Wprowadzenie

Samojezdna kosiarka o ostrzach obrotowych przeznaczona jest do stosowania w zastosowaniach domowych. Została zaprojektowana przede wszystkim do koszenia trawy na dobrze utrzymanych trawnikach. Używanie produktu w celach niezgodnych z jego przeznaczeniem może okazać się niebezpieczne dla operatora i osób postronnych.

Przeczytaj uważnie poniższe informacje, aby poznać zasady właściwej obsługi i konserwacji urządzenia, nie uszkodzić go i uniknąć obrażeń ciała. Odpowiedzialność za prawidłowe i bezpieczne użytkowanie produktu spoczywa na Tobie.

Odwiedź www.Toro.com w kwestiach dotyczących materiałów szkoleniowych z zakresu bezpieczeństwa oraz eksploatacji produktu, informacji na temat akcesoriów, pomocy w znalezieniu autoryzowanego sprzedawcy lub rejestracji urządzenia.

Aby skorzystać z serwisu, zakupić oryginalne części Toro lub uzyskać dodatkowe informacje, skontaktuj się z przedstawicielem autoryzowanego serwisu lub biurem obsługi klienta firmy Toro, a także przygotuj numer modelu i numer seryjny urządzenia. Rysunek 1 przedstawia położenie numeru modelu i numeru seryjnego na produkcie. Zapisz je w przewidzianym na to miejscu.

Important: Urządzeniem mobilnym zeskanuj kod QR na tabliczce z numerem seryjnym (jeśli występuje), aby uzyskać informacje o gwarancji, częściach zamiennych i innych kwestiach związanych z produktem.

g345284

W miejscu poniżej wpisz model produktu i numery seryjne:

W niniejszej instrukcji występują 2 słowa podkreślające wagę informacji. Ważne zwraca uwagę na szczególne informacje techniczne, a Uwaga podkreśla informacje ogólne, wymagające szczególnej uwagi.

Ten symbol ostrzegawczy (Rysunek 2) występuje zarówno w instrukcji, jak i na maszynie, i oznacza ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, aby uniknąć wypadków. Ten symbol występuje ze słowem Niebezpieczeństwo, Ostrzeżenie lub Uwaga.

  • Niebezpieczeństwo: Wskazuje na sytuację bezpośredniego zagrożenia, która, jeśli się jej nie zapobiegnie, doprowadzi do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.

  • Ostrzeżenie: Wskazuje na sytuację potencjalnego zagrożenia, która, jeśli się jej nie zapobiegnie, może doprowadzić do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.

  • Uwaga: Wskazuje na sytuację potencjalnego zagrożenia, która, jeśli się jej nie zapobiegnie, może doprowadzić do niewielkich lub umiarkowanych obrażeń ciała.

sa-black

Bezpieczeństwo

Ogólne ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa elektronarzędzi

Ostrzeżenie

Należy zapoznać się ze wszystkimi dostarczanymi wraz z tym elektronarzędziem ostrzeżeniami, instrukcjami, ilustracjami i wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Niezastosowanie się do ostrzeżeń i instrukcji może doprowadzić do porażenia prądem, powstania pożaru i/lub poważnych obrażeń ciała.

Używane w treści wszystkich poniższych ostrzeżeń określenie elektronarzędzie” oznacza urządzenie o zasilaniu sieciowym (przewodowe) lub urządzenie o zasilaniu bateryjnym (bezprzewodowe).

  1. Bezpieczeństwo na obszarze wykonywania pracy

    1. Obszar wykonywania pracy utrzymuj w czystości i dbaj, aby był dobrze oświetlony. W miejscach ciemnych lub z dużą liczbą przedmiotów łatwiej o wypadek.

    2. Nie używaj elektronarzędzi w obszarach zagrożonych wybuchem, na przykład w pobliżu łatwopalnych cieczy, gazów lub pyłów.Elektronarzędzia generują iskry, które mogą spowodować zapłon pyłu lub oparów.

    3. Dzieci i osoby postronne nie mogą zbliżać się do miejsca pracy elektronarzędzia.Utrata uwagi może spowodować utratę kontroli.

  2. Bezpieczna praca z urządzeniami elektrycznymi

    1. Wtyczki elektronarzędzi muszą być odpowiednie do gniazdka. Nie wolno w jakikolwiek sposób modyfikować wtyczki. Podczas pracy z elektronarzędziami wymagającymi gniazdka z uziemieniem nie wolno stosować adapterów.Niezmodyfikowane wtyczki i pasujące gniazda zmniejszają ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

    2. Unikaj kontaktu ciała z uziemionymi powierzchniami, takimi jak rury, grzejniki, kuchenki i lodówki.W przypadku kontaktu ciała z uziemionym urządzeniem występuje podwyższone ryzyko porażenia prądem.

    3. Nie wystawiaj elektronarzędzi na działanie deszczu lub wilgoci. Dostająca się do wnętrza elektronarzędzia woda zwiększy ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

    4. Z przewodem należy obchodzić się ostrożnie. Nigdy nie używaj przewodu do przenoszenia, pociągania ani odłączania elektronarzędzia od gniazdka. Przewód trzymaj z dala od ciepła, oleju, ostrych krawędzi oraz ruchomych części.Uszkodzone lub zaplątane przewody zwiększają ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

    5. Podczas używania elektronarzędzi na zewnątrz należy używać przedłużacza odpowiedniego do użytku na zewnątrz pomieszczeń.Zastosowanie przewodu odpowiedniego do zastosowań zewnętrznych zmniejsza ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

    6. W przypadku, gdy nieunikniona jest praca elektronarzędziem w wilgotnym miejscu, należy korzystać ze źródła prądu z zabezpieczeniem różnicowo-prądowym (RCD).Użycie bezpiecznika typu RCD zmniejsza ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

  3. Bezpieczeństwo osobiste

    1. Podczas pracy z użyciem narzędzia elektrycznego bądź czujny, zwracaj uwagę na to co robisz i kieruj się zdrowym rozsądkiem. Nie używaj narzędzia elektrycznego gdy jesteś zmęczony lub pod wpływem środków odurzających, alkoholu lub lekarstw.Moment nieuwagi podczas użytkowania elektronarzędzi może doprowadzić do wypadku z poważnymi obrażeniami ciała.

    2. Zakładaj środki ochrony indywidualnej.Zawsze chroń wzrok. Środki ochrony, takie jak maska przeciwpyłowa, bezpieczne obuwie z podeszwą przeciwpoślizgową lub ochronniki słuchu używane w odpowiednich warunkach pozwolą ograniczyć ryzyko obrażeń ciała.

    3. Zapobiegaj niezamierzonemu uruchomieniu. Przed podłączeniem narzędzia do źródła zasilania lub akumulatora oraz przed podniesieniem lub przenoszeniem narzędzia upewnij się, że wyłącznik jest w pozycji wyłączenia. Przenoszenie elektronarzędzi z palcem na przycisku lub podłączanie do zasilania elektronarzędzi, w których wyłącznik jest w pozycji włączenia sprzyja wypadkom.

    4. Przed uruchomieniem elektronarzędzia wyjmuj kluczyk lub klucz regulacyjny.Klucz lub kluczyk zamocowany w obracającej się części elektronarzędzia może spowodować obrażenia ciała.

    5. Uważaj, aby nie sięgać zbyt daleko. Przez cały czas utrzymuj właściwą pozycję i równowagę.W ten sposób masz lepszą kontrolę nad elektronarzędziem w niespodziewanych sytuacjach.

    6. Ubieraj się odpowiednio. Nie wolno nosić luźnej odzieży lub biżuterii. Włosy i odzież operatora muszą znajdować się w bezpiecznej odległości od części ruchomych.Luźna odzież, biżuteria lub długie włosy mogą zostać pochwycone przez ruchome części.

    7. Jeżeli urządzenia są wyposażone w złącza do odciągu lub zbierania pyłu, dopilnuj ich prawidłowego podłączenia i używania we właściwy sposób.Odciąg pyłu może ograniczyć zagrożenia związane z pyłem.

    8. Nie dopuszczaj do sytuacji, w których znajomość wynikająca z częstego używania narzędzi pozwala na zbytnią pewność siebie i ignorowanie zasad bezpieczeństwa narzędzi.Nieuważne działanie może w ciągu ułamka sekundy spowodować poważne obrażenia.

  4. Używanie i dbanie o elektronarzędzie

    1. Nie przeciążaj elektronarzędzia. Używaj elektronarzędzia odpowiedniego do danego zastosowania.Odpowiednie elektronarzędzie wykona zadanie lepiej i bezpieczniej z prędkością, do której zostało zaprojektowana.

    2. Nie używaj elektronarzędzia, jeśli wyłącznik nie włącza i nie wyłącza go.Elektronarzędzie, którego nie można kontrolować wyłącznikiem, jest niebezpieczne i wymaga naprawy.

    3. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek regulacji, wymiany akcesoriów lub przechowywania odłącz wtyczkę od źródła zasilania lub odłącz od elektronarzędzia akumulator, jeżeli jest on odłączany.Takie środki ostrożności ograniczają ryzyko przypadkowego uruchomienia elektronarzędzia.

    4. Przechowuj nieużywane elektronarzędzia poza zasięgiem dzieci i nie pozwalaj na używanie elektronarzędzia osobom z nim nieobeznanym lub które nie zapoznały się z instrukcjami jego obsługi.Elektronarzędzia stanowią zagrożenia w rękach nieprzeszkolonych użytkowników.

    5. Utrzymuj elektronarzędzie i akcesoria w dobrym stanie technicznym. Sprawdź, czy ruchome elementy są właściwie ustawione i czy nie blokują się, zwróć uwagę na uszkodzone elementy lub inny ich stan mogący mieć wpływ na działanie elektronarzędzia. Uszkodzone elektronarzędzie należy naprawić przed użyciem.Przyczyną wielu wypadków jest niewłaściwy stan techniczny elektronarzędzi.

    6. Narzędzia tnące muszą być ostre i czyste.Łatwiej kontrolować narzędzia tnące utrzymywane w dobrym stanie, z ostrymi krawędziami tnącymi. Stwarzają one mniejsze ryzyko zakleszczenia.

    7. Używaj elektronarzędzi, akcesoriów i elementów tnących itp. zgodnie z niniejszymi instrukcjami, uwzględniając warunki robocze oraz planowaną pracę.Używanie elektronarzędzi do czynności innych niż te, do których są przeznaczone może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

    8. Uchwyty i powierzchnie do trzymania utrzymuj w stanie suchym, czystym i wolnym od oleju i smarów.Śliskie uchwyty i powierzchnie do chwytania nie pozwalają na bezpieczną obsługę i sterowanie narzędziem w nieoczekiwanych sytuacjach.

  5. Używanie i dbanie o narzędzie akumulatorowe

    1. Do ładowania należy używać wyłącznie ładowarki wskazanej przez producenta.Ładowarka przeznaczona do jednego typu akumulatorów może przy użyciu z innym rodzajem akumulatora stwarzać ryzyko wywołania pożaru.

    2. Używaj elektronarzędzi tylko z przeznaczonymi do nich akumulatorami.Używanie innych akumulatorów może spowodować ryzyko zranienia i pożaru.

    3. Gdy akumulator nie jest używany, trzymaj go z dala od metalowych przedmiotów, takich jak spinacze do papieru, monety, klucze, gwoździe, wkręty lub innych metalowych przedmiotów mogących spowodować zwarcie między biegunami.Zwarcie biegunów akumulatora może spowodować poparzenia lub pożar.

    4. W szkodliwych warunkach ciecz może zostać wyrzucona z akumulatora – nie dotykaj jej. W razie przypadkowego kontaktu spłucz wodą.W przypadku dostania się cieczy do oczu, uzyskaj pomoc lekarza. Ciecz wydostająca się z akumulatora może powodować podrażnienie lub poparzenie.

    5. Nie należy używać uszkodzonego lub zmodyfikowanego akumulatora ani narzędzia. Uszkodzone lub zmodyfikowane akumulatory mogą zachowywać się w sposób nieprzewidziany i spowodować pożar, wybuch lub ryzyko obrażeń.

    6. Nie narażać akumulatora lub narzędzia na działanie ognia lub nadmiernej temperatury. Wystawienie na działanie temperatury pożaru powyżej 130°C grozi wybuchem.

    7. Postępuj zgodnie z wszystkimi instrukcjami ładowania i unikaj ładowania akumulatora lub narzędzia, gdy temperatura przekracza zakres podany w instrukcjach.Nieprawidłowe ładowanie lub ładowanie w temperaturach poza określonym zakresem może uszkodzić akumulator i zwiększyć ryzyko pożaru.

  6. Serwis

    1. Serwisowanie elektronarzędzia zlecaj wykwalifikowanemu serwisantowi, który korzysta wyłącznie z identycznych części zamiennych.W ten sposób zagwarantujesz utrzymanie bezpieczeństwa elektronarzędzia.

    2. Nigdy nie serwisuj uszkodzonych akumulatorów. Serwis akumulatorów powinien być prowadzony wyłącznie przez producenta lub autoryzowane punkty serwisowe.

Ostrzeżenia bezpieczeństwa dotyczące kosiarki do trawy

  1. Kosiarki nie należy używać w złych warunkach pogodowych, zwłaszcza gdy istnieje ryzyko uderzenia pioruna. Zmniejszy to ryzyko uderzenia pioruna w operatora.

  2. Teren, na którym kosiarka ma być używana, sprawdź dokładnie pod kątem fauny i flory. Pracująca kosiarka może wyrządzić szkody w faunie i florze.

  3. Dokładnie sprawdź obszar, na którym będziesz używać kosiarki do trawy i usuń wszystkie kamienie, patyki, przewody, kości i inne przedmioty. Wyrzucone przedmioty mogą spowodować obrażenia ciała.

  4. Przed użyciem kosiarki sprawdź wzrokowo czy ostrze i zespół ostrza nie są zużyte ani uszkodzone. Zużyte lub uszkodzone części zwiększają ryzyko obrażeń ciała.

  5. Dopilnuj, aby osłony znajdowały się na swoim miejscu. Należy dbać, aby osłony były w dobrym stanie i były prawidłowo zamontowane. Luźna, uszkodzona lub nieprawidłowo działająca osłona grozi obrażeniami ciała.

  6. Utrzymuj wszystkie wloty powietrza chłodzącego w stanie wolnym od zanieczyszczeń. Zablokowane wloty powietrza i zanieczyszczenia grożą przegrzaniem lub pożarem.

  7. Nie używaj kosiarki na stromych terenach pochyłych. W ten sposób ograniczysz ryzyko utraty kontroli, poślizgnięcia się i upadku, które grozi obrażeniami ciała.

  8. Podczas obsługi kosiarki noś zawsze długie spodnie. Nieosłonięta skóra jest bardziej narażona na obrażenia ciała spowodowane przez wyrzucone przedmioty.

  9. Zawsze koś w górę i w dół powierzchni stoków, nigdy w poprzek. Zmieniając kierunek na stokach zachowuj najwyższą ostrożność. W ten sposób ograniczysz ryzyko utraty kontroli, poślizgnięcia się i upadku, które grozi obrażeniami ciała.

  10. Nie dotykaj ostrzy ani innych niebezpiecznych części ruchomych, jeśli nie są całkowicie zatrzymane. W ten sposób ograniczysz ryzyko obrażeń ciała spowodowanych ruchomymi częściami.

  11. Przed usunięciem zablokowanego materiału lub czyszczeniem kosiarki wyłącz wszystkie wyłączniki i wyjmij kluczyk. Niespodziewane uruchomienie kosiarki może spowodować poważne obrażenia ciała.

  12. Jeśli maszyna uderzy w jakiś przedmiot lub wpadnie w wibracje, natychmiast wyłącz kosiarkę, wyjmij kluczyk (jeżeli występuje) i odczekaj, aż wszystkie części ruchome zatrzymają się przed sprawdzeniem, czy maszyna nie jest uszkodzona. Przed kontynuowaniem pracy przeprowadź wszystkie niezbędne naprawy.

  13. Przed uruchomieniem kosiarki usuń trawę i pozostałości z zespołu tnącego, napędów, wychwytywacza trawy i silnika, aby zmniejszyć ryzyko powstania pożaru.

  14. Dla zagwarantowania optymalnej wydajności, stosuj wyłącznie części zamienne oraz akcesoria zalecane przez firmę Toro. Części zamienne i akcesoria pochodzące od innych producentów mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa. Korzystanie z nich może spowodować utratę gwarancji maszyny.

  15. Aby zachować równowagę zespołu tnącego, wymieniaj cały zestaw zużytych lub uszkodzonych ostrzy i śrub.

  16. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku maszyn wieloostrzowych, ponieważ obrót jednego ostrza może spowodować obracanie się innych.

  17. Nie zbliżaj dłoni ani stóp do ruchomych części maszyny.

  18. Zanim opuścisz stanowisko operatora, wyłącz kosiarkę, wyjmij kluczyk i zaczekaj, aż wszystkie ruchome części zatrzymają się. Przed przystąpieniem do regulacji, obsługi technicznej, czyszczenia lub przed przechowywaniem maszyny odczekaj aż ostygnie.

  19. Unikaj koszenia mokrej trawy lub koszenia w trakcie opadów. Praca w takich warunkach zwiększa ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

Dodatkowe informacje dotyczące bezpieczeństwa Toro

Ogólne zasady bezpieczeństwa

Niniejszy produkt może obciąć dłonie lub stopy oraz wyrzucać przedmioty. Aby uniknąć poważnych obrażeń ciała, zawsze przestrzegaj wszystkich instrukcji dotyczących bezpieczeństwa.

  • Zabronione jest użytkowanie lub serwisowanie maszyny przez dzieci lub osoby nieprzeszkolone. Maszynę mogą obsługiwać lub serwisować jedynie osoby odpowiedzialne, przeszkolone, znające instrukcję i fizycznie do tego zdolne. Przepisy lokalne mogą ograniczać wiek operatora.

  • Nie używaj maszyny w pobliżu stromych zboczy, rowów, nasypów, wody i innych miejsc niebezpiecznych oraz na zboczach o nachyleniu przekraczającym 12°.

Bezpieczeństwo przed rozpoczęciem pracy

  • Należy zapoznać się z zasadami bezpiecznego użytkowania sprzętu, elementami sterującymi oraz symbolami bezpieczeństwa.

  • Sprawdź czujniki obecności operatora i właściwe działanie wyłączników bezpieczeństwa, a także osłony pod kątem prawidłowego zamocowania i działania. Nie używać maszyny, jeśli nie działa ona prawidłowo.

  • Przed rozpoczęciem koszenia sprawdź maszynę oraz czy jednostki tnące działają prawidłowo.

  • Oceń teren pod kątem konieczności zastosowania odpowiedniego wyposażenia oraz sprzętu i akcesoriów w celu właściwego i bezpiecznego operowania maszyną.

  • W maszynie nie wolno przewozić pasażerów.

Bezpieczeństwo w czasie pracy

  • Właściciel/operator może zapobiegać wypadkom i jest odpowiedzialny za obrażenia ciała innych osób i uszkodzenia mienia wynikłe wskutek wypadków.

  • Nie zbliżaj dłoni ani stóp do zespołów tnących. Nie zbliżaj się do wylotu wyrzutnika.

  • Nie koś trawy, gdy deflektor jest podniesiony, zdjęty lub zmodyfikowany, chyba że kosiarka jest wyposażona w prawidłowo działający system zbierania trawy lub rozdrabniacz.

  • Przed i podczas wykonywania maszyną ruchu do tyłu patrz zawsze w dół i za siebie.

  • Zachowaj szczególną ostrożność, zbliżając się do zakrętów z ograniczoną widocznością, krzewów, drzew lub innych obiektów, które mogą ograniczać widoczność.

  • Zatrzymaj ostrza zawsze, gdy nie wykonujesz koszenia.

  • Zwolnij i zachowaj ostrożność podczas skręcania i przejeżdżania przez jezdnie i chodniki. Zawsze ustępujemy drogi takim pojazdom.

  • Przed opuszczeniem stanowiska operatora:

    • Zaparkuj maszynę na równym podłożu.

    • Odłącz wał odbioru mocy.

    • Załącz hamulec postojowy.

    • Wyłącz silnik maszyny i wyjmij kluczyk zapłonu.

    • Zaczekaj, aż wszystkie ruchome części zatrzymają się.

  • Nie wolno pozostawiać uruchomionej maszyny bez nadzoru.

  • Zwracaj uwagę na kierunek wyrzutu trawy i nie kieruj wyrzutu kosiarki w stronę innych osób. Nie wyrzucaj materiału na ściany lub przeszkody, gdyż może on odbić się od nich i uderzyć w operatora.

  • Zatrzymaj ostrza, zmniejsz prędkość maszyny i zachowaj ostrożność podczas przejeżdżania przez powierzchnie inne niż trawa lub podczas transportu maszyny do i z obszaru pracy.

  • Operacje koszenia często przyciągają dzieci do maszyny. Nie wolno zakładać, że dzieci pozostaną tam, gdzie było je widać ostatnio.

  • Nie zezwalaj dzieciom na podchodzenie w pobliże odśnieżanego obszaru i zapewnij im opiekę osoby dorosłej innej niż operator.

  • Jeżeli dzieci wejdą w obszar pracy, zachowaj czujność i wyłącz maszynę.

  • Przed cofaniem lub zawracaniem maszyną rozejrzyj się w dół i dookoła za małymi dziećmi.

  • Nie wolno przewozić dzieci maszyną, nawet przy wyłączonych ostrzach. Dzieci mogą spaść z maszyny i doznać poważnych obrażeń lub przeszkadzać w bezpiecznej obsłudze maszyny. Dzieci, które wcześniej jeździły maszyną, mogą pojawić się w obszarze pracy bez ostrzeżenia i zostać przez nią potrącone lub przewrócone.

  • Podczas korzystania z osprzętu należy zachować szczególną ostrożność. Może on zmienić stabilność maszyny.

  • Nie próbuj stabilizować maszyny poprzez ustawienie stopy na ziemi.

Bezpieczeństwo pracy na zboczu

  • Zbocza są głównym czynnikiem powodującym utratę kontroli i przewracanie się maszyny, co może skutkować poważnymi obrażeniami ciała lub śmiercią. Operator odpowiada za bezpieczną pracę na zboczach. Użytkowanie maszyny na terenach pochyłych i zboczach wymaga dodatkowej uwagi. Przed rozpoczęciem pracy z maszyną na zboczu należy:

    • Zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi pracy na zboczach zawartymi w instrukcji i na maszynie oraz zrozumieć je.

    • Przy pomocy wskaźnika nachylenia określić w przybliżeniu nachylenie zbocza na danym obszarze.

    • Nie wolno używać kosiarki na terenach o nachyleniu większym niż 12°.

    • Ocenić warunki miejscowe w danym dniu, aby ocenić, czy praca maszyny na zboczu jest bezpieczna. Kierować się zdrowym rozsądkiem i umiejętnością oceny sytuacji podczas dokonywania oceny. Zmiany terenowe, takie jak zawilgocenie mogą szybko wpłynąć na pracę maszyny na zboczu.

  • Zidentyfikować zagrożenia przy podstawie zbocza. Nie używaj maszyny w pobliżu stromych zboczy, rowów, nasypów, wody i innych miejsc niebezpiecznych. Nagłe przejechanie kołem przez obrzeże lub osunięcie się obrzeża mogłoby spowodować wywrócenie się maszyny. Pomiędzy maszyną a potencjalnym niebezpieczeństwem zachowuj bezpieczną odległość (dwukrotność szerokości maszyny). Do koszenia trawy w tych miejscach użyj kosiarkę pchaną lub trymer ręczny.

    g231393
  • Po terenie pochyłym jedź pod górę i z góry, nigdy w poprzek. Zachowaj szczególną ostrożność w czasie zmiany kierunku na zboczach.

  • Unikaj ruszania, zatrzymywania i skręcania na zboczach. Nie dokonuj nagłych zmian prędkości i kierunku jazdy; skręcaj powoli i stopniowo.

  • Jeśli maszyna zatrzyma się w trakcie podjazdu pod górę, zatrzymaj ostrza i powoli wycofaj.

  • Nie używaj maszyny w warunkach, w których przyczepność, sterowanie lub stabilność są niepewne. Pamiętaj, że używanie maszyny na mokrej trawie, w poprzek lub w dół zbocza może skutkować utratą przyczepności przez maszynę. Utrata przyczepności przez koła napędowe może skutkować poślizgiem i utratą możliwości hamowania lub sterowania. Maszyna może ślizgać się nawet z zatrzymanymi kołami.

  • Usuń lub oznacz przeszkody takie jak rowy, dziury, koleiny, garby, kamienie lub inne ukryte zagrożenia. Wysoka trawa może zakrywać przeszkody. Na nierównym terenie istnieje ryzyko przewrócenia się maszyny.

  • W miarę możliwości podczas pracy na zboczach podwozie tnące powinno być obniżone. Podniesienie podwozia tnącego podczas pracy na zboczu może powodować niestabilność maszyny.

Bezpieczeństwo po skończonej pracy

Przed przechowywaniem lub transportem maszyny wyjmij kluczyk ze stacyjki.

Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z akumulatora i ładowarki

Ogólne

  • Do ładowania akumulatora należy stosować wyłącznie dostarczony przewód zasilania.

  • Przed użyciem ładowarki należy upewnić się, że obsługuje ona napięcie stosowane w kraju.

  • W celu podłączenia do gniazdka w krajach poza terenem Stanów Zjednoczonych należy użyć odpowiedniego adaptera.

  • Nie ładuj akumulatora na deszczu ani w wilgotnym otoczeniu.

  • Używanie akcesoriów niezalecanych ani niesprzedawanych przez firmę Toro grozi pożarem, porażeniem prądem lub urazami ciała.

  • W celu zmniejszenia ryzyka wybuchu akumulatora należy przestrzegać niniejszych instrukcji oraz instrukcji do wszelkich urządzeń, które będą używane w pobliżu ładowarki akumulatorów.

  • Nie wolno otwierać akumulatorów.

  • W razie wycieku elektrolitu z akumulatora należy unikać kontaktu z elektrolitem. W razie przypadkowego kontaktu z tą cieczą należy ją spłukać wodą i uzyskać pomoc lekarską. Ciecz wydostająca się z akumulatora może powodować podrażnienie lub poparzenie.

  • Zwróć się do przedstawiciela autoryzowanego Toro w celu naprawy lub wymiany akumulatora.

Szkolenie

Użytkowanie lub ładowanie akumulatora maszyny przez dzieci lub osoby nieprzeszkolone jest zabronione. Przepisy lokalne mogą ograniczać wiek operatora. Za szkolenie operatorów i mechaników odpowiada właściciel.

Przygotowanie

  • Podczas ładowania osoby postronne i dzieci powinny znajdować się w bezpiecznej odległości.

  • Przed przystąpieniem do ładowania wyłącz maszynę i odczekaj aż maszyna całkowicie się wyłączy. Niewykonanie tej czynności może spowodować powstanie łuku.

  • Przeczytaj wszystkie zalecenia bezpieczeństwa i przestrzegaj ich.

  • Używaj jedynie przewodu zasilającego zatwierdzonego przez firmę Toro.

Obsługa

  • Przed przystąpieniem do ładowania akumulatorów zapoznaj się z instrukcją ich ładowania. Podczas ładowania akumulatorów stosuj także następujące środki ostrożności:

    • Przed podłączeniem ładowarki do źródła zasilania wyłącz maszynę.

    • Do ładowania akumulatorów stosuj wyłącznie ładowarkę dostarczoną wraz z maszyną.

    • Ładuj akumulator na otwartym, dobrze wentylowanym obszarze, z dala od źródeł iskier i ognia. Przed podłączeniem lub odłączeniem od akumulatora odłącz ładowarkę od źródła zasilania. Używaj odzieży ochronnej oraz narzędzi z izolacją.

    • Nie wolno ładować uszkodzonego lub zamarzniętego akumulatora.

    • Zawsze najpierw odłącz przewód zasilający od gniazdka, a następnie odłącz go od końcówek do ładowania maszyny, aby uniknąć powstania iskier.

    • Jeżeli podczas ładowania akumulator bardzo się nagrzeje, zacznie wydzielać duże ilości gazu lub tryska elektrolitem, niezwłocznie wyciągnij przewód zasilający ładowarki z gniazdka. Przed ponownym użyciem maszyny oddaj ją do naprawy przez autoryzowanego przedstawiciela serwisowego Toro.

  • Uważaj, żeby nie uszkodzić przewodu zasilającego ani nie szarp za niego w celu wyciągnięcia wtyczki z gniazdka. Chroń przewód przed temperaturą, olejem i ostrymi krawędziami.

  • Podłącz ładowarkę bezpośrednio do gniazda z uziemieniem. Nie podłączaj ładowarki do gniazdka bez uziemienia, nawet jeśli stosowany jest odpowiedni adapter.

  • Nie przerabiaj dostarczonego przewodu zasilającego lub jego wtyczki.

  • Korzystaj z odpowiedniego przedłużacza.

  • Jeżeli przewód zasilający zostanie uszkodzony w czasie, gdy jest podłączony, należy go odłączyć od gniazdka i skontaktować się z autoryzowanym dystrybutorem Toro w celu wymiany.

  • Należy odłączać ładowarkę od gniazdka, gdy nie jest używana oraz przed przeniesieniem jej w inne miejsce lub przed serwisowaniem.

Konserwacja i przechowywanie

  • Odłącz przewód od gniazdka przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych lub czyszczenia – zmniejszy to ryzyko porażenia elektrycznego.

  • Nie wolno ładować akumulatorów podczas serwisowania maszyny.

  • Podczas demontażu lub montażu akumulatorów nie dopuszczaj do zetknięcia się zacisków akumulatora z jakimikolwiek metalowymi częściami maszyny.

  • Elementy ustalające akumulator muszą być zawsze założone, gdyż chronią one i mocują akumulator.

  • Jeżeli ładowarka lub przewód zasilający jest uszkodzony, nie używaj jej; oddaj ładowarkę do autoryzowanego dystrybutora sprzętu Toro.

  • Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo pożaru, usuwaj z akumulatorów i silnika nadmiar smaru, trawę, liście i nagromadzone zabrudzenia.

  • Nie używaj do ładowania akumulatora uszkodzonego przewodu ani przewodu z uszkodzoną wtyczką. Uszkodzony przewód lub wtyczkę zasilającą wymieniaj natychmiast.

  • Dbaj o, a w razie potrzeby wymieniaj, naklejki ostrzegawcze i instruktażowe.

  • Przechowuj maszynę w pomieszczeniu, w suchym i bezpiecznym miejscu poza zasięgiem osób nieuprawnionych.

Zasady bezpieczeństwa podczas konserwacji

  • Jeśli pozostawisz kluczyk w stacyjce, maszyna może zostać przypadkowo uruchomiona przez osobę postronną, co może grozić poważnymi obrażeniami ciała operatora lub innych osób. Przez przystąpieniem do wykonywania jakichkolwiek czynności konserwacyjnych wyciągnij kluczyk ze stacyjki.

  • Przed opuszczeniem stanowiska operatora:

    • Zatrzymaj maszynę na równym podłożu.

    • Odłącz wszystkie napędy.

    • Załącz hamulec postojowy.

    • Wyłącz silnik maszyny i wyjmij kluczyk zapłonu.

    • Przed wykonaniem czynności konserwacyjnych poczekaj, aż maszyna ostygnie.

  • Nie pozwalać nieprzeszkolonym osobom serwisować maszyny.

  • Ostrożnie uwalniaj ciśnienie z podzespołów magazynujących energię.

  • Regularnie sprawdzaj działanie hamulca postojowego. Reguluj i serwisuj zgodnie z wymaganiami.

  • Nie manipuluj przy urządzeniach zabezpieczających. Regularnie sprawdzaj prawidłowość ich działania.

  • Nie polegaj na podparciu maszyny przez podnośniki hydrauliczne lub mechaniczne. Zawsze przy podnoszeniu maszyny opieraj ją na podporach.

  • Utrzymuj wszystkie części w nienagannym stanie, a wszystkie elementy montażowe dobrze dokręcone, w szczególności elementy mocujące ostrza. Wymień wszystkie zużyte lub uszkodzone etykiety.

  • Przed przystąpieniem do naprawy maszyny odłącz akumulator. W pierwszej kolejności odłącz zacisk ujemny, a następnie dodatni. W pierwszej kolejności podłącz zacisk dodatni, a następnie ujemny.

  • Regularnie sprawdzaj ostrza pod kątem zużycia i uszkodzeń.

  • Podczas sprawdzania stanu ostrzy zachowaj szczególną ostrożność. Na czas wykonywania czynności serwisowych owiń ostrza lub załóż rękawice i zachowaj ostrożność. Ostrza należy wymienić lub naostrzyć, nie wolno ich prostować ani spawać.

Bezpieczeństwo przy przechowywaniu

  • Zanim opuścisz stanowisko operatora, wyłącz maszynę, wyjmij kluczyk i zaczekaj, aż wszystkie ruchome części się zatrzymają. Przed przystąpieniem do regulacji, obsługi technicznej, czyszczenia lub przed przechowywaniem maszyny odczekaj aż ostygnie.

  • Nie przechowuj maszyny w miejscach występowania otwartego ognia, tam gdzie występuje iskrzenie lub stosowany jest płomyk dyżurny, na przykład przy piecykach gazowych lub na innych urządzeniach.

Wszystkie ostrzeżenia i instrukcje zachowaj, aby móc zapoznać się z nimi w przyszłości.

Wskaźnik nachylenia terenu

g011841

Naklejki informacyjne i ostrzegawcze

Graphic

Etykiety dotyczące bezpieczeństwa oraz instrukcje są wyraźnie widoczne dla operatora i znajdują się w pobliżu wszystkich miejsc potencjalnego zagrożenia. Uszkodzone i brakujące etykiety należy wymienić.

decal134-6026
decal134-6029
decal134-6032
decal134-6033
decal134-6069
decal134-6070
decal134-6027
decal134-6028
decal134-6900

Montaż

Ładowanie akumulatorów

Przegląd produktu

g340907

Zanim rozpoczniesz pracę z maszyną, zapoznaj się ze wszystkimi elementami sterowania.

Panel sterowania

g340906

Przełącznik kluczykowy

Stacyjka ma 2 pozycje: WłąCZENIA i WYłąCZENIA. Stacyjka służy do uruchamiania i wyłączania maszyny.

Przełącznik sterowania ostrzem (wał odbioru mocy)

Przełącznik sterowania ostrzem, oznaczony symbolem wału odbioru mocy (WOM) służy do załączania i odłączania napędu ostrza kosiarki.

Pedał hamulca

Pedał hamulca służy do zatrzymania lub spowolnienia pojazdu.

Dźwignia hamulca postojowego

Aby zapobiec niekontrolowanemu ruchowi kosiarki, po każdym wyłączeniu maszyny zaciągnij hamulec postojowy.

  • Aby załączyć hamulec postojowy, pociągnij dźwignię hamulca postojowego do góry.

    g341485
  • Aby zwolnić hamulec postojowy, naciśnij przycisk na dźwigni hamulca postojowego, a następnie przesuń dźwignię do przodu.

Pedał sterowania jazdą

Pedał sterowania jazdą służy do zmiany prędkości jazdy pojazdu. Im mocniej wciśniesz pedał, tym szybciej maszyna będzie jechać.

Przełącznik trybu jazdy

Przełącznik trybu jazdy ma trzy pozycje: DO PRZODU, NEUTRALNA i DO TYłU. Przed załączeniem ostrzy kosiarki przełącznik trybu jazdy musi znajdować się w pozycji DO PRZODU.

Note: Gdy przełącznik trybu jazdy znajduje się w pozycji DO TYłU, rozbrzmiewa alarm dźwiękowy. Maszyna cofa z połową prędkości jazdy do przodu.

Przycisk cofania i koszenia (

Przycisk cofania i koszenia (RMO) służy do uruchomienia ostrzy kosiarki podczas cofania maszyną.

Tryb cofania i koszenia włącza się w następujący sposób:

  • Przed załączeniem ostrzy

    • Naciśnij przycisk cofania i koszenia, załącz ostrza kosiarki, następnie przestaw przełącznik trybu jazdy do pozycji DO TYłU.

    • Załącz ostrza kosiarki, naciśnij przycisk cofania i koszenia, a następnie przestaw przełącznik trybu jazdy do pozycji DO TYłU.

  • Podczas koszenia do przodu

    • Naciśnij przycisk cofania i koszenia, a następnie przestaw przełącznik trybu jazdy do pozycji DO TYłU.

    • Przestaw przełącznik trybu jazdy do pozycji DO TYłU, wyłącz ostrza kosiarki, naciśnij przycisk cofania i koszenia, a następnie załącz ostrza kosiarki.

Przycisk tempomatu (

Przycisk tempomatu (CCO) pozwala utrzymywać prędkość jazdy bez trzymania stopy na pedale.

Wciśnij pedał sterowania jazdą, aby uzyskać wybraną prędkość, przytrzymaj przycisk tempomatu wciśnięty przez około 3 sekundy, a następnie ściągnij stopę z pedału.

Naciśnij pedał sterowania jazdą lub pedał hamulca, aby wyłączyć tempomat.

Kontrolka rozładowania akumulatora

Kontrolka rozładowania akumulatora wskazuje napięcie pozostałe w akumulatorach. Kiedy akumulatory są w pełni naładowane, 10 pasków kontrolki świeci się i gaśnie w miarę rozładowywania akumulatora. Przy niskim poziomie naładowania akumulatora kontrolka świeci się na czerwono, a ostrza kosiarki wyłączają się automatycznie – w takiej sytuacji naładuj akumulator.

Note: Kontrolka rozładowania akumulatora nie wyświetla się, jeśli operator nie zajmuje fotela operatora.

Dźwignia wysokości koszenia

Dźwignia wysokości koszenia służy do opuszczania i podnoszenia podwozia tnącego podczas siedzenia w fotelu. Pociągnięcie dźwigni do siebie podnosi podwozie tnące względem podłoża. Przesunięcie dźwigni od siebie opuszcza podwozie w kierunku podłoża. Wysokość koszenia należy regulować, gdy maszyna się nie przemieszcza.

Note: Dane techniczne i konstrukcja mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.

Szerokość koszenia76 cm
Szerokość bez deflektora80 cm
Długość148 cm
Masa188 kg
Wysokość106 cm
Czas ładowania11 godzin

Osprzęt/akcesoria

Dostępna jest gama zatwierdzonego przez firmę Toro sprzętu i akcesoriów przeznaczonych do stosowania z maszyną, zwiększających jej możliwości. Skontaktuj się z autoryzowanym przedstawicielem serwisowym lub dystrybutorem lub odwiedź stronę www.Toro.com, aby uzyskać listę wszystkich zatwierdzonych akcesoriów i osprzętu.

Aby zapewnić maksymalną wydajność i zachować certyfikat bezpieczeństwa maszyny, używaj wyłącznie oryginalnych części zamiennych i akcesoriów firmy Toro. Części zamienne i akcesoria pochodzące od innych producentów mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa. Korzystanie z nich może spowodować utratę gwarancji maszyny.

Działanie

Note: Określaj lewą i prawą stronę maszyny ze standardowego stanowiska operatora.

Przed rozpoczęciem pracy

Wykonywanie codziennych czynności konserwacyjnych

Każdego dnia przed uruchomieniem maszyny wykonuj wymienione w rozdziale czynności kontrolne wykonywane codzienne lub przy każdym użyciu.

Używanie układu blokad bezpieczeństwa

Ostrzeżenie

Jeśli wyłączniki blokad bezpieczeństwa są odłączone lub uszkodzone, pojazd może zostać nieoczekiwanie uruchomiony, powodując obrażenia ciała.

  • Nie manipuluj przy przełącznikach blokad.

  • Codziennie, przed przystąpieniem do obsługi maszyny, sprawdzaj działanie przełączników blokad i wymieniaj wszystkie uszkodzone przełączniki.

Działanie układu blokad bezpieczeństwa

Układ blokad bezpieczeństwa został opracowany, aby zapobiegać uruchomieniu maszyny, chyba że:

  • Przełącznik sterowania ostrzami (napęd PTO) jest odłączony.

  • Hamulec postojowy jest zwolniony.

  • Operator zajmuje fotel operatora.

  • Przełącznik trybu jazdy znajduje się w pozycji DO PRZODU lub NEUTRALNEJ.

Układ blokad bezpieczeństwa opracowano również, aby zapobiegać uruchomieniu ostrzy kosiarki, jeśli przełącznik trybu jazdy nie znajduje się w pozycji DO PRZODU.

Sprawdzanie układu blokad bezpieczeństwa

Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji
Przed każdym użyciem lub codziennie
  • Sprawdź układ blokad bezpieczeństwa.
  • Układ blokad bezpieczeństwa sprawdzaj przed każdym skorzystaniem z maszyny. Jeżeli układ bezpieczeństwa nie działa w sposób opisany poniżej, skontaktuj się z autoryzowanym przedstawicielem serwisowym w celu przeprowadzenia niezwłocznej naprawy.

    1. Usiądź na fotelu, załącz hamulec postojowy, ustaw przełącznik trybu jazdy w pozycji DO PRZODU i ustaw przełącznik sterowania ostrzami w pozycji WYł.. Przekręć kluczyk w położenie Wł. – maszyna wyda pojedynczy sygnał dźwiękowy. Naciśnij pedał jazdy, maszyna nie powinna ruszyć do przodu. Obróć przełącznik kluczykowy do pozycji WYł..

    2. Usiądź na fotelu, zwolnij hamulec postojowy, ustaw przełącznik trybu jazdy w pozycji DO PRZODU i ustaw przełącznik sterowania ostrzami w pozycji WYł.. Przekręć kluczyk w położenie Wł. – maszyna 5-krotnie wyda sygnał dźwiękowy. Naciśnij pedał jazdy, maszyna nie powinna ruszyć do przodu. Obróć przełącznik kluczykowy do pozycji WYł..

    3. Usiądź na fotelu, zwolnij hamulec postojowy, ustaw przełącznik trybu jazdy w pozycji DO TYłU i ustaw przełącznik sterowania ostrzami w pozycji WYł.. Przekręć kluczyk w położenie Wł. – maszyna wyda pojedynczy sygnał dźwiękowy. Naciśnij pedał jazdy, maszyna nie powinna ruszyć do przodu. Obróć przełącznik kluczykowy do pozycji WYł..

    4. Usiądź na fotelu, zwolnij hamulec postojowy, ustaw przełącznik trybu jazdy w pozycji NEUTRALNEJ i ustaw przełącznik sterowania ostrzami w pozycji WYł.. Przekręć kluczyk w położenie Wł. – maszyna wyda pojedynczy sygnał dźwiękowy. Ustaw przełącznik trybu jazdy w pozycji DO PRZODU. Naciśnij pedał jazdy, maszyna powinna ruszyć do przodu. Podczas jazdy do przodu delikatnie wstań z fotela, maszyna powinna się zatrzymać i 5-krotnie wydać sygnał dźwiękowy. Obróć przełącznik kluczykowy do pozycji WYł..

    5. Usiądź na fotelu, zwolnij hamulec postojowy, ustaw przełącznik trybu jazdy w pozycji NEUTRALNEJ i ustaw przełącznik sterowania ostrzami w pozycji WYł.. Przekręć kluczyk w położenie Wł. – maszyna wyda pojedynczy sygnał dźwiękowy. Załącz ostrza kosiarki i delikatnie wstań z fotela, ostrza kosiarki powinny zatrzymać się, a maszyna powinna się 5-krotnie wydać sygnał dźwiękowy. Obróć przełącznik kluczykowy do pozycji WYł..

    6. Usiądź na fotelu, zwolnij hamulec postojowy, ustaw przełącznik trybu jazdy w pozycji NEUTRALNEJ i ustaw przełącznik sterowania ostrzami w pozycji WYł.. Przekręć kluczyk w położenie Wł. – maszyna wyda pojedynczy sygnał dźwiękowy. Ustaw przełącznik trybu jazdy w pozycji DO PRZODU i załącz ostrza kosiarki. Przestaw przełącznik trybu jazdy do pozycji DO TYłU; ostrza kosiarki powinny się wyłączyć. Obróć przełącznik kluczykowy do pozycji WYł..

    Ustawianie fotela

    Fotel można przesuwać do przodu i do tyłu. Położenie fotela ustaw w miejscu, w którym masz najlepszą kontrolę nad maszyną i w którym czujesz się najwygodniej.

    g341496

    Przestawianie kosiarki na wyrzut boczny lub rozdrabnianie

    Niebezpieczeństwo

    Bez zamontowanego deflektora trawy, osłony wyrzutu lub kompletnego zespołu wychwytywacza trawy, użytkownik i inne osoby narażone są na kontakt z ostrzem i wyrzucanymi pozostałościami. Kontakt z obracającymi się ostrzami kosiarki i wyrzucanymi pozostałościami może spowodować obrażenia lub śmierć.

    • Deflektora trawy nie wolno zdejmować z podwozia tnącego, ponieważ kieruje on materiał w dół do darni. Jeśli deflektor trawy ulegnie uszkodzeniu, należy go wymienić.

    • Nie wkładaj dłoni ani stóp pod podwozie tnące.

    • Nie wolno czyścić obszaru wyrzutu lub ostrzy kosiarki, jeśli przełącznik sterowania ostrzami (WOM) nie jest ustawiony w położeniu ODłąCZENIA, a kluczyk należy ustawić w położeniu WYłąCZONYM, a następnie go wyjąć ze stacyjki.

    • Upewnij się, że deflektor trawy jest opuszczony.

    1. Ustaw maszynę na poziomej nawierzchni, odłącz napęd ostrzy za pomocą przełącznika sterującego ostrzami i załącz hamulec postojowy.

    2. Wyłącz silnik maszyny i wyjmij kluczyk zapłonu.

    3. Przestawianie podwozia tnącego na wyrzut boczny lub rozdrabnianie.

      • W celu przestawienia podwozia tnącego na wyrzut boczny:

        1. Naciśnij dźwignię na osłonie rozdrabniania, w celu jej otwarcia.

          g341499
        2. Załóż deflektor wyrzutowy pod osłoną, aby deflektor był zamocowany przez kołki osłony rozdrabniania.

        g341498
      • W celu przestawienia podwozia tnącego na rozdrabnianie zdemontuj deflektor i zamknij osłonę rozdrabniania.

        Note: Osłona automatycznie blokuje się przy całkowitym zamknięciu.

    W czasie pracy

    Uruchomienie maszyny

    1. Usiądź na fotelu operatora.

    2. Zwolnij hamulec postojowy.

    3. Upewnij się, że przełącznik sterowania ostrzami (WOM) jest odłączony.

    4. Ustaw przełącznik trybu jazdy w pozycji NEUTRALNEJ.

    5. Ustaw wyłącznik zapłonu w pozycji WłąCZENIA.

    Kierowanie maszyną

    Note: Zawsze zachowuj ostrożność podczas skręcania lub cofania.

    1. Zwolnij hamulec postojowy.

    2. Ustaw przełącznik trybu jazdy w pozycji DO PRZODU lub DO TYłU.

    3. Połóż stopę na pedale jazdy i powoli naciśnij go, aby ruszyć.

      Note: Im mocniej wciśniesz pedał, tym szybciej maszyna będzie jechać.

    4. Zwolnij pedał jazdy i powoli naciśnij pedał hamulca, aby zatrzymać lub spowolnić maszynę.

      Note: Zatrzymuj maszynę przed zmianą kierunku jazdy do przodu lub do tyłu.

    Wyłączanie maszyny

    1. Zatrzymaj maszynę na równym podłożu.

    2. Wyłącz ostrza kosiarki.

    3. Załącz hamulec postojowy.

    4. Przekręć przełącznik z kluczykiem do pozycji WYł. (Off) i wyjmij kluczyk.

    Używanie przełącznika sterowania ostrzem kosiarki (PTO)

    Przełącznik sterowania ostrzem (WOM) służy do uruchamiania i zatrzymywania ostrzy kosiarki.

    Załączanie napędu ostrzy za pomocą przełącznika sterowania ostrzami (WOM).

    Przed załączeniem ostrzy kosiarki upewnij się, że przełącznik trybu jazdy znajduje się w pozycji DO PRZODU. Cofanie i koszenie – zob. Przycisk cofania i koszenia (RMO).

    g008945

    Odłączanie napędu ostrzy za pomocą przełącznika sterowania ostrzami (WOM).

    Note: Ostrza kosiarki automatycznie wyłączają się podczas cofania maszyną (jeśli przycisk cofania i koszenie nie jest włączony) lub gdy operator wstanie z fotela.

    g009174

    Regulacja wysokości cięcia.

    Wysokość cięcia można regulować w zakresie od 25 do 104,7 mm. Pociągnij dźwignię w prawo, przestaw ją do wybranej wysokości i zwolnij dźwignię do gniazda. Pozycje wysokości koszenia – zob. tabela.

    g343035
    Pozycja wysokości koszeniaWysokość
    125,0 mm
    231,8 mm
    340,7 mm
    451,2 mm
    562,4 mm
    673,4 mm
    783,4 mm
    891,9 mm
    999,0 mm
    10104,7 mm

    Rady związane z posługiwaniem się urządzeniem

    Koszenie trawnika po raz pierwszy

    Aby upewnić się, że wysokość koszenia podwozia tnącego nie powoduje zdzierania darni na nierównym terenie, koś trawę na nieco większą długość źdźbeł niż normalnie. Najlepsza jest jednak wcześniej używana wysokość cięcia. Podczas koszenia trawy dłuższej niż 15 cm konieczne może okazać się dwukrotne skoszenie trawnika w celu zapewnienia właściwej jakości cięcia.

    Ścinanie jednej trzeciej długości źdźbła trawy

    Najlepiej ścinać na wysokość jedynie około 1/3 długości źdźbła trawy lub nie więcej niż 2,5 cm. Ścinanie większej części źdźbła nie jest zalecane, chyba że trawa jest rzadka lub koszenie następuje późną jesienią, gdy trawa rośnie wolniej.

    Zmiana kierunku koszenia

    Aby trawa była prosta, należy zmieniać kierunek koszenia. Pomaga to również w rozrzuceniu ściętej trawy, co poprawia rozkład oraz nawożenie.

    Koszenie w odpowiednich odstępach czasu

    Trawa rośnie z różną szybkością, w zależności od pory roku. Aby zachować tę samą wysokość koszenia, wczesną wiosną należy kosić częściej. Ponieważ prędkość wzrostu trawy zmniejsza się w środku lata, należy wtedy kosić rzadziej. Jeśli nie możesz kosić trawy przez dłuższy czas, najpierw skoś ją z większą wysokością koszenia, a następnie skoś ponownie dwa dni później z mniejszą wysokością koszenia.

    Korzystanie z niższej szybkości koszenia

    Aby poprawić jakość koszenia, jedź wolniej w pewnych warunkach.

    Unikaj koszenia zbyt nisko

    Podczas koszenia nierównego trawnika należy, w celu uniknięcia zdzierania murawy, zwiększyć wysokość koszenia.

    Zatrzymywanie maszyny

    Jeśli konieczne jest zatrzymanie ruchu maszyny do przodu, na trawnik może spaść bryła sklejonych ścinków trawy. Aby tego uniknąć, po włączeniu ostrzy przejedź wcześniej skoszony obszar lub wyłącz napęd podwozia tnącego podczas jazdy do przodu.

    Utrzymywanie spodu podwozia tnącego kosiarki w czystości

    Po każdym zastosowaniu należy usunąć skoszoną trawę i zabrudzenia ze spodu podwozia tnącego. Jeżeli wewnątrz podwozia tnącego nagromadzi się trawa i zabrudzenia, jakość koszenia stanie się niezadowalająca.

    Konserwacja ostrza/ostrzy

    Ostrze przez cały sezon koszenia musi być ostre, ponieważ wtedy tnie czysto bez ciągnięcia ani urywania źdźbeł. Ciągnięcie i urywanie sprawia, że trawa staje się brązowa na krawędziach, co spowalnia jej wzrost i zwiększa ryzyko chorób. Po każdym użyciu sprawdzaj ostrza pod kątem ostrości oraz jakichkolwiek oznak zużycia lub uszkodzeń. Spiłuj wszelkie zadziory. W razie potrzeby naostrz ostrza. Jeśli ostrze jest uszkodzone lub zużyte, wymień je na oryginalne ostrze zamienne firmy Toro.

    Po pracy

    Transportowanie maszyny

    Do transportu maszyny należy użyć przyczepy lub ciężarówki o dużej nośności. Stosuj najazd o pełnej szerokości. Upewnij się, że przyczepa lub ciężarówka wyposażone są w niezbędne hamulce, oświetlenie i oznaczenia wymagane przez prawo. Prosimy o uważne przeczytanie wszystkich instrukcji bezpieczeństwa. Pomoże to uniknąć obrażeń operatora lub osób postronnych. Przestrzegaj lokalnych rozporządzeń określających wymagania dotyczące przyczep i mocowań.

    Ostrzeżenie

    Jazda po ulicy lub drodze bez kierunkowskazów, oświetlenia, oznaczeń odblaskowych lub symbolu pojazdu wolnobieżnego jest niebezpieczna i może prowadzić do wypadków powodujących obrażenia ciała.

    Maszyną nie wolno jechać po drogach publicznych.

    Dobór przyczepy

    Ostrzeżenie

    Ładowanie maszyny na przyczepę lub ciężarówkę zwiększa prawdopodobieństwo przewrócenia maszyny, co może prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci (Rysunek 14).

    • Używaj tylko pochylni o pełnej szerokości. Nie używaj oddzielnych pochylni z każdej strony maszyny.

    • Nie przekraczaj kąta 12 stopni między pochylnią a podłożem lub między pochylnią a przyczepą lub ciężarówką.

    • Upewnij się, że pochylnia jest co najmniej 4 dłuższa niż wysokość skrzyni przyczepy lub ciężarówki nad podłożem. Dzięki temu kąt pochylni względem podłoża nie przekroczy 12 stopni.

    g027996

    Załadunek urządzenia

    Ostrzeżenie

    Ładowanie maszyny na przyczepę lub ciężarówkę zwiększa prawdopodobieństwo przewrócenia maszyny, co może prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci.

    • Podczas obsługi maszyny na pochylni należy zachować szczególną ostrożność.

    • Wjeżdżaj maszyną na pochylnię tyłem i zjeżdżaj z pochylni przodem.

    • Podczas jazdy maszyną po pochylni unikaj nagłego przyspieszania lub hamowania, gdyż mogłoby to spowodować utratę kontroli lub przewrócenie się maszyny.

    1. Przy używaniu przyczepy zamocuj ją do pojazdu holującego i podłącz łańcuchy zabezpieczające.

    2. Podłącz przewody hamulców i oświetlenia przyczepy, jeśli są stosowane.

    3. Obniż pochylnię i upewnij się, że kąt pomiędzy pochylnią, a podłożem nie przekracza 12 stopni (Rysunek 14).

    4. Wjazd na pochylnię tyłem.

      g028294
    5. Zatrzymaj maszynę, wyjmij kluczyk zapłonu i załącz hamulec postojowy.

    6. Unieruchom maszynę przy przedniej i tylnej osi, stosując pasy, łańcuchy, przewody lub liny. Przestrzegaj lokalnych wymagań dotyczących mocowań.

      g343282

    Rozładunek maszyny

    1. Obniż pochylnię i upewnij się, że kąt pomiędzy pochylnią, a podłożem nie przekracza 12 stopni (Rysunek 14).

    2. Zjazd z pochylni przodem (Rysunek 15).

    Przemieszczanie niesprawnej maszyny

    Maszyna ostrzega o niskim poziomie naładowania akumulatora, aby mieć wystarczającą ilość energii w celu powrotu do stanowiska ładowania; zob. Kontrolka rozładowania akumulatora.

    W razie konieczności holowania maszyny zwolnij hamulec postojowy i holuj maszynę z prędkością piechura.

    Konserwacja

    Note: Określaj lewą i prawą stronę maszyny ze standardowego stanowiska operatora.

    Zalecany harmonogram konserwacji

    Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji
    Przed każdym użyciem lub codziennie
  • Sprawdź układ blokad bezpieczeństwa.
  • Naładuj akumulatory.
  • Sprawdź ostrza.
  • Po każdym zastosowaniu
  • Oczyść obudowę podwozia tnącego kosiarki.
  • Co 25 godzin
  • Nasmaruj łożyska przednich kół.
  • Wyczyść akumulatory.
  • Sprawdź ciśnienie w oponach.
  • Przed składowaniem
  • Przed przechowywaniem maszyny wykonaj wszystkie procedury konserwacyjne wymienione powyżej.
  • Zamalować wszelkie odpryski farby.
  • Co miesiąc
  • Sprawdź akumulator pod kątem wycieków.
  • Ostrożnie

    Jeśli pozostawisz kluczyk we włączniku, maszyna może zostać przypadkowo uruchomiona przez osobę postronną, co może grozić poważnymi obrażeniami ciała operatora lub innych osób.

    Przez przystąpieniem do wykonywania jakichkolwiek czynności konserwacyjnych wyłącz maszynę i wyciągnij kluczyk z włącznika.

    Przed wykonaniem konserwacji

    Dostęp do akumulatora

    1. Ustaw maszynę na poziomej nawierzchni, odłącz napęd ostrzy za pomocą przełącznika sterującego ostrzami i załącz hamulec postojowy.

    2. Wyłącz silnik maszyny i wyjmij kluczyk zapłonu.

    3. Przechyl fotel do przodu.

      g358655
    4. Przestaw dźwignię wysokości koszenia do środkowej pozycji i zdejmij uchwyt.

      g358658
    5. Wsuń złącza wiązki przewodów do otworu w panelu sterowania.

    6. Odkręć 4 śruby mocujące osłonę do lewego boku maszyny. Powtórz ten krok po prawej stronie.

      g358653
    7. Odkręć 3 tylne śruby z osłony.

      g358652
    8. Odkręć 4 górne śruby z osłony.

      g358654
    9. Ostrożnie podnieś osłonę i odłóż ją obok maszyny.

      Note: Nie ma potrzeby odłączania wiązki przewodów od elementów sterujących.

      g358651
    10. Osłonę montuje się w odwrotnej kolejności.

    Important: Po przeprowadzeniu czynności obsługowych upewnij się, że nie pozostały żadne rozwarte obwody ani luźne przewody.

    Smarowanie

    Smarowanie łożysk przednich kół

    Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji
    Co 25 godzin
  • Nasmaruj łożyska przednich kół.
  • Rodzaj smaru: Smar ogólnego zastosowania.

    1. Ustaw maszynę na poziomej nawierzchni, odłącz napęd ostrzy za pomocą przełącznika sterującego ostrzami i załącz hamulec postojowy.

    2. Wyłącz silnik maszyny i wyjmij kluczyk zapłonu.

    3. Oczyść smarowniczki za pomocą szmatki.

      Note: Pamiętaj o zeskrobaniu farby z przodu smarowniczki/-ek.

    4. Podłączyć smarownicę do smarowniczki.

    5. Następnie pompuj smar do smarowniczek, aż zacznie wyciekać z łożysk.

    6. Wytrzyj nadmiar smaru.

    g343313

    Konserwacja instalacji elektrycznej

    Konserwacja akumulatorów

    Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji
    Co miesiąc
  • Sprawdź akumulator pod kątem wycieków.
  • Note: Oryginalne akumulatory są bezobsługowe i nie wymagają prac konserwacyjnych.

    Ostrzeżenie

    Zaciski akumulatora i metalowe narzędzia mogą powodować zwarcie z komponentami metalowymi, wywołując iskrzenie. Iskrzenie może spowodować wybuch gazów akumulatora, co grozi obrażeniami ciała.

    • Podczas demontażu lub montażu akumulatora nie dopuść, aby doszło do zetknięcia się zacisków akumulatora z metalowymi częściami maszyny.

    • Nie dopuść, aby metalowe narzędzia spowodowały zwarcie między zaciskami akumulatora a metalowymi częściami maszyny.

    • Podczas konserwacji akumulatorów zawsze korzystaj z izolowanych narzędzi.

    • Elementy ustalające akumulator muszą być zawsze założone, gdyż chronią one i mocują akumulator.

    Niebezpieczeństwo

    Nie dotykaj żadnych elementów elektrycznych ani styków na silniku.

    Dotykanie tych elementów lub styków może skutkować poważnymi obrażeniami lub śmiercią.

    Czyszczenie akumulatorów

    Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji
    Co 25 godzin
  • Wyczyść akumulatory.
    1. Sprawdź, czy wszystkie korki akumulatora są dokręcone.

    2. Do czyszczenia akumulatorów używaj papierowego ręcznika.

    3. Jeśli zaciski akumulatora są skorodowane, oczyść je roztworem składającym się z czterech części wody i jednej części sody oczyszczonej. Bieguny i klemy przewodów wyczyść środkiem przeznaczonym do tego celu.

      Note: Bieguny i klemy powinny mieć metaliczny połysk.

    4. Nanieś cienką warstwę smaru ochronnego Toro na zaciski akumulatora.

    Ładowanie akumulatorów

    Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji
    Przed każdym użyciem lub codziennie
  • Naładuj akumulatory.
  • W celu zapewnienia maksymalnej żywotności akumulatora przed każdym ładowaniem maksymalnie rozładuj akumulator. Akumulator naładuj niezwłocznie po znacznym rozładowaniu go. Akumulatory działają bardziej wydajnie po kilkukrotnym powtórzeniu cyklu ładowania i rozładowania.

    Note: Zwykle czas ładowania wynosi około 11 godzin.

    Important: Ładuj akumulatory w temperaturze od 0 do 40°C.

    Ostrzeżenie

    W czasie ładowania akumulator wytwarza gazy, które mogą wybuchnąć.

    Nie pal papierosów w pobliżu akumulatora. Akumulator nie może znajdować się w pobliżu iskier i ognia.

    1. Zaparkuj maszynę na poziomym podłożu w dobrze wentylowanym obszarze w pobliżu odpowiedniego gniazdka zasilającego.

    2. Ustaw przełącznik sterowania ostrzem w pozycji rozłączenia i załącz hamulec postojowy.

    3. Przed opuszczeniem stanowiska operatora wyłącz maszynę, wyjmij kluczyk zapłonu i odczekaj, aż wszystkie części ruchome się zatrzymają.

    4. Podłącz ładowarkę do gniazda ładowania i obróć wtyczkę w prawo, aby ją zablokować (Rysunek 24).

      Note: Wtyczka ładowania można podłączyć do maszyny tylko w 1 pozycji.

      Note: Upewnij się, że ustawienie napięcia ładowarki pasuje do napięcia w gniazdku wykorzystanym do ładowania.

      Note: Jeżeli ładowarka jest zbyt rozgrzana, może nie ładować poprawnie. W niskiej temperaturze ładowanie akumulatorów może trwać dłużej.

      g354110g341469
    5. Podłącz przewód ładowarki do gniazdka zasilającego.

      Note: Kontrolka ładowarki zaświeci się na czerwono, wskazując nawiązanie połączenia między akumulatorem a ładowarką.

    6. Pozostaw akumulator do naładowania.

      Note: Akumulator jest w pełni naładowany, gdy kontrolka ładowarki świeci się na zielono.

    7. Po naładowaniu odłącz przewód od gniazdka zasilającego.

    8. Przesuń przycisk na wtyczce, obróć wtyczkę w lewo i wyjmij wtyczkę z gniazda (Rysunek 25).

      g341470

    Wymiana akumulatorów

    Skontaktuj się z przedstawicielem autoryzowanego serwisu w celu wymiary akumulatorów.

    Konserwacja układu napędowego

    Sprawdzanie ciśnienia w oponach

    Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji
    Co 25 godzin
  • Sprawdź ciśnienie w oponach.
  • Utrzymuj ciśnienie powietrza w przednich i tylnych oponach zgodnie z podanymi wartościami. Nierówne ciśnienie w oponach może powodować nierówne cięcie. Sprawdź ciśnienie w trzpieniu zaworu, gdy opony są zimne. Pozwoli to na uzyskanie najdokładniejszego odczytu ciśnienia.

    Napompuj opony do ciśnienia 138 kPa.

    g000554

    Dolewanie oleju przekładniowego

    Typ oleju: Olej przekładniowy SAE 90

    Objętość oleju w przykładni: 200 ml

    Przekładnia tylnej osi nie wymaga konserwacji. Jednakże w razie ubytku oleju można go uzupełnić.

    1. Ustaw maszynę na poziomej nawierzchni, odłącz napęd ostrzy za pomocą przełącznika sterującego ostrzami i załącz hamulec postojowy.

    2. Wyłącz silnik maszyny i wyjmij kluczyk zapłonu.

    3. Wyjmij korek z przekładni.

      g392333
    4. Napełnij przekładnię olejem.

    5. Zakręć korek.

    Konserwacja kosiarki

    Konserwacja ostrzy tnących

    Aby zapewnić najwyższą jakość koszenia, ostrza powinny być zawsze naostrzone. Aby ułatwić ostrzenie i wymianę, należy zaopatrzyć się w dodatkowe ostrza.

    Przed sprawdzeniem lub konserwacją ostrzy

    1. Ustaw maszynę na poziomej nawierzchni, odłącz napęd ostrzy za pomocą przełącznika sterującego ostrzami i załącz hamulec postojowy.

    2. Wyłącz silnik maszyny i wyjmij kluczyk zapłonu.

    3. Unieś maszynę nad podłoże na tyle, aby uzyskać dostęp do spodu maszyny. Podeprzyj maszynę na podpórkach.

      Ostrzeżenie

      Podnośniki mechaniczne lub hydrauliczne mogą nie utrzymać maszyny i mogą spowodować poważne obrażenia.

      Do podparcia maszyny należy użyć podpór.

    Sprawdzanie ostrzy

    Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji
    Przed każdym użyciem lub codziennie
  • Sprawdź ostrza.
    1. Sprawdź krawędzie tnące (Rysunek 28).

    2. Jeżeli krawędzie nie są ostre lub mają wyszczerbienia, zdejmij i naostrz ostrze; patrz Ostrzenie ostrzy.

    3. Sprawdź ostrza, a w szczególności ich wygięty obszar.

    4. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek pęknięcia, zużycie lub szczeliny powstające w tym obszarze, natychmiast zamontuj nowe ostrze (Rysunek 28).

      g006530

    Sprawdzanie ostrzy po kątem zagięcia

    Note: Poniższa procedura wymaga ustawienia maszyny na poziomym podłożu.

    1. Unieś podwozie tnące na najwyższą wysokość koszenia.

    2. Korzystając z grubych rękawic lub innej ochrony dłoni, powoli obracaj ostrzem i ustaw je w pozycji, w której będzie można zmierzyć odległość między krawędzią tnącą a poziomą powierzchnią, na której stoi maszyna (Rysunek 29).

      g343366
    3. Zmierz odległość od końcówki ostrza do płaskiej powierzchni (Rysunek 30).

      g343365
    4. Obróć to samo ostrze o 180 stopni tak, aby w pozycji mierzenia znalazła się przeciwległa krawędź tnąca (Rysunek 31).

      g343369
    5. Zmierz odległość od końcówki ostrza do płaskiej powierzchni (Rysunek 32).

      Note: Różnica nie może być większa niż 3 mm.

      g343365
      1. Jeżeli różnica między A a B jest większa niż 3 mm, ostrze należy wymienić na nowe; patrz Demontaż ostrzy oraz Montaż ostrzy.

        Note: Jeżeli po wymianie zgiętego ostrza na nowe uzyskiwana różnica wymiarów nadal będzie przekraczać 3 mm, prawdopodobnie zgięta jest oś wrzeciona ostrza. Skontaktuj się z przedstawicielem autoryzowanego serwisu, aby przeprowadzić przegląd.

      2. Jeżeli różnica mieści się w granicach tolerancji, dokonaj pomiaru dla kolejnego ostrza.

    6. Powtórz powyższe kroki dla każdego ostrza.

    Demontaż ostrzy

    Wymień ostrza, jeżeli uderzą w twardy przedmiot, są niewyważone lub wygięte.

    1. Włóż drewniany klocek między ostrze a obudowę kosiarki, aby zablokować obracanie się ostrza.

    2. Trzymaj koniec ostrza przez szmatkę lub grube wykładane rękawice.

    3. Zdejmij ostrze.

      g343371

    Ostrzenie ostrzy

    1. Użyj pilnika w celu naostrzenia krawędzi tnącej na obu końcach każdego ostrza (Rysunek 34).

      Note: Zachowaj oryginalny kąt ostrza.

      Note: Ostrze będzie wyważone, jeśli usuniesz tę samą ilość materiału z obu krawędzi tnących.

      g000552
    2. Sprawdź wyważenie ostrza, układając je na równoważniku ostrzy (Rysunek 35).

      Note: Jeżeli ostrze pozostaje w położeniu poziomym, wówczas jest wyważone i można je stosować.

      Note: Jeżeli ostrze nie jest wyważone, spiłuj nieco metalu z obszaru łopatki (Rysunek 34).

      g000553
    3. Powtarzaj tę procedurę do momentu wyważenia ostrza.

    Montaż ostrzy

    1. Zamontuj ostrze i adapter na wale wrzeciona (Rysunek 36).

      Important: Aby koszenie było prawidłowe, zagięta część ostrza musi być skierowana w górę do wnętrza kosiarki.

      g343371
    2. Przykręć podkładkę falistą (stroną wypukłą do ostrza) i nakrętkę.

    3. Dokręć nakrętkę z momentem 35 N∙m.

    Czyszczenie

    Czyszczenie podwozia tnącego kosiarki od spodu.

    Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji
    Po każdym zastosowaniu
  • Oczyść obudowę podwozia tnącego kosiarki.
  • Po każdym użyciu wyczyść podwozie tnące od spodu, aby zapobiec nagromadzeniu się trawy, które mogłoby ograniczyć zdolność rozdrabniania i rozrzucania ścinków trawy.

    Important: Nie używaj wody do czyszczenia podwozie tnącego, ponieważ grozi to uszkodzeniem silników elektrycznych.

    1. Ustaw maszynę na poziomej nawierzchni, odłącz napęd ostrzy za pomocą przełącznika sterującego ostrzami (WOM) i załącz hamulec postojowy.

    2. Przed opuszczeniem stanowiska operatora wyłącz maszynę, wyjmij kluczyk zapłonu i odczekaj, aż wszystkie części ruchome się zatrzymają.

    3. Unieś maszynę nad podłoże na tyle, aby uzyskać dostęp do spodu maszyny. Podeprzyj maszynę na podpórkach.

      Ostrzeżenie

      Podnośniki mechaniczne lub hydrauliczne mogą nie utrzymać maszyny i mogą spowodować poważne obrażenia.

      Do podparcia maszyny należy użyć podpór.

    4. Usuń nagromadzoną trawę i inne zanieczyszczenia z podwozia tnącego, wykończonych powierzchni i kół.

    Utylizacja odpadków

    Olej silnikowy, akumulatory, olej hydrauliczny oraz płyn chłodzący mogą zanieczyścić środowisko. Usuwaj je zgodnie z lokalnymi przepisami.

    Przechowywanie

    Czyszczenie i przechowywanie

    1. Ustaw maszynę na poziomej nawierzchni, odłącz napęd ostrzy za pomocą przełącznika sterującego ostrzami (WOM) i załącz hamulec postojowy.

    2. Przed opuszczeniem stanowiska operatora wyłącz maszynę, wyjmij kluczyk zapłonu i odczekaj, aż wszystkie części ruchome się zatrzymają.

    3. Usuń skoszoną trawę, zabrudzenia i zanieczyszczenia z zewnętrznych części maszyny, a w szczególności z silnika.

    4. Sprawdź działanie hamulca postojowego, patrz Dźwignia hamulca postojowego.

    5. Nasmaruj maszynę; patrz Smarowanie.

    6. Sprawdź ciśnienie w oponach; patrz Sprawdzanie ciśnienia w oponach.

    7. Naładuj akumulatory, patrz Ładowanie akumulatorów.

    8. Usuń nagromadzoną trawę i zanieczyszczenia ze spodniej części kosiarki.

    9. Sprawdź stan ostrzy; patrz Konserwacja ostrzy tnących.

    10. Sprawdź i dokręć wszystkie mocowania. Napraw lub wymień wszystkie części, które są uszkodzone.

    11. Pomalować miejsca, z których farba została usunięta. Farba jest dostępna u autoryzowanego przedstawiciela serwisowego.

    12. Przechowywać maszynę w czystym i suchym garażu lub innym miejscu tego typu. Wyjmij kluczyk ze stacyjki i umieść go w miejscu niedostępnym dla dzieci lub innych nieupoważnionych użytkowników. Przykryj maszynę w celu jej zabezpieczenia i utrzymania w czystości.

    Przechowywanie akumulatora

    Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji

    Important: Przechowuj akumulatory w temperaturze od -10 do 40°C.

    1. Przed odstawieniem maszyny do przechowania naładuj akumulatory do pełna; patrz rozdział Ładowanie akumulatorów. Odłącz ładowarkę po pełnym naładowaniu akumulatorów.

    2. Ładuj akumulatory co najmniej co 60 dni.

      Important: Nie pozostawiaj ładowarki podłączonej do odstawionej maszyny.

    Rozwiązywanie problemów

    ProblemPossible CauseCorrective Action
    Silnik napędowy nie uruchamia się.
    1. Przełącznik trybu jazdy znajduje się w pozycji neutralnej.
    2. Hamulec postojowy jest załączony.
    3. Pedał hamulca jest wciśnięty.
    4. Pedał jazdy jest w pozycji załączenia napędu.
    5. Silnik ostrza jest zablokowany.
    6. Silnik napędowy jest zablokowany.
    7. Niski stan naładowania akumulatora.
    1. Ustaw przełącznik trybu jazdy w pozycji do przodu lub do tyłu.
    2. Zwolnij hamulec postojowy.
    3. Zwolnij pedał hamulca.
    4. Zwolnij pedał jazdy.
    5. Wyłącz maszynę i usuń zanieczyszczenia lub odczekaj, aż sterownik odblokuje go automatycznie po 5 sekundach.
    6. Usuń zanieczyszczenia lub blokady z silnika napędowego.
    7. Naładuj akumulatory.
    Silnik ostrza nie uruchamia się.
    1. Przełącznik trybu jazdy znajduje się w pozycji neutralnej.
    2. Hamulec postojowy jest załączony.
    3. Silnik ostrza jest zablokowany.
    4. Niski stan naładowania akumulatora.
    1. Ustaw przełącznik trybu jazdy w pozycji do przodu.
    2. Zwolnij hamulec postojowy.
    3. Wyłącz maszynę i usuń zanieczyszczenia lub odczekaj, aż sterownik odblokuje go automatycznie po 5 sekundach.
    4. Naładuj akumulatory.
    Maszyna nie włącza się.
    1. Sterownik lub silnik są uszkodzone.
    2. Akumulator jest uszkodzony.
    1. Wyłącz maszynę i włącz ją ponownie po 5 sekundach. Jeśli maszyna nie uruchamia się mimo kilku prób, wymień sterownik.
    2. Wymień akumulator.
    Maszyna zaczyna nieprawidłowo drgać.
    1. Ostrze/-a tnące są zgięte lub niewyważone.
    2. Śruba mocująca ostrze jest poluzowana.
    3. Zgięte wrzeciono ostrza.
    4. Mocowanie silnika jest poluzowane lub zużyte.
    1. Zamontuj nowe ostrza tnące.
    2. Dokręć śrubę mocującą ostrze.
    3. Skontaktuj się z autoryzowanym przedstawicielem serwisowym.
    4. Skontaktuj się z autoryzowanym przedstawicielem serwisowym.
    Nierówna wysokość koszenia.
    1. Tępe ostrza tnące.
    2. Ostrza tnące są zgięte.
    3. Spodnia część podwozia tnącego jest zabrudzona.
    4. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach.
    5. Wrzeciono ostrza jest zgięte.
    1. Naostrz ostrza.
    2. Zamontuj nowe ostrza tnące.
    3. Oczyść spodnią część podwozia tnącego kosiarki.
    4. Ustaw odpowiednie ciśnienie w oponach.
    5. Skontaktuj się z autoryzowanym przedstawicielem serwisowym.
    Maszyna nie wyrzuca trawy lub wyrzuca ją nieprawidłowo.
    1. Trawa jest zbyt ciężka lub zbyt wysoka.
    2. Trawa jest zbyt mokra.
    1. Skoś trawę z najwyższym ustawieniem wysokości koszenia, a następnie skoś na wybraną wysokość.
    2. Poczekaj, aż trawnik wyschnie.

    Schematy

    Schemat elektryczny

    g355680