Wprowadzenie

Przeczytaj uważnie poniższe informacje, aby poznać zasady właściwej obsługi i konserwacji urządzenia, nie uszkodzić go i uniknąć obrażeń ciała. Odpowiedzialność za prawidłowe i bezpieczne użytkowanie produktu spoczywa na Tobie.

Aby skorzystać z serwisu, zakupić oryginalne części lub uzyskać dodatkowe informacje, skontaktuj się z przedstawicielem autoryzowanego serwisu lub biurem obsługi klienta, a także przygotuj numer modelu i numer seryjny urządzenia. Rysunek 1 przedstawia położenie numeru modelu i numeru seryjnego na produkcie. Zapisz je w przewidzianym na to miejscu.

g005673

W niniejszej instrukcji występują 2 słowa podkreślające wagę informacji. Ważne zwraca uwagę na szczególne informacje techniczne, a Uwaga podkreśla informacje ogólne, wymagające szczególnej uwagi.

Ten symbol ostrzegawczy (Rysunek 2) występuje zarówno w instrukcji, jak i na maszynie, i oznacza ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, aby uniknąć wypadków. Ten symbol występuje ze słowem Niebezpieczeństwo, Ostrzeżenie lub Uwaga.

  • Niebezpieczeństwo: Wskazuje na sytuację bezpośredniego zagrożenia, która, jeśli się jej nie zapobiegnie, doprowadzi do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.

  • Ostrzeżenie: Wskazuje na sytuację potencjalnego zagrożenia, która, jeśli się jej nie zapobiegnie, może doprowadzić do śmierci lub poważnych obrażeń ciała.

  • Uwaga: Wskazuje na sytuację potencjalnego zagrożenia, która, jeśli się jej nie zapobiegnie, może doprowadzić do niewielkich lub umiarkowanych obrażeń ciała.

sa-black

Ostrzeżenie

KALIFORNIA

Propozycja 65 ostrzeżenie

Użycie tego produktu może skutkować narażeniem się na działanie związków chemicznych uznanych w Stanie Kalifornia za wywołujące raka, uszkodzenia płodu lub działające szkodliwie dla rozrodczości.

Bezpieczeństwo

  • Należy zapoznać się z zasadami bezpiecznego użytkowania sprzętu, elementami sterującymi oraz symbolami bezpieczeństwa.

  • Podczas używania pojemników na trawę lub innego osprzętu należy zachować szczególną ostrożność. Mogą one zmienić charakterystykę użytkową i stabilność maszyny.

  • Aby zapewnić najlepszą stabilność maszyny, należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących dodawania i odejmowania obciążników kół i przeciwwag.

  • Zabrania się eksploatacji kosiarki z zestawem do zbierania trawy na stromych zboczach. Ciężki zestaw do zbierania trawy może spowodować utratę kontroli nad maszyną lub jej przewrócenie.

  • Zwolnij i zachowaj szczególną ostrożność na zboczach wzgórz. Pamiętaj o pokonywaniu zbocz zgodnie z zalecanymi kierunkami. Stan murawy może mieć wpływ na stabilność maszyny. Zachowaj najwyższą ostrożność podczas pracy w pobliżu uskoków.

  • Wszystkie ruchy na zboczach wykonuj w sposób powolny i stopniowy. Nie wykonuj nagłych zmian prędkości, kierunku jazdy i unikaj gwałtownego skręcania.

  • Zestaw do zbierania trawy może utrudnić widoczność do tyłu. Podczas jazdy do tyłu zachowaj szczególną ostrożność.

  • Zachowaj ostrożność podczas załadowywania maszyny na przyczepę lub ciężarówkę oraz podczas jej rozładunku.

  • Nie używaj maszyny z uniesionym, zdjętym lub zmodyfikowanym deflektorem, jeżeli zestaw do zbierania trawy nie jest założony.

  • Trzymaj ręce i nogi z dala od części ruchomych. Nie przeprowadzaj żadnych regulacji, gdy silnik jest włączony.

  • Przed opuszczeniem stanowiska operatora z jakiegokolwiek powodu, w tym w celu opróżnienia zestawu do zbierania trawy lub udrożnienia kanału, zatrzymaj maszynę na równym podłożu, rozłącz napędy i wyłącz silnik.

  • W razie demontażu zestawu do zbierania trawy pamiętaj o zamontowaniu deflektora lub osłony kanału wyrzutowego, które zostały zdjęte przed montażem zestawu. Nie używaj kosiarki bez założonego kompletnego zestawu do zbierania trawy lub deflektora trawy.

  • Nie pozostawiaj trawy na dłużej w zestawie zbierania trawy.

  • Podzespoły zestawu do zbierania trawy mogą ulegać zużyciu, uszkodzeniom i pogorszeniu stanu, co może spowodować narażenie operatora na kontakt z ruchomymi częściami lub wyrzucanie przedmiotów przez maszynę. Sprawdzaj często elementy zestawu i w razie potrzeby wymieniaj je na części zalecane przez producenta.

Bezpieczeństwo podczas holowania

  • Nie zaczepiaj holowanego osprzętu do miejsca innego niż punkt zaczepienia.

  • Należy przestrzegać zaleceń producenta osprzętu odnośnie do maksymalnej masy ciągnionego sprzętu oraz holowania na pochyłościach.

  • Nigdy nie pozwalaj dzieciom ani innym osobom na jazdę w lub na holowanym sprzęcie.

  • Na pochyłościach masa holowanego sprzętu może spowodować utratę przyczepności i utratę kontroli nad maszyną. Należy zmniejszyć masę holowanego sprzętu oraz zwolnić.

  • Większa masa holowana powoduje wydłużenie drogi hamowania. Jedź powoli i uwzględnij dodatkową odległość wymaganą do zatrzymania maszyny.

  • Wykonuj szerokie skręty, aby osprzęt nie zbliżył się do maszyny.

  • Nie holuj sprzętu ważącego więcej niż maszyna holująca.

Naklejki informacyjne i ostrzegawcze

Graphic

Etykiety dotyczące bezpieczeństwa oraz instrukcje są wyraźnie widoczne dla operatora i znajdują się w pobliżu wszystkich miejsc potencjalnego zagrożenia. Uszkodzone i brakujące etykiety należy wymienić.

decal109-6809
decal110-6691
decal133-8061

Montaż

Note: Określ lewą i prawą stronę maszyny ze standardowego stanowiska operatora.

Przygotowanie maszyny

  1. Zatrzymaj maszynę na równym podłożu.

  2. Zwolnij przełącznik sterujący ostrzem.

  3. Przestaw dźwignie sterowania jazdą na zewnątrz, do położenia NEUTRALNEGO ZABLOKOWANEGO, aby załączyć hamulec postojowy.

  4. Wyłącz silnik maszyny i wyjmij kluczyk zapłonu.

  5. Zaczekaj, aż wszystkie ruchome części się zatrzymają.

  6. Odczekaj, aż elementy maszyny ostygną.

Montaż obciążników

Części potrzebne do tej procedury:

Lewy wspornik obciążników1
Prawy wspornik obciążników1
Wkręt samogwintujący (5/16 x ¾ cala)2
Śruba kołnierzowa z łbem sześciokątnym (⅜ x 1 cal)6
Nakrętka zabezpieczająca (⅜ cala)6
Podkładka2
Śruba (⅜ x 2¾ cala)2
Obciążnik walizkowy6

Note: Zachowaj wszystkie zdemontowane części do późniejszego wykorzystania.

Ostrożnie

Zestaw workujący zmienia rozkład mas w maszynie. Maszyna użytkowana bez obciążników może być niestabilna, co grozi utratą panowania nad maszyną.

Przed przystąpieniem do użytkowania maszyny z zestawem workującym upewnij się, że przednie obciążniki są poprawnie zamontowane.

  1. Zamontuj lewy i prawy wspornik obciążników na spodniej stronie ramy, używając 3 śrub (⅜ x 1 cal) i 3 nakrętek zabezpieczających (⅜ cala), w sposób pokazany na Rysunek 3.

  2. Zamontuj obciążniki walizkowe (liczba obciążników zależy od wielkości podwozia tnącego) na wspornikach obciążników za pomocą 2 śrub (⅜ x 2¾ cala), 2 podkładek i 2 nakrętek zabezpieczających (⅜ cala) w sposób pokazany na Rysunek 4.

    Wielkość podwozia tnącegoWymagane obciążniki
    60 cali (152 cm)3
    54 cale (137 cm)4
    50 cali (127 cm)4
  3. Po zamontowaniu obciążników i wsporników upewnij się, że wszystkie elementy mocujące są dobrze dokręcone. W razie konieczności dokręć.

    Important: Po zdemontowaniu osprzętu zestawu workującego pamiętaj o usunięciu przednich obciążników, aby przywrócić stabilność maszyny.

    g467408
    g467410

Montaż mocowania osprzętu

Części potrzebne do tej procedury:

Wspornik stabilizatora 1
Rama zestawu workującego1
Śruba (5/16 x 1 cala)6
Nakrętka zabezpieczająca (5/16 cala)6
Rama obrotowa 1
Długi sworzeń z otworem na zawleczkę1
Zawleczka3
Sworzeń z łbem płaskim i otworem na zawleczkę2
Pręt 2
Podkładka 2
  1. Zamocuj wspornik stabilizatora do osłony za pomocą 2 śrub podsadzanych (5/16 x 1 cal) i 2 nakrętek zabezpieczających (5/16 cala) w sposób pokazany na Rysunek 5.

    g467413
  2. Zdemontuj 2 śruby, 2 nakrętki i wspornik zaczepu do holowania z dolnej części osłony (Rysunek 6).

    g467414
  3. Zdemontuj osłonę tłumika maszyny (0,06 cala) i zastąp ją osłoną tłumika (0,18 cala) z zestawu workującego.

  4. Zamontuj wspornik mocowania zestawu workującego do maszyny w sposób pokazany na Rysunek 7.

    g462069
  5. Zamontuj ramę zestawu workującego do wspornika mocowania zestawu workującego za pomocą długiego sworznia z otworem na zawleczkę i zawleczki (Rysunek 8).

    g462458
  6. Zamontuj zagięty, rozkloszowany koniec pręta w szczelinie w kształcie dziurki od klucza z boku ramy maszyny i przesuń pręt do tyłu, aż osadzi się w ramie (Rysunek 9).

    Note: Powtórz tę czynność z obu stron maszyny.

  7. Przy pręcie osadzonym w ramie wyreguluj położenie sworznia na końcu pręta z wypustką na ramie zestawu workującego.

    Note: Upewnij się, że pręt jest dobrze osadzony i przytrzymuje ramę zestawu workującego do maszyny; w razie potrzeby wyreguluj sworzeń mocujący.

    g462501
  8. Zamocuj końce prętów do ramy zestawu workującego w sposób pokazany na Rysunek 9 oraz zabezpiecz końce każdego pręta za pomocą sworznia i zawleczki.

Montaż pręta zatrzasku

Części potrzebne do tej procedury:

Pręt zatrzasku1
Zawleczka1

Zamontuj pręt zatrzasku za pomocą zawleczki (Rysunek 10).

g467364

Montaż pokrywy zestawu workującego

Części potrzebne do tej procedury:

Pokrywa zestawu workującego1
Siatka zestawu workującego1
  1. Obróć pokrywę zestawu workującego spodem do góry.

  2. Zamontuj siatkę w sposób pokazany na Rysunek 11 tak, aby była pochylona w dół w stronę worków do zbierania trawy.

    Note: Upewnij się, że siatka zablokowała się na swoim miejscu i zatrzaski zamocowały się w pokrywie zestawu workującego.

    g005666

Montaż pokrywy zestawu workującego

Części potrzebne do tej procedury:

Górny kanał zestawu workującego1
Rama worka2
Zespół worków2
Nit8
  1. Nasuń wsporniki na trzpienie i obróć pokrywę zestawu workującego w dół do położenia roboczego.

    Note: Pokrywę zestawu workującego łatwiej jest zamontować w 2 osoby.

    g492027
  2. Zamocuj 2 ramy worków na 2 zespołach worków.

    g453040
  3. Unieś pokrywę zestawu workującego i zamontuj worki, wsuwając haczyki na ramie worków na wsporniki mocujące.

    g300378
  4. Opuść pokrywę zestawu workującego na worki.

    g033030
  5. Przymocuj pokrywę zestawu workującego do pręta zatrzasku.

  6. Zamontuj górny kanał zestawu workującego, wsuwając zakrzywiony koniec do otworu w pokrywie zestawu.

    Note: Upewnij się, że rozkloszowany koniec z trzpieniem podtrzymującym jest skierowany w dół i do przodu, w sposób przygotowany do połączenia zestawem wykańczającym.

Montaż przegród

Części potrzebne do tej procedury:

Przegroda (tylko podwozia tnące 50 lub 54 cale)1
Przegroda odcinająca zestawu workującego (tylko podwozia tnące 60 cali)1
Przegroda przednia (tylko podwozia tnące 60 cali)1
Śruba zamkowa2
Nakrętka wciskana1
Nakrętka zabezpieczająca1

Maszyny z podwoziami tnącymi 50 lub 54 cale

Nie używaj kosiarki z nieosłoniętym otworem wyrzutu. Zawsze używaj osłony wyrzutu, osłony rozdrabniacza lub kanału zestawu workującego zamontowanych na podwoziu tnącym.

  1. Wymontuj dotychczasową przegrodę z maszyny.

    g299303
  2. Zamontuj nową małą przegrodę w podwoziu tnącym, w tym samym miejscu, co wcześniej wymontowana przegroda.

    Note: Za pomocą dotychczasowych elementów mocujących przymocuj nową małą przegrodę do podwozia tnącego.

    g299302
  3. Obróć przegrodę odcinającą zestawu workującego w taki sposób, aby zetknęła się z tylną krawędzią podwozia tnącego.

    g300212

Maszyny z podwoziami tnącymi 60 cali

Nie używaj kosiarki z nieosłoniętym otworem wyrzutu. Zawsze używaj osłony wyrzutu, osłony rozdrabniacza lub kanału zestawu workującego zamontowanych na podwoziu tnącym.

  1. Wymontuj dotychczasową przegrodę z maszyny.

    g299303
  2. Zamontuj nową przegrodę odcinającą zestawu workującego w podwoziu tnącym, w tym samym miejscu, co wcześniej wymontowana przegroda.

    Note: Za pomocą dotychczasowych elementów mocujących przymocuj nową małą przegrodę do podwozia tnącego.

    g299302
  3. Obróć przegrodę odcinającą zestawu workującego w taki sposób, aby zetknęła się z tylną krawędzią podwozia tnącego.

    g300212
  4. Zamontuj śrubę zamkową i nakrętkę wciskaną na przedniej przegrodzie.

    g300213
  5. Zamontuj przednią przegrodę z przodu podwozia tnącego kosiarki za pomocą nakrętki zabezpieczającej (5/16 cala) i śruby zamkowej.

    g299305

Montaż tunelu wyrzutowego

Części potrzebne do tej procedury:

Tunel wyrzutowy1
Pokrętło ręczne (tylko podwozia tnące 60 cali)1

Maszyny z podwoziami tnącymi 50 lub 54 cale

  1. Pochyl tunel i wsuń trzpień w otwór na podwoziu tnącym kosiarki.

    g300377
  2. Obróć z powrotem pokrywę tunelu w kierunku podwozia tnącego tak, aby tunel zrównał się z podwoziem tnącym.

    Note: Upewnij się, że haczyk mocujący na tunelu nie blokuje ruchu elementów i otwór tunelu przylega równo do podwozia tnącego.

  3. U góry tunelu zamocuj zaczep haczykowy wokół pręta obrotu zespołu deflektora i zamontuj pręt w otworze w podwoziu tnącym kosiarki.

    g300375
  4. Zahacz elastyczny zaczep na tunelu o skobel przyspawany do podwozia tnącego kosiarki.

    g299268

Maszyny z podwoziami tnącymi 60 cali

  1. Zamontuj kanał do podwozia tnącego kosiarki za pomocą pokrętła.

    g300215
  2. Zahacz elastyczny zatrzask na tunelu o skobel przyspawany do bocznej ścianki podwozia tnącego kosiarki.

    g466145

Łączenie z kanałem wyrzutowym

  1. Wsuń zakrzywiony koniec kanału wyrzutowego do otworu w pokrywie zestawu workującego (Rysunek 29).

    g339711
  2. Nasuń rozkloszowany koniec kanału wyrzutowego na koniec tunelu. Przesuń gumowy pasek mocujący na tunelu tak, aby zaczepił się o kołek na kanale wyrzutowym (Rysunek 29).

Działanie

Note: Określaj lewą i prawą stronę maszyny ze standardowego stanowiska operatora.

Ostrzeżenie

Aby uniknąć obrażeń, należy przestrzegać poniższych zaleceń:

  • Przed użyciem osprzętu należy zapoznać się ze wszystkimi instrukcjami postępowania i bezpieczeństwa zawartymi w instrukcji obsługi kosiarki.

  • Nigdy nie zdejmuj kanału wyrzutowego, worków, pokrywy zestawu workującego ani jego kanału przy pracującym silniku.

  • Przed usuwaniem niedrożności w układzie workującym należy wyłączyć silnik i poczekać, aż wszystkie części ruchome się zatrzymają.

  • Nigdy nie wykonuj prac serwisowych ani naprawczych, gdy silnik pracuje.

Ostrzeżenie

Użytkownik i inne osoby narażone są na kontakt z ostrzem i wyrzucanymi pozostałościami, jeżeli deflektor trawy, rury zestawu workującego albo cały zestaw workujący nie są zamontowane. Kontakt z obracającymi się ostrzami kosiarki i wyrzucanymi pozostałościami może spowodować obrażenia lub śmierć.

  • W przypadku demontażu zestawu workującego i konwersji maszyny na tryb wyrzutu bocznego należy zawsze montować deflektor trawy.

  • Jeśli deflektor trawy ulegnie uszkodzeniu, należy go wymienić. Deflektor trawy kieruje ścinki w dół, w kierunku murawy.

  • Nie wkładać rąk ani stóp pod kosiarkę.

  • Zanim przystąpisz do oczyszczania obszaru wyrzutu lub ostrzy kosiarki, odłącz napęd wału odbioru mocy (WOM) i ustaw kluczyk zapłonu w położeniu wyłączonym. Dodatkowo wyjmij kluczyk zapłonu i zdejmij przewód iskrowy ze świecy zapłonowej.

  • Przed przystąpieniem do udrażniania kanału wyrzutowego wyłącz silnik.

Opróżnianie worków na trawę

Niebezpieczeństwo

Zanieczyszczenia, takie jak liście, trawa lub fragmenty krzewów mogą zapalić się. Powstanie pożaru w obszarze silnika może spowodować obrażenia ciała i zniszczenie mienia.

  • Należy pilnować, aby w obszarze silnika i tłumika nie gromadziły się zanieczyszczenia.

  • Podczas otwierania pokrywy zestawu workującego należy uważać, aby zanieczyszczenia nie spadały do obszaru silnika i tłumika.

  • Przed odstawieniem do magazynu poczekaj, aż maszyna ostygnie.

Podczas podnoszenia lub przenoszenia pełnego worka na trawę zachowaj ostrożność. Opróżnianie worków na trawę:

  1. Ustaw maszynę na płaskim podłożu i rozłącz napęd za pomocą przełącznika sterowania ostrzami.

  2. Przed opuszczeniem stanowiska operatora przesuń dźwignie sterowania jazdą na zewnątrz, do położenia neutralnego zablokowanego, wyłącz silnik, wyjmij kluczyk zapłonu oraz załącz hamulec postojowy i odczekaj, aż wszystkie części ruchome się zatrzymają.

  3. Opuść (unieś) pokrywę zestawu workującego (Rysunek 30).

    g005758
  4. Upchnij ścinki w workach. Unieś worek obydwoma rękoma i odłącz go od wspornika. Opróżnij worek. Powtórz te czynności dla drugiego worka.

    g300218
    g300217
  5. Zamocuj worki, wsuwając haczyki ramy worka na wsporniki mocujące.

  6. Opuść pokrywę zestawu workującego na worki.

Usuwanie niedrożności w układzie workującym

Ostrzeżenie

Gdy zestaw workujący jest włączony, dmuchawa obraca się i może skaleczyć lub odciąć dłonie lub palce.

  • Przed rozpoczęciem regulacji, czyszczenia, napraw i kontroli dmuchawy oraz przed przystąpieniem do udrażniania kanału należy wyłączyć silnik i odczekać, aż wszystkie części ruchome się zatrzymają. Wyjmij kluczyk.

  • Aby usunąć niedrożności z dmuchawy i kanału, używaj kijka lub podobnego przedmiotu, a nie swojej dłoni.

  • Nie zbliżaj twarzy, dłoni, stóp ani innych części ciała ani odzieży do ukrytych, ruchomych lub wirujących części.

  1. Ustaw maszynę na płaskim podłożu i rozłącz napęd za pomocą przełącznika sterowania ostrzami.

  2. Przed opuszczeniem stanowiska operatora przesuń dźwignie sterowania jazdą na zewnątrz, do położenia neutralnego zablokowanego, zatrzymaj silnik, wyjmij kluczyk zapłonu oraz załącz hamulec postojowy i odczekaj, aż wszystkie części ruchome się zatrzymają.

  3. Sprawdź worki na trawę i opróżnij je, jeżeli są pełne.

  4. Zdemontuj i odłącz kanał i tunel wyrzutowy od pokrywy zestawu workującego i kosiarki. Używając kijka lub innego przedmiotu ostrożnie usuń niedrożność kosiarki, kanału i tunelu wyrzutowego oraz pokrywy zestawu workującego.

  5. Po usunięciu niedrożności zmontuj z powrotem zestaw workujący i kontynuuj pracę.

Demontaż zestawu workującego

Ostrożnie

W przypadku użytkowania maszyny ze zdemontowanym osprzętem workującym i zamontowanymi przednimi obciążnikami z zestawu workującego maszyna może zachowywać się niestabilnie, co może doprowadzić do utraty nad nią kontroli.

  • Przy demontażu osprzętu workującego należy zawsze demontować również przednie obciążniki.

  • Nie używaj maszyny ze zdemontowanym zestawem workującym, jeżeli nadal zamontowane są przednie obciążniki.

W celu zdemontowania zestawu workującego należy wykonać w odwrotnej kolejności czynności montażu wszystkich zainstalowanych zestawów związanych z systemem workującym. Jeżeli zamontowane zostały obciążniki, przy demontażu osprzętu workującego należy również demontować przednie obciążniki.

Note: Przy zmianie konfiguracji na wyrzut boczny należy zdemontować przegrodę zestawu workującego i zamontować oryginalną przegrodę odcinającą oraz kanał wyrzutu bocznego dostarczony wraz z maszyną.

Używanie zaczepu holowniczego

Wspornik zestawu workującego ma zaczep, którego można użyć do holowania.

  • Zapoznaj się uważnie z całą instrukcją obsługi maszyny.

  • Na zakrętach zmniejszaj prędkość i zwracaj uwagę na odległość między pojazdem holującym i holowanym.

  • Pokonuj zakręty szerokim łukiem, utrzymując odległość między pojazdem holującym i holowanym.

  • Nadmierne obciążenie zaczepu przy holowaniu może spowodować uszkodzenie napędu hydrostatycznego.

    g466107

Rady związane z posługiwaniem się urządzeniem

Wskazówki dotyczące workowania

Pamiętanie o większych gabarytach

Pamiętaj, że maszyna z zamontowanym osprzętem jest dłuższa i szersza. Zbyt ostre skręcanie w ciasnych miejscach może spowodować uszkodzenie osprzętu.

Wyrównywanie koszonego obszaru

Zawsze wyrównuj koszony obszar lewą stroną kosiarki. Nie wyrównuj koszonych obszarów prawą stroną kosiarki, gdyż mogłoby to spowodować uszkodzenie kanału zestawu workującego oraz kanału wyrzutowego.

Wysokość koszenia

Nie ustawiaj wysokości koszenia kosiarki zbyt nisko, gdyż otaczająca kosiarkę wysoka trawa może uniemożliwić dostawanie się powietrza pod spód podwozia tnącego, co utrudni działanie zestawu workującego. Zbyt słaby dopływ powietrza pod spód kosiarki spowoduje zatkanie się zestawu workującego.

Częstość koszenia

Trawę należy kosić często, w szczególności jeżeli szybko odrasta. Jeżeli trawa urośnie na nadmierną wysokość, konieczne będzie jej dwukrotne koszenie.

Technika koszenia

Aby uzyskać najlepszy wygląd trawnika, należy podczas koszenia nieznacznie wykraczać kosiarką na już skoszony obszar. Pozwoli to zmniejszyć obciążenie silnika i ograniczyć prawdopodobieństwo zatkania się kanału dostarczającego i wyrzutowego.

Prędkość workowania

Workowanie najczęściej jest prowadzone z dźwignią przepustnicy ustawioną w położeniu szybkim i przy normalnej prędkości jazdy. Jednakże w razie wyjątkowo suchej trawy i pylistych warunków może być przydatne nieznaczne zmniejszenie prędkości obrotowej silnika i zwiększenie prędkości jazdy kosiarki. Zestaw workujący może się zapchać podczas zbyt szybkiej jazdy oraz przy zbyt niskiej prędkości obrotowej silnika. Na pochyłościach konieczne może być zmniejszenie prędkości jazdy kosiarki. Pomoże to utrzymać prędkość obrotową silnika i zachować skuteczność workowania. Należy w miarę możliwości starać się kosić podczas zjeżdżania ze wzniesienia.

Ostrożnie

W miarę napełniania się worków rośnie masa tylnej części maszyny. Nagłe zatrzymanie się i próba ruszenia na pochyłości może spowodować utratę kontroli i przewrócenie się maszyny.

  • Unikaj gwałtownego ruszania i zatrzymywania się podczas jazdy pod górę lub w dół zbocza. Unikaj ruszania pod górę.

  • Jeżeli maszyna podczas jazdy w górę się zatrzyma, odłącz napęd ostrzy. Następnie powoli zjedź tyłem z pochyłości, zachowując niską prędkość.

  • Na pochyłościach unikaj nagłych skrętów i gwałtownych zmian prędkości.

  • Nie używaj maszyny ze zdemontowanym zestawem workującym, jeżeli nadal zamontowane są przednie obciążniki.

Workowanie wysokiej trawy

Trawa o nadmiernej długości jest ciężka i mogą występować problemy z jej transportowaniem do worków zestawu. Może to spowodować zapchanie się kanału i tunelu wyrzutowego. Aby uniknąć zatykania się zestawu workującego, należy kosić trawę przy wysokim ustawieniu wysokości koszenia, a następnie opuścić kosiarkę na normalną wysokość i powtórzyć proces workowania.

Workowanie mokrej trawy

W miarę możliwości należy zawsze kosić trawę, gdy jest sucha, gdyż zapewni to schludny wygląd trawnika. Przy koszeniu mokrej trawy należy użyć konwencjonalnego wyrzutu bocznego kosiarki. Po upływie kilku godzin, gdy skoszona trawa wyschnie, należy zamontować osprzęt zestawu workującego i zebrać nim ścinki trawy.

Oznaki zapychania się układu

Podczas koszenia z workowaniem niewielka ilość ścinków trawy będzie zawsze wydmuchiwana z przodu kosiarki. Nadmiernie obfity wydmuch ścinków wskazuje na zapełnienie się worków lub zatkanie systemu.

Konserwacja

Note: Określ lewą i prawą stronę maszyny ze standardowego stanowiska operatora.

Zalecany harmonogram konserwacji

Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji
Po pierwszych 10 godzinach
  • Przeprowadź inspekcję zestawu workującego.
  • Przed każdym użyciem lub codziennie
  • Oczyść zestaw workujący.
  • Przed składowaniem
  • Przeprowadź inspekcję zestawu workującego.
  • Oczyść zestaw workujący.
  • Ostrożnie

    Jeśli zostawisz kluczyk w stacyjce, ktoś może przypadkowo uruchomić silnik i spowodować poważne obrażenia ciała operatora lub osób postronnych.

    Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności konserwacyjnych wyjmij kluczyk ze stacyjki i odłącz przewód od świecy zapłonowej. Odłóż przewód na bok, tak by przypadkowo nie zetknął się ze świecą zapłonową.

    Ostrzeżenie

    W czasie pracy silnik może osiągać wysoką temperaturę. Kontakt z gorącymi powierzchniami może spowodować poważne oparzenia.

    Przed dotknięciem odczekaj, aż silnik (a w szczególności tłumik) ostygnie.

    Ostrzeżenie

    Zanieczyszczenia, takie jak liście, trawa lub fragmenty krzewów mogą zapalić się. Powstanie pożaru w obszarze silnika może spowodować obrażenia ciała i zniszczenie mienia.

    • Należy pilnować, aby w obszarze silnika i tłumika nie gromadziły się zanieczyszczenia.

    • Podczas otwierania pokrywy zestawu workującego należy uważać, aby zanieczyszczenia nie spadały do obszaru silnika i tłumika.

    • Przed odstawieniem do magazynu poczekaj, aż maszyna ostygnie.

    Inspekcja osprzętu workującego

    Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji
    Po pierwszych 10 godzinach
  • Przeprowadź inspekcję zestawu workującego.
  • Przed składowaniem
  • Przeprowadź inspekcję zestawu workującego.
  • Po pierwszych 10 godzinach pracy przeprowadź inspekcję zestawu workującego i powtórz ją miesiąc później.

    1. Sprawdź kanał, tunel wyrzutowy i pokrywę zestawu. Wymień elementy, jeżeli są popękane lub uszkodzone.

    2. Dokręć wszystkie nakrętki, śruby i wkręty.

    3. Sprawdź wszystkie elementy mocujące i zatrzaski, uzupełnij wszelkie brakujące lub uszkodzone części.

    4. Sprawdź stan worków na trawę.

      Ostrzeżenie

      W razie wyrzucenia z dużą prędkością przedmiotów lub zanieczyszczeń przez rozdarty, przetarty lub zużyty worek na trawę może być przyczyną urazów operatora lub osób postronnych.

      • Sprawdź, czy worki na trawę nie mają dziur, rozdarć, przetarć i innych uszkodzeń.

      • Worków na trawę nie należy prać.

      • Pogorszenie stanu worków na trawę wymaga zamontowania nowych worków nabytych od producenta osprzętu workującego.

    Sprawdzenie ostrzy kosiarki

    Sprawdzaj ostrza kosiarki regularnie oraz po każdym uderzeniu ostrza w przeszkodę.

    Jeżeli ostrza są mocno zużyte lub uszkodzone, wymień je na nowe. Kompletny opis serwisowania ostrzy jest podany w instrukcji obsługi kosiarki.

    Czyszczenie osprzętu workującego

    Częstotliwość serwisowaniaProcedura konserwacji
    Przed każdym użyciem lub codziennie
  • Oczyść zestaw workujący.
  • Przed składowaniem
  • Oczyść zestaw workujący.
  • Note: Aby uniknąć degradacji materiału, z którego wykonano worki, należy je wysuszyć po każdym użyciu i przed składowaniem.

    1. Po każdym użyciu zdemontuj i umyj z zewnątrz i od wewnątrz pokrywę zestawu workującego, kanał i tunel wyrzutowy oraz spód kosiarki. Użyj do tego celu wody z węża ogrodowego. Do usunięcia uporczywych zanieczyszczeń użyj łagodnego detergentu.

    2. Upewnij się, że usunięte są wszystkie przyklejone pozostałości trawy.

    3. Wypłukaj resztki zanieczyszczeń z worków na trawę, używając do tego celu wody z węża ogrodowego.

    4. Po umyciu odczekaj, aż wszystkie części całkowicie wyschną.

    Przechowywanie

    Przechowywanie osprzętu workującego

    1. Opróżnij osprzęt workujący; patrz Czyszczenie osprzętu workującego.

    2. Sprawdź osprzęt workujący pod kątem uszkodzeń; patrz Inspekcja osprzętu workującego.

    3. Upewnij się, że worki na trawę są opróżnione i dokładnie wysuszone.

    4. Przechowuj zestaw workujący w czystym i suchym miejscu nienarażonym na bezpośrednie działanie światła słonecznego. Pozwoli to zabezpieczyć elementy z tworzyw sztucznych i przedłużyć okres eksploatacji zestawu workującego. Jeżeli konieczne jest przechowywanie zestawu workującego na zewnątrz, należy go okryć plandeką odporną na warunki pogodowe.