Wprowadzenie

Ta maszyna to jednostka tnąca do trawy z ostrzem obrotowym, przeznaczona do stosowania w warunkach komercyjnych przez zawodowych, wynajmowanych operatorów. Kosiarka jest przeznaczona głównie do koszenia trawy na dobrze utrzymanych trawnikach w parkach, na boiskach sportowych i na gruntach komercyjnych. Używanie produktu w celach niezgodnych z jego przeznaczeniem może okazać się niebezpieczne dla operatora i osób postronnych.

Przeczytaj uważnie poniższe informacje, aby poznać zasady właściwej obsługi i konserwacji urządzenia, nie uszkodzić go i uniknąć obrażeń ciała. Odpowiedzialność za prawidłowe i bezpieczne użytkowanie produktu spoczywa na Tobie.

Odwiedź www.Toro.com w kwestiach dotyczących materiałów szkoleniowych z zakresu bezpieczeństwa oraz eksploatacji produktu, informacji na temat akcesoriów, pomocy w znalezieniu autoryzowanego sprzedawcy lub rejestracji urządzenia.

Aby skorzystać z serwisu, zakupić oryginalne części firmy Toro lub uzyskać dodatkowe informacje, należy skontaktować się z autoryzowanym przedstawicielem serwisowym lub biurem obsługi klienta firmy Toro. Prosimy o przygotowanie numeru modelu i numeru seryjnego produktu.Rysunek 1 przedstawia położenie numeru modelu i numeru seryjnego na produkcie. Zapisz je w przewidzianym na to miejscu.

Important: Urządzeniem mobilnym zeskanuj kod QR na tabliczce z numerem seryjnym (jeżeli występuje), aby uzyskać informacje o gwarancji, częściach zamiennych i innych kwestiach związanych z produktem.

g294594

Niniejsza instrukcja zawiera opis potencjalnych zagrożeń, a zawarte w niej ostrzeżenia zostały oznaczone symbolem ostrzegawczym (Rysunek 2), który sygnalizuje niebezpieczeństwo mogące spowodować poważne obrażenia lub śmierć w razie zlekceważenia zalecanych środków ostrożności.

g000502

W niniejszej instrukcji występują 2 słowa podkreślające wagę informacji. Ważne zwraca uwagę na szczególne informacje techniczne, a Uwaga podkreśla informacje ogólne, wymagające szczególnej uwagi.

Ten produkt spełnia wymagania wszystkich odnośnych dyrektyw europejskich; szczegółowe informacje można znaleźć na osobnej deklaracji zgodności (DOC) dołączonej do produktu.

Ostrzeżenie

KALIFORNIA

Propozycja 65 ostrzeżenie

Użycie tego produktu może skutkować narażeniem się na działanie związków chemicznych uznanych w Stanie Kalifornia za wywołujące raka, uszkodzenia płodu lub działające szkodliwie dla rozrodczości.

Bezpieczeństwo

Maszyna została zaprojektowana zgodnie z normą ANSI B71.4-2017, a także normą EN ISO 5395 – po zakończeniu procedur konfiguracji i montażu zestawu CE zgodnie z deklaracją zgodności.

Ogólne zasady bezpieczeństwa

Niniejszy produkt może obciąć dłonie lub stopy oraz wyrzucać przedmioty. Aby uniknąć poważnych obrażeń ciała, zawsze przestrzegaj wszystkich instrukcji dotyczących bezpieczeństwa.

  • Przed pierwszym uruchomieniem maszyny należy zapoznać się z niniejszą instrukcją obsługi.

  • Podczas obsługi maszyny zachowaj pełne skupienie. Nie podejmuj żadnych rozpraszających czynności, w przeciwnym razie możesz spowodować obrażenia lub wyrządzić szkody w mieniu.

  • Nie zbliżaj dłoni ani stóp do ruchomych części maszyny.

  • Zabronione jest używanie maszyny bez założonych i poprawnie działających wszystkich osłon oraz innych urządzeń ochronnych.

  • Nie zbliżaj się do wyrzutnika.

  • Nie zezwalaj osobom postronnym i dzieciom na podchodzenie w pobliże obszaru pracy. Nigdy nie pozwalaj dzieciom obsługiwać maszyny.

  • Przed opuszczeniem stanowiska operatora:

    • Zatrzymaj maszynę na równym podłożu.

    • Opuść jednostki tnące.

    • Odłącz wszystkie napędy.

    • Zaciągnij hamulec postojowy (jeśli występuje).

    • Wyłącz silnik i wyjmij kluczyk ze stacyjki.

    • Poczekaj na zatrzymanie wszystkich ruchów roboczych.

Niewłaściwe użytkowanie lub nieprawidłowa konserwacja maszyny mogą spowodować obrażenia ciała. Aby zmniejszyć ryzyko urazu, należy postępować zgodnie z niniejszymi instrukcjami bezpieczeństwa i zawsze zwracać uwagę na symbol dotyczący bezpieczeństwa Graphic, który oznacza: uwaga, ostrzeżenie lub niebezpieczeństwo – instrukcja dotycząca bezpieczeństwa osobistego. Nieprzestrzeganie powyższych zasad może doprowadzić do obrażeń ciała lub śmierci.

Zasady bezpieczeństwa dotyczące jednostek tnących

  • Jednostka tnąca stanowi kompletną maszynę dopiero po zamontowaniu na jednostce jezdnej. Uważnie zapoznaj się z instrukcją obsługi jednostki jezdnej, aby uzyskać pełne informacje dotyczące bezpiecznej eksploatacji maszyny.

  • Po uderzeniu w przedmiot lub w razie wystąpienia odbiegających od normy drgań zatrzymaj maszynę, wyjmij kluczyk i odczekaj aż zatrzymają się wszystkie ruchome elementy, a następnie sprawdź osprzęt. Przed kontynuowaniem pracy przeprowadź wszystkie niezbędne naprawy.

  • Utrzymuj wszystkie części w nienagannym stanie. Wszystkie elementy montażowe muszą być dobrze dokręcone. Wymień wszystkie zużyte lub uszkodzone etykiety.

  • Stosuj wyłącznie akcesoria, osprzęt i części zamienne zatwierdzone przez firmę Toro.

Naklejki informacyjne i ostrzegawcze

Graphic

Etykiety dotyczące bezpieczeństwa oraz instrukcje są wyraźnie widoczne dla operatora i znajdują się w pobliżu wszystkich miejsc potencjalnego zagrożenia. Uszkodzone i brakujące etykiety należy wymienić.

decal93-6697
decal93-7818
decal117-4979
decal120-6604
decal127-0326
decal131-1180
decal133-8061
decal137-5945
decal137-5946
decal137-5947
decal137-5948
decal138-7359
decal139-6303
decal140-3073
decal137-5949

Montaż

Ostrzeżenie

Jeśli pozostawisz kluczyk w stacyjce, silnik może zostać przypadkowo uruchomiony przez osobę postronną, co grozi poważnymi obrażeniami ciała operatora lub innych osób.

Przed instalacją jednostki tnącej wyciągnij kluczyk ze stacyjki.

Niebezpieczeństwo

Jeśli silnik jest uruchomiony, a wał odbioru mocy może się obracać, grozi to spowodowaniem poważnych obrażeń.

Nie uruchamiaj silnika i nie załączaj PTO, jeśli wał odbioru mocy nie jest połączony z przekładnią jednostki tnącej.

Note: Określ lewą i prawą stronę maszyny ze standardowego stanowiska operatora.

Przygotowanie maszyny

  1. Zaparkuj maszynę na równym podłożu.

  2. Załącz hamulec postojowy.

  3. Wyłącz silnik i wyjmij kluczyk ze stacyjki.

Montaż zestawu CE

Jeśli wymagany (tylko kraje wymagające zgodności CE)

Jeśli maszyna jest eksploatowana w kraju przestrzegającym norm CE, zamontuj zestaw CE; patrz instrukcja montażu zestawu.

Montaż zespołu tnącego w jednostce jezdnej

Części potrzebne do tej procedury:

Śruba z łbem sześciokątnym2
Podkładka2
Sworzeń wysokości koszenia2
  1. Zaparkuj maszynę na równym podłożu, opuść ramiona podnoszące do najniższej pozycji, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

  2. Ustaw jednostkę tnącą przed jednostką jezdną.

  3. Wsuń jarzmo wałka odbioru mocy w wał przekładni i złącz wały ze sobą za pomocą 2 śrub i nakrętek skierowanych w przeciwnych kierunkach (Rysunek 3).

    g299646
  4. Dokręć śruby z nakrętkami (Rysunek 3).

  5. Popchnij ramię podnoszące, aż otwory w ramieniu znajdą się na równi z otworami w ramionach kół samonastawnych, następnie przełóż śrubę z podkładką przez oba ramiona.

  6. Ustaw otwory w ramieniu podnoszącym równo z otworami w ramieniu koła samonastawnego.

  7. Przy pomocy 2 śrub z łbem sześciokątnym i 2 nakrętek zamocuj ramiona kół samonastawnych do ramion podnoszących (Rysunek 4).

    Jeśli wcześniej zainstalowałeś jednostkę tnącą przy pomocy śrub: Nałóż środek zabezpieczający na gwinty śrub.

    g296376
  8. Dokręć śruby zgodnie z zaleceniami:

    • Jeśli po raz pierwszy używasz śrub do instalacji jednostki tnącej:

      Dokręć śruby z momentem od 256 do 313 N∙m.

    • Jeśli śruby były już wcześniej użyte do instalacji jednostki tnącej:

      Dokręć śruby z momentem od 195 do 239 N∙m.

  9. Wyreguluj wysokość koszenia, patrz rozdział Regulacja wysokości cięcia..

Zakładanie osłony PTO

Części potrzebne do tej procedury:

Śruba stopniowana2
Rozpórka2

Przy pomocy 2 śrub stopniowanych i 2 podkładek dystansowych załóż osłonę PTO na przekładni (Rysunek 5).

g296657

Poziomowanie jednostki tnącej

Note: Procedurę przeprowadzaj na płaskiej, poziomej powierzchni.

  1. Obróć ostrze na każdym zewnętrznym wrzecionie, do momentu aż końce będą skierowane do przodu i do tyłu.

  2. Dokonaj pomiaru odległości od podłoża do przedniej końcówki ostrza.

  3. Unieś jednostkę tnącą do pozycji TRANSPORTOWEJ.

  4. Wyreguluj podkładki na widełkach przedniego kółka samonastawnego, aby uzyskać wybraną wysokość koszenia.

  5. Obróć ostrza o 180° i zmierz odległość od podłoża do tylnej końcówki ostrza.

  6. Poluzuj przeciwnakrętki na śrubie U łańcucha wysokości koszenia (Rysunek 6).

    g296783
  7. Wyreguluj nakrętki (Rysunek 6) w celu podniesienia lub obniżenia tyłu jednostki tnącej tak, aby końcówki tylnych ostrzy znajdowały się o od 6 do 10 mm powyżej przednich końcówek.

  8. Dokręć przeciwnakrętki.

Smarowanie maszyny

Przed uruchomieniem maszyny należy ją nasmarować, aby zapewnić prawidłowe smarowanie, patrz Smarowanie łożysk i tulei. Brak prawidłowego smarowania maszyny spowoduje przedwczesną awarię krytycznych części.

Przegląd produktu

Note: Dane techniczne i konstrukcja mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.

Szerokość koszenia
  • Model nr 39190: 1,52 m

  • Model nr 31972: 1,82 m

Wysokość koszeniaRegulowana w zakresie od 25 do 152 mm co 13 mm
Masa netto
  • Model nr 31970: 204 kg

  • Model nr 31972: 238 kg

Osprzęt/akcesoria

Dostępna jest gama zatwierdzonego przez firmę Toro sprzętu i akcesoriów przeznaczonych do stosowania z maszyną, zwiększających jej możliwości. Skontaktuj się z autoryzowanym przedstawicielem serwisowym lub dystrybutorem lub odwiedź stronę www.Toro.com, aby uzyskać listę wszystkich zatwierdzonych akcesoriów i osprzętu.

Aby zapewnić maksymalną wydajność i zachować certyfikat bezpieczeństwa maszyny, używaj wyłącznie oryginalnych części zamiennych i akcesoriów firmy Toro. Części zamienne i akcesoria pochodzące od innych producentów mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa. Korzystanie z nich może spowodować utratę gwarancji maszyny.

Działanie

Note: Określaj lewą i prawą stronę maszyny ze standardowego stanowiska operatora.

Ostrożnie

Jeśli zostawisz kluczyk w stacyjce, ktoś może przypadkowo uruchomić silnik i spowodować poważne obrażenia ciała operatora lub osób postronnych.

Przez przystąpieniem do wykonywania jakichkolwiek czynności konserwacyjnych wyciągnij kluczyk ze stacyjki.

Regulacja wysokości cięcia.

Wysokość koszenia można regulować w zakresie od 25 do 152 mm co 13 mm. Regulacja wysokości koszenia:

  1. Zaparkuj maszynę na równej nawierzchni, podnieś jednostkę tnącą do pozycji TRANSPORTOWEJ, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

  2. Postępuj zgodnie z poniższą procedurą:

Ustawianie osi kół samonastawnych

Ustaw osie kół samonastawnych w tych samych otworach w obu widełkach kół samonastawnych. Patrz Rysunek 7 i Rysunek 8 w celu określenia prawidłowych otworów dla nastawy.

g008866
g296889

Note: Jeśli pracujesz z wysokością koszenia 64 mm lub wyższą, ustaw śrubę osi w dolnym otworze, aby zapobiec zbieraniu się trawy. Jeśli podczas pracy stwierdzisz zbieranie się trawy, odwróć kierunek jazdy maszyny, aby wyciągnąć ścinki z obszaru koła/widełek.

Ustawianie elementów dystansowych widełek koła samonastawnego

  1. Odkręć nakrętkę napinającą z wału wrzeciona (Rysunek 7) i wysuń wrzeciono z ramienia koła samonastawnego. Załóż 2 podkładki regulacyjne na wale wrzeciona tak, jak były pierwotnie założone. Podkładki te są potrzebne do uzyskania poziomu na całej szerokości jednostek tnących.

  2. Wsuń odpowiednią liczbę elementów dystansowych na wał wrzeciona, aby uzyskać wybraną wysokość koszenia (Rysunek 7).

    Aby określić kombinację elementów dystansowych dla wybranej nastawy wysokości koszenia, patrz Rysunek 8.

    Note: Podkładki regulacyjne można wykorzystywać w dowolnej kombinacji powyżej lub poniżej piasty ramienia koła samonastawnego (wedle potrzeb) w celu uzyskania wybranej wysokości koszenia lub wypoziomowania jednostki tnącej.

  3. Przepchnij wrzeciono kół samonastawnych przez ramię kół samonastawnych.

  4. Załóż podkładki regulacyjne (tak jak były pierwotnie) oraz pozostałe elementy dystansowe na wale wrzeciona.

  5. Zamocuj nakrętkę napinającą, aby zamocować zespół.

Ustawianie łańcucha wysokości koszenia

  1. Wyjmij sworznie mocujące łańcuchy wysokości koszenia do tyłu jednostki tnącej (Rysunek 9).

    g296784
  2. Korzystając z naklejki wysokości koszenia, określ odpowiedni otwór dla wybranej wysokości koszenia.

    Note: Naklejka znajduje się obok każdej płyty wysokości koszenia.

  3. Zamontuj łańcuchy wysokości koszenia w wybranym otworze wysokości koszenia za pomocą sworznia.

    Sworzeń należy mocować w najniższym ogniwie łańcucha wysokości koszenia. Łańcuch powinien zwisać prosto w dół (Rysunek 9); nie powinien być skręcony.

Regulacja nachylenia jednostki tnącej

Zaleca się nachylenie ostrza od 6 do 9,5 mm, tj. tył płaszczyzny ostrza powinien być o 6‑9,5 mm wyżej niż przód. Nachylenie większe niż 9,5 mm spowoduje, że moc wymagana będzie mniejsza, powstaną większe ścinki, a koszenie będzie gorszej jakości. Nachylenie mniejsze niż 6 mm spowoduje, że moc wymagana będzie większa, powstaną mniejsze ścinki, a koszenie będzie lepszej jakości.

  1. Zaparkuj maszynę na równej nawierzchni, opuść jednostkę tnącą, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

  2. Ustaw zespół tnący na wymaganej wysokości koszenia.

  3. Obróć jedno ostrze, aby wskazywało prosto do przodu.

  4. Przy użyciu krótkiej linijki zmierz odległość od podłogi do przedniej końcówki ostrza. Obróć końcówkę ostrza do tyłu i zmierz odległość od podłogi do końcówki ostrza.

  5. Odejmij wymiar przedni od wymiaru tylnego w celu obliczenia podziałki ostrza.

  6. Poluzuj przeciwnakrętki na górnej lub dolnej śrubie U łańcucha wysokości koszenia (Rysunek 10).

    g296783
  7. Wyreguluj drugim zestawem nakrętek, aby podnieść lub opuścić tył jednostki tnącej w celu uzyskania prawidłowego nachylenia jednostki tnącej.

  8. Dokręć przeciwnakrętki.

Ustawianie rolek zapobiegających zdzieraniu darni

Po każdej zmianie wysokości koszenia należy wyregulować wysokość rolek zapobiegających zdzieraniu darni (Rysunek 11).

g297467
  1. Zaparkuj maszynę na równej nawierzchni, opuść jednostkę tnącą, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

  2. Przed opuszczeniem stanowiska operatora wyłącz silnik, wyjmij kluczyk zapłonu i odczekaj, aż wszystkie części ruchome się zatrzymają.

  3. Wyreguluj rolki zapobiegające zdzieraniu darni w sposób pokazany na Rysunek 12.

    Note: Wybierz otwór tak, aby rolka zapobiegająca zdzieraniu darni znajdowała się najbliżej odpowiadającej jej żądanej wysokości koszenia.

    g296902

Regulacja płozy

Płozę należy zamontować w dolnym położeniu, gdy wysokość koszenia jest większa niż 64 mm, a w górnym położeniu, gdy jest ona mniejsza niż 64 mm.

  1. Zaparkuj maszynę na równej nawierzchni, opuść jednostkę tnącą, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

  2. Odkręć śruby z łbem kołnierzowym i nakrętki z płozy.

  3. Przesuń płozę w wymagane miejsce i zamocuj ją do jednostki tnącej przy użyciu śrub z łbem kołnierzowym i nakrętek (Rysunek 13).

    g295676

Regulacja przegrody przepływu

Przepływ wyrzutowy kosiarki można wyregulować w celu przystosowania do różnych warunków koszenia. Ustaw przegrodę tak, aby uzyskać najlepszą jakość cięcia.

  1. Zaparkuj maszynę na równej nawierzchni, opuść jednostkę tnącą, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

  2. Poluzuj nakrętkę (Rysunek 14).

    g295677
  3. Wyreguluj przegrodę i nakrętkę w wycięciu tak, aby uzyskać żądany przepływ wyrzutowy, patrz Ustawianie przegrody przepływu.

  4. Dokręć nakrętkę.

Ustawianie przegrody przepływu

W poniższych punktach opisano każdą pozycję przegrody przepływu. Rysunek 14 ilustruję każdą pozycję (tj. A, B i C) zgodnie z tym, co pokazano na naklejce.

Poniższe pozycje stanowią jedynie zalecenia dotyczące użytkowania. Regulacja będzie się różnić w zależności od typu i wysokości trawy oraz zawartości wilgoci.

Note: Jeśli moc silnika spada, a prędkość kosiarki względem ziemi jest taka sama, otwórz przegrodę.

Położenie A

Jest to położenie pełnego ustawienia do tyłu. Sugerowane zastosowanie tego położenia jest następujące.

  • Używaj do koszenia krótkiej, lekkiej trawy.

  • Używaj, gdy jest sucho.

  • W celu uzyskania mniejszych ścinków trawy.

  • Wyrzuca ścinki trawy dalej od kosiarki.

Położenie B

Położenie to należy używać podczas workowania. Ustaw identycznie jak otwór dmuchawy.

Położenie C

Jest to położenie pełnego otwarcia. Sugerowane zastosowanie tego położenia jest następujące.

  • Używaj do koszenia wysokiej, gęstej trawy.

  • Używaj, gdy jest mokro.

  • Obniża ilość energii zużytej przez silnik.

  • Umożliwia zwiększenie prędkości jazdy w ciężkich warunkach.

Korygowanie niedopasowania jednostki tnącej

Z uwagi na różnice w stanie trawy i ustawieniu przeciwwagi jednostki jezdnej zaleca się sprawdzenie koszonej trawy i wyglądu, zanim rozpocznie się regularne koszenie.

  1. Zaparkuj maszynę na równej nawierzchni, opuść jednostkę tnącą, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

  2. Ustaw jednostkę tnącą na żądaną wysokość koszenia; patrz Regulacja wysokości cięcia.

  3. Sprawdź ciśnienie w przednich i tylnych oponach jednostki jezdnej i ustaw je zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji obsługi jednostki jezdnej.

  4. Sprawdzaj ostrza pod kątem zgięcia; patrz Sprawdzanie ostrza pod kątem zagięcia.

  5. Skoś trawę na obszarze testowym w celu stwierdzenia, czy wszystkie zespoły tnące koszą na tej samej wysokości.

  6. Jeżeli konieczna jest regulacja jednostek tnących, odszukaj płaską powierzchnię, wykorzystując do tego liniał o długości co najmniej 2 m.

  7. Aby ułatwić pomiar płaszczyzny ostrza, należy podnieść wysokość koszenia do najwyższej pozycji; patrz Regulacja wysokości cięcia..

  8. Opuść jednostkę tnącą na płaską powierzchnię. Zdejmij górne pokrywy zespołów tnących.

  9. Obróć ostrze na każdym wrzecionie, do momentu aż końce będą skierowane do przodu i do tyłu.

  10. Dokonaj pomiaru odległości od podłoża do przedniej końcówki krawędzi tnącej.

    Jeśli pomiary nie odpowiadają wybranej wysokości koszenia i nachyleniu; patrz Regulacja nachylenia jednostki tnącej.

  11. Wyreguluj elementy dystansowe kół samonastawnych, aby uzyskać wysokość koszenia wymienioną na naklejce kół samonastawnych; patrz Ustawianie elementów dystansowych widełek koła samonastawnego.

Korzystanie z wyrzutu bocznego

Kosiarka wyposażona została w deflektor trawy zamocowany na zawiasie, rozrzucający ścinki na boki i w dół do darni.

Niebezpieczeństwo

Bez zamontowanego deflektora trawy, osłony wyrzutu lub kompletnego zespołu wychwytywacza trawy, użytkownik i inne osoby narażone są na kontakt z ostrzem i wyrzucanymi pozostałościami. Kontakt z obracającymi się ostrzami kosiarki i wyrzucanymi pozostałościami może spowodować obrażenia lub śmierć.

  • Deflektora trawy nie wolno zdejmować z kosiarki, ponieważ kieruje on materiał w dół do darni. Jeśli deflektor trawy ulegnie uszkodzeniu, należy go wymienić.

  • Nie wkładać rąk ani stóp pod kosiarkę.

  • Przed oczyszczeniem obszaru wyrzutu i ostrzy kosiarki należy zawsze odłączać wał odbioru mocy (przełącznik sterowania ostrzem, PTO), ustawić kluczyk zapłonu w położeniu wyłączenia, a następnie wyjąć go ze stacyjki.

  • Upewnij się, że deflektor trawy jest opuszczony.

Rady związane z posługiwaniem się urządzeniem

Ustawienie przepustnicy położeniu Fast (Szybko) / prędkość naziemna

Aby utrzymać wystarczającą moc dla maszyny i podwozia podczas koszenia, użytkuj maszynę z przepustnicą ustawioną w położeniu Fast (Szybko) i dostosuj prędkość naziemną do warunków. Zmniejszaj prędkość jazdy przy większym obciążeniu ostrzy tnących. Zwiększaj prędkość jazdy przy mniejszym obciążeniu ostrzy tnących.

Kierunek koszenia

Zmieniaj kierunek koszenia, aby unikać tworzenia z czasem kolein w darni. Pomaga to również w rozrzuceniu ściętej trawy, co poprawia rozkład oraz nawożenie.

Prędkość koszenia

Aby poprawić jakość koszenia, jedź wolniej.

Unikaj koszenia za nisko.

Jeśli szerokość koszenia tej jednostki tnącej jest większa niż wcześniej używanej, zwiększ wysokość cięcia, aby mieć pewność, że nierówna darń nie zostanie skoszona za krótko.

Wybieraj prawidłową nastawę wysokości koszenia, dopasowaną do warunków.

Podczas koszenia obcinaj około 25 mm lub nie więcej niż 1/3 długości źdźbła trawy. W przypadku wyjątkowo bujnej i gęstej trawy konieczne może okazać się zmniejszenie prędkości do przodu lub podniesienie wysokości koszenia na następne ustawienie.

Important: W razie ścinania więcej niż 1/3 długości źdźbła trawy lub przy rzadkiej, długiej trawie bądź w suchych warunkach zaleca się używanie płaskich łopatek ostrzy, aby zmniejszyć rozpylanie plew w powietrzu, ilość zanieczyszczeń oraz naprężenia wywierane na komponenty napędu jednostki tnącej.

Wysoka trawa

Jeśli trawa jest nieco wyższa niż zwykle lub jeśli zawiera dużo wilgoci, zwiększ wysokość cięcia w stosunku do normalnie ustawionej wysokości i skoś trawę. Następnie skoś trawę przy niższym, normalnym ustawieniu.

Utrzymuj jednostkę tnącą w czystości

Po każdym zastosowaniu należy usunąć skoszoną trawę i zabrudzenia ze spodu jednostki tnącej. Jeżeli wewnątrz jednostki tnącej nagromadzi się trawa i zabrudzenia, jakość koszenia stanie się niezadowalająca.

Aby zmniejszyć ryzyko pożaru, w silniku, tłumiku, komorze akumulatorów, hamulcu postojowym, zespołach tnących i obszarze magazynowania paliwa nie może znajdować się trawa, liście ani nadmiar smaru. Usuń rozlany olej lub rozlane paliwo.

Konserwacja ostrzy

  • Ostrze przez cały sezon koszenia musi być ostre, ponieważ wtedy tnie czysto bez ciągnięcia czy urywania źdźbeł. Ciągnięcie i urywanie sprawia, że trawa staje się brązowa na krawędziach, co spowalnia jej wzrost i zwiększa ryzyko chorób.

  • Codziennie sprawdzaj stan ostrzy (ich ostrość, zużycie i uszkodzenia). W razie potrzeby naostrz ostrza.

  • Jeśli ostrze jest uszkodzone lub zużyte, wymień je na oryginalne ostrze zamienne firmy Toro. Patrz Demontaż i montaż ostrza(-y) jednostki tnącej.

Konserwacja

Note: Określaj lewą i prawą stronę maszyny ze standardowego stanowiska operatora.

Zalecany harmonogram konserwacji

Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji
Po pierwszych 2 godzinach
  • Dokręć nakrętki kół samonastawnych.
  • Po pierwszych 10 godzinach
  • Sprawdź dokręcenie elementów złącznych wału napędu PTO do przekładni.
  • Dokręć nakrętki kół samonastawnych.
  • Po pierwszych 50 godzinach
  • Wymień olej w przekładni.
  • Przed każdym użyciem lub codziennie
  • Nasmaruj tuleje ramion kół samonastawnych.
  • Wyczyść jednostkę tnącą.
  • Co 50 godzin
  • Nasmaruj smarowniczki.Nasmaruj smarowniczki niezwłocznie po każdym myciu.
  • Sprawdź olej w przekładni.
  • Dokręć nakrętki kół samonastawnych.
  • Sprawdź regulację paska napędowego ostrzy.
  • Wyczyść obszar pod osłonami paska napędowego jednostki tnącej.
  • Co 100 godzin
  • Sprawdź dokręcenie elementów złącznych wału napędu PTO do przekładni.
  • Co 400 godzin
  • Wymień olej w przekładni.
  • Lista kontrolna codziennych czynności konserwacyjnych

    Skopiuj te stronę, aby wykorzystać ją do rutynowych czynności kontrolnych.

    Sprawdzany elementTydzień:
    Pn.Wt.Śr.Czw.Pt.Sob.Niedz.
    Sprawdź deflektor trawy w położeniu dolnym (o ile ma zastosowanie).       
    Sprawdź stan ostrzy.       
    Uzupełnij smar we wszystkich smarowniczkach.1       
    Zamaluj miejsca z uszkodzonym lakierem.       

    1. Niezwłocznie po każdym myciu, niezależnie od przedstawionej częstotliwości.

    Zapisy dotyczące obszarów wymagających szczególnej uwagi
    Osoba przeprowadzająca przegląd:
    Lp.DataInformacje
       
       
       
       

    Ostrożnie

    Jeśli zostawisz kluczyk w stacyjce, ktoś może przypadkowo uruchomić silnik i spowodować poważne obrażenia ciała operatora lub osób postronnych.

    Przez przystąpieniem do wykonywania jakichkolwiek czynności konserwacyjnych wyciągnij kluczyk ze stacyjki.

    Smarowanie łożysk i tulei

    Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji
    Przed każdym użyciem lub codziennie
  • Nasmaruj tuleje ramion kół samonastawnych.
  • Co 50 godzin
  • Nasmaruj smarowniczki.Nasmaruj smarowniczki niezwłocznie po każdym myciu.
  • Maszyna jest wyposażona w smarowniczki, które należy regularnie smarować smarem litowym nr 2.

    1. Zaparkuj maszynę na równej nawierzchni, opuść jednostkę tnącą, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

    2. Nasmaruj poniższe obszary:

      • Tuleje wałów widełek kół samonastawnych (4) (Rysunek 15)

        g011557
      • Łożyska wału wrzeciona (3 – znajdujące się pod kołem pasowym) (Rysunek 16)

        g297468
      • Łożyska wału ramienia jałowego koła pasowego (Rysunek 16).

    Sprawdzanie oleju w przekładni

    Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji
    Po pierwszych 50 godzinach
  • Wymień olej w przekładni.
  • Co 50 godzin
  • Sprawdź olej w przekładni.
  • Co 400 godzin
  • Wymień olej w przekładni.
  • Przekładnia przeznaczona jest do pracy z olejem przekładniowym SAE 80W90. Mimo że przekładnia jest fabrycznie napełniona olejem, przed rozpoczęciem korzystania z jednostki tnącej należy sprawdzić jego poziom. Pojemność przekładni wynosi 283 ml.

    1. Zaparkuj maszynę na równej nawierzchni, opuść jednostkę tnącą, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

    2. Odkręć wskaźnik poziomu / korek wlewu z góry przekładni (Rysunek 17) i upewnij się, że poziom oleju znajduje się między oznaczeniami na wskaźniku poziomu. Jeśli poziom oleju jest niski, dolewaj oleju, aż jego poziom znajdzie się między oznaczeniami.

      g010548
    3. Włóż wskaźnik poziomu i dokręć go z momentem 9 N∙m.

    Sprawdzenie momentu dokręcenia elementów złącznych wału napędu PTO do przekładni

    Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji
    Po pierwszych 10 godzinach
  • Sprawdź dokręcenie elementów złącznych wału napędu PTO do przekładni.
  • Co 100 godzin
  • Sprawdź dokręcenie elementów złącznych wału napędu PTO do przekładni.
  • Sprawdź dokręcenie elementów złącznych mocujących wał napędu PTO do przekładni (Rysunek 18); patrz rozdział poświęcony konfiguracji w instrukcji obsługi maszyny, gdzie podano odpowiednie momenty dokręcania.

    g299646

    Demontaż jednostek tnących z jednostki jezdnej

    1. Zaparkuj maszynę z uniesioną jednostką tnącą na poziomej powierzchni.

    2. Wyjmij sworznie wysokości koszenia (Rysunek 19) z płyt bocznych jednostki tnącej.

      g296784
    3. Opuść jednostkę tnącą, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

    4. Odkręć śruby i zdejmij podkładki mocujące ramiona podnoszące do ramion kół samonastawnych.

      g296375
    5. Odkręć śruby i nakrętki z wału PTO (Rysunek 21) i wysuń jarzmo z przekładni.

      Note: W przypadku rozdzielenia elementów wału napędowego zapoznaj się z informacjami w instrukcji obsługi dotyczącymi poprawnego montażu połączenia wielowypustowego.

      g299646

    Konserwacja tulei ramion kół samonastawnych

    Ramiona kół samonastawnych posiadają tuleje wciśnięte od góry i od dołu rurki. Po wielu godzinach pracy tuleje ulegną zużyciu.

    W celu sprawdzenia tulei poruszaj widełkami kół nastawnych tam i z powrotem i z boku na bok. Jeżeli wrzeciono koła nastawnego jest poluzowane wewnątrz tulei, tuleje są zużyte i należy je wymienić.

    1. Zaparkuj maszynę na równej nawierzchni, opuść jednostkę tnącą, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

    2. Odkręć nakrętkę napinającą, zdejmij element dystansowy (elementy dystansowe) i podkładkę oporową z góry wrzeciona koła samonastawnego.

    3. Wyciągnij wrzeciono kola samonastawnego z rurki montażowej. Zostaw podkładkę oporową i element dystansowy (elementy dystansowe) u dołu wrzeciona.

    4. Wsuń wybijak od góry lub od dołu rurki montażowej i wysuń tuleję z rurki (Rysunek 22). Tak samo wysuń drugą tuleję z rurki. Oczyść wnętrze rurek, aby usunąć zabrudzenia.

      g004737
    5. Nasmaruj nowe tuleje wewnątrz i od zewnątrz. Przy użyciu młotka i płaskiej płytki wsuń tuleje do rurki montażowej.

    6. Sprawdź wrzeciono koła samonastawnego pod kątem zużycia i wymień je, jeżeli jest uszkodzone.

    7. Wepchnij wrzeciono koła samonastawnego przez tuleje i rurkę montażową, nasuń podkładkę oporową i elementy dystansowe na wrzeciono i przykręć nakrętkę napinającą na wrzeciono koła samonastawnego.

    Konserwacja kół samonastawnych i łożysk

    Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji
    Po pierwszych 2 godzinach
  • Dokręć nakrętki kół samonastawnych.
  • Po pierwszych 10 godzinach
  • Dokręć nakrętki kół samonastawnych.
  • Co 50 godzin
  • Dokręć nakrętki kół samonastawnych.
    1. Zaparkuj maszynę na równej nawierzchni, opuść jednostkę tnącą, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

    2. Odkręć przeciwnakrętkę ze śruby mocującej zespół koła samonastawnego między widełkami koła samonastawnego (Rysunek 23). Chwyć koło samonastawne i wysuń śrubę z widełek lub ramienia osi przegubu.

    3. Zdejmij łożysko z piasty koła; koszyczek łożyska powinien wypaść (Rysunek 23). Wyjmij łożysko z drugiej strony piasty koła.

    4. Sprawdź łożyska, koszyczki i wnętrze piasty koła pod kątem zużycia. Wymień uszkodzone części.

    5. Aby zamontować koło samonastawne, wsuń łożysko do piasty koła. Montując łożyska, naciskaj na zewnętrzny pierścień nośny łożyska.

      g004738
    6. Wsuń koszyczek łożyska do piasty koła. Wsuń drugie łożysko do otwartego końca piasty koła, aby unieruchomić koszyczek łożyska wewnątrz piasty koła.

    7. Zamontuj zespół koła samonastawnego pomiędzy widełkami koła samonastawnego i zamocuj go na swoim miejscu śrubą i przeciwnakrętką.

    Konserwacja ostrzy tnących

    Zachowanie bezpieczeństwa w przypadku postępowania z ostrzami

    Uszkodzone lub zużyte ostrze może się złamać, a jego kawałki mogą być wyrzucone w kierunku operatora lub osób postronnych powodując poważne obrażenia ciała lub śmierć.

    • Regularnie sprawdzaj ostrze pod kątem zużycia i uszkodzeń.

    • Podczas sprawdzania stanu ostrzy zachowaj szczególną ostrożność. Na czas wykonywania czynności serwisowych owiń ostrza lub załóż rękawice i zachowaj ostrożność. Ostrza należy wymienić lub naostrzyć, nie wolno ich prostować ani spawać.

    • Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku maszyn wieloostrzowych, ponieważ obrót jednego ostrza może spowodować obracanie się innych ostrzy.

    Sprawdzanie ostrza pod kątem zagięcia

    Po uderzeniu w ciało obce sprawdź, czy maszyna nie jest uszkodzona i dokonaj napraw przed uruchomieniem i eksploatacją sprzętu. Dokręć nakrętki kół pasowych wrzeciona z momentem od 176 do 203 N·m.

    1. Zaparkuj maszynę na równej nawierzchni, podnieś jednostkę tnącą do pozycji TRANSPORTOWEJ, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

    2. Podnieś jednostkę tnącą do pozycji SERWISOWEJ, patrz instrukcja obsługi jednostki jezdnej.

    3. Obracaj ostrze, aż końce będą skierowane do przodu i do tyłu i zmierz odległość od wnętrza jednostki tnącej do krawędzi tnącej z przodu ostrza (Rysunek 24).

      Note: Zapamiętaj ten wymiar.

      g010549
    4. Obróć przeciwny koniec ostrza do przodu i zmierz odległość pomiędzy jednostką tnącą i krawędzią tnącą ostrza w tym samym miejscu, co w kroku 3.

      Note: Różnica wymiarów zmierzonych w krokach 3 i 4 nie może przekroczyć 3 mm. Jeśli różnica przekracza 3 mm, ostrze jest zgięte i musi zostać wymienione; patrz Demontaż i montaż ostrza(-y) jednostki tnącej.

    Demontaż i montaż ostrza(-y) jednostki tnącej

    Wymień ostrze, jeżeli uderzyło w twardy przedmiot, nie jest wyważone lub jest wygięte. Stosuj oryginalne ostrza zamienne firmy Toro, aby zapewnić bezpieczeństwo i optymalne osiągi.

    1. Zaparkuj maszynę na równej nawierzchni, podnieś jednostkę tnącą do pozycji TRANSPORTOWEJ, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

    2. Podnieś jednostkę tnącą do pozycji SERWISOWEJ, patrz instrukcja obsługi jednostki jezdnej.

    3. Chwytaj koniec ostrza przez szmatkę lub grube rękawice.

    4. Odkręć śrubę ostrza, osłonę zabezpieczającą i zdejmij ostrze z wału wrzeciona (Rysunek 25).

      g004741
    5. Zamontuj ostrze, osłonę zabezpieczającą i śrubę ostrza i dokręć śrubę ostrza z momentem od 115 do 149 N∙m.

      Important: Zakrzywiona część ostrza musi być skierowana do wnętrza zespołu tnącego, aby zapewnić prawidłowe koszenie.

      Note: Po uderzeniu w ciało obce dokręć wszystkie nakrętki koła pasowego wrzeciona z momentem od 115 do 149 N∙m.

    Sprawdzanie i ostrzenie ostrza (ostrzy) jednostki tnącej

    Zarówno krawędzie tnące, jak i żagielek, który tworzy odwrócona część po przeciwnej stronie krawędzi tnącej, przyczyniają się do dobrej jakości koszenia.

    Dbaj aby elementy tnące były naostrzone przez cały sezon. Ostre ostrza tną trawę równo, bez ciągnięcia i bez urywania źdźbeł.

    Sprawdź ostrza pod kątem zużycia i uszkodzeń. Żagielek stawia trawę prosto, zapewniając w ten sposób równe cięcie i stopniowo ulega zużyciu podczas eksploatacji.

    1. Zaparkuj maszynę na równej nawierzchni, podnieś jednostkę tnącą do pozycji TRANSPORTOWEJ, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

    2. Podnieś jednostkę tnącą do pozycji SERWISOWEJ, patrz instrukcja obsługi jednostki jezdnej.

    3. Dokładnie sprawdź końcówki tnące ostrza, zwłaszcza w miejscu, gdzie spotykają się płaskie i zakrzywione części (Rysunek 26).

      Note: Ponieważ piasek i materiał ścierny mogą zużyć metal, który łączy płaskie i zakrzywione części ostrza, sprawdzaj ostrza przed użyciem kosiarki. W przypadku zauważenia zużycia (Rysunek 26) wymień ostrze.

      g004653
    4. Sprawdź krawędzie tnące wszystkich ostrzy i naostrz stępione lub wyszczerbione krawędzie tnące (Rysunek 27).

      Note: Ostrz tylko górną część krawędzi tnącej i zachowaj oryginalny kąt cięcia, aby zapewnić ostrość (Rysunek 27). Ostrze pozostanie wyważone, jeżeli z obu krawędzi tnących zostanie usunięta taka sama ilość metalu.

      g000276

      Note: Zdemontuj ostrza i ostrz je na szlifierce. Po naostrzeniu krawędzi tnących zamontuj ostrze wykorzystaniem osłony zabezpieczającej i śruby ostrza, patrz Sprawdzanie i ostrzenie ostrza (ostrzy) jednostki tnącej.

    Sprawdzanie i korygowanie niedopasowania ostrzy

    Jeżeli ostrza będą niedopasowane, pojawią się smugi trawy podczas koszenia. Problem ten można skorygować, zapewniając, aby ostrza były proste i aby wszystkie ostrza cięły w tej samej płaszczyźnie.

    1. Przy użyciu poziomnicy stolarskiej o długości 1 metra znajdź poziomą powierzchnię na podłodze warsztatu.

    2. Zaparkuj maszynę na równej nawierzchni, opuść jednostkę tnącą, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

    3. Podnieś wysokość koszenia na najwyższe ustawienie, patrz Regulacja wysokości cięcia..

    4. Zdejmij górne pokrywy zespołu tnącego.

    5. Obróć ostrza tak, aby ich końce były skierowane do przodu i do tyłu. Dokonaj pomiaru odległości od podłoża do przedniej końcówki krawędzi tnącej. Zapamiętaj ten wymiar. Obróć to samo ostrze tak, aby przeciwny koniec był skierowany do przodu i zmierz jeszcze raz. Różnica między wymiarami nie może przekraczać 3 mm. Jeżeli wymiar przekracza 3 mm, wymień ostrze, ponieważ jest wygięte. Dokonaj pomiaru wszystkich ostrzy.

    6. Porównaj pomiary ostrzy zewnętrznych z ostrzem środkowym. Ostrze środkowe może znajdować się niżej od ostrzy zewnętrznych o maksymalnie 10 mm. Jeżeli ostrze środkowe znajduje się o więcej niż 10 mm niżej niż ostrza zewnętrzne, przejdź do kroku 7 i dołóż podkładki regulacyjne pomiędzy obudową wrzeciona a spodem jednostki tnącej.

    7. Usuń śruby, podkładki płaskie, przeciwnakrętki i nakrętki z zewnętrznego wrzeciona w miejscu, gdzie wymagane są dodatkowe podkładki regulacyjne. Aby podnieść lub obniżyć ostrze, dodaj podkładkę regulacyjną, nr części 3256-24, pomiędzy obudową wrzeciona a dołem zespołu tnącego. Sprawdzaj wyosiowanie ostrzy i dodawaj podkładki regulacyjne, dopóki końcówki ostrzy nie znajdą się w wymaganych granicach wymiarowych.

      Important: Nie stosuj więcej niż trzy podkładki regulacyjne dla każdej lokalizacji otworu. Stosuj malejącą liczbę podkładek w sąsiednich otworach, jeżeli w każdym otworze dodana jest więcej niż jedna podkładka.

    8. Załóż pokrywy pasków.

    Wymiana paska napędowego

    Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji
    Co 50 godzin
  • Sprawdź regulację paska napędowego ostrzy.
  • Wyczyść obszar pod osłonami paska napędowego jednostki tnącej.
  • Pasek napędowy ostrzy napięty przez koło pasowe luźne obciążone sprężyną jest bardzo trwały. Po wielu godzinach użytkowania pasek będzie wykazywać jednak oznaki zużycia. Oznakami zużycia paska są: piski, gdy pasek się obraca, ślizganie się ostrzy podczas koszenia trawy, wystrzępione krawędzie, ślady przypalenia i pęknięcia. Jeżeli wystąpi jakakolwiek z powyższych oznak, wymień pasek.

    1. Zaparkuj maszynę na równej nawierzchni, opuść jednostkę tnącą, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

    2. Zdejmij pokrywy pasków z góry zespołu tnącego i odłóż na bok.

    3. Przy pomocy klucza dynamometrycznego lub podobnego narzędzia odsuń jałowe koło pasowe (Rysunek 28) od paska napędowego, aby zwolnić jego naprężenie i umożliwić jego zsunięcie z koła pasowego przekładni.

      g295691
    4. Zdejmij stary pasek z kół pasowych wrzeciona i koła pasowego luźnego.

    5. Przy pomocy klucza dynamometrycznego lub podobnego narzędzia przytrzymaj jałowe koło pasowe, poprowadź nowy pasek wokół kół pasowych wrzecion i zespołu jałowego koła pasowego w sposób pokazany na Rysunek 29.

      g295042
    6. Załóż pokrywy pasków.

    Wymiana deflektora trawy

    Ostrzeżenie

    Niezasłonięty otwór wyrzutowy pozwala maszynie wyrzucać przedmioty w kierunku operatora lub osób postronnych, co może spowodować poważne urazy. Grozi to również kontaktem z ostrzem.

    • Nie wolno używać maszyny bez założonej płyty osłony, płyty rozdrabniacza lub tunelu i wychwytywacza trawy.

    • Dopilnuj, aby deflektor trawy był opuszczony.

    1. Zaparkuj maszynę na równej nawierzchni, opuść jednostkę tnącą, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

    2. Odkręć przeciwnakrętkę, śrubę, sprężynę i element dystansowy mocujące deflektor do wsporników osi obrotu (Rysunek 30). Usuń uszkodzony lub zużyty deflektor trawy.

    3. Umieść element dystansowy i sprężynę na deflektorze trawy. Zahacz jedną z wygiętych końcówek sprężyny o krawędź obudowy jednostki tnącej.

      Note: Przed przykręceniem śruby w sposób pokazany na Rysunek 30 upewnij się, że koniec sprężyny w kształcie litery L jest zamontowany za krawędzią jednostki tnącej.

    4. Zamocuj śrubę i nakrętkę. Zahacz końcówkę sprężyny z zaczepem w kształcie litery J o deflektor trawy (Rysunek 30).

      Important: Musisz być w stanie obniżyć deflektor trawy na swoje miejsce. Unieś deflektor, aby sprawdzić, czy całkowicie się obniży.

      g297469

    Czyszczenie zespołu tnącego od spodu

    Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji
    Przed każdym użyciem lub codziennie
  • Wyczyść jednostkę tnącą.
  • Codziennie usuwaj trawę nagromadzoną pod kosiarką.

    1. Zaparkuj maszynę na równej nawierzchni, podnieś jednostkę tnącą do pozycji TRANSPORTOWEJ, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

    2. Podnieś jednostkę tnącą do pozycji SERWISOWEJ, patrz instrukcja obsługi jednostki jezdnej.

    3. Dokładnie oczyść spód zespołu tnącego wodą.

    Przechowywanie

    1. Zaparkuj maszynę na równej nawierzchni, podnieś jednostkę tnącą do pozycji TRANSPORTOWEJ, załącz hamulec postojowy, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk.

    2. Dokładnie oczyść jednostkę tnącą, zwracając szczególną uwagę na następujące obszary:

      • Spód jednostki tnącej

      • Obszar pod osłonami paska napędowego jednostki tnącej

      • Zespół PTO

      • Wszystkie smarowniczki i osie przegubu

    3. Sprawdź i wyreguluj ciśnienie w przednich i tylnych oponach jednostki jezdnej; patrz instrukcja obsługi jednostki jezdnej.

    4. Zdemontuj, naostrz i wyważ ostrza jednostki tnącej. Zainstaluj ostrza i dokręć śruby mocujące ostrzy momentem od 115 do 149 N∙m.

    5. Sprawdź i prawidłowo dokręć luźne mocowania.

    6. Nasmaruj wszystkie łączniki i czopy czołowe smarem lub olejem. Zetrzyj nadmiar smaru lub oleju.

    7. Polakierowane części, na których znajdują się zadrapania, ukruszenia lub rdza, delikatnie przetrzyj papierem ściernym i uzupełnij miejscowo ubytki lakieru. Napraw wgniecenia.