Når du har brug for service, originale Toro-dele eller yderligere oplysninger, bedes du kontakte en autoriseret serviceforhandler eller Toros kundeservice og have produktets model- og serienummer parat. Figur 1 angiver, hvor model- og serienummeret er placeret på produktet.

g028646

Note: Maskinens venstre og højre side er som set fra den normale betjeningsposition.

EU-overensstemmelsessættet er designet til at overholde tyske sikkerhedskrav, ved at give operatøren mulighed for at rense kemikalierester ud af sprøjtesystemet og rengøre den eksterne maskine, mens kemikalietanken omløbes. Sættet er specielt beregnet til sprøjtekøretøjer, og det bør bruges af professionelle, ansatte operatører til kommercielle anvendelser.

Dette produkt overholder alle relevante EU-direktiver. Få yderligere oplysninger i inkorporeringserklæringen bagest i denne udgivelse.

Læs denne vejledning omhyggeligt, så du kan lære at betjene og vedligeholde produktet korrekt. Oplysningerne i denne vejledning kan hjælpe dig og andre med at undgå person- og produktskade. Selvom Toro udvikler og fremstiller sikre produkter, er du selv ansvarlig for korrekt og sikker betjening af produktet.

Sikkerhed

Denne manual advarer dig om mulige farer og giver dig særlige sikkerhedsoplysninger ved hjælp af advarselssymbolet (Figur 2), der angiver en fare, som kan forårsage alvorlig personskade eller død, hvis du ikke følger de anbefalede forholdsregler.

g000502

Denne betjeningsvejledning bruger to andre ord til at fremhæve oplysninger. Vigtigt henleder opmærksomheden på særlige mekaniske oplysninger, og Bemærk angiver generel information, som det er værd at lægge særligt mærke til.

Læs også instruktionerne om sikkerhed og betjening i køretøjets Betjeningsvejledning.

Kemisikkerhed

Advarsel

De kemiske stoffer, der bruges i sprøjtesystemet, kan være farlige og giftige for dig, omkringstående, dyr, planter, jord og lignende.

  • Læs, og følg advarselsetiketter og materialesikkerhedsdatablade for de anvendte kemikalier, og beskyt dig i henhold til kemikalieproducentens anbefalinger. Brug f.eks. behørigt personbeskyttelsesudstyr, herunder ansigtsmaske, briller, handsker og andet udstyr, der kan beskytte dig mod kontakt med kemikalier.

  • Husk, at det kan være, at der bruges mere end et kemikalie, og oplysningerne for hvert kemikalie skal vurderes.

  • Afslå at betjene eller arbejde på sprøjten, hvis sådanne oplysninger ikke er tilgængelige!

  • Sørg for, at systemet er renset tre gange og neutraliseret i henhold til kemikalieproducentens/-ernes anbefalinger, før der udføres arbejde på et sprøjtesystem.

  • Kontroller, at der er tilstrækkeligt med rent vand og sæbe i nærheden, og vask omgående de områder, hvor du har været i kontakt med kemikalier.

  • Sørg for tilstrækkelig uddannelse, før du bruger eller håndterer kemikalier.

  • Brug det rigtige kemikalie til den forhåndenværende opgave.

  • Følg kemikalieproducentens brugsvejledning for at bruge kemikaliet på sikker vis.

  • Håndter kun kemikalierne på et godt ventileret sted.

  • Bær beskyttelsesbriller og andet beskyttelsesudstyr i overensstemmelse med producentens anbefalinger. Sørg for, at så lidt hud som muligt er ubeskyttet, mens du bruger kemikalier.

  • Hav altid rent vand ved hånden – især når du fylder sprøjtens tank.

  • Undgå at spise, drikke eller ryge, mens du arbejder med kemikalier.

  • Vask altid hænderne og andre udækkede områder hurtigst muligt efter arbejdet.

  • Bortskaf ubrugte kemikalier og kemikaliebeholdere i overensstemmelse med kemikalieproducentens vejledning og den lokale lovgivning.

  • Kemikalier og dampe i tankene er farlige. Du må aldrig kravle ind i tanken eller placere hovedet over eller i åbningen.

  • Følg alle lokale, regionale og nationale krav til sprøjtning med kemikalier.

Håndsprøjtesikkerhed

  • Ret ikke håndsprøjten mod personer eller dyr. Væske under højtryk kan gennemtrænge huden og medføre alvorlig personskade eventuelt med amputering eller døden til følge. Varme væsker og kemikalier kan også forårsage forbrændinger eller personskade. Hvis legemsdele bliver ramt af strålen, skal du straks kontakte en læge, som har kendskab til følgeskader efter væskeindsprøjtning i huden.

  • Anbring ikke hænder eller andre legemsdele foran sprøjtedysen.

  • Lad ikke udstyret stå med tryk, når du ikke er til stede.

  • Brug ikke håndsprøjten, hvis slangen, aftrækkerlåsen, dysen eller andre dele er beskadiget eller mangler.

  • Brug ikke håndsprøjten, hvis der er lækage i slanger, fittings eller andre komponenter.

  • Sprøjt ikke i nærheden af strømkabler; strålen kan komme i kontakt med strømkablerne og give risiko for dødbringende elektrisk chok.

  • Kør ikke med maskinen under sprøjtning med en håndsprøjte.

  • Brug gummihandsker, sikkerhedsbriller og en beskyttelsesdragt, der dækker hele kroppen, under håndsprøjtning med kemikalier.

  • Lyn kan forårsage alvorlig personskade eller død. Hvis der observeres lyn eller høres torden i området, må maskinen ikke anvendes. Søg ly.

Sikkerheds- og instruktionsmærkater

Graphic

Sikkerheds- og instruktionsmærkaterne kan nemt ses af operatøren og er placeret tæt på potentielle risikoområder. Beskadigede eller bortkomne mærkater skal udskiftes.

decal120-0673
decal120-0687

Opsætning

Klargøring af maskinen

  1. Flyt sprøjten hen på en plan overflade, aktiver parkeringsbremsen, stands pumpen, stop motoren, og tag tændingsnøglen ud.

  2. Dræn tanken for indhold for at fjerne kemikalier i slangerne. Se Betjeningsvejledningen for at få flere oplysninger.

    Note: Vær forsigtig, når du frakobler slanger under installationen af dette udstyr. Du skal have en spand klar til opsamling af evt. kemikalier, der kan være i slangen.

Forsigtig

Kemikalier er farlige og kan forårsage personskader.

  • Læs vejledningen på kemikaliernes etiketter, før de håndteres, og følg producentens anbefalinger og forholdsregler.

  • Få ikke kemikalier på huden. Skulle det alligevel ske, skal det påvirkede område vaskes grundigt med sæbe og vand.

  • Bær beskyttelsesbriller og andet beskyttelsesudstyr i overensstemmelse med producentens anbefalinger.

Montering af skylletank

Dele, der skal bruges til dette trin:

Bræddebolt (5/16" x 1")2
Sprøjtepistolsbeslag1
Klemme2
Flangelåsemøtrik (5/16 tomme)2
Bræddebolt (3/8 x 1 tomme)1
Bræddebolt (3/8 x 1-1/4 tomme)2
Flangelåsemøtrik3
Skylletank1
Påfyldningsdæksel1
Skotfitting1
Plastflangemøtrik1
Holder1
90-grader fitting med modhager1
Højre skylletanksbeslag1
Slangebeslag1
Venstre skylletanksbeslag1
Afstandsbøsning (3/8 x 1/4 tomme)1

Afmontering af rentvandstanken

  1. Tøm rentvandstanken, hvis den er fuld af vand.

  2. Afmonter de 4 flangehovedbolte, der holder rentvandstanken fast på monteringsbeslaget (Figur 3).

    g029035
  3. Afmonter tanken fra maskinen (Figur 3).

    Note: Stil rentvandstanken til side og gem flangehovedboltene til montering i Montering af rentvandstanken.

Montering af beslagene til skylletanksremmene og sprøjtepistolbeslaget

  1. Monter de to klemmer på sprøjtepistolsbeslaget (Figur 4) med 2 bræddebolte (5/16 x 1 tomme) og to flangelåsemøtrikker (5/16 tomme).

    g028623
  2. Fjern og gem bolten (3/8 x 5 tomme), skiverne og flangelåsemøtrikkerne, som fastholder de forreste tankremme oven på tanken (Figur 5).

    Note: Gem bolten (3/8 x 5 tomme), skiverne og flangelåsemøtrikken. Kasser den korte bræddebolt og låsemøtrik, der holder R-klemmen på plads.

    g028626
  3. Monter en bræddebolt (3/8 x 1 tomme) i de øverste indvendige huller på den venstre, forreste tankrem (Figur 6).

    Note: Skru en flangemøtrik (3/8 tomme) løst på bræddebolten.

    g028625
  4. Monter en bræddebolt (3/8 x 1-1/4 tomme) i de øverste indvendige huller på den højre, forreste tankrem (Figur 6).

    Note: Skru en flangemøtrik (3/8 tomme) løst på bræddebolten.

  5. Monter en bræddebolt (3/8 x 1-1/4 tomme) i de nederste udvendige huller på den højre, forreste tankrem (Figur 6).

    Note: Skru en flangemøtrik (3/8 tomme) løst på bræddeboltene.

  6. Monter tankremmens beslag, der blev fjernet i 2, for at fæstne remmene på tanken.

    Note: Sørg for, at den firkantede del af bræddeboltene sidder på plads i den firkantede åbning i tankremmene.

    Note: Sørg for, at remmene flugter med tanken. Overspænd ikke tankremmens beslag.

  7. Fjern flangelåsemøtrikken (3/8 tomme) ved den nederste udvendige bræddebolt ved den højre, forreste tankrem. Monter sprøjtepistolsbeslaget på bræddebolten og fastgør beslaget med flangelåsemøtrikken (Figur 7).

    g028624

Montering af tanken

  1. Monter skotfittingen på skylletanken på følgende måde:

    1. Monter flangetætningen på skotfittingen (Figur 8).

      g028628
    2. Tilslut en ledning, der er længere end tanken er høj, til en af holdegaflernes huller i skotfittingen (Figur 9 og Figur 8).

      g014228
    3. Fjern tankdækslet, før ledningen gennem påfyldningsdækslet og ud gennem udløbet i bunden af tanken (Figur 9).

    4. Brug ledningen til at føre skotfittingen hen til det udløbet (Figur 10).

      g014229
    5. Sæt skotfittingen på plads, således, at flangepakningen sidder op mod skylletankens indvendige væg (Figur 10).

    6. Fastgør skotfittingen på skylletanken med en plastflangemøtrik

      Note: Fjern ledningen fra skotfittingen.

      g014230
    7. Monter en 90° fitting med modhager på skotfittingen og fastgør den med en holder (Figur 12).

      Note: Drej 90° fittingen med modhager, så den vender bagud.

      g014260
  2. Løsn de 2 låse, der fastgør afskærmningen bag sædet til chassiset, og afmonter afskærmningen fra maskinen (Figur 13).

    g028641
  3. Fjern de 2 flangelåsemøtrikker ved bræddeboltene ved det øverste indvendige hul på de venstre og højre, forreste tankremme.

  4. Juster skylletanken i forhold til sprøjtetanken som vist i Figur 14.

    g028643
  5. Juster det venstre tankbeslag på bræddebolten (3/8 x 1 tomme) i forhold til de øverste indvendige huller på den venstre, forreste rem (Figur 14).

    Note: Sørg for, at tankbeslaget er justeret i forhold til lommen, der er støbt ind i den øverste, bageste del af skylletanken.

    Note: Udskift også R-klemmen på dette tidspunkt.

  6. Fastgør tankbeslaget på bræddebolten og remmen (Figur 14) med en flangelåsemøtrik (3/8 tomme).

  7. Juster slangebeslaget, afstandsbøsningen (3/8 x 1/4 tomme) og det højre tankbeslag på bræddebolten (3/8 x 1 tomme) i forhold til det øverste indvendige hul på den højre, forreste rem (Figur 15).

    Note: Sørg for, at tankbeslaget er justeret i forhold til lommen, der er støbt ind i den øverste, bageste del af skylletanken.

    g028642
  8. Fastgør slangebeslaget, afstandsbøsningen og tankbeslaget på bræddebolten og remmen (Figur 15) med en flangelåsemøtrik (3/8 tomme).

Note: Når skylletanken er blevet fyldt med vand første gang, skal fastgørelsesanordningerne til skylletanksbeslaget kontrolleres, og møtrikkerne strammes efter behov, idet væskens vægt i tanken kan øge belastningen af tanken mod rammen.

Montering af rentvandstanken

  1. Ret hullerne i rentvandstanken ind efter rillerne i monteringsbeslaget; se Figur 3 i Afmontering af rentvandstanken.

  2. Monter tanken på beslaget med de 4 flangehovedbolte, som du fjernede i trin 2 under Afmontering af rentvandstanken.

  3. Tilspænd boltene til 1017 til 1355 Ncm.

Montering af skylledyser

Dele, der skal bruges til dette trin:

90° fitting med modhager (3/4 tomme NPT x 3/4 tomme)2
Plastflangemøtrik2
Skotfitting2
Skylledyse2
Bøsning2
Skyllelamel2
Ansatsbolt2

Boring af hovedtanken

  1. Åbn tanklåget og fjern sikurven.

  2. Find de to boremarkeringer på hovedtanken (Figur 16).

    g022212
  3. Anvend en 4 cm hulsav til at bore et hul ved hver boremarkering.

    Note: Placer en beholder inde i tanken og under borestederne, således at smuld fra boringen opsamles.

    Important: Hvis der efterlades smuld i tanken, kan det blokere og beskadige sprøjtesystemet under driften.

    Note: Det er lettest at bore imod urets retning.

Montering af dyserne

Note: Læg PTFE-tape på gevindet på fittinger med konusgevind placeret i sprøjten og skyllesystemerne.

  1. Monter de 2 skylledyser som vist i Figur 17.

    g022281
  2. Åbn dækslet på sprøjtetanken.

  3. Monter dysesamlingerne op gennem de borede huller (Figur 18).

    g022282
  4. Monter plastflangemøtrikkerner øverst på tanken over skotfittingernes blotlagte gevind til skylledyserne (Figur 18).

    Note: Kontroller, at pakningen er placeret, så den sidder plant mellem skotfittingen og tankens underside.

  5. Monter en 90° fitting med modhager (3/4 tomme NPT x 3/4 tomme) på hver af de genvindskårne åbninger på skylledysens skotter (Figur 19).

    g022283
  6. Juster 90° fittingen med modhager ind mod midten af maskinens højre side.

Montering af skyllepumpen

Dele, der skal bruges til dette trin:

Bræddebolt (3/8 x 1 tomme)2
Flangelåsemøtrikker (3/8 tomme)2
Skyllepumpens monteringsbeslag1
Lige fitting med modhager (1/2 tomme NPT x 1/2 tomme)2
Nippel (1/2 tomme NPT)1
Trykfilter1
Skyllepumpe1
Ventilbeslag1
Bolt (1/4 x 1-3/4 tomme)4
Spændeskive (¼")4
Takket-flangemøtrik4
Lille låseclips2

Montering af ventilbeslaget

  1. Fjern bolten (3/8 x 5 tomme), skiverne, flangelåsemøtrikkerne og låseklipsen, som fastholder de højre, bageste tankremme oven på tanken.

    Note: Gem bolten (3/8 x 5 tomme), skiverne, flangelåsemøtrikken og låseklipsen.

  2. Monter en bræddebolt (3/8 x 1 tomme) i de øverste indvendige huller på den højre, bageste tankrem (Figur 20).

    Note: Skru en flangemøtrik (3/8 tomme) løst på bræddebolten.

    g024697
  3. Monter en bræddebolt (3/8 x 1 tomme) i de nederste udvendige huller på den højre, bageste tankrem (Figur 20).

  4. Monter tankremmens beslag, der blev fjernet i 1, for at fæstne remmene på tanken.

    Note: Sørg for, at den firkantede del af bræddeboltene sidder på plads i den firkantede åbning i tankremmene.

    Note: Sørg for, at remmene flugter med tanken. Overspænd ikke tankremmens beslag.

  5. Monter ventilbeslaget på de to bræddebolte (3/8 x 1 tomme) med to flangelåsemøtrikker (Figur 20).

Montering af trykfilteret og skyllepumpen

Note: Læg PTFE-tape på gevindet på fittinger med konusgevind placeret i sprøjten og skyllesystemerne.

  1. Monter niplen (1/2 tomme NPT x 1/2 tomme) i trykfilterets indløb og den lige fitting med modhager (1/2 tomme NPT x 1/2 tomme) i udløbet (Figur 21).

    Note: Pilen øverst på trykfilteret peger mod filterhovedets udgangsside.

    g024704
  2. Monter trykfilterenheden på skyllepumpen ved niplen (Figur 22).

    Note: Når niplen er stram, skal filteret og pumpen flugte lodret.

    g025034
  3. Fastgør skyllepumpen og skyllepumpens monteringsbeslag til ventilbeslaget (Figur 23) med fire bolte (1/4 x 1-3/4 tomme), fire spændeskiver (1/4 tomme) og fire takkede flangemøtrikker (1/4 tomme).

    g025042
  4. Monter en lige fitting med modhager (1/2 tomme NPT x 1/2 tomme) i indgangsåbningen på skyllepumpen.

  5. Fastgør skyllepumpens dæksel på skyllepumpens monteringsbeslag med de to låseclips.

Samling og montering af 4-vejsventilen

Dele, der skal bruges til dette trin:

4-vejsventil1
Lige fitting med modhager (1 tomme NPT x 3/4 tomme)1
90-grader fitting med modhager (1 tomme NPT x 3/4 tomme)2
Lige fitting med modhager (3/4 tomme NPT x 1/2 tomme)1
Reduktionsfitting (1 tomme NPT x 3/4 tomme NPT)1
Planskivebeslag1
Ventilbeslagenhed1
Bolt (6 mm)4
Flad spændeskive (6 mm)4
Låsemøtrik (6 mm)4
Møtrik (⅜ tomme)2
Bolt (3/8 tomme)2

Note: Læg PTFE-tape på gevindet på fittinger med konusgevind placeret i sprøjten og skyllesystemerne.

  1. Monter 90° fittingerne med modhager, den lige fitting med modhager (1 tomme NPT x 3/4 tomme), reduktionsfittingen og den lige fitting med modhager (3/4 tomme NPT x 1/2 tomme) i 4-vejsventilen som vist i Figur 24.

    Important: Juster 90° fittingerne med modhager som vist i Figur 24.

    g024698
  2. Indsæt fire bolte (6 x 16 mm) og fire spændeskiver (6 mm) i rillerne i 4-vejsventilen (Figur 25).

    g015856
  3. Monter 4-vejsventilen på ventilbeslaget (Figur 26) med fire låsemøtrikker (6 mm).

    g024703
  4. Monter planskivebeslaget på ventilbeslagsenheden (Figur 27) med to flangebolte (5/16 x 1 tomme) og to flangelåsemøtrikker (5/16 tomme).

    g024700

Montering af skyllepumpekontakten, pumpestikkene og sikringen

Dele, der skal bruges til dette trin:

Sikring, 40 A1
Kontakt på instrumentpanelet1

Montering af skyllepumpekontakten

  1. Vip førersædet fremad og fastgør det med støttepinden (Figur 28).

    g028652
  2. Fjern flangelåsemøtrikken, bræddebolten og plusbatterikablet fra batteriet (Figur 28).

  3. Identificer proppen, hvor du skal installere skylletankens kontakt i konsollens venstre side (Figur 29).

    Note: Det er den første prop til højre for spærrenøglen.

    g022218
  4. Tag proppen af, der sidder i konsollens side (Figur 29).

  5. Find under konsollen stikket med otte sokler med angivelsen "Rinse Tank" (Skylletank) i hovedledningsnettet.

  6. Fjern plastikbåndet, der holder skylletanksstikket fast på ledningsbundtet og før stikket hen til åbningen, som du lavede i konsollen.

  7. Før stikket med 8 ben tilhørende vippekontakten med tre positioner gennem åbningen i konsollen og sæt det i skylletankens stik med otte sokler (Figur 29).

  8. Tryk kontakten ind i åbningen i konsollen, indtil kontakten klikker på plads.

Tilslutning af skylletanksstikket

  1. Juster ledningsnettets konnektor med to sokler til maskinen i forhold til ledningsstikket med to ben til skyllepumpen (Figur 30).

    g028990
  2. Tryk de to stik sammen, indtil konnektoren med to sokler fastlåses med et klik (Figur 30).

Montering af sikringen

  1. Fjern sikringen på 30 A fra sikringsblokken (Figur 31).

    g028653
  2. Indsæt en sikring på 40 A i den samme sokkel, hvor du fjernede sikringen på 30 A (Figur 31).

  3. Slut den positive (+)-batteriledning til batteriet (Figur 28).

  4. Sænk førersædet (Figur 28).

Montering af kugleventilen og monteringsenheden

Dele, der skal bruges til dette trin:

Kugleventil1
Lige fitting med modhager (1-1/4 tomme NPT x 3/4 tomme)2
Ventilmonteringsbeslag1
Sekskantbolt (5/16 x 5/8 tomme)2
Sekskantbolt (6 x 16 mm)2
Låsemøtrik (6 mm)2

Note: Læg PTFE-tape på gevindet på fittinger med konusgevind placeret i sprøjten og skyllesystemerne.

  1. Ved bommonteringspladen til maskinens højre stelkanal skal du måle 15,2 cm bagud og tegne en linje på tværs af den højre bommontering, der understøtter den midterste bomsektion (Figur 32).

    g028695g028696
  2. Centrer hullerne i kugleventilbeslaget i forhold til linjen, som du tegnede i trin 1. og centrer beslaget i forhold til den tværgående højre bommontering (Figur 32).

    Note: Brug kugleventilbeslaget som boreskabelon.

  3. Marker hullerne i beslaget på den højre bommontering og udstans markeringerne.

  4. Bor to huller i rammen med et bor på 6 mm (Figur 32).

  5. Monter kugleventilen på kugleventilbeslaget (Figur 33) med to bolte (5/16 x 5/8 tomme).

    g024826
  6. Monter kugleventilen og ventilmonteringsbeslaget på maskinen med to sekskantbolte (6 x 16 mm) og to flangemøtrikker (6 mm) (Figur 34).

    g024828

Montering af det øverste T-stykke

Dele, der skal bruges til dette trin:

Indtagsslange 2,5 x 66 cm1
Slangeklemme2
90° navfitting2
Stor O-ring4
T-stykke (øvre)1
Holder3
Reduktionsnav1
Lille O-ring1
Overførselsslange 1,9 x 61 cm1
Navstik1

Afmontering af indtagsslangen

  1. Fjern flangeklemmen, pakningen, knærøret og indtagsslangen fra trykfilterhovedet (A af Figur 35).

    Note: Gem pakningen og flangeklemmen til senere montering.

    g028611
  2. Fjern holderen, der holder den lige navfitting på indtagsslangen fast på det nedre T-stykke på sprøjtesystemet og fjern indtagsslangen fra maskinen (B i Figur 35)

    Note: Gem holderen til montering i Montering af det øvre T-stykke og indtagsslange.

  3. Fjern knærøret og slangeklemmen fra indtagsslangen (Figur 35).

    Note: Gem knærøret og slangeklemmen; kasser den gamle indtagsslange og lige fitting med modhager.

Montering af det øvre T-stykke, indtagsslange og kugleventilslange

Note: Det er nemmere at indsætte fittingen med modhager i slangen ved at smøre et tyndt lag ikke-petroleumsbaseret smøremiddel, som f.eks. planteolie, på modhageenden af fittingen.

  1. Indsæt knærøret, som du fjernede i trin 3 i Afmontering af indtagsslangen i indtagsslangen 2,5 x 66 cm og sæt fittingen fast med klemmen, som du har gemt (Figur 36)

    g029027
  2. Indsæt enden med modhager af en 90° navfitting i den anden ende af indtagsslangen og fastgør den med en slangeklemme som vist i Figur 36.

    Note: Ret knærørets forside ind efter forsiden af 90° navfittingen.

  3. Monter en O-ring i O-ringens rille på 90° navfittingen (Figur 36)

  4. Fastgør navet på 90° fittingen i den anden ende af det øvre T-stykke (Figur 36) og fastgør T-stykket med en holder.

  5. Monter den store O-ring i O-ringens rille på reduktionsnavet og den lille O-ring i O-ringens rille på 90° navfittingen (Figur 37).

    g029028
  6. Monter 90° navfittingen i reduktionsnavet og fastgør fittingerne med en holder (Figur 37).

  7. Monter overførselsslangen 1,9 x 61 cm i enden med modhager af en 90° navfitting og fastgør slangen og fittingen med en slangeklemme (Figur 37).

Montering af det øvre T-stykke og indtagsslange

  1. Monter de to store O-ringe i O-ringenes riller i hver ende af navstikket (Figur 38)

    g029031
  2. Før indtaget og det øvre T-stykke, som du monterede i Montering af det øvre T-stykke, indtagsslange og kugleventilslange, som vist i Figur 39.

    g029032
  3. Monter det øvre T-stykke på navstikket og fastgør fitting og stik med holderen (Figur 39), som du fjernede i trin 2 under Afmontering af indtagsslangen

  4. Ret knærøret ind efter pakningen, som du fjernede. Fastgør slangen med slangeklemmen (Figur 40), som du fjernede i 3 under Afmontering af indtagsslangen.

    g028699
  5. Fastgør indtagsslangen på trykfilterhovedet med pakningen og flangeklemmen, (Figur 40) som du fjernede i 1 af Afmontering af indtagsslangen.

Montering af slangen mellem det øvre T-stykke og kugleventilen

Dele, der skal bruges til dette trin:

Slangeklemme1
Holder1

Note: Det er nemmere at indsætte fittingen med modhager i slangen ved at smøre et tyndt lag ikke-petroleumsbaseret smøremiddel, som f.eks. planteolie, på modhageenden af fittingen.

  1. Monter reduktionsnavet i enden af overførselsslangen i det indvendige hul på det øvre T-stykke (Figur 41).

    g029033
  2. Fastgør reduktionsnavet på T-stykket med en holder (Figur 41).

  3. Monter den ledige ende af overførselsslangen over den lige fitting med modhager på den indvendige side af kugleventilen (Figur 42).

    g029034
  4. Fastgør slangen til fittingen med modhager ved hjælp af en slangeklemme (Figur 42).

Montering af slangen mellem kugleventilen og 4-vejsventilen

Dele, der skal bruges til dette trin:

Slange 1,9 x 76 cm1
Slangeklemme2

Note: Det er nemmere at indsætte fittingen med modhager i slangen ved at smøre et tyndt lag ikke-petroleumsbaseret smøremiddel, som f.eks. planteolie, på modhageenden af fittingen.

  1. Monter enden af slangen 1,9 x 76 cm over den lige fitting med modhager på den udvendige side af kugleventilen (Figur 43).

    g029025
  2. Fastgør slangen til fittingen med modhager ved hjælp af en slangeklemme (Figur 43).

  3. Monter den ledige ende af slangen 1,9 x 76 cm over den lige fitting med modhager bag på 4-vejsventilen (Figur 43).

  4. Fastgør slangen til fittingen ved hjælp af en slangeklemme (Figur 43).

Montering af slangen mellem trykfilterenheden og 4-vejsventilen

Dele, der skal bruges til dette trin:

Slange 1,9 x 61 cm1
Slangeklemme2

Note: Det er nemmere at indsætte fittingen med modhager i slangen ved at smøre et tyndt lag ikke-petroleumsbaseret smøremiddel, som f.eks. planteolie, på modhageenden af fittingen.

  1. Monter slangen 1,9 x 61 cm over 90° fittingen med modhager på den indvendige side af 4-vejsventilen (Figur 44).

  2. Fastgør slangen til fittingen ved hjælp af en slangeklemme (Figur 44).

    g029024
  3. Monter den ledige ende af slangen over den lige fitting med modhager og fastgør slangen på fittingen med en slangeklemme (Figur 44).

Montering af skylledyseslangerne

Dele, der skal bruges til dette trin:

Slange 1,9 x 48,3 cm2
Slange 1,9 x 61 cm1
T-fitting1
Slangespændebånd6

Note: Det er nemmere at indsætte fittingen med modhager i slangen ved at smøre et tyndt lag ikke-petroleumsbaseret smøremiddel, som f.eks. planteolie, på modhageenden af fittingen.

  1. Monter en slange 1,9 x 48,3 cm på hver 90° fitting med modhager ved de to skylledyser (Figur 45).

    g028989
  2. Fastgør slangerne til 90° fittingerne med modhager ved hjælp af slangeklemmer (Figur 45).

  3. Indsæt T-stykket med modhager i den ledige ende af hver slange (Figur 45).

  4. Juster T-stykket med modhager således, at den nedre modhages side flugter med sprøjtetanken. Fastgør slangerne på T-stykket med 2 slangeklemmer (Figur 45).

  5. Monter en slange på 1,9 x 61 cm over den lige fitting med modhager på den forreste side af 4-vejsventilen (Figur 46).

    g029026
  6. Fastgør slangen til fittingen ved ventilen med en slangeklemme (Figur 46).

  7. Monter den ledige ende af slangen på T-stykket med modhager og fastgør slangen på beslaget med en slangeklemme (Figur 46).

Tilkobling af sprøjteslangen og -pistolen

Dele, der skal bruges til dette trin:

Slange 1,3 x 762 cm1
Sprøjtepistol1
Slangeklemme2
Sprøjtepistolens fitting med modhager1

Note: Det er nemmere at indsætte fittingen med modhager i slangen ved at smøre et tyndt lag ikke-petroleumsbaseret smøremiddel, som f.eks. planteolie, på modhageenden af fittingen.

  1. Monter sprøjtepistolens fitting med modhager på fittingen i sprøjtepistolen (Figur 47).

  2. Monter slangen 1,3 x 762 cm på sprøjtepistolens fitting med modhager og fastgør slangen på fittingen med en slangeklemme (Figur 47).

    g029045
  3. Placer sprøjtepistolen i sprøjtepistolens beslag, før slangen rundt om slangebeslaget, og før den ledige ende af slangen hen til 4-vejsventilen som vist i Figur 48.

    g028988
  4. Monter den ledige ende af slangen over den lige fitting med modhager på den forreste side af 4-vejsventilen (Figur 48).

  5. Fastgør slangen til fittingen ved hjælp af en slangeklemme (Figur 48).

Montering af skylletankens slange

Dele, der skal bruges til dette trin:

Slange (114 cm)1
Slangeklemme2
Kabelrør1

Note: Det er nemmere at indsætte fittingen med modhager i slangen ved at smøre et tyndt lag ikke-petroleumsbaseret smøremiddel, som f.eks. planteolie, på modhageenden af fittingen.

  1. Monter slangen på 1,9 x 114 cm på den lige fitting med modhager på den forreste side af tankens skyllepumpe (Figur 49).

  2. Fastgør slangen til fittingen ved hjælp af en slangeklemme (Figur 49).

    g028986
  3. Skyd slangens kabelrør over slangen, men lad ca. 30 cm af den ledige ende af slangen være blotlagt (Figur 49 og Figur 50).

    g028987
  4. Monter den ledige ende af slangen på 90° fittingen med modhager nederst i skylletanken (Figur 50).

  5. Fastgør slangen til fittingen ved hjælp af en slangeklemme og før det sidste stykke af slangens ende ind i kabelrøret (Figur 50).

Montering af mærkater

Dele, der skal bruges til dette trin:

Mærkat (120-0673)1
Mærkat (120–0687)1
  1. Rengør overfladen på 4-vejsventilens beslag og kugleventilens beslag (Figur 51 og Figur 52).

    g029029
    g029046
  2. Pil mærkaten af papiret, og sæt den fast på maskinen, som vist i Figur 52 og Figur 51).

Betjening

Betjening af sæt til tankrengøring/-skylning

Brug af sættet til tankrensning/-skylning producerer rinsate – en fortyndet opløsning af kemikalierester. Det er generelt en god ide at påføre rinsate på områder med gevind. Men før dette gøres, skal man rådføre sig med kemikaliets producent for at sørge for, at påføringen af opløsningen på områder med gevind ikke vil indvirke negativt på produktets drift.

Important: Sættet til tankrengøring/-skylning er ikke beregnet til at løsgøre sammenklumpet pulvermateriale eller "vandopløselige" kemikalier, der kan forekomme, når kemikalier ikke tilføres hovedtanken på en ordentlig måde.

Konfiguration af ventilerne til skyllesystemet

Note: Indstil udelukkende ventilerne i de nedenfor viste konfigurationer.

  • Dette er tankskylningskonfigurationen (Figur 53). Denne konfiguration bruges til at sprøjte skyllevand ud af tankens skylledyser.

    Note: Kugleventilen skal være i denne position, når sprøjtesystemet er i brug.

    g015767
  • Dette er sprøjtepistolkonfigurationen (Figur 54). Denne konfiguration bruges til at sprøjte skyllevand ud af håndsprøjtepistolen.

    Note: Kugleventilen skal være i denne position, når sprøjtesystemet er i brug.

    g015768
  • Dette er bomkonfigurationen (Figur 55). Denne konfiguration bruges til at sprøjte skyllevand ud af bommene.

    Important: Indstil ikke kugleventilen i denne position, når hovedkemikaliepumpen er i drift.

    g015769

Betjeningsanordninger

Sættet til tankrengøring/-skylning betjenes med en kontakt med tre positioner.

  • Op: Skyllepumpen er slået til, kontakten låses i op-positionen, og forsinkelsestimeren aktiveres.

  • Neutral:Skyllepumpen er slået fra, og kontakten er i midterpositionen.

  • Ned: Skyllepumpen er slået til, kontakten skal holdes i ned-positionen, og forsinkelsestimeren aktiveres ikke.

g025038

Når kontakten trykkes Op, aktiveres en tidsindstillet skylning. Pumpen aktiveres i 60 sekunder og pumper ca. 1/3 af skylletankens indhold ind i hovedtanken. I dette tidsrum forbliver kontakten i op-positionen. Efter 60 sekunder sættes pumpen ud af drift. Kontakten vil forblive i op-positionen, indtil den flyttes til midterpositionen eller den neutrale position.

Når kontakten er i Neutral position, bliver pumpen ikke forsynet med strøm, og skyllesættet er slået Fra.

Når kontakten trykkes Ned, aktiveres en momentkontakt. Pumpen forsynes med strøm i det tidsrum, hvor kontakten holdes nede. Når trykket mindskes, flytter kontakten til den neutrale position, og pumpen bliver ikke forsynet med strøm. Mens kontakten holdes i ned-positionen, er pumpen i drift.

Påfyldning af tanken

Sæt dækslet på igen

  1. Sluk for sprøjtepumpen og flyt sprøjten hen på et plant underlag, og aktiver parkeringsbremsen.

  2. Sluk motoren, og tag nøglen ud af tændingskontakten.

  3. Fjern skylletankens dæksel, og fyld tanken med ca. 66 l rent vand.

  4. Sæt hætten fast på skylletankens påfyldningsstuds.

Important: Skylletanken på 66 l må kun fyldes med rent vand. Hvis skylletanken tilføres noget andet stof, kan det skabe en sikkerhedsrisiko og/eller påføre skade på maskinen.

Brug af skylleprocessen

Skylleprocessen gør det muligt for køretøjet at køre under skylleprocessen.

  1. Anbring sprøjten på en plan overflade, aktiver parkeringsbremsen, stands pumpen, stop motoren, og tag tændingsnøglen ud.

  2. Fjern skylletankens dæksel, og fyld tanken med ca. 66 l rent vand. Sæt dækslet på igen

    Important: Skylletanken på 66 l må kun fyldes med rent vand. Hvis skylletanken tilføres noget andet stof, kan det skabe en sikkerhedsrisiko og/eller påføre skade på maskinen.

  3. Slå skyllepumpen til ved at indstille skyllepumpens kontakt på følgende måde:

    • Tryk på kontakten for op-positionen for at foretage en tidsindstillet skylning

    • Tryk på og hold kontakten nede for manuelt at idriftsætte pumpen i det ønskede tidsrum.

  4. Når skyllepumpen har ført 22 l vand i sprøjtetanken, kan brugeren bruge omrøringskontakten til sprøjtesystemet til at føre rent vand ind i omrøringssløjfen.

  5. Tøm rinsate ud af sprøjtetanken ved at benytte en af de følgende fremgangsmåder:

    Important: Bortskaf rinseate iht. føderale, statslige og lokale bestemmelser

    • Sprøjte rinsate gennem bommene, indtil hovedtanken er tom.

    • Aftappe hovedtankens indhold ned i en egnet beholder og bortskaffe opløsningen som krævet af føderale, statslige eller lokale bestemmelser.

  6. Gentag trin 2 til 5 for to yderligere cyklusser.

Vedligeholdelse

Eftersyn af skyllepumpens filter

VedligeholdelsesintervallerVedligeholdelsesprocedure
Efter de første 5 timer
  • Efterse skyllepumpens filter
  • For hver 50 timer
  • Efterse skyllepumpens filter
  • Efterse filteret for tegn på skader. Udskift det, hvis der findes skader.

    Eftersyn af skyllesystemet for utætheder og skader

    VedligeholdelsesintervallerVedligeholdelsesprocedure
    Efter de første 5 timer
  • Efterse slangerne for skader.
  • Hver anvendelse eller dagligt
  • Efterse slangerne for utætheder.
  • For hver 100 timer
  • Efterse slanger og O-ringe for skader.
  • Efter de første 5 timers drift skal alle slanger og tilslutninger efterses for utætheder eller tegn på skader. Efterse slangeklemmerne og holdegaflerne. Kontroller, at alle tilslutninger er fastspændt. Udskift beskadigede dele. Gentag dette eftersyn før hver idriftsættelse af skyllesystemet.

    Efterse alle slanger og O-ringe efter 100 driftstimer. Udskift beskadigede dele.

    Kontakt din autoriserede Toro-forhandler for at få leveret reservedele.

    Eftersyn af sprøjtetankens remme

    VedligeholdelsesintervallerVedligeholdelsesprocedure
    Efter den første time
  • Efterse skylletankens remme.
  • Important: Hvis fastspændingsanordningerne, der fastholder sprøjtetankens rem, tilspændes for hårdt, kan det medføre deformering og beskadigelse af remmene.

    1. Når sprøjtetanken er blevet fyldt med vand, skal du kontrollere, om der er slæk i tankremmene. Hvis remmene er løse, skal fastspændingsanordningerne øverst på remmene strammes, indtil de flugter med tankens overflade.

      Note: Overspænd ikke sprøjtetankens remme.

    2. Kontroller, at det højre og venstre skylletanksbeslag holder skylletanken forsvarligt fast.

      Note: Stram låsemøtrikkerne, der holder skylletankens beslag fast på sprøjtetankens remme, så skylletanken sidder fast nok.