänsen och skruvarna.

  10. Montera handtaget och skruvarna.

  11. Kontrollera att det kan rotera fritt genom att vrida på impellern för hand. Om det inte roterar, tar du ta motorhöljet, rengör motordelarna och sätter ihop allt igen. Damm och smutskorn kan hindra motorrotationen.

  12. Montera skyddsplåten med 5 skruvar och låsbrickor.

  13. Sätt in pumpen i ramen och skjut den framåt tills förankringsflikarna passar in i skårorna på pumpen (Figur 16).

    g008124
  14. Dra pumpklämman bakåt och på pumpen (Figur 14).

  15. Anslut utkastarslangen till pumpen och sätt på spärrhakarna (Figur 13).

  16. Anslut hydraulslangarna till maskinen.

Kontrollera munstyckshylsan

Munstyckshylsan (Figur 17) i handtagsanordningen har en skåra så att vatten och skräp kan rinna bort och inte rinner tillbaka in i slangen. Säkerställ att det inte finns skräp i skåran eller i hålet.

g008125

Smörja redskapshållaren

Om det inte går att vrida låsspaken på redskapshållaren fritt och lätt, ska du stryka på ett tunt lager fett i det område som visas i Figur 18.

g008165