Karbantartási időköz | Karbantartási intézkedés |
---|---|
Minden egyes használat előtt, vagy naponta |
|
Ez a forgókéses fűnyíró traktor lakóingatlanok tulajdonosai számára készült, házikerti alkalmazáshoz. Elsősorban jól karbantartott gyepen végzett fűnyírásra tervezték. A termék nem rendeltetésszerű használata Önre és a közelben tartózkodókra nézve egyaránt veszélyes lehet.
Gondosan olvassa el ezt a tájékoztatót, hogy a termék megfelelő üzemeltetését és karbantartását elsajátítva elkerülje a sérüléseket, valamint a termék károsodását. Ön felelős a termék megfelelő és biztonságos üzemeltetéséért.
A www.Toro.com webhelyen további információk is találhatók, például munkavédelmi tanácsok, oktatóanyagok, tartozékokról szóló információk, segítség márkakereskedés kereséséhez, valamint a termékregisztráció is itt végezhető el.
Ha szervizre, eredeti Toro-alkatrészekre vagy további információkra van szüksége, forduljon hivatalos márkaszervizhez vagy a Toro-ügyfélszolgálathoz, és tartsa kéznél terméke típusszámát és gyári számát. Az Ábra 1 jelzi a típusszám és gyári szám helyét a terméken. Írja a számokat a megfelelő helyre.
Important: Olvassa be mobileszköze segítségével a sorozatszámot tartalmazó címkén található QR-kódot (ha van), és elérheti a garanciális, az alkatrészekre vonatkozó és más termékinformációkat.
Írja a termék típus- és sorozatszámát az alábbi helyre:
Ez a kézikönyv 2 szót használ az információ kiemelésére. A Fontos szó speciális műszaki információkra hívja fel a figyelmet, a Megjegyzés szó pedig külön figyelemre érdemes általános információkat emel ki.
Ez a kézikönyvben és a gépen is megtalálható biztonsági figyelmeztető jelzés (Ábra 2) fontos biztonsági üzenetet jelöl, amelyet a balesetek elkerülése érdekében követni kell. Ezt a jelzést a Veszély, a Figyelmeztetés vagy a Figyelem kifejezés követi.
Veszély: olyan közvetlenül veszélyes helyzetet jelöl, amely halált vagy súlyos személyi sérülést eredményez, ha nem sikerül elkerülni.
Figyelmeztetés: olyan potenciálisan veszélyes helyzetet jelöl, amely halált vagy súlyos személyi sérülést eredményezhet, ha nem sikerül elkerülni.
Figyelem: olyan potenciálisan veszélyes helyzetet jelöl, amely enyhébb vagy mérsékelt személyi sérülést okozhat, ha nem sikerül elkerülni.
A termék megfelel minden vonatkozó európai irányelvnek. A részleteket lásd a különálló termékspecifikus megfelelőségi nyilatkozatban (DOC).
Bruttó vagy nettó nyomaték: A motor bruttó vagy nettó forgatónyomatékát laboratóriumban állapította meg a gyártó az SAE J1940 vagy J2723 szabvány szerint. A biztonsági, károsanyag-kibocsátási és üzemeltetési követelmények teljesítése érdekében a motor tényleges nyomatéka ebben a fűnyíróosztályban jelentősen kisebb. Lásd a motorgyártó által a géphez mellékelt információkat.
A motor mellékelt kezelési útmutatója tartalmazza az USA környezetvédelmi hivatalával (EPA) és a kipufogórendszerek, a karbantartás és jótállás szabályozásáról szóló California Emission Control Regulation jogszabállyal kapcsolatos tudnivalókat. Pótalkatrészek a motorgyártótól rendelhetők.
A gép tervezése az EN ISO 5395 szabvány alapján történt.
Ez a termék levághatja a kezét és a lábát, továbbá tárgyakat dobhat ki. A súlyos, akár halálos sérülések elkerülése érdekében mindig kövesse a biztonságielőírásokat.
A motor beindítása előtt olvassa el és értelmezze a kezelői kézikönyv tartalmát.
Gondoskodjon arról, hogy a gépet gyermek vagy közelben tartózkodó ne közelíthesse meg.
Ne engedje, hogy gyermekek vagy oktatásban nem részesült személyek üzemeltessék vagy szervizeljék a gépet. Csak olyan személyek dolgozhatnak vele, akik felelősek, képzettek, ismerik az utasításokat, és fizikailag is képesek működtetni vagy szervizelni a gépet.
Ne használja a gépet szakadékok, árkok, töltések, vizek és egyéb veszélyek közelében, illetve 15°-nál meredekebb lejtőkön.
Tartsa távol kezét és lábát a gép mozgó alkatrészeitől.
Ne használja a gépet, ha a védőburkolatok, a biztonsági kapcsolók és az egyéb védőelemek nincsenek a helyükön, és nem működnek.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést. Hagyja lehűlni a gépet, mielőtt szervizelési, beállítási, tankolási, tisztítási vagy tárolási munkába kezd rajta.
A biztonságra figyelmeztető matricák és utasítások a kezelő által jól láthatóan, a potenciálisan veszélyes helyek mellett találhatók. A sérült vagy hiányzó feliratot (matricát) cserélje, illetve pótolja. |
A 99-3943 számú címke csak a 127 cm-es nyíróasztallal szerelt gépeken található meg.
A 105-7015 számú címke csak a 107 cm-es nyíróasztallal szerelt gépeken található meg.
A 112-9840 számú címke csak a 127 cm-es nyíróasztallal szerelt gépeken található meg.
A 138-6074 számú felirat az üzemanyagtartály falába öntve látható.
A 139-2391 számú címke csak üzemóra-számláló nélküli gépeken található meg.
A motor beindítása és a gép működtetése előtt ismerkedjen meg az összes kezelőszervvel.
A motor beindítására és leállítására szolgáló gyújtáskapcsoló 3 helyzetbe állítható: LEáLLíTáS, GYúJTáS és INDíTáS (Ábra 5).
A gázkar a motor fordulatszámának szabályozására szolgál, és fokozatmentesen állítható a LASSú és a GYORS helyzet között (Ábra 5).
A hidegindító gomb a hideg motor beindítására szolgál (Ábra 5).
A mellékhajtás (TLT) jelzéssel rendelkező késkapcsolóval kapcsolható be és ki a fűnyírókések meghajtása (Ábra 5).
A haladásvezérlő karok segítségével vezethető a gép előre, hátra, illetve ezekkel lehet elfordulni valamelyik irányba (Ábra 4).
Mielőtt elhagyja a gépet, az elektromos fék behúzásához állítsa a haladásvezérlő karokat középhelyzetből kifelé, PARKOLáS helyzetbe (Ábra 24). Ha megáll a géppel, vagy őrizetlenül hagyja, állítsa a haladásvezérlő karokat mindig PARKOLáS helyzetbe.
A MyRide® beállítókar segítségével állíthatja be az ülés felfüggesztését (Ábra 4).
A vezetőülés előtt lent található Smart Speed™ vezérlőrendszerkar jóvoltából a gép 3 sebességtartományban használható – trimmelés, vontatás és fűnyírás (Ábra 27).
A gép bal oldalán található ellenőrzőablakon át ellenőrizheti az üzemanyag szintjét az üzemanyagtartályban (Ábra 6).
A vágásmagasság-beállító kar segítségével a vezetőülésben ülve süllyesztheti és emelheti a nyíróasztalt. A kart felfelé (maga felé) húzva a nyíróasztal elemelkedik a talajtól, a kart lefelé (magától el) mozdítva pedig a talajt közelíti. A vágásmagasságot csak a gép álló helyzetében módosítsa (Ábra 28).
A pedálos fűnyíróasztal-emelő rendszer segítségével a kezelőülésben ülve változtathatja a nyíróasztal magasságát. A pedállal rövid időre is megemelheti a nyíróasztalt az akadályok kikerüléséhez, de a vágásmagasság beállítását is megkönnyíti (Ábra 4).
A műszaki adatok és a kialakítások külön értesítés nélkül változhatnak.
107 cm-es nyíróasztal | 127 cm-es nyíróasztal | |
Vágásszélesség | 107 cm | 127 cm |
Szélesség lehajtott fűterelő lappal | 135 cm | 155 cm |
Szélesség felhajtott fűterelő lappal | 123 cm | 130 cm |
Hossz | 185 cm | 186 cm |
Magasság | 112 cm | 109 cm |
Tömeg | 332 kg | 353 kg |
A géphez a Toro által jóváhagyott munkagépek és tartozékok széles választéka kapható, amelyek javítják és bővítik a gép képességeit. A jóváhagyott tartozékok és adapterek listájáért forduljon hivatalos márkaszervizhez, hivatalos Toro-forgalmazóhoz, vagy látogasson el a www.Toro.com webhelyre.
Az optimális teljesítmény és a gép folyamatos tanúsított biztonsága érdekében csak eredeti Toro-pótalkatrészeket és -tartozékokat használjon. A más által gyártott pótalkatrészek és tartozékok használata veszélyes lehet, és emellett a jótállást is érvénytelenítheti.
Note: A gép jobb és bal oldalát normál üzemeltetési helyzetben határozza meg.
Ne engedje, hogy gyermekek vagy oktatásban nem részesült személyek üzemeltessék vagy szervizeljék a gépet. A helyi szabályozás korlátozhatja a kezelő életkorát. Az összes kezelő és szerelő képzéséért a tulajdonos tartozik felelősséggel.
Vizsgálja át a területet, ahol a gépet használni fogja, és távolítson el onnan minden olyan tárgyat, amely zavarhatja a munkát, vagy amelyet a gép eldobhat.
Ismerkedjen meg a berendezés biztonságos üzemeltetésével, a kezelőszervekkel és a biztonsági jelzésekkel.
Győződjön meg arról, hogy a kezelőijelenlét-kapcsolókat, a biztonsági kapcsolókat és a védőelemeket felszerelték, és megfelelően működnek. Ne üzemeltesse a gépet, csak ha ezek megfelelően működnek.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést. Hagyja lehűlni a gépet, mielőtt szervizelési, beállítási, tankolási, tisztítási vagy tárolási munkába kezd rajta.
A fűnyírás megkezdése előtt győződjön meg arról, hogy a nyíróegységek megfelelően működnek.
Nézze át a terepet a megfelelő felszerelés, valamint a gép megfelelő és biztonságos üzemeltetéséhez szükséges tartozékok és adapterek meghatározásához.
Viseljen megfelelő öltözéket, beleértve a védőszemüveget, a hosszú szárú nadrágot, a megfelelő, csúszásgátló lábbelit és a hallásvédelmi eszközt is. Ha hosszú a haja, kösse hátra, és ne viseljen bő ruházatot vagy ékszert.
Ne szállítson utast a gépen.
Tartsa a közelben tartózkodókat és a háziállatokat a működő géptől távol. Ha valaki a területre lép, állítsa le a gépet és munkaeszközeit.
Csak akkor működtesse a gépet, ha a védőburkolatok és az egyéb védőelemek, például a terelőlemezek, valamint a teljes fűgyűjtő rendszer a helyükön vannak, és megfelelően működnek. Szükség esetén cserélje le a kopott vagy sérült alkatrészeket.
Az üzemanyag rendkívül gyúlékony és robbanásveszélyes. Az üzemanyag okozta tűz vagy robbanás megégetheti Önt vagy másokat, és anyagi károkat okozhat.
Annak megakadályozása érdekében, hogy a statikus feltöltődés begyújtsa az üzemanyagot, vegye le a gépet a teherautóról vagy az utánfutóról, és mindenféle járműtől távol, a földön tankolja meg. Ha ez nem valósítható meg, helyezzen egy hordozható üzemanyagtartályt mindenféle járműtől távol a földre, töltse fel azt üzemanyaggal, majd abból tankolja meg a gépet a töltőpisztoly használata helyett.
A tankolást kültéren, vízszintes talajon, nyílt területen végezze, amikor a motor hideg. Törölje fel a kiömlött üzemanyagot.
Ne kezeljen üzemanyagot dohányzás közben vagy nyílt láng és szikrák közelében.
Járó vagy meleg motornál ne vegye le a tanksapkát, és ne tankoljon.
Ha az üzemanyag kiömlött, ne kísérelje meg beindítani a motort. Kerülje gyújtóforrás létrehozását, amíg az üzemanyag teljesen el nem párolgott.
Üzemanyagot csak jóváhagyott üzemanyagtartályban tároljon, gyerekek számára nem hozzáférhető helyen.
Az üzemanyag lenyelése sérülést vagy halált okozhat. A gőzök belégzése hosszabb távon súlyos sérülést és megbetegedést okozhat.
Kerülje az üzemanyag gőzeinek tartós belégzését.
Tartsa távol arcát és kezeit a fúvókától és az üzemanyag-betöltő nyílástól.
Az üzemanyag szemtől és bőrtől távol tartandó.
Ne tárolja a gépet vagy az üzemanyagtartályt olyan helyen, ahol nyílt láng, szikra vagy őrláng fordul elő, mint például vízmelegítőkön vagy más eszközökön.
Csak akkor működtesse a gépet, ha a teljes kipufogórendszer a helyén van, és az teljesen üzemképes.
Tartsa a töltőpisztolyt a benzintank vagy -tartály széléhez érintve mindaddig, míg a tankolás befejeződik. Ne használjon töltőpisztolyzáró-nyitó eszközt.
Ha üzemanyag került a ruhájára, azonnal öltözzön át.
Ne töltse túl az üzemanyagtartályt. Helyezze vissza a tanksapkát, és biztonságosan húzza meg.
Tisztítsa le a füvet és a törmeléket a nyíróegységről, valamint a tűzveszély megelőzése érdekében a hangtompítóról, a hajtásokról, a fűgyűjtőről és a motortérből. Takarítsa fel a kiömlött olajat vagy üzemanyagot.
Típus | Ólommentes benzin |
Minimális oktánszám | 87 (USA) vagy 91 (kísérleti oktánszám; az USA-n kívül) |
Etanol | Legfeljebb 10 térfogatszázalék |
Metanol | Nincs |
MTBE (metil-tercier-butil-éter) | Kevesebb mint 15 térfogatszázalék |
Olaj | Ne keverjen olajat az üzemanyaghoz. |
Csak tiszta, friss (30 napnál nem régebbi), megbízható forrásból származó üzemanyagot használjon.
Az üzemanyag hosszan frissen tartása érdekében töltsön a gépbe üzemanyag-stabilizáló/-kondicionáló anyagot az adalékanyag gyártójának utasítása szerint.
Important: Ne használjon metanolt vagy etanolt tartalmazó üzemanyag-adalékot.
Töltsön a friss üzemanyaghoz stabilizátor/kondicionálót az üzemanyag-stabilizátor gyártójának utasításai szerint.
Parkolja le a gépet sík talajon.
Állítsa a haladásvezérlő karokat külső, PARKOLáS helyzetbe.
Állítsa le a motort, és vegye ki az indítókulcsot.
Tisztítsa meg a tanksapka körüli területet.
Tankoljon a betöltőnyak alsó pereméig (Ábra 7). Ne töltse teljesen tele az üzemanyagtartályt.
Mielőtt elkezdené a napi munkát a géppel, végezze el a minden használat előtti/napi ellenőrzéseket, amelyek felsorolásáért lásd: .
Az új motor bizonyos idő elteltével éri el a teljes teljesítményét. A nyíróasztalok és hajtásrendszerek belső súrlódása új állapotukban nagyobb, ami többletterhelést ró a motorra. Hagyjon 40–50 óra bejáratási időt az új gépnek, hogy aztán csúcsteljesítményen működhessen.
A biztonsági reteszelőkapcsolók lekötése vagy károsodása esetén a gép váratlanul működni kezdhet, amivel személyi sérülést okozhat.
Ne bolygassa a reteszelő kapcsolókat.
Ellenőrizze naponta a reteszelőkapcsolók működését, cserélje ki a károsodott kapcsolókat, mielőtt működtetni kezdené a gépet.
A biztonsági reteszelőrendszer az alábbi feltételek teljesülése esetén engedi a motor beindítását:
A késkapcsoló (TLT) ki van kapcsolva.
A haladásvezérlő karok PARKOLáS helyzetben állnak.
A biztonsági reteszelőrendszer akkor is leállítja a motort, ha Ön a haladásvezérlő karokat kimozdítja PARKOLáS helyzetből, majd felemelkedik a vezetőülésből.
Karbantartási időköz | Karbantartási intézkedés |
---|---|
Minden egyes használat előtt, vagy naponta |
|
A gép minden használata előtt ellenőrizze a biztonsági reteszelőrendszer működését. Ha a biztonsági reteszelőrendszer nem az alább ismertetett módon működik, azonnal javíttassa meg hivatalos márkaszervizben.
Üljön a vezetőülésbe, mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből, majd állítsa a késkapcsolót BE helyzetbe. Próbálja meg beindítani a motort. Nem történhet indítózás.
Üljön az ülésbe, és állítsa a késkapcsolót KIKAPCSOLT helyzetbe. Állítsa bármelyik haladásvezérlő kart középső, kioldott helyzetbe. Próbálja meg beindítani a motort. Nem történhet indítózás. Ismételje meg ezt a másik haladásvezérlő karral is.
Üljön az ülésbe, állítsa a késkapcsolót KI helyzetbe, majd rögzítse PARKOLáS helyzetben a haladásvezérlő karokat. Indítsa be a motort. Járó motor mellett kapcsolja be a késkapcsolót, majd emelkedjen el kissé az ülésből; a motornak le kell állnia.
Üljön az ülésbe, állítsa a késkapcsolót KI helyzetbe, majd rögzítse PARKOLáS helyzetben a haladásvezérlő karokat. Indítsa be a motort. Járó motor mellett állítsa középre, kioldott helyzetbe a haladásvezérlő karokat, majd emelkedjen fel kissé az ülésből. A motornak le kell állnia.
Az ülés előre és hátra eltolható. Állítsa be az ülést úgy, hogy a leghatékonyabban irányíthassa a gépet, és a legkényelmesebb legyen a testhelyzete (Ábra 8).
A MyRide® felfüggesztési rendszer beállítható, hogy zökkenőmentes, kényelmes haladást biztosítson. A felfüggesztés beállítását akadási pontok segítik, lágytól a merev rugózásig jelezve a fokozatokat (Ábra 9).
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót, és mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést.
Hagyja el a gépet.
A gép jobb oldalánál állva a felfüggesztés lágyabbá tételéhez állítsa a beállítókart a – jelzés irányába.
A felfüggesztés merevebbé tételéhez állítsa a beállítókart a + jelzés irányába.
A haladásvezérlő karok magassága állítható a maximális kényelem érdekében (Ábra 10).
A haladásvezérlő karok az Ön kényelme érdekében előre- és hátradönthetők.
Lazítsa meg a vezérlőkart a tengelyéhez rögzítő felső csavart.
Lazítsa meg az alsó csavart annyira, hogy a vezérlőkart előre- vagy hátrabillenthesse.
A csavarokat meghúzva rögzítse a vezérlőkart az új helyzetében.
Ismételje meg a beállítást a másik vezérlőkarnál.
A géphez tartozó nyíróasztal és fűnyírókések optimális mulcsozási és oldalsó kidobási teljesítményt nyújtanak.
A mulcsozó terelőlemezek leszerelése után szerelje be az üres furatokba a tartozékok tasakjában található kötőelemeket. Ezzel biztosítható, hogy a nyíróasztal működtetése közben ne maradjon nyitott furat.
A nyitott furatokon át kirepülő törmelék személyi sérüléseket okozhat Önnek és másoknak is.
Ne működtesse a gépet úgy, hogy nincs kötőelem a gépburkolat összes furatában.
A mulcsozó terelőlemez eltávolítása után szerelje vissza a furatokba a kötőelemeket.
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót, és mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést.
Távolítsa el a nyíróasztalt; lásd: A nyíróasztal eltávolítása.
Távolítsa el a 2 önbiztosító anyát (5/16") a terelőlemezre felhegesztett csavarokról.
Távolítsa el a terelőlemezt a nyíróasztalhoz rögzítő 2 kapupántcsavart és 2 önbiztosító anyát, majd távolítsa el a terelőlemezt.
Szerelje be a tartozékok tasakjában található 2 csavart a 2 meglévő önbiztosító anyával a felhegesztett csavarok furataiba, hogy ne repüljön ki a furatokon törmelék.
Note: A kötőelemeket úgy szerelje be, hogy az anyák legyenek a nyíróasztal felső oldalán.
Szerelje be a tartozékok tasakjában található egyik csavart egy meglévő önbiztosító anyával a nyíróasztal elején levő furatba a furat lezárására.
Note: A kötőelemeket úgy szerelje be, hogy az anya legyen a nyíróasztal külső oldalán.
Szerelje fel a nyíróasztalt; lásd: A nyíróasztal felszerelése.
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót, és mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést.
Távolítsa el a nyíróasztalt; lásd: A nyíróasztal eltávolítása.
Távolítsa el a 3 önbiztosító anyát (5/16") a jobb oldali terelőlemezre felhegesztett csavarokról.
Távolítsa el a jobb oldali terelőlemezt a nyíróasztalhoz rögzítő kapupántcsavart és önbiztosító anyát, majd távolítsa el a terelőlemezt.
Szerelje be az 5. lépésben eltávolított kapupántcsavart az önbiztosító anyával együtt a nyíróasztal jobb oldalán a furatba, hogy meggátolja a törmelék kirepülését a furaton.
Note: A kötőelemeket úgy szerelje be, hogy az anya legyen a nyíróasztal külső oldalán.
Szerelje be a tartozékok tasakjában található 3 csavart a 3 meglévő önbiztosító anyával a felhegesztett csavarok furataiba.
Note: A kötőelemeket úgy szerelje be, hogy az anyák legyenek a nyíróasztal felső oldalán.
Távolítsa el a 2 önbiztosító anyát (5/16") a bal oldali terelőlemezre felhegesztett csavarokról.
Távolítsa el a bal oldali terelőlemezt a nyíróasztalhoz rögzítő kapupántcsavart és önbiztosító anyát, majd távolítsa el a terelőlemezt.
Szerelje be az 9. lépésben eltávolított kapupántcsavart az önbiztosító anyával együtt a nyíróasztal jobb oldalán a furatba, hogy meggátolja a törmelék kirepülését a furaton.
Note: A kötőelemeket úgy szerelje be, hogy az anya legyen a nyíróasztal külső oldalán.
Szerelje be a tartozékok tasakjában található 2 csavart a 2 meglévő önbiztosító anyával a felhegesztett csavarok furataiba.
Note: A kötőelemeket úgy szerelje be, hogy az anyák legyenek a nyíróasztal felső oldalán.
Távolítsa el a nyíróasztal alatt a fűterelő lemez rúdjáról az anyát.
Szerelje fel az anya segítségével a kivágott terelőlemezt a fűterelő lemez rúdjára, a terelőlemez külső furatát felhasználva.
Szerelje fel a nyíróasztalt; lásd: A nyíróasztal felszerelése.
A személyi sérüléssel vagy anyagi kárral járó baleseteket a tulajdonos/üzemeltető akadályozhatja meg, és ő viseli értük a felelősséget.
A gép használatát teljes odafigyeléssel végezze. Ne végezzen olyan tevékenységet, amely elvonhatja a figyelmét, különben személyi sérülés vagy anyagi kár lehet a következmény.
Ne üzemeltesse a gépet, ha fáradt, vagy amíg alkohol vagy gyógyszer befolyása alatt áll.
A késhez hozzáérve súlyosan megsérülhet. Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést. Ha az indítókulcsot KI helyzetbe fordítja, a motornak le kell állnia, és a késnek is meg kell állnia. Ha nem így történik, azonnal hagyja abba a gép használatát, és lépjen kapcsolatba egy hivatalos márkaszervizzel.
A gépet csak megfelelő időjárás és jó látási körülmények között használja. Ne használja a gépet, ha villámcsapás lehetősége áll fenn.
Tartsa távol kezét és lábát a vágóegységektől. Ne tartózkodjon a kimeneti nyílás előtt.
Ne végezzen fűnyírást a terelőlemez felhajtott, eltávolított vagy módosított állapotában, kivéve, ha fűgyűjtő- vagy talajtakarító készlet van a helyén, amely megfelelően működik.
Ne végezzen fűnyírást hátrafelé, csak ha feltétlenül szükséges. Mindig nézzen lefelé és maga mögé, mielőtt hátrafelé kezdene haladni a géppel.
Különösen ügyeljen, amikor be nem látható kanyarokhoz, cserjékhez, fákhoz vagy más olyan tárgyakhoz közelít, amelyek eltakarhatják a kilátást.
Állítsa le a késeket, ha nem végez fűnyírást.
Ha a gép valamilyen tárgyba ütközik vagy rázkódni kezd, azonnal állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot (ha van), és várja meg, amíg minden mozgó alkatrész megáll, csak ezután vizsgálja át a gépet, nem sérült-e meg. Végezzen el minden szükséges javítást, mielőtt folytatná a munkát.
Amikor kanyarodik, illetve utakat vagy járdákat keresztez a géppel, lassítson le, és járjon el körültekintően. Mindig adja meg az elsőbbséget.
A kezelőállás elhagyása előtt végezze el az alábbiakat:
Parkolja le a gépet sík talajon.
Kapcsolja ki a mellékhajtást, és engedje le a tartozékokat.
Húzza be a rögzítőféket.
Állítsa le a motort, és vegye ki az indítókulcsot.
Várja meg, amíg minden mozgó alkatrész megáll.
A motort csak jól szellőző helyen járassa. A kipufogógázok szén-monoxidot tartalmaznak, amely belélegezve halált okoz.
Soha ne hagyjon járó gépet felügyelet nélkül.
Vontatható berendezést csak a vontatási pontra csatlakoztasson.
Csak akkor működtesse a gépet, ha a védőburkolatok és az egyéb védőelemek, például a terelőlemezek, valamint a teljes fűgyűjtő rendszer a helyükön vannak, és megfelelően működnek. Szükség esetén cserélje le a kopott vagy sérült alkatrészeket.
Csak a Toro által jóváhagyott tartozékokat vagy adaptereket alkalmazzon.
A gép 85 dBA-t meghaladó zajszintet produkál a kezelő fülénél, ami hosszan tartó kitettség esetén halláskárosodást okozhat.
Tisztítsa le a füvet és törmeléket a nyíróegységről, a hajtásokról, valamint a tűzveszély megelőzése érdekében a hangtompítóról és a motorról.
A motor beindításakor tartsa távol a lábát a késektől.
Ügyeljen a fűnyíró kidobási útvonalára és arra, hogy az ne irányuljon mások felé. Kerülje az anyag falra vagy akadályokra ürítését, mivel az visszaverődhet Önre.
Állítsa le a késeket, lassítson le és járjon el körültekintően, ha nem füves területet keresztez, vagy a gépet azon keresztül szállítja a kaszálandó területre, illetve onnan el.
Ne változtassa meg a motor szabályozási beállításait, és ne pörgesse túl a motort.
A gyerekek gyakran vonzódnak a gépekhez és a kaszálási tevékenységhez. Soha ne feltételezze, hogy a gyerekek ugyanott maradnak, ahol utoljára látta őket.
Tartsa a gyerekeket a munkaterületen kívül egy felelős felnőtt figyelmes felügyelete alatt, aki nem a gépkezelő.
Legyen készenlétben, és amennyiben gyerek lép a területre, állítsa le a gépet.
Tolatás vagy fordulás előtt nézzen le és körbe, nincsenek-e ott kisgyerekek.
Ne szállítson gyerekeket a gépen még kikapcsolt késekkel sem. A gyerekek leeshetnek a gépről, és súlyosan megsérülhetnek, vagy akadályozhatják a gép biztonságos működtetését. A gépen utaztatott gyermekek később váratlanul feltűnhetnek a munkaterületen egy újabb kör reményében, a gép pedig előre- vagy hátramenetben véletlenül elgázolhatja őket.
A lejtők a megcsúszásos és borulásos balesetek fő tényezői, amelyek súlyos sérülésekhez vezethetnek. A kezelő a felelős a lejtőn történő biztonságos munkavégzésért. A gép üzemeltetése bármilyen lejtőn különös óvatosságot igényel. Mielőtt a géppel lejtős területre hajtana, végezze el az alábbiakat:
Tekintse át és értelmezze a kézikönyvben és a gépen található, lejtőre vonatkozó utasításokat.
Határozza meg a terület hozzávetőleges lejtését szögmérő segítségével.
Ne használja a gépet 15°-nál meredekebb lejtőn.
Értékelje ki a napi helyszíni körülményeket, hogy meghatározza, a lejtő biztonságos-e a gép üzemeltetésére. Használja a józan eszét és ítélőképességét ezen értékelés során. A területen bekövetkező változások, például a nedvesség gyorsan befolyásolhatja a gép lejtőn történő használatát.
Mérje fel a veszélyt az emelkedő aljánál. Ne használja a gépet szakadékok, árkok, töltések, vizek és más veszélyek közelében. A gép hirtelen felborulhat, ha egy kereke túllóg azok peremén, vagy a perem beszakad. Tartson biztonságos távolságot (a gép szélességének kétszeresét) a gép és a veszély között. Az ilyen területeken használjon tolókaros fűnyírót vagy kézi szegélynyírót a gyep karbantartására.
Kerülje a lejtőn való elindulást, megállást vagy kanyarodást. Se a sebességén, se a haladási irányán ne változtasson hirtelen; kanyarodjon lassan és fokozatosan.
Ne működtesse a gépet, ha a tapadása, a kormányzása vagy a stabilitása kérdéses lehet. Ne felejtse el, hogy nedves fűben, rézsűn vagy lejtőn haladva a gép elveszítheti a tapadását. Ha a hajtókerekek elveszítik a tapadásukat, a gép megcsúszhat, és megszűnhet a fékhatás és a kormányozhatóság. A gép megcsúszhat akkor is, ha a hajtókerekei megálltak.
Távolítsa el vagy jelölje meg az akadályokat, például árkot, lyukakat, keréknyomot, kiemelkedéseket, köveket és egyéb rejtett veszélyeket. A magas fű akadályokat rejthet. Egyenetlen terepen a gép fel is borulhat.
Járjon el fokozott körültekintéssel, ha munkaeszközzel vagy tartozékkal, például fűgyűjtő rendszerekkel használja. Ezek ronthatják a gép stabilitását, és az irányítás elvesztését okozhatják. Kövesse az ellensúlyokra vonatkozó utasításokat.
Lejtőn való munkavégzéskor tartsa a nyíróasztalt lehetőség szerint a talajra leengedett helyzetben. Lejtőn a gép instabillá válhat a nyíróasztal felemelt helyzetében.
Vontatható berendezést csak a vontatási pontra csatlakoztasson.
Ne használja a gépet vontató járműként, csak akkor, ha van rajta vonószerkezet.
Ne lépje túl a vontatott berendezésekre és a lejtőn való vontatásra vonatkozó súlyhatárokat. A vontatott berendezés tömege nem haladhatja meg a gép és a kezelő együttes tömegét.
Ne engedjen gyermekeket vagy más személyeket a vontatott berendezés közelébe.
Lejtőn a vontatott berendezés súlya miatt megszűnhet a tapadás, megnő a felborulás kockázata és elveszítheti a jármű feletti uralmát. Csökkentse a vontatott tömeget, és lassítson le.
A megálláshoz szükséges távolság a vontatott teher tömegével arányosan nő. Haladjon lassan, és hagyjon nagyobb távolságot a megálláshoz.
Forduljon nagyobb ívben, hogy a munkaeszköz ne érjen a géphez.
A késkapcsoló (TLT) segítségével indíthatók el és állíthatók le a fűnyíró kései és bármely meghajtott munkaeszköz.
A gázkar a GYORS és a LASSú helyzet között állítható (Ábra 21).
A TLT bekapcsolásakor mindig a GYORS helyzetet használja.
A hidegindító gomb a hideg motor beindítására való.
A gyújtáskapcsoló használata előtt a gombot felhúzva aktiválja a hidegindítót (Ábra 22).
Note: A hidegindítót mindig ütközésig húzza ki. Előfordulhat, hogy a gyújtáskapcsoló használata során kihúzva kell tartania a gombot.
Ha a motor beindult, a gombot lenyomva kapcsolja ki a hidegindítót (Ábra 22).
Note: Meleg vagy forró motornál nem kell használnia a hidegindítót.
Important: Ne indítózzon egyszerre 5 másodpercnél hosszabban. 5 másodpercnél hosszabban indítózás esetén az indítómotor károsodhat. Ha a motor nem indul be, az újabb indítózás előtt várjon 10 másodpercet.
Kapcsolja ki a kések meghajtását a késkapcsolót KI helyzetbe állítva.
Állítsa a haladásvezérlő karokat külső, PARKOLáS helyzetbe.
Állítsa a gázkart félgáz és teljes gáz közé.
Fordítsa a gyújtáskapcsolót KI helyzetbe, és vegye ki a kulcsot.
Ha a felügyelet nélkül hagyott gépet gyermekek vagy a közelben tartózkodók megkísérlik működtetni, az személyi sérüléshez vezethet.
Ha a gépet felügyelet nélkül hagyja, mindig vegye ki a kulcsot, és húzza be a rögzítőféket.
Az egyes tengelyeken levő hidraulikus motorok egymástól függetlenül forgatják a hajtókerekeket. Az egyik oldali kereket hátramenetbe, míg a másikat előremenetbe kapcsolva a gép fordulás helyett megpördül. Ez nagymértékben javítja a gép kormányozhatóságát, de némi időbe telik, amíg hozzászokik, hogyan mozgathatja a gépet.
A gázkar a motorfordulatszámot (fordulat/perc) szabályozza. A legjobb teljesítmény érdekében állítsa a gázkart GYORS helyzetbe. Fűnyírást mindig teljes gázzal végezzen.
A gép nagyon gyorsan megpördülhet. Elveszítheti uralmát a gép felett, ami személyi sérüléssel vagy a gép károsodásával járhat.
Kanyarodjon óvatosan.
Éles kanyar előtt lassítson le.
Note: A kanyarodást mindig körültekintően végezze.
Állítsa a karokat középső, kioldott helyzetbe.
Előremenethez tolja lassan előre a haladásvezérlő karokat (Ábra 25).
Note: A tolatást és kanyarodást mindig végezze körültekintően.
Állítsa a karokat középső, kioldott helyzetbe.
Hátramenethez húzza lassan hátra a haladásvezérlő karokat (Ábra 26).
A vezetőülés alatt (Ábra 27) található Smart SpeedTM-vezérlőrendszerkar jóvoltából a gép 3 sebességtartományban használható – trimmelés, vontatás és fűnyírás.
A sebességváltáshoz járjon el az alábbi módon:
Állítsa semleges, majd külső, PARKOLáS helyzetbe a haladásvezérlő karokat.
Kapcsolja ki a késkapcsolót.
Állítsa a kart a kívánt helyzetbe.
Az alábbiak csak javaslatok a használathoz. A beállítást befolyásolja a fű típusa, nedvességtartalma és magassága.
Javasolt használat: | Trimmelés | Vontatás | Fűnyírás |
Parkolás | X | ||
Sűrű, nedves fű | X | ||
Képzés | X | ||
Fű trimmelése | X | ||
Fűgyűjtés | X | ||
Talajtakarítás | X | ||
Tartozékok vontatása | X | ||
Normál fűnyírás | X | ||
Haladás a géppel | X |
Trimmelés
Ez a legalacsonyabb sebesség. A sebességhez javasolt felhasználási körülmények:
Parkolás
Sűrű, nedves fű nyírása
Képzés
Fű trimmelése
Vontatás
Ez a közepes sebesség. A sebességhez javasolt felhasználási körülmények:
Fűgyűjtés
Talajtakarítás
Tartozékok vontatása
Fűnyírás
Ez a legnagyobb sebesség. A sebességhez javasolt felhasználási körülmények:
Normál fűnyírás
Haladás a géppel
A fűnyírót csuklópántos terelőlemezzel szerelték fel, amely oldalra és lefelé, a gyep felé tereli a fűkaszálékot.
A fűterelő lemez, a kidobónyílás-fedél vagy a fűgyűjtő rendszer nélkül Ön és a közelben levők ki lehetnek téve a késekkel és a kirepülő hulladékkal való érintkezésnek. A forgó fűnyírókések és a kirepülő törmelék személyi sérülést okozhatnak, akár végzeteset is.
Ne távolítsa el a fűterelő lemezt a nyíróasztalról, mert a fűterelő lemez irányítja lefelé az anyagot a gyep felé. Ha a terelőlemez bármikor megsérül, azonnal cserélje le.
Ne nyúljon kezével vagy lábával a nyíróasztal alá.
Ne kísérelje meg a kidobási terület vagy a kések környékének tisztítását, csak ha a késkapcsolót (TLT) KI helyzetbe kapcsolta, a gyújtáskapcsolót KI helyzetbe fordította, és kivette a kulcsot a kapcsolóból.
Ügyeljen arra, hogy a terelőlemez lehajtott helyzetben legyen.
Amikor állít a vágásmagasságon, mindig állítson a lenyesés elleni védelemre szolgáló görgőkön is.
Note: Állítsa be úgy a lenyesés elleni védelemre szolgáló görgőket, hogy a görgők a normál, sík fűnyírási területeken ne érjenek a talajhoz.
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót, és mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést.
Állítsa be a lenyesés elleni védelemre szolgáló görgőket az alábbi helyzetek egyikére:
Felső furat – használja ezt a helyzetet a nyíróasztal 63 mm-es és kisebb vágásmagasságaiban (Ábra 29).
Alsó furat – használja ezt a helyzetet a nyíróasztal 76 mm-es és nagyobb vágásmagasságaiban (Ábra 29).
Amikor állít a vágásmagasságon, mindig állítson a lenyesés elleni védelemre szolgáló görgőkön is.
Note: Állítsa be úgy a lenyesés elleni védelemre szolgáló görgőket, hogy a görgők a normál, sík fűnyírási területeken ne érjenek a talajhoz.
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót, és mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést.
A lenyesés elleni védelemre szolgáló görgőket (Ábra 30) állítsa be a vágásmagassághoz tartozó legközelebbi helyzetbe.
A legjobb fűnyírási teljesítmény és maximális levegőkeringetés érdekében a motort a gázkar GYORS helyzetében működtesse. Mivel a fűkaszálék alapos lenyírásához levegőre van szükség, ne állítsa annyira alacsonyra a vágásmagasságot, hogy a nyíróasztalt teljesen körülvegye a nyíratlan fű. Igyekezzen elérni, hogy a nyíróasztal egyik oldalánál ne legyen nyíratlan fű, így a gép beszívhatja a levegőt a nyíróasztal alá.
Nyírja a füvet a normálnál valamivel nagyobb vágásmagassággal, hogy a nyíróasztal ne vágjon bele az esetleg egyenetlen talajba. Ugyanakkor általában a korábban használt vágásmagasság a legjobb választás. 15 cm-nél magasabb fű lenyírásakor előfordulhat, hogy két menetben kell elvégeznie a fűnyírást az elfogadható vágásminőség érdekében.
A legjobb, ha a fűszálnak nagyjából csak a harmadát vágja le. Nem ajánlott ennél többet levágni belőle, kivéve, ha a fű ritka, vagy késő ősszel, amikor a fű már lassabban nő.
Váltogassa a fűnyírás irányát, hogy a fű mindig egyenesen álljon. Ez egyben a fűkaszálékot is segít jobban szétszórni, ami elősegíti a lebomlást és a trágyázó hatást.
A fű eltérő sebességgel nő az év különböző szakaszaiban. Az azonos vágásmagasság megtartása érdekében kora tavasszal végezze gyakrabban a fűnyírást. Ahogy a fű növekedése nyár közepére lelassul, a fűnyírás is ritkulhat. Ha hosszabb ideig nem került sor fűnyírásra, először végezze azt nagy vágásmagasságon, majd 2 nappal később alacsonyabb beállítás mellett.
Bizonyos körülmények esetén az alacsonyabb haladási sebességgel való fűnyírás jobb vágási minőséget eredményezhet.
Egyenetlen gyepen növelje a vágásmagasságot, hogy elkerülje a gyep lenyesését.
Ha fűnyírás közben előremenetben meg kell állnia, egy halom fűkaszálék hullhat a gyepre. Ennek megelőzése érdekében vezesse a gépet egy már lenyírt részre bekapcsolt késhajtással, vagy még haladás közben állítsa le a nyíróasztal meghajtását.
Minden használat után tisztítsa ki a nyesedéket és szennyeződést a nyíróasztal alsó részéről. Ha fű és kosz gyűlik fel a nyíróasztal belsejében, a vágás minősége romlani fog.
Gondoskodjon arról, hogy a fűnyírási szezonban mindig éles legyen a kés, mivel az éles kés a fűszálakat egyenesen metszi el anélkül, hogy tépné vagy szaggatná azokat. Az eltépett, leszakított fűszál vége megbarnul, ami lassítja a növekedését, és növeli a megbetegedés esélyét. Ellenőrizze a fűnyírókéseket minden használat után élesség, illetve kopás vagy sérülés szempontjából. Szükség szerint reszelje le a csorbulást, és élezze meg a kést. Ha a kés megsérült vagy elkopott, cserélje ki azonnal, eredeti Toro cserekést használva. Lásd: A vágókések szervizelése.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést. Hagyja lehűlni a gépet, mielőtt szervizelési, beállítási, tankolási, tisztítási vagy tárolási munkába kezd rajta.
Tisztítsa le a füvet és a törmeléket a nyíróegységről, valamint a tűzveszély megelőzése érdekében a hangtompítóról, a hajtásokról, a fűgyűjtőről és a motortérből. Takarítsa fel a kiömlött olajat vagy üzemanyagot.
A gép eltárolása vagy szállítása előtt vegye ki az indítókulcsot.
Karbantartási időköz | Karbantartási intézkedés |
---|---|
Minden használat után |
|
Important: A gépet kímélő mosószerrel és vízzel is lemoshatja. Ne használjon a lemosásához nagynyomású mosót. Kerülje a bő víz használatát, különösen a vezérlőpanel, az ülés alatti rész, a motor, a hidraulikaszivattyúk és a hidraulikus motorok környékén.
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót, és mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből.
Állítsa le a motort, és mielőtt a gépet az üzemi helyzetből elmozdítaná, várja meg, míg a mozgó alkatrészek megállnak.
Tisztítsa le a füvet és a törmeléket a nyíróegységről, a hangtompítóról, a hajtásokról, a fűgyűjtőről és a motortérből.
Note: A nyíróasztal kimosószerelvényének használatával kapcsolatos információkért lásd: A nyíróasztal aljának lemosása.
A gép elektromos fékszerkezettel rendelkezik. A gép tolásához a gyújtáskapcsolónak ÜZEM helyzetben kell lennie. Az elektromos fék kioldásához az akkumulátornak feltöltött, üzemképes állapotúnak kell lennie.
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót, és mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből.
Állítsa le a motort, és mielőtt a gépet az üzemi helyzetből elmozdítaná, várja meg, míg a mozgó alkatrészek megállnak.
Keresse meg a gép két oldalán a megkerülő szelepek karjait.
Állítsa első helyzetbe a megkerülőszelepek mindkét karját a nyíláson át, majd a rögzítésükhöz mozdítsa őket lefelé (Ábra 31).
A forró felületekkel való érintkezés személyi sérülést okozhat.
Tartsa távol kezét, lábát, arcát, ruházatát és más testrészeit a motortól, a kipufogótól és egyéb forró felületektől.
Ha a megkerülőszelepek karjai első helyzetben vannak rögzítve a nyílásban, akkor a gép akaratlanul is elmozdulhat, ezzel az Ön vagy a közelben lévők sérülését okozva.
A géppel való haladás után állítsa hátsó helyzetbe a megkerülőszelepek karjait, és ebben a helyzetben rögzítse őket.
Fordítsa az indítókulcsot GYúJTáS helyzetbe, majd oldja ki a rögzítőféket úgy, hogy az egyik haladásvezérlő kart kimozdítja PARKOLáS helyzetből.
Note: Ne indítsa be a gépet.
Igény szerint kezdje meg a gép tolását.
Important: A gépet mindig kézzel tolja. Ne vontassa a gépet, mert attól károsodhat.
Állítsa a haladásvezérlő karokat külső, PARKOLáS helyzetbe.
Fordítsa az indítókulcsot LEáLLíTáS helyzetbe, és vegye ki a gyújtáskapcsolóból, hogy ne merüljön az akkumulátor.
Állítsa a megkerülőszelepek mindkét karját hátsó helyzetbe, és mozdítsa őket lefelé a nyíláson át a rögzítéshez.
A gép szállításához használjon nagy teherbírású pótkocsit vagy tehergépkocsit. Használjon teljes szélességű rámpát. Ügyeljen arra, hogy az utánfutó vagy tehergépkocsi rendelkezzen a jogszabályban előírt fékekkel, világítással és jelzésekkel. Olvassa el figyelmesen a biztonsági előírásokat. Ezen információk ismerete segít elkerülni a személyi sérüléseket. Az utánfutóra és a lekötésre vonatkozó követelmények tekintetében tanulmányozza a helyi jogszabályokat.
Az irányjelzők, lámpák, fényvisszaverő jelzések vagy lassú jármű embléma nélküli közúti közlekedés veszélyes, és olyan balesetekhez vezethet, amelyek személyi sérüléseket is okozhatnak.
Ne parkoljon a géppel közúton.
A gép utánfutóra vagy tehergépkocsira való felrakodása megnöveli a felborulás kockázatát, és súlyos, akár végzetes sérüléssel is járhat (Ábra 32).
Csak teljes szélességű rámpát használjon, ne a gép két oldalán elhelyezett külön rámpákat.
Ne legyen 15°-nál meredekebb a rámpa lejtése a talajhoz, valamint a pótkocsi vagy a tehergépkocsi platójához képest.
A rámpa hossza legyen legalább négyszerese a plató és a talaj közti távolságnak. Ezzel biztosítható, hogy sík talajon a rámpa szöge ne haladja meg a 15°-ot.
A gép utánfutóra vagy tehergépkocsira való felrakodása megnöveli a felborulás kockázatát, és súlyos, akár végzetes sérüléssel is járhat.
Amikor a géppel rámpán halad, legyen rendkívül óvatos.
A rámpára tolatva hajtson fel, és előremenetben hajtson le róla.
Amikor rámpán halad a géppel, kerülje a hirtelen gyorsítást és lassítást, mert elveszítheti az uralmát a gép felett, és az felborulhat.
Utánfutó használata esetén kapcsolja azt a vontató gépjárműhöz, és akassza be a biztonsági láncokat is.
Adott esetben kösse be az utánfutó fékrendszerét és világítását is.
Hajtsa le a rámpát, ügyelve arra, hogy a rámpa és a talaj közti szög ne legyen több mint 15° (Ábra 32).
Tolasson fel a géppel a rámpán (Ábra 33).
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és állítsa a haladásvezérlő karokat külső, PARKOLáS helyzetbe.
Kötözze le a gépet az első önbeálló kerekeknél és a hátsó vázkeretnél hevederekkel, láncokkal, sodronnyal vagy kötelekkel (Ábra 34). A lekötésre vonatkozó követelmények tekintetében tanulmányozza a helyi jogszabályokat.
Note: A gép jobb és bal oldalát normál üzemeltetési helyzetben határozza meg.
Ha a kulcsot a gyújtáskapcsolóban hagyja, mások véletlenül beindíthatják a motort, ami a közelben állók súlyos sérülését okozhatja. Karbantartási munkák előtt vegye ki a kulcsot a gyújtáskapcsolóból.
A kezelőállás elhagyása előtt végezze el az alábbiakat:
Parkolja le a gépet sík talajon.
Kapcsolja le a hajtásokat.
Húzza be a rögzítőféket.
Állítsa le a motort, és vegye ki az indítókulcsot.
A karbantartás megkezdése előtt hagyja a gép elemeit lehűlni.
Ne engedje, hogy a gépet oktatásban nem részesült személyzet üzemeltesse.
Tartsa távol kezét és lábát a mozgó vagy forró alkatrészektől. Ha lehetséges, járó gépen ne végezzen beállításokat.
Az energiát tároló alkatrészekből óvatosan engedje ki a nyomást.
Ellenőrizze rendszeresen a rögzítőfék működését. Végezze el beállítását és szervizelését szükség szerint.
Soha ne módosítsa illetéktelenül a biztonsági berendezéseket. Rendszeresen ellenőrizze megfelelő működésüket.
Tisztítsa le a füvet és a törmeléket a nyíróegységről, valamint a tűzveszély megelőzése érdekében a hangtompítóról, a hajtásokról, a fűgyűjtőről és a motortérből.
Takarítsa fel a kiömlött olajat vagy üzemanyagot, és távolítson el minden üzemanyaggal átitatott törmeléket.
Ne hagyatkozzon mechanikus vagy hidraulikus emelőre alátámasztásként; ha megemeli a gépet, támassza alá emelőállványokkal.
A gép minden alkatrészét tartsa megfelelő üzemállapotban. Az összes csavart húzza meg, különösen a késeket rögzítő kötőelemeket. Cseréljen ki minden kopott vagy sérült matricát.
A gép szerelése előtt kösse le a negatív kábelt az akkumulátorcsatlakozóról.
Az optimális teljesítmény érdekében csak eredeti Toro-pótalkatrészeket és -tartozékokat használjon. A más által gyártott pótalkatrészek és tartozékok használata veszélyes lehet, és emellett a jótállást is érvénytelenítheti.
Karbantartási időköz | Karbantartási intézkedés |
---|---|
Minden egyes használat előtt, vagy naponta |
|
Minden használat után |
|
Minden 25 órában |
|
Minden 100 órában |
|
Minden 200 órában |
|
Tárolás előtt |
|
Important: A további karbantartási eljárásokra vonatkozóan lásd a motor kezelői kézikönyvét.
Ha a kulcsot a gyújtáskapcsolóban hagyja, mások véletlenül beindíthatják a motort, ami a közelben állók súlyos sérülését okozhatja.
Karbantartási munkák előtt állítsa le a motort, és vegye ki az indítókulcsot a gyújtáskapcsolóból.
Lazítsa meg a függöny 2 alsó csavarját, hogy hozzáférjen a nyíróasztal felső részéhez (Ábra 35).
Note: A karbantartás után mindig húzza meg a csavarokat a függöny rögzítéséhez.
Az emelés során támassza alá a gépet bakokkal.
Ha a gépet a kipufogódob alsó védőlemezénél támasztja alá (Ábra 36), akkor a védőlemez megsérülhet, a gép pedig leeshet, ami az Ön vagy a közelben tartózkodók sérülését okozhatja.
Ne használja a kipufogódob alsó védőlemezét a gép megemeléséhez vagy alátámasztásához.
Karbantartási időköz | Karbantartási intézkedés |
---|---|
Minden 25 órában |
|
A kenőzsír típusa: 2-es sz. lítiumos kenőzsír
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót, és mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést.
Tisztítsa le ronggyal a zsírzószemeket (Ábra 37).
Note: Kaparja le a festéket a zsírzógomb elejéről, ha van rajta.
Csatlakoztasson zsírzóprést mindegyik zsírzószemre (Ábra 37).
Pumpálja addig a zsírt a zsírzógombokba, amíg a csapágyakból ki nem türemkedik.
Törölje le a felesleges zsírt.
Tartsa távol kezét, lábát, arcát, testrészeit és ruházatát a kipufogótól és egyéb forró felületektől. A karbantartás megkezdése előtt hagyja a motor elemeit lehűlni.
Ne változtassa meg a motor szabályozási beállításait, és ne pörgesse túl a motort.
Karbantartási időköz | Karbantartási intézkedés |
---|---|
Minden 25 órában |
|
Minden 100 órában |
|
Note: Szervizelje gyakrabban (akár pár üzemóránként) a légszűrőt, ha az üzemeltetési környezet rendkívül poros vagy homokos.
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót, és mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést.
Tisztítsa meg a légszűrőfedél környékét, hogy ne kerülhessen szennyeződés a motorba, ahol károsodást okozhat.
Fordítsa kifelé a reteszeket, majd vegye le a légszűrő fedelét, hogy hozzáférjen a légszűrőbetétekhez.
Válassza szét a szivacs- és a papírbetétet (Ábra 39).
Mossa ki a szivacsbetétet folyékony szappan meleg vizes oldatában. A már megtisztított betétet öblítse ki alaposan.
Szárítsa meg a betétet száraz rongyban kicsavarva.
Important: Cserélje ki a betétet, ha elszakadt vagy elhasználódott.
Olajozza be finoman, tiszta motorolajjal a szivacsbetétet, majd csavarja ki belőle a felesleges olajat.
Karbantartási időköz | Karbantartási intézkedés |
---|
Ütögesse finoman a papír légszűrőbetétet egy szilárd felülethez a por eltávolításához.
Note: Ha nagyon elszennyeződött, cserélje ki a papír légszűrőbetétet.
Vizsgálja meg a szűrőbetétet szakadás, olajos réteg és a gumitömítés károsodása szempontjából.
Ha sérült, cserélje ki a papír légszűrőbetétet.
Important: A papír légszűrőbetétet ne tisztítsa.
Helyezze fel az előszűrő szivacsbetétet a papírbetétre.
Note: Ügyeljen a betétek épségére.
Tegye fel a légszűrőbetéteket a légszűrőházra.
Szerelje vissza a légszűrőfedelet, és rögzítse a reteszekkel (Ábra 38).
Olaj típusa: detergenstartalmú kenőolaj (szintetikus is lehet), SJ vagy újabb API-specifikáció
A forgattyúház kapacitása: 1,9 liter az olajszűrővel együtt
Viszkozitás: lásd az alábbi táblázatot.
Karbantartási időköz | Karbantartási intézkedés |
---|---|
Minden egyes használat előtt, vagy naponta |
|
Note: Az olajszintet hideg motornál ellenőrizze.
Important: A motor károsodhat, ha túl sok vagy kevés motorolajjal járatja.
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót, és mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést.
Note: Ellenőrizze, hogy a motor lehűlt, így az olajnak volt ideje, hogy lecsorogjon az olajteknőbe.
Tisztítsa meg az olajbetöltő sapka és a nívópálca környékét, mielőtt eltávolítja, hogy ne kerülhessen szennyeződés, fűkaszálék stb. a motorba (Ábra 41).
Karbantartási időköz | Karbantartási intézkedés |
---|
Parkolja le a gépet sík talajon, hogy az olaj teljesen lefolyhasson.
Kapcsolja ki a késkapcsolót, és állítsa a haladásvezérlő karokat külső, PARKOLáS helyzetbe.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést.
Engedje le az olajat a motorból (Ábra 42).
A motorolajszűrő cseréje (Ábra 43).
Note: Csavarja fel a helyére a szűrőt annyira, hogy a tömítése felüljön, majd húzzon rá még ¾ fordulatot.
Öntse be lassan a megadott olaj kb. 80%-át a betöltőcsőbe, majd töltsön utána annyit, hogy az olajszint elérje a FULL (tele) jelzést (Ábra 44).
A fáradt olaj ártalmatlanítását végezze újrahasznosító központban.
Karbantartási időköz | Karbantartási intézkedés |
---|---|
Minden 200 órában |
|
A gyújtógyertya beszerelése előtt ellenőrizze a középső és a szélső elektróda közti légrést. A gyújtógyertya ki- és beszereléséhez használjon gyertyakulcsot, a gyertyahézag ellenőrzéséhez és beállításához pedig hézagmérőt. Szükség esetén szereljen be új gyújtógyertyát.
Típus: Champion® XC12YC
Légrés: 0,76 mm
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót, és mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést. Hagyja lehűlni a motort.
Tisztítsa meg a gyújtógyertya alapja körüli területet, hogy ne juthasson szennyeződés a motorba.
Szerelje ki a gyújtógyertyát (Ábra 45).
Important: Ne tisztítsa meg a gyújtógyertyát. A gyújtógyertyát cserélje ki, ha fekete bevonatot lát rajta, elhasználódtak az elektródái, olajos réteg vagy repedések láthatóak rajta.
Ha a szigetelőn világosbarna vagy szürke réteg látható, a motor megfelelően üzemel. A fekete réteg a szigetelőn rendszerint elszennyeződött légszűrőre utal.
Állítsa be a légrést 0,75 mm-re.
Karbantartási időköz | Karbantartási intézkedés |
---|---|
Minden 100 órában |
|
A megfelelő hűtés biztosítása érdekében folyamatosan tartsa tisztán a fűrácsot, a hűtőbordákat és a motor egyéb külső felületeit.
Tisztítsa meg a hűtőbordákat és a külső felületeket szükség szerint. Ügyeljen arra, hogy a hűtőburkolatok fel legyenek szerelve. Húzza meg a ventilátorház csavarjait 7,5 N·m nyomatékkal.
Important: Az eltömődött fűrács, a szennyezett vagy eltömődött hűtőbordák és az eltávolított hűtőburkolatok a motor túlmelegedés miatti károsodását okozhatják.
Az üzemanyag bizonyos körülmények között rendkívül gyúlékony és robbanásveszélyes. Az üzemanyag okozta tűz vagy robbanás megégetheti Önt vagy másokat, és anyagi károkat okozhat.
Az üzemanyagra vonatkozó óvintézkedések teljes listája tekintetében lásd: Az üzemanyaggal kapcsolatos óvintézkedések.
Karbantartási időköz | Karbantartási intézkedés |
---|---|
Minden 100 órában |
|
Ne szerelje vissza az elszennyeződött szűrőt, ha eltávolította az üzemanyag-vezetékről.
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót, és mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést. Hagyja lehűlni a motort.
A szűrő cseréje (Ábra 48).
Note: Az új szűrőn az áramlási irányt jelző nyíl mutasson a motor felé.
A gép szerelése előtt kösse le a negatív kábelt az akkumulátorcsatlakozóról.
Az akkumulátor töltését nyitott, jól szellőző helyen végezze, szikráktól és nyílt lángtól távol. A töltőt az akkumulátorra való csatlakoztatása vagy leválasztása előtt húzza ki a fali aljzatból. Viseljen védőruházatot, és használjon szigetelt szerszámokat.
Az akkumulátor pólusai vagy a fémszerszámok a gép fém alkatrészeihez érve szikrázást keltő rövidzárlatot okozhatnak. A szikrák hatására az akkumulátor gázai berobbanhatnak, ami személyi sérüléshez vezethet.
Az akkumulátor ki- vagy beszerelése során ügyeljen arra, hogy annak pólusai ne érjenek a gép fém alkatrészeihez.
Ügyeljen arra, hogy a fémszerszámok ne okozzanak rövidzárlatot az akkumulátor pólusai és a gép fém alkatrészei között.
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót és tolja ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetbe.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést.
Hajtsa fel az ülést, hogy hozzáférjen az akkumulátorhoz.
Kösse le a negatív (fekete) akkumulátorkábelt az akkumulátor pólusáról (Ábra 49).
Note: Őrizzen meg minden kötőelemet.
Az akkumulátor kábeleinek helytelen lekötése szikrákat okozva károsíthatja a gépet és a kábeleket. A szikrák hatására az akkumulátor gázai berobbanhatnak, ami személyi sérüléshez vezethet.
Először mindig a negatív (fekete) akkumulátorkábelt kösse le, és csak azután a pozitív (piros) kábelt.
Először mindig a pozitív (piros) akkumulátorkábelt kösse vissza, és csak azután a negatív (fekete) kábelt.
Húzza le a gumisapkát a pozitív (piros) kábel sarujáról.
Kösse le a pozitív (piros) akkumulátorkábelt az akkumulátor pólusáról (Ábra 49).
Note: Őrizzen meg minden kötőelemet.
Távolítsa el az akkumulátor-leszorító pántot (Ábra 49), majd emelje ki az akkumulátort a rekeszéből.
Karbantartási időköz | Karbantartási intézkedés |
---|---|
Tárolás előtt |
|
Szerelje ki az akkumulátort a vázból; lásd Az akkumulátor eltávolítása.
Töltse az akkumulátort 6–10 A árammal legalább 1 órán át.
Note: Ne töltse túl az akkumulátort.
Ha az akkumulátor teljesen feltöltődött, húzza ki a töltőt a konnektorból, majd kösse le az akkumulátor pólusairól (Ábra 50).
Helyezze el az akkumulátort a rekeszében (Ábra 49).
Az előzőleg eltávolított kötőelemek segítségével kösse vissza a pozitív (piros) akkumulátorkábelt a pozitív (+) akkumulátorpólusra (+).
Az előzőleg eltávolított kötőelemek segítségével kösse vissza a negatív akkumulátorkábelt a negatív (–) akkumulátorpólusra.
Csúsztassa rá a piros sarusapkát a pozitív (+) akkumulátorpólusra.
Rögzítse az akkumulátort a leszorító pánttal (Ábra 49).
Hajtsa le az ülést.
A villamos rendszert biztosítékok védik. A biztosítékok nem igényelnek karbantartást, de ha valamelyik kiolvad, ellenőrizni kell az általa védett részegységet/áramkört rövidzárlat vagy egyéb hiba szempontjából.
Biztosíték típusa:
Főbiztosíték – F1 (25 A, késes)
A töltőáramkör biztosítéka – F2 (15 A, késes)
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót, és mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést.
Hajtsa fel az ülést, hogy hozzáférjen a biztosítékokhoz.
Biztosítékcsere esetén húzza ki a biztosítékot az eltávolításához (Ábra 51).
Hajtsa le az ülést.
Karbantartási időköz | Karbantartási intézkedés |
---|---|
Minden 25 órában |
|
Tartsa fenn az előírt légnyomást az első és a hátsó gumiabroncsokban. Az egyenlőtlen légnyomás egyenlőtlen vágást eredményez. Ellenőrizze a gumiabroncsnyomást a szelepnél (Ábra 52). A legpontosabb nyomásérték hideg gumiabroncson mérhető.
Az első önbeálló kerekek előírt gumiabroncsnyomása 2,06 bar vagy az abroncs oldalfalán feltüntetett érték (amelyik alacsonyabb).
A hátsó hajtókerekek előírt gumiabroncsnyomása 90 kPa (13 psi).
Az elektromos fék kézi kioldásához fordítsa előre a rudazat karjait. Amint az elektromos fék áramot kap, a fékfunkció visszaáll.
Fordítsa a gyújtáskapcsolót KI helyzetbe, és vegye ki a kulcsot.
Az akkumulátor lekötése
Lazítsa meg az alsó 2 csavart, amelyek a nyíróasztal függönyét a nyíróasztalhoz rögzítik. Lásd: A nyíróasztal függönyének leoldása.
Keresse meg az elektromos fék tengelyét, amelyre a fékrudazat karjai csatlakoznak (Ábra 53).
A fék kioldásához fordítsa el előre a tengelyt az Ábra 53 szerint.
Ha befejezte a gép mozgatását, fordítsa vissza a tengelyt, és kösse vissza akkumulátort.
Húzza meg az alsó 2 csavart, amelyek a nyíróasztal függönyét a nyíróasztalhoz rögzítik. Lásd: A nyíróasztal függönyének leoldása.
Ha a gép sík talajon teljes sebességgel haladva oldalra húz, állítsa be az egyenesfutást.
Ha a gép balra húz, állítson a jobb haladásvezérlő karon. Ha a gép jobbra húz, állítson a bal haladásvezérlő karon.
Note: Az egyenesfutás beállítása csak előremenetben végezhető.
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót és tolja ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetbe.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést.
Keresse meg az egyenesfutás állítócsavarját a haladásvezérlő kar közelében a megfelelő oldalon (Ábra 54).
Note: Hajtsa fel az ülést, hogy jobban hozzáférjen az állítócsavarhoz.
A csavart elfordítva csökkentheti az adott kerék fordulatszámát.
Note: A csavar kismértékű elfordításával apró módosítások végezhetők.
Indítsa el a gépet, és induljon el vele előremenetben sík, vízszintes talajon, a haladásvezérlő karokat ütközésig előretolva, és ellenőrizze, hogy a gép egyenesen halad-e. Szükség esetén ismételje meg az eljárást.
Karbantartási időköz | Karbantartási intézkedés |
---|---|
Minden 25 órában |
|
Cserélje ki az ékszíjat, ha kopott. A kopott ékszíj üzem közben nyikorog; a kések fűnyírás közben csúsznak; az ékszíj szélei rojtosak, égésnyomok és repedések láthatók rajta.
A kopott ékszíj üzem közben nyikorog, a kések fűnyírás közben csúsznak, az ékszíj szélei rojtosak, égésnyomok és repedések láthatóak rajta. Ha ezek közül bármelyik jelenség észlelhető, cserélje az ékszíjat.
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót és tolja ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetbe.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést.
Állítsa be a vágásmagasságot a legalacsonyabbra (38 mm).
Lazítsa meg az alsó 2 csavart, amelyek a nyíróasztal függönyét a nyíróasztalhoz rögzítik. Lásd: A nyíróasztal függönyének leoldása.
Lazítsa meg a csavart, majd a szíjtárcsaburkolat eltávolításához nyomja be rajta a fület (Ábra 55).
3 késes nyíróasztal esetén lazítsa meg az alakra hajlított pálcát a feszítőtárcsához rögzítő anyát (Ábra 56).
Rugóeltávolító eszköz (Toro-cikksz. 92-5771) segítségével akassza le a feszítőrugót a nyíróasztal horgáról, hogy megszüntesse a feszítőtárcsán a nyomást, majd vegye le az ékszíjat a tárcsákról (Ábra 57 vagy Ábra 58).
A rugó üzemi helyzetben megfeszül, így személyi sérülést okozhat.
Járjon el körültekintően az ékszíj eltávolítása során.
Tegye fel az új ékszíjat a motor és a nyíróasztal ékszíjtárcsáira (Ábra 57 vagy Ábra 58).
Rugóeltávolító eszköz (Toro-cikksz. 92-5771) segítségével akassza fel a feszítőrugót a nyíróasztal horgára, hogy a feszítőtárcsát meghúzva feszessé tegye az ékszíjat (Ábra 57 vagy Ábra 58).
3 késes nyíróasztal esetén húzza meg az alakra hajlított pálcát a feszítőtárcsához rögzítő anyát.
Note: Igazítsa az alakra hajlított pálcát a feszítőkarhoz az Ábra 56 szerint.
Szerelje fel a szíjtárcsaburkolatokat.
Húzza meg az alsó 2 csavart, amelyek a nyíróasztal függönyét a nyíróasztalhoz rögzítik. Lásd: A nyíróasztal függönyének leoldása.
Ellenőrizze rendszeresen a késeket kopás és sérülés szempontjából.
Óvatosan járjon el a kések ellenőrzésekor. Burkolja be a késeket, vagy viseljen védőkesztyűt, és legyen óvatos a szervizelésükkor. A késeket csak cserélni vagy fenni szabad; tilos azokat kiegyenesíteni vagy hegeszteni.
Többkéses gépeknél figyelembe kell venni, hogy az egyik kés forgatásakor a többi kés is forogni kezd.
Mindig együtt, teljes készletben cserélje a kopott vagy sérült késeket és csavarokat, hogy megőrizze az egyensúlyt.
A kiváló minőségű vágás érdekében tartsa élesen a késeket. A kényelmes élezés és csere érdekében érdemes pótkésekről gondoskodni.
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót, és mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből.
Állítsa le a motort, vegye ki a kulcsot, és húzza le a gyertyapipát a gyújtógyertyákról.
Karbantartási időköz | Karbantartási intézkedés |
---|---|
Minden egyes használat előtt, vagy naponta |
|
Ellenőrizze a vágóéleket (Ábra 59).
Ha a vágóél tompa, vagy sérülések láthatók rajta, szerelje le és fenje meg a kést, lásd: A kések élezése.
Vizsgálja meg a késeket, különösen az ívelt részen.
Ha ezen a területen bármilyen repedést, kopást vagy alakuló bevágást lát, azonnal cserélje ki a kést (Ábra 59).
Note: A következő eljáráshoz a gépnek sík talajon kell állnia.
Emelje fel a nyíróasztalt a legfelső vágásmagasságba.
Vastagon párnázott kesztyűben vagy más megfelelő kézvédelemmel ellátva fordítsa lassan a kést olyan helyzetbe, hogy megmérhesse a távolságot a vágóél és a vízszintes felület között, amelyen a gép áll (Ábra 60).
Mérje meg a kés hegye és a vízszintes felület közti távolságot (Ábra 61).
Forgassa el a kést 180°-kal, hogy az ellentétes vágóéle kerüljön mérési helyzetbe (Ábra 62).
Mérje meg a kés hegye és a vízszintes felület közti távolságot (Ábra 63).
Note: Az eltérés nem lehet több mint 3 mm.
Ha az A és a B közti eltérés több mint 3 mm, cserélje le a kést, lásd: A kések leszerelése és A kések felszerelése.
Note: Ha a görbének talált kés lecserélése után megismételt mérés továbbra is 3 mm-t meghaladó eltérést mutat, a kés tengelye görbülhetett el. Vegye fel a kapcsolatot a hivatalos márkakereskedővel a javítás miatt.
Ha az eltérés nem lépi túl a határértéket, folytassa a következő késsel.
Ismételje meg az eljárást minden késnél.
Cserélje le a kést, ha szilárd tárgynak ütközött, ha elveszítette az egyensúlyát, vagy ha elgörbült.
Tartsa meg a kés végét egy ronggyal vagy vastagon párnázott kesztyűvel.
Távolítsa el a tengelyből a késcsavart, az ívelt alátétet és a kést (Ábra 64).
Reszelő segítségével fenje meg a kés mindkét vágóélét (Ábra 65).
Note: Őrizze meg az eredeti letörési szöget.
Note: A kés megtartja az egyensúlyát, ha mindkét vágóéléről ugyanannyi anyagot távolít el.
Ellenőrizze a kés egyensúlyát késegyensúlyozóra téve (Ábra 66).
Note: Ha a kés vízszintes helyzetben marad, akkor kiegyensúlyozott, használható.
Note: Ha a kés nincs egyensúlyban, reszeljen le némi anyagot a nehéz végéből, csak a terelőlemeznél (Ábra 65).
Ismételje az eljárást, amíg a kés egyensúlyba nem kerül.
Ellenőrizze a nyíróasztal vízszintes helyzetét minden alkalommal, amikor felszereli azt, és ha ferde nyomot hagy a fűnyíró.
A szintezés előtt ellenőrizze, hogy nincs-e elgörbülve valamelyik kés, és cserélje le a görbe kést; a továbblépés előtt lásd: A vágókések szervizelése.
Először oldalirányban szintezze a nyíróasztalt; utána állítsa be a hosszirányú lejtését.
Követelmények:
A gépnek sík talajon kell állnia.
Az összes gumiabroncs legyen megfelelően felfújva; lásd: A gumiabroncsok nyomásának ellenőrzése.
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót (TLT) és mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést.
A vágásmagasságot állítsa 76 mm-es helyzetbe.
Forgassa el óvatosan keresztbe a késeket.
Mérje meg a szélső késhegyek és a vízszintes felület közti távolságot (Ábra 67 és Ábra 68).
Note: Ha a két érték közti különbség több, mint 5 mm, beállítás szükséges; lásd: Oldalirányú szintezés.
Ellenőrizze mindig a lejtést a késeknél, amikor felszereli a nyíróasztalt. Ha a nyíróasztal eleje több, mint 7,9 mm-rel lejjebb van a hátuljánál, a késeket szintezni kell.
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót (TLT) és mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést.
A vágásmagasságot állítsa 76 mm-es helyzetbe.
Fordítsa a késeket óvatosan hosszanti helyzetbe (Ábra 69).
Mérje meg az első kés csúcsa és a talaj, valamint a hátsó kés csúcsa és a talaj közti távolságot (Ábra 69 vagy Ábra 70).
Note: Ha az első kés csúcsa nincs 1,6–7,9 mm-rel lejjebb a hátsó kés csúcsánál, folytassa itt: A kések lejtésének beállítása.
Menjen át a gép bal oldalára.
Az eljáráshoz állítsa be a lenyesés elleni védelem görgőit a felső furatokba vagy szerelje le őket; lásd: A lenyesés elleni védelemre szolgáló görgők beállítása.
A vágásmagasságkart állítsa be a 76 mm-es helyzetbe; lásd: A vágásmagasság beállítása.
Helyezzen 2 fatömböt – 6,6 mm vastagot – a nyíróasztal első széle alá két oldalt, de ne a lenyesés elleni védelem görgőkonzolja alá (Ábra 71 vagy Ábra 72).
Helyezzen 2 fatömböt – 7,3 cm vastagot – a nyíróasztal szoknyájának hátsó széle alá; egyet-egyet a nyíróasztal két oldalához (Ábra 71 vagy Ábra 72).
Távolítsa el a rugós sasszeget és az alátétet az emelőkar alsó csapjáról (Ábra 73).
Fordítsa el a vágásmagasság-lemezt egy másik furathoz, amely felveszi a nyíróasztal súlyát, amikor a lemezt visszaszereli (Ábra 74).
Szerelje vissza az alátétet és a rugós sasszeget (Ábra 74).
Ismételje meg a 6–8. lépést a gép másik oldalán.
Ellenőrizze újra az oldalirányú szintet; ismételje addig a műveletet, amíg megfelelő értékeket nem kap.
Folytassa a nyíróasztal szintezését a kések hosszirányú lejtésének ellenőrzésével; lásd A kések lejtésének ellenőrzése.
Forgassa el az állítóanyát a fűnyíró elején (Ábra 75).
A nyíróasztal elejének megemeléséhez húzzon az állítóanyán.
A nyíróasztal elejének süllyesztéséhez lazítson az állítóanyán.
A beállítás után ellenőrizze újra a lejtést. Folytassa a beállítást az anyával, amíg az első késhegy 1,6–7,9 mm-rel lejjebb nem kerül a hátsó késhegynél; lásd: A kések lejtésének ellenőrzése.
Ha a lejtés megfelelő, ellenőrizze újra a nyíróasztal oldalirányú szintjét; lásd: Az oldalirányú szint ellenőrzése.
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót (TLT) és mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést.
A vágásmagasságkart állítsa a legalacsonyabb helyzetbe.
Lazítsa meg az alsó 2 csavart, amelyek a nyíróasztal függönyét a nyíróasztalhoz rögzítik. Lásd: A nyíróasztal függönyének leoldása.
Távolítsa el a rugós sasszeget az első tartórúdról, majd akassza ki le a rudat a nyíróasztalkonzolból (Ábra 76).
Engedje le óvatosan a nyíróasztal elejét a talajra.
A gép egyik oldalán távolítsa el az alátétet és a rugós sasszeget a nyíróasztal csapjáról (Ábra 77).
Távolítsa el az emelőkart a nyíróasztal csapjáról (Ábra 77).
Ismételje meg a 7. és a 8. lépést a gép másik oldalán.
Csúsztassa hátra a nyíróasztalt, hogy levehesse a nyíróasztal ékszíját a motorszíjtárcsáról.
Csúsztassa ki a nyíróasztalt a gép alól.
Note: Őrizzen meg minden alkatrészt a későbbi visszaszereléshez.
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót (TLT) és mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést.
Csúsztassa be a nyíróasztalt a gép alá.
A vágásmagasságkart állítsa a legalacsonyabb helyzetbe.
A gép egyik oldalán emelje meg a nyíróasztalt, és szerelje fel az emelőkart a nyíróasztal csapjára (Ábra 77).
Rögzítse az emelőkart az alátét és a rugós sasszeg segítségével (Ábra 77).
Ismételje meg az 5. és a 6. lépést a gép másik oldalán.
Akassza be az első tartórudat a nyíróasztalkonzolba, majd rögzítse az alátét és a rugós sasszeg segítségével (Ábra 76).
Tegye fel az ékszíjat a motorszíjtárcsára; lásd: A nyíróasztal ékszíjának cseréje.
Húzza meg az alsó 2 csavart, amelyek a nyíróasztalfüggönyt a nyíróasztalhoz rögzítik; lásd: A nyíróasztal függönyének leoldása.
Karbantartási időköz | Karbantartási intézkedés |
---|---|
Minden egyes használat előtt, vagy naponta |
|
A fedetlen kidobónyíláson át a gép tárgyakat hajíthat a közelben tartózkodóknak, súlyos személyi sérülést okozva. Emellett így a késekhez is hozzá lehet érni.
Ne működtesse a gépet a fűterelő lemez, a kidobónyílás-fedél vagy a fűgyűjtő rendszer nélkül.
Távolítsa el a nyíróasztal alatti rúdról az anyát (⅜") (Ábra 78).
Csúsztassa ki a rudat a nyíróasztalkonzolból, a rugóból és a fűterelő lemezből (Ábra 78).
Távolítsa el a sérült vagy kopott fűterelő lemezt.
Szerelje fel az új fűterelő lemezt (Ábra 78).
Csúsztassa át a rúd egyenes végét a fűterelő lemez hátsó csuklóján.
Csúsztassa fel a rugót a rúdra a végeivel lefelé úgy, hogy a fűterelő lemez konzoljai közé kerüljön.
Csúsztassa át a rúd egyenes végét a fűterelő lap másik csuklóján is (Ábra 78).
Illessze be a rudat a fűterelő lemez elejénél a nyíróasztalkonzolba.
Rögzítse a rúd hátsó végét a nyíróasztalhoz az anyával (⅜") a Ábra 78 szerint.
Important: A fűterelő lemezt a rugónak lehajtott helyzetben kell tartania. Hajtsa fel a terelőlemezt annak ellenőrzésére, hogy teljesen lecsapódik-e az alsó helyzetbe.
Karbantartási időköz | Karbantartási intézkedés |
---|---|
Minden használat után |
|
Important: A gépet kímélő mosószerrel és vízzel is lemoshatja. Ne használjon a lemosásához nagynyomású mosót. Kerülje a bő víz használatát, különösen a vezérlőpanel, az ülés alatti rész, a motor, a hidraulikaszivattyúk és a hidraulikus motorok környékén.
Mossa ki a nyíróasztal alját minden használat után, hogy a hatékony talajtakarítás és nyesedékürítés érdekében meggátolja a fűhulladék lerakódását.
Parkolja le a gépet sík talajon, kapcsolja ki a késkapcsolót (TLT) és mozdítsa ki a haladásvezérlő karokat PARKOLáS helyzetből.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést.
Csatlakoztassa a tömlőcsatlakozót a fűnyíró kimosószerelvényére, majd nyissa meg teljesen a vizet (Ábra 79).
Note: Vonja be vazelinnel a kimosószerelvény O gyűrűjét, hogy a csatlakozó könnyebben rácsússzon és az O gyűrűt is védje.
Engedje le a nyíróasztalt a legalacsonyabb vágásmagasságba.
Üljön be az ülésbe, és indítsa be a motort.
Kapcsolja be a késkapcsolót, és járassa a fűnyírót 1–3 percig.
Kapcsolja ki a késkapcsolót, állítsa le a motort, vegye ki a kulcsot, és várja meg, amíg leáll az összes mozgó alkatrész.
Zárja el a vizet, és válassza le a tömlőcsatlakozót a kimosószerelvényről.
Note: Ha a fűnyíró 1 mosás után nem lett tiszta, áztassa be, és hagyja állni 30 percig. Ezután ismételje meg az eljárást.
Járassa ismét a fűnyírót 1–3 percig, hogy eltávolítsa a felesleges vizet.
A törött vagy hiányzó kimosószerelvény kirepülő tárgyaknak teheti ki Önt és másokat, vagy a késhez érhetnek miatta. A forgó kések vagy a kirepülő törmelék személyi sérülést vagy halált okozhat.
Cserélje ki vagy pótolja azonnal a hibás vagy hiányzó kimosószerelvényt, mielőtt újra használná a gépet.
Ne nyúljon kezével vagy lábával a nyíróasztal alá vagy be a gép nyílásain.
A motorolaj, az akkumulátor, a hidraulikafolyadék és a hűtőfolyadék a környezetet szennyező anyagok. Ezeket az állami és a helyi előírásoknak megfelelően ártalmatlanítsa.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelői pozíciót. Hagyja lehűlni a gépet, mielőtt beállítási, szervizelési, tisztítási vagy tárolási munkába kezd rajta.
Ne tárolja a gépet vagy az üzemanyagot nyílt láng közelében, és ne zárt térben vagy zárt utánfutón ürítse le az üzemanyagot.
Ne tárolja a gépet vagy az üzemanyagtartályt olyan helyen, ahol nyílt láng, szikra vagy őrláng fordul elő, mint például vízmelegítőkön vagy más eszközökön.
Kapcsolja ki a késkapcsolót (erőleadó tengely), és húzza be a rögzítőféket.
Állítsa le a motort, vegye ki az indítókulcsot, és várja meg, amíg az összes mozgó alkatrész leáll, csak ezután hagyja el a kezelőülést.
Távolítsa el a fűkaszálékot, a koszt és a szennyeződést a teljes gép külső felületeiről, különösen a motorról és a hidraulika-rendszerről. Tisztítsa le a koszt és a kaszálékot a hengerfej bordái közül és a ventilátorházból.
Important: A gépet kímélő mosószerrel és vízzel is lemoshatja. Ne használjon a lemosásához nagynyomású mosót. Kerülje a bő víz használatát, különösen a vezérlőpanel, a motor, a hidraulikaszivattyúk és a hidromotorok környékén.
Ellenőrizze a rögzítőfék működését, lásd: Parkolás helyzet.
Végezze el a légszűrő szervizelését, lásd: A légszűrő szervizelése.
Cserélje le a motorolajat, lásd: A motorolaj és az olajszűrő cseréje.
Ellenőrizze a gumiabroncsok nyomását, lásd: A gumiabroncsok nyomásának ellenőrzése.
Töltse fel az akkumulátort; lásd: Az akkumulátor töltése.
Ha a gépet behelyezett akkumulátorral tárolja, kösse le a negatív (fekete) kábelt az akkumulátorról.
Kaparja le a nagyobb fűlerakódásokat és koszt a nyíróasztal aljáról, majd mossa le kerti locsolótömlővel.
Note: Járassa a gépet bekapcsolt késsel (TLT) magas alapjáraton a lemosás után 2–5 percig.
Ellenőrizze a kések állapotát, lásd: A vágókések szervizelése.
Készítse elő a gépet tárolásra, ha 30 napot meghaladó ideig nem használja. Készítse elő a gépet tárolásra az alábbi módon:
Töltsön üzemanyag-stabilizáló/-kondicionáló adalékot a tartályban lévő friss üzemanyaghoz. Kövesse az üzemanyag-stabilizáló gyártójának keverési utasításait. Ne használjon alkoholalapú üzemanyag-stabilizálót (etanolt vagy metanolt).
Járassa a motort 5 percig, hogy átjárja az üzemanyagrendszert a kondicionált üzemanyag.
Állítsa le a motort, hagyja lehűlni, majd ürítse le az üzemanyagtartályt.
Indítsa be a motort, és hagyja járni, amíg le nem áll.
Gondoskodjon az üzemanyaghulladék elhelyezéséről megfelelő módon. Végezze el újrahasznosítását a helyi rendelkezések alapján.
Important: Ne tárolja az üzemanyag-stabilizáló/-kondicionálót hosszabban, mint ahogy a gyártója javasolja.
Szerelje ki és ellenőrizze a gyújtógyertyákat, lásd: A gyújtógyertya szervizelése. A kiszerelt gyújtógyertya nyílásán át töltsön 30 ml (2 evőkanál) motorolajat a hengerekbe. Az indítómotorral forgassa meg a motort, hogy eloszlassa az olajat a hengerben. Szerelje be a gyújtógyertyákat. Ne tegye rájuk a gyertyapipát.
Ellenőrizzen és húzzon meg minden csavart és anyát. Javítsa meg vagy cserélje le a károsodott alkatrészeket.
Fesse be az összes karcos vagy csupasz fémfelületet. A festék a márkaszerviztől beszerezhető.
Tárolja a gépet tiszta, száraz garázsban vagy tárolóhelyiségben. Vegye ki a kulcsot, és tegye el úgy, hogy gyerekek vagy illetéktelenek ne férhessenek hozzá. A védelme érdekében takarja le és tartsa tisztán a gépet.
Töltse fel teljesen az akkumulátort.
Hagyja pihenni az akkumulátort 24 órát, majd ellenőrizze a feszültségét.
Note: Ha az akkumulátor feszültsége nem éri el a 12,6 V-ot, ismételje meg az 1. és a 2. lépést.
Kösse le a kábeleket az akkumulátorról.
Ellenőrizze rendszeresen a feszültséget, hogy az 12,4 V vagy magasabb-e.
Note: Ha az akkumulátor feszültsége nem éri el a 12,4 V-ot, ismételje meg az 1. és a 2. lépést.
Ha az akkumulátort a gépen kívül tárolja, tegye a következőket:
Tárolja az akkumulátort hűvös, száraz helyen, álló helyzetben.
Ne halmozzon közvetlenül egymásra téve akkumulátorokat, csak kartondobozban.
Ne halmozzon egymásra 3-nál több akkumulátort (kereskedelmi célú esetén 2-nél).
A már elektrolittal feltöltött akkumulátort ellenőrizze 4–6 havonta, szükség esetén töltse fel.
A beszerelése előtt mindig ellenőrizze és töltse fel az akkumulátort.
Problem | Possible Cause | Corrective Action |
---|---|---|
Az üzemanyagtartály az összeroskadás jeleit mutatja, vagy gyakran tűnik úgy, hogy elfogyott az üzemanyag. |
|
|
A motor túlmelegszik. |
|
|
Az indítómotor nem forgatja a motort. |
|
|
A motor nem indul be, nehezen indul be, vagy leáll. |
|
|
Erőtlen a motor. |
|
|
A gép nem indul el sem előre, sem hátramenetben. |
|
|
A gép rendellenesen rázkódik. |
|
|
A vágásmagasság egyenetlen. |
|
|
A kések nem forognak. |
|
|