Instalacja

Określ lewą i prawą stronę maszyny ze standardowego stanowiska operatora.

Przygotowanie maszyny

  1. Zaparkuj maszynę na równym podłożu.

  2. Zwolnij przełącznik sterujący ostrzem.

  3. Przesuń dźwignie kierujące do położenia PARKOWANIA.

  4. Wyłącz silnik i wyjmij kluczyk ze stacyjki.

Zdejmowanie jednostki tnącej

  1. Zdemontuj podwozie tnące z maszyny. Zapoznaj się z rozdziałem Demontaż podwozia tnącego kosiarki” w Instrukcji obsługi lub z odpowiednim rozdziałem w Instrukcji serwisowej.

    Ostrzeżenie

    Zamontowana sprężyna paska jest napięta i może spowodować obrażenia ciała.

    Podczas demontażu paska i podwozia tnącego zachowaj ostrożność.

  2. Wysuń podwozie tnące spod maszyny.

  3. Oczyść spodnią część podwozia tnącego kosiarki.

Instalacja zestawu

Części potrzebne do tej procedury:

Wspornik zestawu do koszenia w pasy1
Wycierak1
Śruba samogwintująca (5/16 x 1/2 cala)2
Nakrętka szybkozłączna7
Podkładka7
Śruba (¼ x ¾ cala)7
  1. W najbardziej wysuniętym do tyłu punkcie krzywizny przegrody, w jednej osi z wałem wrzeciona, odmierz i zaznacz miejsce na wysokości 48 mm od spodu.

    g311879
  2. Wywierć otwór w zaznaczonym miejscu (wiertło 9/32 cala) w sposób pokazany na Rysunek 1.

    Ostrzeżenie

    Wiercenie bez odpowiedniej ochrony oczu grozi przedostaniem się zanieczyszczeń do oka i urazem.

    Chroń oczy podczas wiercenia.

  3. Używając wspornika jako szablonu, zaznacz i wywierć otwór w prawej krzywiźnie przegrody (wiertło 9/32 cala), w sposób pokazany na Rysunek 2.

    Note: Upewnij się, że wycięcia na wsporniku zgadzają się ze wspornikami tylnego wieszaka, aby uzyskać prześwit przy regulacji wycieraka.

    g464861
  4. Zamontuj wspornik w otworach, używając 2 śrub samogwintujących (Rysunek 3).

    g464875
  5. Zamontuj 7 nakrętek szybkozłącznych w otwartych otworach wspornika (Rysunek 3).

  6. Umieść wycierak w taki sposób, aby gumowa krawędź była skierowana do przodu, a część wzmocniona włóknem pokazana na przekroju była skierowana do tyłu (Rysunek 4).

    g011138
  7. Zamocuj wycierak do otworu za pomocą 7 śrub (1/4 x 3/4 cala) i 7 podkładek (Rysunek 5).

    g464886

Montaż jednostki tnącej kosiarki.

Zamontuj podwozie tnące; patrz Instrukcja obsługi maszyny.

Działanie

Regulacja wysokości

Important: Przyłożenie nadmiernej siły dociskającej do listwy koszenia w pasy może uszkodzić murawę i sam zestaw do koszenia w pasy.

Important: Kiedy nie korzystasz z zestawu, unieś podwozie tnące kosiarki do położenia transportowego, aby nie uszkodzić wycieraka.

Important: Omijaj przeszkody, które mogłyby uszkodzić zestaw. Przy pokonywaniu zakrętów lub cofaniu tymczasowo unoś podwozie tnące do położenia transportowego.

Dla uzyskania najlepszych rezultatów standardowego koszenia w pasy ustaw dolną krawędź wycieraka na wysokości 6,4 do 1,3 mm poniżej spodu podwozia tnącego.

Regulacja położenia wycieraka reguluje wysokość listwy koszenia w pasy. Wysokość wycieraka można regulować dzięki podłużnym otworom w jego listwie (Rysunek 6). Wysokość wycieraka można również regulować wysokością podwozia tnącego, jednak wpływa to jednocześnie na wysokość koszenia.

Unikaj zbyt krótkiego strzyżenia, aby nie uszkodzić murawy i listwy koszenia w pasy. Wymieniaj wycierak co roku lub częściej w razie zużycia.

g464887

Rady związane z posługiwaniem się urządzeniem

Uzyskiwanie wyrazistych pasów

Stan i rodzaj trawy

  • Na miękkiej trawie, na której odznaczają się ślady kół, oraz na trawie przystosowanej do chłodniejszego klimatu w północnych regionach, pasy są zazwyczaj bardziej kontrastowe.

  • Na sztywnej trawie, na której ślady kół są mniej widoczne, oraz na trawie przystosowanej do cieplejszego klimatu w południowych regionach, kontrast między pasami jest zwykle mniej wyraźny.

  • Trawy gatunków przejściowych spotkane w wąskim pasie umiarkowanego klimatu mogą pozwalać na uzyskanie większego kontrastu na niektórych obszarach oraz w niektórych okresach wegetacji, zaś na innych obszarach oraz w innych okresach kontrast między pasami może być słabiej widoczny.

  • W przypadku niektórych gatunków trawy, kontrast jest większy przy mocno skróconych źdźbłach. W zależności od gatunku i wilgotności murawy lepszy kontrast pasów można uzyskać z kolei przy wyższym ustawieniu koszenia. Uzyskanie pożądanego rezultatu wymaga przeprowadzenia eksperymentów w lokalnych warunkach.

Położenie słońca

Wrażenia wizualne zależą od tego, jak światło odbija się w trawie.

  • Pasy biegnące w kierunku wschód-zachód będą zazwyczaj bardziej kontrastowe niż pasy w układzie północ-południe.

  • Kontrast między pasami jest mniej widoczny około południa, a wyraźniejszy rano i po południu.

Perspektywa

Trawa pochylona w kierunku obserwatora wydaje się ciemniejsza i odwrotnie.

  • Pasy biegnące równolegle do drogi będą miały większy kontrast przy zbliżaniu się do posesji lub oddalaniu się od niej. Kontrast między pasami jest mniej widoczny przy patrzeniu prostopadle do kierunku pasów.

  • Jeżeli posesja ma jakiś punkt skupienia lub punkt widokowy, sprawdza się zazwyczaj koszenie w pasy biegnące w kierunku tego punktu.

Stan trawnika

  • Na dużym płaskim terenie kontrast między pasami jest zwykle wyraźniejszy niż na zboczach lub w terenie z dużą ilością detali i krawędzi.

  • Koszenie przy porannej rosie może pomóc w uzyskaniu lepszego kontrastu.

  • Dobry kontrast można czasem uzyskać poprzez podwójne koszenie: przy drugim przejeździe wysokość koszenia należy zmniejszyć o ok. 1,3 cm.

Sposób koszenia

  • Odrzucanie pokosu na bok może ukrywać wzór pasów i zmniejszać kontrast.

  • Również workowanie nie sprzyja dobremu kontrastowi, a ponadto w murawie mogą być widoczne ślady ciężkich kół maszyny.

  • Doskonały kontrast można często uzyskać lub wzmocnić przez mulczowanie.

Krajobraz

  • Wielkość obszaru koszenia wpływa na ostateczną estetykę. Duże obszary prezentują się lepiej przy koszeniu większą kosiarką. Efekt estetyczny używania dużej kosiarki na małym terenie może nie być zadowalający.

  • Na dużych obszarach z rozmieszczonymi punktowo drzewami i innymi przeszkodami najlepszy efekt można uzyskać, gdy wzór pasów jakby przenika przez przeszkodę. Na przykład: precyzyjna kontynuacja tego samego wzoru i kierunku z obu stron sadzawki. Inny wzór koszenia od strony dalszego brzegu sadzawki może nie być widoczny.

  • Niektóre obszary prezentują się najlepiej z długimi prostymi liniami koszenia równoległymi do granic posesji. Z kolej inne posesje wyglądają lepiej, gdy trawa jest koszona we wzór rombu – czyli żadna linia prosta koszenia nie jest równoległa z granicą terenu. Posesje pagórkowate lub ze zbiornikami wodnymi wyglądają najlepiej, gdy pasy tworzą linie faliste. Obecność detalu w krajobrazie (np. małego zbiornika widnego) można podkreślić, stosując koszenie promieniste lub koliste z sadzawką pośrodku.

Przyzwyczajanie” trawy do koszenia w pasy

  • Na nowej murawie, w pierwszym i drugim tygodniu, konieczne może być przestrzeganie zasad koszenia według dokładnie tego samego wzoru i kierunku, po tych samych śladach kół. W ten sposób trawa będzie się przyzwyczajać” do układania w pożądanym kierunku.

  • W trzecim tygodniu można zastosować koszenie poprzeczne.

  • W tygodniu czwartym i piątym należy powtórzyć oryginalny wzór. Po ustaleniu głównego kierunku koszenia można go zmieniać co tydzień, by uzyskać efekt szachownicy lub kraty.

  • Nie należy kosić trawy co tydzień dokładnie w ten sam wzór. Grozi to wyżłobieniem rowków i nierówności przez koła kosiarki ugniatające murawę stale w tych samych miejscach.

Skręcanie z zestawem do koszenia w pasy

  • Przy skręcaniu należy unieść podwozie tnące. Formowanie pasów przy skręcaniu zazwyczaj nie służy estetyce.

  • Uniesienie podwozia tnącego ograniczy rozmywanie się wzoru przy krawędziach koszonego obszaru.

Przejazd maszyną na inny obszar koszenia

  • Przy przemieszczaniu maszyny do innej części posesji należy unieść podwozie tnące.

  • Przejazd w poprzek skoszonego obszaru może zakłócić uzyskany wzór.

Przestrzeganie wszystkich ogólnych zasad koszenia

  • Skoś trawę na obwodzie obszaru, aby wyznaczyć jego granice.

  • Skieruj wyrzut boczny w przeciwną stronę niż alejki, podjazdy, rabaty kwiatowe, budynki i pojazdy. Jeżeli pokos jest wyrzucany na dużą odległość, wykonaj dodatkowe przejazdy, aby uniknąć konieczności sprzątania pokosu.

  • Unikaj nadmiernego skracania źdźbeł. Przejazdy w tę i z powrotem oraz częste manewry koszenia do przodu i do tyłu wokół przeszkody ugniatają trawę i nie pozwalają na uzyskanie profesjonalnego, estetycznego wyglądu.

  • Przestrzegaj bezpiecznych praktyk koszenia opisanych w Instrukcji obsługi. Nie narażaj się na niebezpieczne sytuacje, aby uzyskać atrakcyjny wzór koszenia.