Introduktion

Denna klippenhet är avsedd att användas av yrkesförare som har anlitats för kommersiellt arbete. Den är konstruerad för att klippa gräs på väl underhållna golfbanor, parkgräsmattor, sportanläggningar och kommersiella anläggningar. Det kan medföra fara för dig och kringstående om maskinen används i andra syften än vad som avsetts.

Läs den här informationen noga så att du lär dig att använda och underhålla produkten på rätt sätt och för att undvika person- och produktskador. Du är ansvarig för att produkten används på ett korrekt och säkert sätt.

Besök www.Toro.com om du behöver utbildningsmaterial för säkerhet och drift, information om tillbehör, hjälp med att hitta en återförsäljare eller om du vill registrera din produkt.

Kontakta en auktoriserad återförsäljare eller Toros kundservice och ha produktens modell- och artikelnummer till hands om du har behov av service, Toro-originaldelar eller ytterligare information. Figur 1 visar var på produkten modell- och serienumren sitter. Skriv numren i det tomma utrymmet.

Important: Skanna rutkoden på serienummerplåten (i förekommande fall) med en mobil enhet för att få tillgång till information om garanti, reservdelar och annat.

g280515

I den här bruksanvisningen anges potentiella risker och alla säkerhetsmeddelanden har markerats med en varningssymbol (Figur 2), som anger fara som kan leda till allvarliga personskador eller dödsfall om föreskrifterna inte följs.

g000502

Två ord används också i den här bruks­anvisningen för att markera information. Viktigt anger speciell teknisk information och Observera anger allmän information som bör ges särskild uppmärksamhet.

Denna produkt uppfyller alla relevanta europeiska direktiv. Mer information finns i försäkran om inbyggnad i slutet av det här dokumentet.

Säkerhet

Allmän säkerhet

Maskinen kan slita av händer och fötter. Följ alltid alla säkerhetsanvisningar för att undvika allvarliga personskador.

  • Läs och förstå innehållet i den här bruksanvisningen innan du startar motorn.

  • Var fullt koncentrerad på maskinen när du använder den. Delta inte i aktiviteter som kan distrahera dig, eftersom personskador eller skador på egendom då kan uppstå.

  • Håll händer och fötter på avstånd från maskinens rörliga delar.

  • Kör endast maskinen om skydd och andra säkerhetsanordningar sitter på plats och fungerar.

  • Håll avstånd till utkastaröppningen.

  • Håll kringstående och barn borta från arbetsområdet. Låt aldrig barn använda maskinen.

  • Innan du kliver ur förarsätet ska du göra följande:

    • Ställ maskinen på ett plant underlag.

    • Sänk klippenheten/klippenheterna.

    • Koppla bort drivenheterna.

    • Koppla in parkeringsbromsen (i förekommande fall).

    • Stäng av motorn och ta ut nyckeln.

    • Vänta tills alla rörliga delar har stannat.

Felaktigt bruk eller underhåll av maskinen kan leda till personskador. För att minska risken för skador ska du alltid följa säkerhetsanvisningarna och uppmärksamma varningssymbolen Graphic. Symbolen betyder Var försiktig, Varning eller Fara – anvisning om personsäkerhet. Underlåtenhet att följa anvisningarna kan leda till personskador eller innebära livsfara.

Klippenhetssäkerhet

  • Klippenheten är endast en komplett maskin när den har monterats på en traktorenhet. Läs noggrant igenom traktorenhetens bruksanvisning för fullständiga anvisningar om säker användning av maskinen.

  • Stanna maskinen, ta ut nyckeln (i förekommande fall) och vänta tills alla rörliga delar har stannat innan du undersöker redskapet om du kör på ett föremål eller om maskinen vibrerar på ett onormalt sätt. Reparera alla skador innan du börjar köra maskinen igen.

  • Håll alla delar i gott bruksskick och samtliga beslag åtdragna. Byt ut alla slitna eller skadade dekaler.

  • Använd endast tillbehör, redskap och reservdelar som har godkänts av Toro.

Knivsäkerhet

En sliten eller skadad kniv kan gå sönder och en bit av kniven kan slungas ut mot dig eller någon kringstående, vilket kan leda till allvarliga personskador eller dödsfall.

  • Kontrollera om kniven är sliten eller skadad med jämna mellanrum.

  • Var försiktig när du kontrollerar knivarna. Linda in knivarna i något eller ta på dig handskar, och var försiktig när du servar knivarna. Knivarna får endast bytas ut eller slipas – de ska aldrig rätas ut eller svetsas.

  • Var försiktig när en kniv roteras på maskiner med flera knivar, eftersom den kan få även andra knivar att börja rotera.

Säkerhets- och instruktionsdekaler

Graphic

Säkerhetsdekalerna och anvisningarna är fullt synliga för föraren och finns nära alla potentiella farozoner. Ersätt dekaler som har skadats eller saknas.

decal137-9706

Montering

Note: Vänster och höger sida på maskinen är lika med förarens vänstra respektive högra sida vid normal körning.

Montera cylinderns smörjnippel

Delar som behövs till detta steg:

Rak smörjnippel1

Montera smörjnippeln på cylindermotorsidan på klippenheten. Se Figur 3 för att avgöra cylindermotorernas placering baserat på klippenhetens placering på maskinen.

g034633
  1. Lossa och kassera ställskruven på cylindermotorns sidoplåt (Figur 4).

    g551069
  2. Montera den raka smörjnippeln (Figur 4).

    Note: Smörjnippeln är till för smörjning av cylindermotorns spårning.

Justera klippenheten

  1. Justera understålet mot cylindern.

  2. Justera den bakre rullen efter dina klipphöjdsbehov.

  3. Ställ in klipphöjden.

  4. Justera vid behov det bakre skyddet.

Se för fullständiga anvisningar om hur du utför dessa justeringar.

Montera cylindermotorerna

Delar som behövs till detta steg:

O-ring1
Huvudskruvar (kan komma monterade)2

Important: Innan du monterar cylindermotorerna ska du införskaffa och montera motvikterna eller andra tillbehör på motsatt sida på klippenheterna från cylindermotorerna enligt instruktionerna som medföljer vikterna eller tillbehören.

  1. Montera klippenheterna på traktorenheten. Se traktorenhetens bruksanvisning för anvisningar.

  2. Om det inte finns några huvudskruvar på cylindermotorns sidoplåt monterar du dem (Figur 4).

  3. Montera O-ringen på cylindermotorn (Figur 5).

    g191072
  4. Montera cylindermotorn och fäst den med huvudskruvarna.

  5. Smörj sidoplåten tills överflödigt fett tränger ut ur fettöppningen (Figur 4).

Justera verkstadsrullen

Justera verkstadsrullens positioner innan du använder klippenheterna för första gången. Se Justera verkstadsrullen (endast modell 03192).

Produktöversikt

ModellnummerVikt
0318960 kg
0319062 kg
0319167 kg
03192

54 kg

Redskap/tillbehör

Det finns ett urval av godkända Toro-redskap och -tillbehör som du kan använda för att förbättra och utöka maskinens kapacitet. Kontakta en auktoriserad serviceverkstad eller Toro-återförsäljare eller gå till www.Toro.com för att se en lista över alla godkända redskap och tillbehör.

Använd endast originalreservdelar och tillbehör från Toro för att garantera optimal prestanda och fortlöpande säkerhet för produkten. Det kan vara farligt att använda reservdelar och tillbehör från andra tillverkare och det kan göra produktgarantin ogiltig.

Körning

Mer information finns i traktorenhetens bruksanvisning. Justera understålet varje dag innan du använder klippenheten, se Justera understålet mot cylindern. Provklipp ett område innan du använder klippenheten för att testa klippkvaliteten och säkerställa att slutresultatet är korrekt.

Justera klippenheten

Justera det bakre skyddet

Under de flesta förhållanden uppnås bäst spridning av gräsklippet när det bakre skyddet är stängt (främre utkast). Vid tunga eller våta förhållanden kan du öppna det bakre skyddet.

Öppna det bakre skyddet (Figur 6) genom att lossa skruven som fäster skyddet på vänster sidoplåt, rotera skyddet till öppet läge och dra åt skruven.

g191341

Justera understålets kontakt med cylindern

Justera understålet dagligen

Justeringssystemet för understål/cylinder med dubbla reglage som är integrerat i denna klippenhet förenklar justeringsproceduren som krävs för att bästa möjliga klipprestanda ska uppnås. Den noggranna justering som är möjlig med de dubbla reglagen/underknivsstången erbjuder den kontroll som krävs för att tillhandahålla kontinuerlig självslipning. Därmed kan vassa skäreggar upprätthållas, god klippkvalitet försäkras och behovet av regelbunden slipning minskas väsentligt.

Kontrollera varje klippenhet före klippningen varje dag (eller så ofta som behövs) för att säkerställa korrekt kontakt mellan understål och cylinder. Utför den här proceduren även när klippkvaliteten är acceptabel.

  1. Sänk ned klippenheterna på ett hårt underlag, stäng av motorn och ta ut tändningsnyckeln.

  2. Rotera cylindern långsamt i motsatt riktning och lyssna efter kontakten mellan cylindern och underkniven.

    • Om ingen kontakt föreligger justerar du understålet enligt nedan:

      1. Vrid underknivsstångens justerskruvar medurs (Figur 7), ett klick i taget, tills du känner och hör att delarna precis vidrör varandra.

        Note: Underknivsstångens justerskruvar har klicklägen som motsvarar 0,022 mm förflyttning av underkniven för varje klickläge.

        g003322
      2. För in en lång remsa av klipprestandapapper (Toro-artikelnr 125-5610) mellan cylindern och underkniven, i rät vinkel mot underkniven (Figur 8). Rotera sedan cylindern långsamt framåt. Den ska klippa papperet, annars upprepar du steg A och B tills den gör det.

        g003323
    • Om kontakten/cylindern släpar för mycket slipar du antingen om framsidan av underkniven eller vässar underkniven och/eller cylindern för att få de vassa eggar som krävs för finklippning. Se Toros bruksanvisning för slipning av cylinderklippare och rotorklippare, formulärnr 09168SL.

    Important: En lätt kontakt är det bästa i alla lägen. Om lätt kontakt inte upprätthålls kommer underknivens/cylinderns eggar inte att självslipas tillräckligt och blir slöa efter en tids användning. Om delarna har för mycket kontakt kommer underkniven/cylindern att slitas snabbare, vilket kan leda till ojämnt slitage och försämrad klippkvalitet.

    Note: När gräsklipparen har använts en längre tid uppstår till slut en räffla i bägge ändar av understålet. Dessa skåror måste rundas av eller filas jämna med understålets skäregg för att säkerställa jämn drift.

    Note: Med tiden måste skärfasen (Figur 9) brynas eftersom den bara är konstruerad för att hålla 40 procent av understålets livslängd.

    g031270

    Note: Gör inte den främre skärfasen för stor eftersom det kan göra att gräset bildar tuvor.

Justera understålet mot cylindern

Följ de här anvisningarna när du ställer in klippenheten för första gången och efter fräsning, slipning eller demontering av cylindern. Detta är inte en daglig justering.

  • Efter att klippenheten har slipats eller underkniven och/eller cylindern har vässats kan du behöva klippa med klippenheten i några minuter och sedan utföra den här proceduren för att justera underkniven mot cylindern när cylindern och underkniven justeras till varandra.

  • Ytterligare justeringar kan behövas om gräset är mycket tätt eller klipphöjden är mycket låg.

  1. Placera klippenheten på en plan, jämn arbetsyta.

  2. Vrid underknivsstångens justerskruvar moturs för att säkerställa att understålet inte vidrör cylindern (Figur 10).

    g003322
  3. Luta klippenheten så att understålet och cylindern exponeras.

    Important: Se till att muttrarna baktill på understålets justerskruvar inte vilar mot arbetsytan och använd stödet (Figur 11).

    g191340
  4. Rotera cylindern så att en av knivarna korsar underkniven cirka 25 mm in från underknivens ände på klippenhetens högra sida.

  5. Gör en markering på cylinderknivbladet där det korsar underknivens egg.

    Note: Det förenklar efterföljande justeringar.

  6. För in ett mellanlägg på 0,05 mm (artikelnr 140-5531) mellan cylinderknivbladet och underknivens egg vid markeringen som gjordes i steg 5.

  7. Vrid den högra underknivsstångens justerare medurs tills du känner ett lätt tryck i mellanlägget, backa sedan underknivsstångens justerare två klick och ta bort mellanlägget.

    Note: Justering av den ena sidan av klippenheten påverkar den andra sidan. Två klick skapar en säkerhetsmarginal för när den andra sidan justeras.

    Note: Om du startar med ett stort mellanrum ska båda sidorna till en början föras närmare varandra genom att du växelvis drar sidorna åt höger respektive vänster.

  8. Rotera långsamt cylindern så att samma kniv som du kontrollerade på den högra sidan korsar understålet cirka 25 mm in från understålets ände på klippenhetens vänstra sida.

  9. Vrid den vänstra underknivsstångens justerare medurs tills dess att mellanlägget kan skjutas igenom cylindern till understålets mellanrum med lätt motstånd.

  10. Gå tillbaka till den högra sidan och justera vid behov för att skapa ett lätt motstånd i mellanlägget mellan samma kniv och understålet.

  11. Upprepa steg 9 och 10 till dess att mellanlägget kan skjutas igenom båda mellanrummen med lite motstånd, men där ett klick in på båda sidorna förhindrar att det kan passera igenom på båda sidorna.

    Note: Underkniven är nu parallell med cylindern.

  12. Från den här positionen (dvs. ett klick in och mellanlägget passerar inte igenom) ska du vrida underknivsstångens justerare medurs ett klick vardera.

    Note: För varje klick flyttas understålet 0,022 mm. Dra inte åt justerskruvarna för hårt.

  13. För in en lång remsa av klipprestandapapper (Toro-artikelnr 125-5610) mellan cylindern och underkniven, i rät vinkel mot underkniven (Figur 8). Rotera sedan cylindern långsamt framåt. Den ska klippa papperet, annars vrider du alla underknivsstångens justerskruvar medurs ett klick och upprepar detta steg tills den gör det.

    Note: Om kontakten/cylindern släpar för mycket slipar du antingen om framsidan av underkniven eller vässar underkniven och/eller cylindern för att få de vassa eggar som krävs för finklippning. Se Toros bruksanvisning för slipning av cylinderklippare och rotorklippare, formulärnr 09168SL.

Justera den bakre rullens höjd

  1. Justera de bakre rullfästena (Figur 12) till den önskade klipphöjden genom att placera det nödvändiga antalet distansbrickor nedanför sidoplåtens monteringsfläns (Figur 12) enligt klipphöjdsdiagrammet.

    g003324
  2. Höj klippenhetens bakre del och placera en kloss under underkniven.

  3. Lossa de två muttrarna som fäster varje rullfäste och distansbricka på varje sidoplåts monteringsfläns.

  4. Sänk rullen och skruvarna från sidoplåtens monteringsflänsar och distansbrickor.

  5. Placera distansbrickorna på skruvarna på rullfästena.

  6. Fäst rullfästet och distansbrickorna på undersidan av sidoplåtens monteringsflänsar med de muttrar som togs bort tidigare.

  7. Kontrollera att kontakten mellan understålet och cylindern är korrekt. Tippa klipparen för att exponera de främre och bakre rullarna och understålet.

    Note: Den bakre rullens position i förhållande till cylindern kontrolleras av de sammansatta komponenternas maskintoleranser, så parallelljustering är inte nödvändig. Du kan göra vissa justeringar genom att ställa klippenheten på en golvplatta och lossa sidoplåtens monteringsskruvar (Figur 13). Justera och dra åt huvudskruvarna. Dra huvudskruvarna till 37–45 Nm.

    g020698

Justera klipphöjden

Note: Använd klipphöjdsschemat (modellerna 03189, 03190 och 03191) för att fastställa hur många bakre distansbrickor som behövs för önskad klippintensitetsinställning. Se Schema för klipphöjd och underkniv (endast modellerna 03189, 03190 och 03191).

  1. Lossa de låsmuttrar som fäster klipphöjdsfästen på klippenhetens sidoplåtar (Figur 14).

    g015089
  2. Lossa muttern på mätstången (Figur 15) och ställ in justerskruven på önskad klipphöjd.

    Note: Avståndet mellan skruvhuvudets nedersta del och stångens ovansida är lika med klipphöjden.

    g011864
  3. Haka på skruvhuvudet på underknivens skäregg och vila stångens bakände på den bakre rullen (Figur 16).

  4. Vrid justeringsskruven tills den främre rullen kommer i kontakt med mätstången (Figur 16). Justera rullens båda ändar tills hela rullen är parallell med underkniven.

    g011865

    Important: Vid korrekt inställning är de bakre och främre rullarna i kontakt med mätstången och skruven sitter tätt mot underkniven. På så sätt blir klipphöjden identisk i båda ändar av understålet.

  5. Dra åt muttrarna för att säkra justeringen.

    Note: Dra inte åt muttrarna för hårt. Dra bara åt dem så mycket att allt spel från brickan avlägsnas.

Schema för klipphöjd och underkniv

Klipphöjdsschema (modellerna 03189, 03190 och 03191)
KlipphöjdsinställningKlippintensitetAntal bakre distanser på ¼ tum KlipphöjdsinställningKlippintensitetAntal bakre distanser på ¼ tum
6 mm (0,25 tum)Mindre032 mmMindre4
Normal0Normal5
Mer1Mer6
9 mmMindre035 mm Mindre4
Normal1Normal5
Mer2Mer6
13 mmMindre038 mmMindre5
Normal1Normal6
Mer2Mer7
16 mmMindre141 mmMindre6
Normal2Normal7
Mer3Mer8
19 mmMindre244 mmMindre6
Normal3Normal7
Mer4Mer8
22 mmMindre248 mmMindre7
Normal3Normal8
Mer4Mer9
25 mmMindre351 mm (2 tum)Mindre7
Normal4Normal8
Mer5Mer9
29 mmMindre4  
Normal5
Mer6

Använd följande tabell för att fastställa vilken underkniv som lämpar sig bäst för den önskade klipphöjden.

Tabell för val av underkniv/klipphöjd
UnderstålArtikelnrUnderstålets läpphöjd Klipphöjd
Låg klipphöjd147-1248 (69 cm)5,6 mm6,4–12,7 mm
147-1252 (69 cm)  
EdgeMax®137-6095 (69 cm)6,9 mm9,5 till 50,8 mm
  (0,270 tum)(0,375 till 2,00 tum)*
Standard147-1249 (modell 03189/90, 69 cm)6,9 mm9,5 till 50,8 mm
147-1253 (modell 03191, 81 cm)  (0,270 tum)(0,375 till 2,00 tum)*
Tung drift147-1250 (modell 03192, 69 cm)9,3 mm12,7 till 50,8 mm
147-1254 (69 cm) (0,370 tum)(0,5 till 2,0 tum)
* Under den varma säsongen kan understålet för låg klipphöjd på 12,7 mm och mindre krävas.
g006510

Justera verkstadsrullen

Skydda cylindern och understålet från kontakt med hårda ytor genom att sänka ner verkstadsrullen innan klippenheten sänks ner till verkstadsgolvet eller tas bort från traktorenheten.

Innan du använder klippenheterna ska du montera dem på maskinen, höja klippenheterna och höja verkstadsrullen så att den inte kommer i kontakt med gräset och stör driften.

  1. Ta bort saxsprinten från sprintbulten som håller fast verkstadsrullens fäste på sidoplåten.

  2. Positionera verkstadsrullen efter behov:

    • Sänk ner verkstadsrullen innan klippenheten sänks ner till verkstadsgolvet eller tas bort från traktorenheten (Figur 18).

      g341821
    • Höj verkstadsrullens fäste när klippenheten har höjts till driftläget (Figur 19).

      g341820

      Note: Se till att sprintbulten alltid är monterad i det övre fyrkantiga hålet i sidoplåten.

  3. Fäst verkstadsrullens fäste på sprintbulten med saxsprinten.

  4. Upprepa förfarandet på klippenhetens motsatta ände och för alla andra klippenheter efter behov.

Justera klipphöjden

På modell 03192 justerar du klipphöjden genom att lägga till eller ta bort de bakre justeringsdistansbrickorna (med spår) under sidoplåtsplattan på klippenheten.

Note: Distansbrickor som är monterade ovanför sidoplåtsplattan påverkar inte klipphöjden.

De bakre justeringsdistansbrickorna (med spår) förvaras ovanför sidoplåtsplattan. Öka klipphöjden genom att flytta ner dem under sidoplåtsplattan.

Det finns två typer av bakre distansbrickor med spår som används för justering av klipphöjden på klippenheter av modell 03192:

  • Bakre distansbrickor med spår på 6,4 mm (¼ tum), upp till tre på varje sida.

  • Tunna bakre distansbrickor med spår på 1,9 mm (0,075 tum), upp till två på varje sida.

Utöver detta finns det fem fasta bakre distansbrickor på 6,4 mm (¼ tum) som alltid sitter under sidoplåtsplattan.

Important: Ta inte bort eller justera de fem nedre bakre distansbrickorna. Denna klippenhet är utformad för att användas vid en klipphöjd på mellan 32 och 51 mm (mellan 1,25 och 2,00 tum) och om de nedre fasta distanserna tas bort leder detta till att klipphöjden hamnar utanför denna intervall.

g341920

Gör så här för att justera klippintensiteten på klippenheter av modell 03192:

  • Montera klippenheten på traktorenheten enligt beskrivningen i traktorenhetens bruksanvisning.

  • Lossa, men ta inte bort, låsmuttrarna framför de fasta plattorna och ta bort vagnsskruvarna, distansbrickorna och låsmuttrarna från baksidan av de fasta plattorna och justera deras position.

    Note: För att uppnå en lägre klippintensitet, montera klippenhetens länkar i läge nummer 1 eller montera länkarna i läge nummer 3 för en högre klippintensitet (Figur 21).

    g341875

Schema för klipphöjd och underkniv

Klipphöjdsdiagram (modell 03192)
KlipphöjdsinställningAntal bakre distansbrickor på ¼ tum*Antal tunna bakre distansbrickor*
32 mm (1,25 tum)50
34 mm (1,33 tum)51
35 mm (1,38 tum)52
38 mm (1,50 tum)60
40 mm (1,58 tum)61
42 mm (1,65 tum)62
45 mm (1,75 tum)70
46 mm (1,83 tum)71
48 mm (1,90 tum)72
51 mm (2,00 tum)80
* Monterade under sidoplåtsplattan.

Använd följande tabell för att fastställa vilken underkniv som lämpar sig bäst för den önskade klipphöjden.

Tabell för val av underkniv/klipphöjd
UnderstålArtikelnrUnderstålets läpphöjd Klipphöjd
Låg klipphöjd147-1248 (69 cm)5,6 mm6,4–12,7 mm
147-1252 (69 cm)  
EdgeMax®137-6095 (69 cm)6,9 mm9,5 till 50,8 mm
  (0,270 tum)(0,375 till 2,00 tum)*
Standard147-1249 (modell 03189/90, 69 cm)6,9 mm9,5 till 50,8 mm
147-1253 (modell 03191, 81 cm)  (0,270 tum)(0,375 till 2,00 tum)*
Tung drift147-1250 (modell 03192, 69 cm)9,3 mm12,7 till 50,8 mm
147-1254 (69 cm) (0,370 tum)(0,5 till 2,0 tum)
* Under den varma säsongen kan understålet för låg klipphöjd på 12,7 mm och mindre krävas.
g006510

Termer i klipphöjdsschemat

Klipphöjdsinställning

Detta motsvarar den önskade klipphöjden.

Bänkklipphöjd

Bänkklipphöjden är den höjd där den övre kanten på understålet sitter ovanför en jämn, plan yta som ligger emot den nedre kanten på både den främre och bakre rullen.

Faktisk klipphöjd

Det här är den verkliga klippta längden på gräset. Den faktiska klipphöjden varierar för varje bänkinställd klipphöjd, beroende på grästyp, årstid och gräsmattans och jordens skick. Klippenhetens inställning (klippintensitet, rullar, understål, monterade redskap, gräsutjämningsinställningar osv.) påverkar också den faktiska klipphöjden.

Kontrollera den faktiska klipphöjden med Toro-gräsutvärderare med jämna mellanrum för att fastställa önskad bänkinställd klipphöjd.

Rekommenderade Toro-gräsutvärderare för mätning av Toro Reelmasters faktiska klipphöjd (Figur 23):

  • Gräsutvärderare, modell 04399: för bänkinställd klipphöjd från 6 till 25 mm (0,25 till 1,00 tum).

  • Gräsutvärderare för hög klipphöjd, modell 136-3635: för bänkinställd klipphöjd från 25 till 51 mm (1,00–2,00 tum).

    g342500

Klippintensitet

Klippintensiteten har stor inverkan på klippenhetens prestanda. Klippintensiteten är den vinkel som understålet har mot marken (Figur 24).

Den bästa inställningen för klippenheten beror på gräsförhållandena och önskat resultat. Genom att använda klippenheten på din gräsmatta kommer du så småningom fram till den bästa inställningen. Klippintensiteten kan justeras under klippsäsongen för att ge utrymme för olika gräsförhållanden.

Som en tumregel kan man säga att låg till normal klippintensitet passar bättre för gräs i varmt klimat (Bermuda, Paspalum, Zoysia) medan gräs i kallt klimat (Bent, Bluegrass, Rye) kan kräva normal till hög intensitet. Vid högre intensitet klipps mer gräs genom att cylindrarna kan dra upp mer gräs till understålet.

g551095

Bakre distansbrickor

Antalet bakre distansbrickor avgör klippenhetens klippintensitet. Om man lägger till fler distansbrickor under sidoplåtens monteringsfläns vid en given klipphöjd ökas klippintensiteten. Alla klippenheter på en maskin måste ha samma klippintensitet (antal bakre distansbrickor, artikelnr 119-0626), annars påverkas klippytans utseende negativt (Figur 24).

Underhåll

Stötta upp klippenheten

Om klippenheten behöver tippas så att understålet/cylindern exponeras stöttar du upp klippenhetens bakre ände med stödet (medföljer traktorenheten) för att säkerställa att muttrarna på den bakre änden av understålets justerskruvar inte vilar mot arbetsytan (Figur 25).

g191340

Smörja klippenheterna

Smörj regelbundet de fem smörjnipplarna på varje klippenhet (Figur 26) med fett nr 2 på litiumbas.

Det finns två smörjpunkter på den främre rullen, två på den bakre rullen samt en på cylindermotorns spårning.

Note: Modell 03192 har ingen främre rulle. Det finns endast två smörjpunkter på den bakre valsen och en på cylindermotorns spline.

Important: Om du smörjer klippenheterna omedelbart efter tvätt, töms vattnet ur lagren vilket ökar deras livslängd.

  1. Torka av alla smörjnipplar med en ren trasa.

  2. Påför fett tills det rinner ut rent fett ur rullens tätningar och lagrets övertrycksventil.

  3. Torka bort eventuellt överflödigt fett.

    g191601

Cylinderspecifikationer

Slipa cylinderns ställvinkel

Den nya cylindern har en landbredd på 1,3–1,5 mm och en ställvinkel på 30°.

Gör följande när anliggningsytan blir över 3 mm bred:

  1. Slipa en ställvinkel på 30° på alla cylinderknivar tills landbredden är 1,3 mm (0,050 tum) (Figur 27).

    g028800
  2. Rundslipa cylindern för att uppnå en precisionsminskning för cylindern på < 0,025 mm.

    Note: Detta gör att landbredden ökar något.

    Note: För att cylinderkanten och understålet ska vara vassa längre ska du – efter att ha slipat cylindern och/eller understålet – kontrollera kontakten mellan cylindern och understålet igen när du har klippt två fairways eftersom alla grader (”skägg”) tas bort, vilket kan skapa felaktigt spel mellan cylindern och understålet och därmed få dem att slitas ut snabbare.

  3. Med hjälp av måttbandet för diametermätning mäter du cylinderns yttre diameter i båda ändarna (Figur 28). Skillnaden i yttre diameter mellan ändarna ska vara mindre än 0,250 mm (0,010 tum). Om skillnaden är större ska du slipa för att korrigera skillnaden.

    Note: Måttband för mätning av den yttre diametern finns hos en auktoriserad Toro-återförsäljare.

    g342519

Montera den främre axelenheten för cylinderslipning

Important: Du måste beställa följande delar så att klippenheten kan monteras på en slipmaskin för cylindrar:

AntalArtikelArtikelnr
2Främre klipphöjdsfäste125-2796
2Vagnsbult (⅜ x 1–½ tum)3231-4
2Låsmutter (⅜ tum)104-8301
2Sexkantsskruv (5/16 x 1–⅛ tum)322-16
1Främre rullaxel117-0957
  1. Ta bort verkstadsrullen (i förekommande fall). Se Justera verkstadsrullen (endast modell 03192).

  2. Montera de främre klipphöjdsfästena på sidoplåtens övre hål med hjälp av vagnsskruvarna och låsmuttrarna (Figur 29).

    Important: Se till att klipphöjdsfästet är monterat med vagnsskruven längst upp på spåret, så att klipphöjdsfästet är så lågt som möjligt.

    g361153
  3. Montera axeln på undersidan av klipphöjdsfästena med de två sexkantsskruvarna.

  4. Se till att axeln är parallell med klippenheten. Om den inte är det lossar du vagnsskruven på den låga sidan och drar åt den igen när axeln är parallell.

Serva understålet

Servicegränserna som gäller för understålet anges i nedanstående tabell.

Important: Om klippenheten används när understålet är under servicegränsen kan klippytans utseende påverkas negativt och understålets förmåga att stå emot stötar minskas.

Tabell med servicegränser för understål (tillverkat understål)
UnderstålArtikelnrUnderstålets läpphöjd Servicegräns*Övre/främre slipvinklar
Låg klipphöjd147-1248 (69 cm)5,6 mm4,8 mm10/5°
147-1252 (69 cm)
EdgeMax®137-6095 (69 cm)6,9 mm4,8 mm10/5°
 
Standard147-1249 (modell 03189/90, 69 cm)6,9 mm4,8 mm10/5°
147-1253 (modell 03191, 81 cm)
Tung drift147-1250 (modell 03192, 69 cm)9,3 mm4,8 mm10/5°
147-1254 (69 cm)
g027268

Note: Alla servicegränsmått för understålet hänvisar till understålets nedre del (Figur 31).

g007165

Kontrollera den övre fräsvinkeln

Vinkeln som du använder för att fräsa understålen är mycket viktig.

Använd vinkelindikatorn (Toro-artikelnr 131-6828) och vinkelindikatorfästet (Toro-artikelnr 131-6829) för att kontrollera vinkeln som slipmaskinen skapar. Åtgärda vid felaktigt resultat.

  1. Placera vinkelindikator på understålets undersida enligt Figur 32.

    g034113
  2. Tryck på knappen Alt Zero på vinkelindikatorn.

  3. Placera vinkelindikatorfästet på understålets egg så att magnetkanten passas in med understålets egg (Figur 33).

    Note: Den digitala displayen ska under detta steg vara synlig från samma sida som i steg 1.

    g034114
  4. Placera vinkelindikatorn på fästet enligt Figur 33.

    Note: Detta är den vinkel som slipmaskinen skapar, och den ska ligga inom 2° från den rekommenderade toppslipningsvinkeln.

Serva underknivsstången

Ta bort underknivsstången

  1. Vrid underknivstångens justerskruvar moturs så att understålet förs bort från cylindern (Figur 34).

    g016647
  2. För fjäderspänningsmuttern bakåt tills brickan inte längre är spänd mot underknivsstången (Figur 34).

  3. Lossa låsmuttern som fäster skruven till underknivsstången på vardera sidan av maskinen (Figur 35).

    g003334
  4. Ta bort alla underknivsstångens skruvar så att underknivsstången kan dras nedåt och avlägsnas från klippenheten (Figur 35).

    Beräkna två nylonbrickor och en stålbricka på vardera ände av underknivsstången (Figur 36).

    g003335

Montera underknivsstången

  1. Montera underknivsstången genom att placera fästhandtagen mellan brickan och underknivsstångens justerskruv.

    Important: Centrera DPA-justeringsanordningen i underknivsstångens handtag enligt Figur 37.Kontakten mellan underkniv och cylinder kan påverkas negativt om DPA-justeringsanordningen fästs mot underknivsstångens handtag.

    g512172
  2. Fäst underknivsstången på vardera sidoplåt med tillhörande skruvar (muttrar på skruvar) och tre brickor (sex stycken totalt).

  3. Sätt en nylonbricka på var sida om sidoplåtens nav. Placera en stålbricka på utsidan av varje nylonbricka (Figur 36).

  4. Dra åt skruvarna för underknivsstången till 37–45 N·m.

  5. Dra långsamt åt underknivsstångens låsmuttrar tills de yttre stålbrickorna precis kan roteras för hand.

    Important: Dra inte åt låsmuttrarna för hårt, eftersom det får sidoplåtarna att böjas.

    Note: Nylonbrickan mellan underknivsstången och sidoplåten kommer att ha ett litet mellanrum.

  6. Dra åt fjäderspänningsmuttern tills fjädern pressas ihop och vrid sedan ut den ett halvt varv (Figur 38).

    g006505

Specifikationer för underkniv

Montera understålet

  1. Ta bort rosten, beläggningen och korrosionen från underknivsstångens yta och applicera ett tunt lager olja på underknivsstångens yta.

  2. Rengör skruvgängorna.

  3. Applicera monteringssmörjmedel på skruvarna och montera understålet på underknivsstången.

    g279161
  4. Dra åt de två yttre skruvarna till 1 N·m. Se Figur 40.

  5. Utgå från underknivens mitt och dra åt skruvarna till 23–28 Nm. Se Figur 40.

    g279162
  6. Slipa understålet.

Serva klippenhetsdelar med dubbelpunktsjustering (DPA)

  1. Ta bort alla delar (se monteringsanvisningarna för HD DPA-satsen och Figur 41).

  2. Applicera monteringssmörjmedel på insidan av bussningsområdet på klippenhetens mittram (Figur 41).

  3. Rikta in nycklarna på flänsbussningarna mot skårorna på ramen och montera bussningarna (Figur 41).

  4. Montera en vågbricka på justeringsaxeln och skjut in justeringsaxeln i flänsbussningarna på klippenhetens ram (Figur 41).

  5. Fäst justeringsaxeln med en planbricka och låsmutter (Figur 41).

  6. Dra åt låsmuttern till 20–27 N·m.

    Note: Underknivsstångens justeringsaxel är vänstergängad.

    g016926
  7. Applicera monteringssmörjmedel på gängorna på underknivstångens justerskruv som passar i justeringsaxeln.

  8. Gänga fast underknivsstångens justerskruv i justeringsaxeln.

  9. Montera den härdade brickan, fjädern och fjäderspänningsmuttern löst på justerskruven.

  10. Montera underknivsstången genom att placera fästhandtagen mellan brickan och underknivsstångens justerare.

  11. Fäst underknivsstången på vardera sidoplåten med tillhörande skruvar (muttrar på skruvar) och de sex brickorna.

    Note: Sätt en nylonbricka på var sida om sidoplåtens nav.

  12. Placera en stålbricka på utsidan av varje nylonbricka (Figur 41).

  13. Dra åt skruvarna för underknivsstången till 37–45 N·m.

  14. Dra åt låsmuttrarna tills den yttre stålbrickan slutar rotera och spelet försvinner, men dra inte åt för hårt och böj inte sidoplåtarna.

    Note: Det kan finnas ett mellanrum vid brickorna på insidan (Figur 41).

  15. Dra åt muttern på varje justeringsanordning för underknivsstången tills kompressionsfjädern är helt hoptryckt och lossa sedan muttern ett halvt varv (Figur 41).

  16. Upprepa proceduren på klippenhetens andra sida.

  17. Justera understålet mot cylindern, se Justera understålet mot cylindern.

Serva rullen

Ombyggnadssatsen till rulle (artikelnr 114-5430) och verktygssatsen för ombyggnad av rulle (artikelnr 115-0803) (Figur 42) finns tillgängliga för service av rullen. Ombyggnadssatsen till rullen innehåller alla lager, lagermuttrar samt inre och yttre tätningar som krävs för att bygga om en rulle. Verktygssatsen för ombyggnad av rulle omfattar alla verktyg och monteringsanvisningar som krävs för att bygga om en rulle med ombyggnadssatsen. Titta i reservdelskatalogen eller kontakta en auktoriserad Toro-återförsäljare om du behöver hjälp.

g007790