Úvod

Tento mechanizmus s otočnými čepeľami sa montuje na pojazdnú kosačku a je určený na používanie profesionálnymi operátormi v komerčných aplikáciách. Primárne je určený na kosenie trávy na udržiavaných trávnikoch v parkoch, na ihriskách a v komerčných priestoroch.

Pozorne si prečítajte tieto informácie s cieľom oboznámiť sa, ako správne prevádzkovať a udržiavať produkt a tiež ako predchádzať zraneniam a poškodeniu produktu. Nesiete zodpovednosť za správnu a bezpečnú prevádzku produktu.

Na lokalite www.Toro.com získate informácie o bezpečnosti výrobkov, školiacich materiáloch týkajúcich sa prevádzky, príslušenstve a tiež pomoc pri hľadaní predajcu alebo registrácii výrobku.

Ak potrebujete servis, originálne diely od spoločnosti Toro alebo doplňujúce informácie, obráťte sa na autorizovaného servisného predajcu alebo zákaznícke stredisko spoločnosti Toro a pripravte si číslo modelu a sériové číslo vášho výrobku. Obrázok 1 identifikuje umiestnenie čísla modelu a sériového čísla na výrobku. Čísla napíšte do poskytnutého priestoru.

g310316

Táto príručka identifikuje potenciálne riziká. Bezpečnostné upozornenia sú označené symbolom (Obrázok 2), ktorý signalizuje, že v prípade nedodržania odporúčaných opatrení môže dôjsť k vážnemu zraneniu alebo smrti.

g000502

V tejto príručke sa používajú na zvýraznenie informácií dve slová. Dôležité upriamuje pozornosť na špeciálne mechanické informácie a Poznámka zdôrazňuje všeobecné informácie, ktorým treba venovať osobitnú pozornosť.

Ak je na rezacej jednotke nainštalovaná súprava CE (model 30658). model 30456 spĺňa všetky príslušné európske smernice. Model 30353 vyžaduje súpravu CE Model 30685; 30457 vyžaduje súpravu CE 30683; 30481 vyžaduje súpravu CE 30679. Podrobnosti nájdete v samostatnom hárku s vyhlásením o zhode špecifickým pre konkrétny výrobok.

Dôležité upozornenie

KALIFORNIE

Dôležité upozornenie, poučka 65

Používanie tohto produktu môže spôsobiť vystavenie pôsobeniu chemických látok, o ktorých je v štáte Kalifornia známe, že spôsobujú rakovinu a vrodené chyby alebo poškodzujú reprodukčné orgány.

Bezpečnosť

Tento stroj je navrhnutý v súlade s normami ANSI B71.4-2017 a EN ISO 5395.

Všeobecné bezpečnostné pokyny

Tento produkt môže odletujúcimi predmetmi amputovať ruky a chodidlá. Aby ste predišli vážnemu zraneniu osôb, vždy dodržiavajte všetky bezpečnostné pokyny.

  • Pred naštartovaním stroja si prečítajte túto používateľskú príručku a oboznámte sa s jej obsahom.

  • Práca so strojom si vyžaduje maximálnu pozornosť. Nerozptyľujte sa žiadnym spôsobom, v opačnom prípade môže dôjsť k zraneniu alebo poškodeniu majetku.

  • Do blízkosti pohyblivých dielov stroja nedávajte ruky ani nohy.

  • Pri prevádzke stroja musia byť všetky kryty a ostatné bezpečnostné ochranné zariadenia na stroji na mieste a správne funkčné.

  • Udržujte odstup od všetkých výstupných otvorov.

  • Zabráňte okolostojacim a deťom zdržiavať sa v pracovnej oblasti. Nikdy nedovoľte, aby stroj obsluhovali deti.

  • Pred opustením pozície operátora vykonajte nasledujúce opatrenia:

    • Stroj zaparkujte na rovnom povrchu.

    • Spustite rezacie jednotky.

    • Deaktivujte pohony.

    • Zatiahnite parkovaciu brzdu (ak je súčasťou výbavy).

    • Vypnite motor a vyberte kľúč.

    • Počkajte, kým sa nezastavia všetky pohyblivé časti.

Nesprávne používanie alebo údržba tohto stroja môže mať za následok zranenie. S cieľom vyhnúť sa potenciálnemu zraneniu dodržiavajte tieto bezpečnostné pokyny a vždy venujte pozornosť bezpečnostnému výstražnému symbolu Graphic, ktorý znamená Upozornenie, Výstraha alebo Nebezpečenstvo – osobné bezpečnostné pokyny. Nedodržanie týchto pokynov môže zapríčiniť zranenie alebo smrť.

Bezpečnosť pri používaní rezacej jednotky

  • Rezacia jednotka sa považuje za úplný stroj len vtedy, keď je namontovaná na trakčnej jednotke. Dôkladne si prečítajte úplné pokyny na bezpečné používanie stroja v používateľskej príručke k trakčnej jednotke.

  • Pred kontrolou stroja po tom, ako nadstavec zasiahol nejaký predmet, alebo v prípade abnormálnych vibrácií stroja zastavte stroj, vyberte kľúč a počkajte, kým sa nezastavia všetky pohyblivé časti. Pred pokračovaním v prevádzke vykonajte všetky nevyhnutné opravy.

  • Všetky diely udržujte v dobrom stave a technické vybavenie dotiahnuté. Vymeňte všetky opotrebované alebo poškodené nálepky.

  • Používajte len príslušenstvo, nadstavce a náhradné diely schválené spoločnosťou Toro.

Bezpečnostné a inštrukčné štítky

Graphic

Bezpečnostné štítky a štítky s pokynmi sú pre operátora ľahko viditeľné a nachádzajú sa v blízkosti každej oblasti potenciálneho nebezpečenstva. Akýkoľvek poškodený alebo chýbajúci štítok nahraďte za nový.

decal93-6687
decal93-6696
decal93-6697
decal93-7818
decal107-2908
decal107-2916
decal112-1461
decal117-4979
decal120-6604
decal133-8061

Nastavenie

Note: Ľavá a pravá strana stroja sa určuje podľa bežnej prevádzkovej polohy.

Inštalácia rozpery pedálu

Pre 60-palcové a 62-palcové žacie ústrojenstvá na strojoch Groundsmaster 360

Diely potrebné na prevedenie tohoto kroku:

Rozpera pedálu1
Skrutka (⅜ x 2 ½ palca)1

Note: Tento postup sa týka len 60 a 62-palcových žacích ústrojenstiev nainštalovaných na strojoch Groundsmaster 360.

  1. Odstráňte existujúcu rozperu zo stroja podľa obrázka Obrázok 3.

  2. Nainštalujte novú rozperu pedála a novú skrutku (⅜ x 2 ½ palca) a existujúci hardvér; pozri Obrázok 3.

    g309408

Odstránenie existujúcej rezacej jednotky (ak je súčasťou vybavenia)

  1. Stroj zaparkujte na rovnom povrchu s rezacou jednotkou v úplne zdvihnutej polohe. Vypnite motor, zatiahnite parkovaciu brzdu a vyberte kľúč.

    Note: Keď je rezacia jednotka v zdvihnutej polohe, napätie torznej pružiny ťahadla (Obrázok 4) je znížené, čo výrazne uľahčuje odpojenie ťahadiel od stroja.

    g017279
  2. Odpojte ťahadlo z každej strany stroja (Obrázok 4).

    Výstraha

    Torzné pružiny ťahadiel môžu počas demontáže spôsobiť určitú rotáciu ťahadiel.

    Pri odpojovaní ťahadiel postupujte opatrne.

    1. Odstráňte ramennú skrutku, ktorá upevňuje upevňovací čap k nosnému rámu (Obrázok 4).

    2. Opatrne vysuňte upevňovací čap z nosného rámu a ťahadla (Obrázok 4).

  3. Na účely montáže dbajte na umiestnenie kolíka HOC v držiaku HOC (Obrázok 5). Odstráňte kolík HOC z držiaka HOC.

    g017278
  4. Naštartujte motor, spustite rezaciu jednotku na zem, vypnite motor a vyberte kľúč zo zapaľovania.

    Note: Spustenie rezacej jednotky na nábytkové vozíky uľahčuje jej demontáž.

    Dôležité upozornenie

    Ak sa motor naštartuje a pomocný hnací hriadeľ sa môže otáčať, môže dôjsť k vážnemu zraneniu osôb a poškodeniu stroja.

    • Keď je hnací hriadeľ odpojený od rezacej jednotky, neštartujte motor a nezapínajte spínač pomocného hriadeľa.

    • Ak je hnací hriadeľ odpojený od kosačky, odstráňte poistku F1 (15 A) z poistkovej skrinky, aby ste zabránili neúmyselnému zapnutiu spojky pomocného hriadeľa.

  5. Odpojte koncové jarmo pomocného hnacieho hriadeľa od hriadeľa prevodovky rezacej jednotky:

    1. Odstráňte upínací čap z koncového jarma a hriadeľa prevodovky (Obrázok 6).

      g012230
    2. Uvoľnite 2 skrutky a poistné matice (Obrázok 6).

    3. Z hriadeľa prevodovky posuňte koncové jarmo hriadeľa prevodovky.

      Note: Zdvihnite a pripevnite hnací hriadeľ k rámu.

  6. Odstráňte 4 krúžkové čapy a vidlicové čapy, ktoré upevňujú zdvíhacie reťaze k nastavovacím vidliciam na kosačke (Obrázok 4).

  7. Posuňte rezaciu jednotku smerom od stroja.

    Note: Možno budete musieť zdvihnúť prednú časť trakčnej jednotky, aby ste mohli posunúť rezaciu jednotku od stroja.

Montáž novej rezacej jednotky

  1. Novú rezaciu jednotku zasuňte pod nosný rám stroja.

  2. Nainštalujte 4 vidlicové kolíky a krúžkové čapy na upevnenie zdvíhacích reťazí rezacej jednotky k nastavovacím vidliciam na kosačke (Obrázok 4).

  3. Pripojte koncové jarmo pomocného hnacieho hriadeľa k prevodovke rezacej jednotky. Postupujte podľa nasledujúcich krokov:

    1. Vyrovnajte otvory drážok a upínacieho čapu jarma hnacieho hriadeľa s hriadeľom prevodovky.

    2. Koncové jarmo pomocného hnacieho hriadeľa posuňte smerom na hriadeľ prevodovky.

    3. Koncové jarmo pomocného hnacieho hriadeľa zaistite na hriadeli prevodovky pomocou upínacieho čapu (Obrázok 6).

    4. Utiahnite poistné matice na upevnenie koncového jarma na hriadeli prevodovky (Obrázok 6). Poistnú maticu utiahnite momentom 20 až 25 N∙m.

  4. Naštartujte motor a úplne zdvihnite rezaciu jednotku. Vypnite motor a vyberte kľúč zo zapaľovania.

    Note: Pod každý článok umiestnite drevený blok alebo podobnú podložku, aby sa udržal vo zdvihnutej polohe.

    Výstraha

    Torzné pružiny ťahadiel môžu počas montáže spôsobiť určitú rotáciu ťahadiel.

    Pri pripájaní ťahadiel k stroju postupujte opatrne.

  5. Vyrovnajte ťahadlo s nosným rámom a pripevnite ho pomocou upevňovacieho čapu (Obrázok 4). Pripevnite upevňovací čap k rámu pomocou ramennej skrutky (Obrázok 4).

  6. Nainštalujte kolík HOC do držiaka HOC v požadovanej výške kosenia (Obrázok 5).

  7. Namažte mazacie maznice pomocného hnacieho hriadeľa.

  8. Do poistkovej skrinky namontujte poistku F1 (15 A).

Vyrovnanie rezacej jednotky

Vyrovnávanie zo strany na stranu

  1. Stroj umiestnite na rovný povrch na podlahe dielne a spustite rezaciu jednotku.

  2. Presuňte páku škrtiacej klapky do polohy POMALY, vypnite motor, zatiahnite parkovaciu brzdu a vyberte kľúč zo zapaľovania.

  3. Nastavte rezaciu jednotku na výšku kosenia 127 mm.

  4. Skontrolujte a nastavte tlak v predných a zadných pneumatikách trakčnej jednotky; údaje o tlaku nájdete v používateľskej príručke.

  5. Skontrolujte, či nie sú ohnuté čepele; pozri Kontrola ohnutých čepelí.

  6. Otáčajte čepeľou na každom vretene, kým jej konce nebudú smerovať dopredu a dozadu.

  7. Odmerajte vzdialenosť od podlahy po špičku reznej hrany.

  8. Nastavte poitné matice, ktoré upevňujú jarmá/reťaze kosačky ku kosačke, kým nebude rezacia jednotka vyrovnaná (Obrázok 7).

    g004497

Vyrovnávanie spredu dozadu

Rozstup rezacej jednotky je rozdiel vo výške kosenia od prednej časti k zadnej časti roviny čepele. Odporúča sa rozstup nožov približne 8 až 11 mm (t. j. zadná časť roviny čepele je o 8 až 11 mm vyššia ako predná časť).

  1. Nastavte rezaciu jednotku na požadovanú výšku kosenia, presuňte páku škrtiacej klapky do polohy POMALY, vypnite motor, zatiahnite parkovaciu brzdu a vytiahnite kľúč zo zapaľovania.

  2. Otočte stredovú čepeľ tak, aby smerovala priamo dopredu.

  3. Pomocou krátkeho pravítka odmerajte vzdialenosť od podlahy po prednú špičku čepele.

  4. Otočte rovnakú špičku čepele dozadu a merajte vzdialenosť od podlahy po špičku čepele v zadnej časti rezacej jednotky.

  5. Odčítajte predný rozmer od zadného rozmeru a vypočítajte rozstup čepele.

  6. Nastavte poistné matice zaisťujúce zadné jarmá/reťaze kosačky (Obrázok 7) tak, aby ste zdvihli zadnú časť rezacej jednotky a nastavili rozstup čepelí na 8 až 11 mm.

Obsluha

Note: Ľavá a pravá strana stroja sa určuje podľa bežnej prevádzkovej polohy.

Úpravy

Nastavenie výšky kosenia

Výšku kosenia môžete nastaviť na 2,5 až 15,8 cm v intervale 6 mm premiestnením dorazového čapu do otvorov v rôznych polohách.

  1. Keď je motor spustený, zatlačte späť na spínač zdvihu rezacej jednotky, kým sa rezacia jednotka úplne nezdvihne, a prepínač ihneď uvoľnite (Obrázok 8).

    g014263
  2. Pri nastavovaní výšky kosenia otáčajte dorazový čap dovtedy, kým sa jeho výstupok nezarovná s otvormi v konzole určujúcej výšku kosenia, a vyberte ho (Obrázok 8).

  3. Vyberte otvor v konzole určujúcej výšku kosenia zodpovedajúci požadovanej výške kosenia, vložte čap a otočením nadol ho zaistite na mieste (Obrázok 8).

    Note: Existujú 4 riadky pozícií otvorov (Obrázok 8). V hornom riadku je uvedená výška kosenia nad čapom. Druhý riadok smerom nadol poskytuje uvedenú výšku plus 6 mm. Tretí riadok smerom nadol poskytuje uvedenú výšku plus 12 mm. Dolný riadok poskytuje uvedenú výšku plus 18 mm. Pre polohu 15,8 cm je k dispozícii len 1 otvor, ktorý sa nachádza v druhom riadku. Tým sa k pozícii 15,8 cm nepridá 6 mm.

  4. Podľa potreby nastavte valce na ochranu pred zasiahnutím zeme a zarážky.

Nastavenie zarážok

Pri práci s výškou kosenia väčšou ako 64 mm namontujte zarážky do nižšej polohy a pri práci s výškou kosenia menšou ako 64 mm do vyššej polohy.

Note: Keď sa v prípade kosačiek Guardian® opotrebujú zarážky, otočte ich naopak a použite ich na druhej strane rezacej jednotky. Zarážky tak môžete používať dlhšie, kým ich nevymeníte.

  1. Deaktivujte pomocný hriadeľ a zatiahnite parkovaciu brzdu.

  2. Skôr než odídete z polohy operátora, posuňte páčku škrtiacej klapky do polohy POMALY, vypnite motor, vyberte kľúč a čakajte, kým sa nezastavia všetky pohyblivé časti.

  3. Povoľte skrutku v prednej časti každej zarážky. Na kosačkách Guardian sú 2 zarážky a na kosačkách s bočným výstupným žľabom je (Obrázok 9) 1 zarážka.

    g004479
  4. Demontujte skrutky s prírubovou hlavou a matice z každej zarážky.

  5. Každú zarážku presuňte do požadovanej polohy a zaistite ich skrutkami s prírubovou hlavou a maticami.

    Note: Na nastavenie zarážok používajte len vrchné alebo stredové otvory. Spodné otvory sa používajú v prípade kosačky Guardian pri vymieňaní zarážok na druhú stranu kosačky, keď sa z nich na druhej strane kosačky stanú vrchné otvory.

  6. Uťahovací moment skrutky v prednej časti každej zarážky je 9 až 11 N·m.

Nastavenie zadných valcov na ochranu pred zasiahnutím zeme

Pri každej zmene výšky kosenia nastavte aj výšku valcov na ochranu pred zasiahnutím zeme.

  1. Deaktivujte pomocný hriadeľ, uvoľnite trakčný pedál a zatiahnite parkovaciu brzdu.

  2. Skôr než odídete z polohy operátora, posuňte páčku škrtiacej klapky do polohy POMALY, vypnite motor, vyberte kľúč a čakajte, kým sa nezastavia všetky pohyblivé časti.

  3. Po nastavení výšky kosenia nastavte valce odstránením prírubovej matice, puzdra, rozpery a skrutky (Obrázok 10).

    g004483
  4. Zvoľte otvor tak, aby bol valec na ochranu proti zasiahnutiu zeme umiestnený na najbližšiu zodpovedajúcu požadovanú výšku kosenia (Obrázok 11).

    g004658
  5. Nainštalujte puzdro prírubovej matice, rozperu a skrutku. Utiahnite momentom 54 až 61 N∙m (Obrázok 10).

Nastavenie valcov

Pri práci s výškou kosenia väčšou ako 64 mm namontujte zarážky do nižšej polohy a pri práci s výškou kosenia menšou ako 64 mm do vyššej polohy.

  1. Deaktivujte pomocný hriadeľ, uvoľnite trakčný pedál a zatiahnite parkovaciu brzdu.

  2. Skôr než odídete z polohy operátora, posuňte páčku škrtiacej klapky do polohy POMALY, vypnite motor, vyberte kľúč a čakajte, kým sa nezastavia všetky pohyblivé časti.

  3. Zdvihnite prednú časť stroja a podoprite ju zdvihákmi.

  4. Odstráňte upevňovacie prvky, ktoré zaisťujú jednotlivé valce na rezacej jednotke, a podľa potreby posúvajte valce nahor alebo nadol. Pozrite si Obrázok 12 až Obrázok 16 podľa toho, čo sa vzťahuje na vašu rezaciu jednotku.

    Note: Pri niektorých modeloch Groundsmaster 7200 a 7210 môže byť potrebné odstrániť predný valec.

    g004487
    g004926
    g004923
    g004925
    g004924
  5. Namontujte upevňovacie prvky podľa obrázku.

Provozné tipy

Rýchle nastavenie škrtiacej klapky/rýchlosti

Ak chcete počas kosenia zachovať dostatočný výkon stroja a plošiny kosačky, motor obsluhujte v polohe škrtiacej klapky Rýchlo a rýchlosť jazdy prispôsobte podmienkam. So zvyšujúcim sa zaťažením rezacích čepelí znižujte rýchlosť jazdy. So znižujúcim sa zaťažením čepelí zvyšujte rýchlosť jazdy.

Smer kosenia

Striedajte smer kosenia, aby ste časom predišli tvorbe koľají v trávniku. Zároveň to pomôže rozptýliť pokosenú trávu, čím sa zlepšuje jej rozklad a hnojenie trávnika.

Rýchlosť kosenia

Ak chcete zlepšiť kvalitu kosenia, využívajte nižšiu rýchlosť.

Vyhýbanie sa koseniu trávy príliš nakrátko

Ak je šírka kosenia rezacej jednotky širšia ako v prípade kosačky, ktorú ste predtým používali, zvýšte výšku kosenia, aby ste zabezpečili, že nerovný trávnik nebude pokosený až príliš nakrátko.

Vyberte správne nastavenie výšky kosenia podľa podmienok

Pri kosení odstráňte približne 25 mm alebo najviac ⅓ stebla trávy. Pri mimoriadne bohatej a hustej tráve môže byť potrebné znížiť rýchlosť pohybu vpred a/alebo zvýšiť výšku kosenia na ďalšie vyššie nastavenie.

Important: Ak sa kosí viac ako ⅓ stebla trávy alebo v riedkej dlhej tráve či v suchých podmienkach, odporúča sa používať ploché plachtové čepele, aby sa znížilo množstvo plev, nečistôt a namáhanie komponentov pohonu kosačky.

Dlhá tráva

Ak tráva niekedy narastie o niečo dlhšie ako zvyčajne alebo ak má vysoký stupeň vlhkosti, zvýšte výšku kosenia a trávu koste s týmto nastavením. Potom trávu opäť pokoste s použitím nižšieho, normálneho nastavenia.

Udržujte rezaciu jednotku čistú

Po každom použití vyčistite zo spodnej časti rezacej jednotky všetku pokosenú trávu a nečistoty. Ak sa pokosená tráva a nečistoty nahromadia vnútri rezacej jednotky, kvalita kosenia bude časom neuspokojivá.

Aby ste znížili riziko vzniku požiaru, udržiavajte motor, tlmič výfuku, priestor pre batériu, parkovacie brzdy, rezacie jednotky a priestor pre palivo bez trávy, lístia alebo nadmerného množstva mastnoty. Vyčistite všetok rozliaty olej alebo palivo.

Údržba čepelí

Počas celej sezóny kosenia čepele neustále brúste, pretože ostrá čepeľ kosí čisto bez toho, aby trhala alebo drvila listy trávy. Roztrhané a rozdrvené listy trávy na okrajoch hnednú, čo spomaľuje ich rast a zvyšuje pravdepodobnosť chorôb. Ostrosť a akékoľvek opotrebovanie alebo poškodenie čepelí kosačky kontrolujte denne. Podľa potreby naostrite čepele. V prípade poškodenia alebo opotrebovania čepele ihneď vymeňte za originálne náhradné čepele značky Toro. Pozrite si časť Údržba rezných čepelí.

Údržba

Note: Ľavá a pravá strana stroja sa určuje podľa bežnej prevádzkovej polohy.

Dôležité upozornenie

Ak stroj zdvihnete len pomocou zdviháka, ktorý ho podopiera, zatiaľ čo pracujete pod rezacou jednotkou, zdvihák sa môže prevrátiť a spôsobiť pád rezacej jednotky, ktorá vás alebo okolostojace osoby zavalí.

Keď máte zdvihnuté žacie ústrojenstvo, stroj vždy zaistite aspoň 2 podpernými zdvihákmi.

Výstraha

Na hornej strane rezacej jednotky sú 2 články, ktoré ich spájajú s rámom. K týmto článkom sú spojené torzné pružiny, ktoré sú pod napätím (Obrázok 17). Ak článok odpojíte, energia uložená v torznej pružine sa uvoľní a môže spôsobiť pohyb článkov, ktorý poškodí vaše ruky alebo prsty.

Pri demontáži rezacej jednotky z rámu buďte opatrný/á a pred odpojením článkov od rámu ich zaistite.

g004920

Odporúčaný harmonogram údržby

Servisný intervalPostup pri údržbe
Po prvých 50 hodinách
  • Skontrolujte stav hnacích remeňov čepele na rezacej jednotke.
  • Pri každom použití alebo denne
  • Skontrolujte čepele rezacej jednotky.
  • Vyčistite rezaciu jednotku.
  • Po každých 50 hodinách prevádzky
  • Namažte ložiská a puzdrá maznicami.
  • Kontrolný zoznam dennej údržby

    Túto stranu skopírujte na účely pravidelného používania.

    Položka kontrolného zoznamu údržbyNa týždeň:
    PondelokUtorokStredaŠtvrtokPiatokSobotaNedeľa
    Skontrolujte prevádzku bezpečnostného blokovania       
    Skontrolujte, či je deflektor trávy v dolnej polohe (ak je to možné)       
    Skontrolujte prevádzku parkovacej brzdy       
    Skontrolujte hladinu paliva       
    Skontrolujte tlak pneumatík       
    Skontrolujte prevádzku nástrojov       
    Skontrolujte stav čepelí       
    Namažte všetky mazacie maznice1       
    Opravte poškodený náter       

    1. Ihneď po každom umytí bez ohľadu na uvedený interval.

    Poznámky k problematickým oblastiam
    Osoba, ktorá vykonala kontrolu:
    PoložkaDátumInformácie
       
       
       
       
       

    Výstraha

    Ak necháte kľúče v zapaľovaní, iná osoba môže náhodne naštartovať motor a vážne zraniť vás alebo iné osoby v okolí.

    Pred vykonávaním akejkoľvek údržby vyberte kľúč zo zapaľovania.

    Mazanie

    Mazanie ložísk a puzdier

    Servisný intervalPostup pri údržbe
    Po každých 50 hodinách prevádzky
  • Namažte ložiská a puzdrá maznicami.
  • Stroj má mazacie armatúry, ktoré sa musia pravidelne mazať lítiovým mazivom č. 2. Ložiská a puzdrá sa musia pri veľmi prašných a znečistených prevádzkových podmienkach mazať denne. Prašné a znečistené pracovné prostredie by mohlo spôsobiť, že sa do ložísk a puzdier dostanú nečistoty, čo by mohlo viesť k rýchlejšiemu opotrebovaniu. Mazacie armatúry namažte ihneď po každom umývaní, bez ohľadu na určený interval.

    1. Mazacie maznice utrite dočista, aby sa do ložiska alebo puzdra nedostali cudzie látky.

    2. Napumpujte mazníc mazivo.

    3. Prebytočné mazivo utrite.

    g004645
    g004646

    Note: Životnosť ložísk môžu negatívne ovplyvniť nevhodné postupy umývania. Jednotku neumývajte, keď je ešte horúca, a vyhnite sa smerovaniu vysokotlakového alebo veľkoobjemového spreju na ložiská alebo tesnenia.

    Výmena hnacích remeňov čepele

    Servisný intervalPostup pri údržbe
    Po prvých 50 hodinách
  • Skontrolujte stav hnacích remeňov čepele na rezacej jednotke.
  • Hnací remeň čepele napínaný odpruženými napínacími kladkami je veľmi odolný. Po mnohých hodinách používania však bude remeň vykazovať známky opotrebovania. Opotrebovanie remeňa sa prejavuje piskľavým zvukom pri jeho otáčaní, prešmykovaním čepelí pri kosení trávy, nevyhovujúcou kvalitou kosenia, rozstrapkanými hranami a spálenými miestami či trhlinami. V prípade ktoréhokoľvek z týchto problémov remeň vymeňte.

    1. Znížte rezaciu jednotku na výšku kosenia 1 palca, presuňte páku škrtiacej klapky do polohy POMALY, vypnite motor, zatiahnite parkovaciu brzdu a vytiahnite kľúč zo zapaľovania.

    2. Odstráňte kryty remeňa z hornej časti rezacej jednotky a kryty odložte nabok.

    3. Pomocou tyče alebo podobného nástroja odsuňte napínaciu remenicu horného remeňa (Obrázok 20) od horného hnacieho remeňa, aby sa uvoľnilo napnutie remeňa a remeň sa dal z remeníc zosunúť.

      g004486
    4. Nový remeň veďte okolo remenice prevodovky, spodnej remenice vretena a zostavy napínacej remenice podľa obrázka Obrázok 20.

    5. Nový remeň veďte okolo horných remeníc vretena a zostavy hnacej remenice ako je zobrazené na obrázku Obrázok 20.

    6. Premažte všetky mazacie body pohonu kosačky a rezacej jednotky.

    7. Namontujte kryty remeňa.

    Údržba rezných čepelí

    Počas celej sezóny kosenia čepele neustále udržiavajte nabrúsené, pretože ostrá čepeľ kosí čisto bez toho, aby trhala alebo drvila listy trávy. Roztrhané a rozdrvené listy trávy na okrajoch hnednú, čo spomaľuje ich rast a zvyšuje pravdepodobnosť chorôb.

    Ostrosť a akékoľvek opotrebovanie alebo poškodenie čepelí kosačky kontrolujte denne. Podľa potreby naostrite čepele. V prípade poškodenia alebo opotrebovania čepele ihneď vymeňte za originálne náhradné čepele značky Toro.

    Bezpečnosť pri používaní čepelí

    Opotrebovaná alebo poškodená čepeľ sa môže zlomiť a kúsok môže odletieť smerom k vám alebo okolostojacim osobám, čo môže viesť k vážnemu zraneniu alebo smrti.

    • Pravidelne kontrolujte, či nie sú čepele opotrebované alebo poškodené.

    • Pri kontrole čepelí postupujte obozretne. Pri vykonávaní servisu čepele obaľte alebo noste rukavice a postupujte opatrne. Čepele len vymieňajte alebo ostrite. Nikdy ich nevyrovnávajte ani nezvárajte.

    • V prípade viacčepeľových strojov dávajte pozor, pretože otáčanie jednej čepele môže roztočiť aj ostatné čepele.

    Kontrola čepelí

    Servisný intervalPostup pri údržbe
    Pri každom použití alebo denne
  • Skontrolujte čepele rezacej jednotky.
    1. Deaktivujte pomocný hriadeľ, uvoľnite trakčný pedál a zatiahnite parkovaciu brzdu.

    2. Skôr než odídete z polohy operátora, posuňte páčku škrtiacej klapky do polohy POMALY, vypnite motor, vyberte kľúč a čakajte, kým sa nezastavia všetky pohyblivé časti.

    3. Skontrolujte rezné hrany (Obrázok 21). Ak hrany nie sú ostré alebo majú zárezy, odstráňte čepele a nabrúste ich. Pozrite si časť Ostrenie čepelí (Brúsenie čepelí).

    4. Skontrolujte čepele, najmä v plachtovej oblasti (Obrázok 21). Ak si v tejto časti (Obrázok 21) všimnete akékoľvek poškodenie, opotrebovanie alebo vznikajúce trhliny, ihneď namontujte novú čepeľ.

      Nebezpečie

      Ak necháte čepeľ opotrebovať, medzi plášťom a plochou časťou čepele sa vytvorí štrbina. Časom sa môže z čepele kúsok ulomiť, vyletieť spod plášťa a vážne zraniť vás alebo okolostojacich.

      • Pravidelne kontrolujte, či nie sú čepele opotrebované alebo poškodené.

      • Nikdy sa nepokúšajte narovnať ohnutú čepeľ, ani zvárať zlomenú alebo prasknutú čepeľ.

      • Opotrebovanú alebo poškodenú čepeľ vymeňte.

      g004653

    Kontrola ohnutých čepelí

    1. Deaktivujte pomocný hriadeľ, uvoľnite trakčný pedál a zatiahnite parkovaciu brzdu.

    2. Skôr než odídete z polohy operátora, posuňte páčku škrtiacej klapky do polohy POMALY, vypnite motor, vyberte kľúč a čakajte, kým sa nezastavia všetky pohyblivé časti.

    3. Otáčajte čepeľami, kým nebudú konce smerovať dopredu a dozadu (Obrázok 22). Merajte od rovnej plochy po reznú hranu, poloha A, čepelí (Obrázok 22). Dbajte na tento rozmer.

      g004633
    4. Otočte opačné konce čepelí dopredu.

    5. Merajte od rovnej plochy po reznú hranu čepelí v rovnakej polohe ako v kroku 3 vyššie. Rozdiel medzi rozmermi získanými v krokoch 3 a 4 nesmie presiahnuť 3 mm. Ak rozmer presahuje 3 mm, čepeľ je ohnutá a musí sa vymeniť. Pozri Demontáž čepelí a Montáž čepelí.

      Dôležité upozornenie

      Ohnutá alebo poškodená čepeľ by sa mohla zlomiť a mohla by vážne zraniť alebo zabiť vás alebo okolostojace osoby.

      • Ohnutú alebo poškodenú čepeľ vždy vymeňte za novú.

      • Nepilníkujte čepeľ ani nevytvárajte ostré zárezy na okrajoch či povrchoch čepele.

    Demontáž čepelí

    Čepele sa musia vymeniť, ak dôjde k zásahu pevného predmetu, ak je čepeľ nevyvážená alebo ohnutá. Na zabezpečenie optimálneho výkonu a trvalého dodržiavania bezpečnosti stroja používajte originálne náhradné čepele Toro. Náhradné čepele od iných výrobcov môžu spôsobiť nesúlad s bezpečnostnými normami.

    Dôležité upozornenie

    Kontakt s ostrou čepeľou môže spôsobiť vážne zranenie.

    Používajte rukavice alebo ostré hrany čepele oviňte handrou.

    1. Deaktivujte pomocný hriadeľ, uvoľnite trakčný pedál a zatiahnite parkovaciu brzdu.

    2. Skôr než odídete z polohy operátora, posuňte páčku škrtiacej klapky do polohy POMALY, vypnite motor, vyberte kľúč a čakajte, kým sa nezastavia všetky pohyblivé časti.

    3. Uchopte čepeľ za koniec pomocou handry alebo hrubej rukavice.

    4. Z hriadeľa vretena odstráňte skrutku čepele, podložku na ochranu pred zasiahnutím zeme a čepeľ. Pozri Obrázok 25 v Montáž čepelí.

    Brúsenie čepelí

    Dôležité upozornenie

    Pri ostrení čepele by mohlo dôjsť k vymršteniu kúskov čepele, ktoré by mohli spôsobiť vážne poranenie.

    Pri ostrení čepelí používajte vhodnú ochranu očí.

    1. Naostrite rezné hrany na oboch stranách čepele (Obrázok 23). Zachovajte pôvodný uhol. Ak z oboch rezných hrán odstránite rovnaké množstvo materiálu, čepeľ zostane vyvážená.

      g000276
    2. Skontrolujte vyváženie čepele jej položením na vyrovnávač čepele (Obrázok 24). Ak čepeľ ostane vo vodorovnej polohe, je vyvážená a môže sa používať. Ak čepeľ nie je vyvážená, pilníkom zbrúste trochu kovu len z konca lopatkovej oblasti (Obrázok 25). Opakujte tento postup, až kým je čepeľ vyvážená.

      g000277

    Montáž čepelí

    1. Namontujte čepeľ na hriadeľ vretena (Obrázok 25).

      Important: Aby sa zaručilo správne kosenie, zaoblená časť čepele musí smerovať nahor dovnútra rezacej jednotky.

    2. Nainštalujte podložku na ochranu pred zasiahnutím zeme a skrutku čepele (Obrázok 25).

      g004480
    3. Skrutku čepele utiahnite momentom 115 až 150 N∙m.

    Oprava nesúladu rezacej jednotky

    Ak je rez nerovnomerný v celom rozsahu reznej jednotky, opravte ho nasledujúcim spôsobom:

    1. Stroj umiestnite na rovný povrch.

    2. Nastavte rezaciu jednotku na požadovanú výšku kosenia, presuňte páku škrtiacej klapky do polohy POMALY, vypnite motor, zatiahnite parkovaciu brzdu a vytiahnite kľúč zo zapaľovania.

    3. Skontrolujte a nastavte tlak v predných a zadných pneumatikách trakčnej jednotky. Pozrite si používateľskú príručku k trakčnej jednotke.

    4. Skontrolujte potenciálne ohnutie čepelí.

    5. Odstráňte kryty z vrchu rezacích jednotiek.

    6. Otáčajte čepeľou na každom vretene, kým jej konce nebudú smerovať dopredu a dozadu.

    7. Odmerajte vzdialenosť od podlahy po špičku reznej hrany.

    8. Nastavte poitné matice, ktoré upevňujú jarmá/reťaze rezacej jednotky ku kosačke, kým nebude rezacia jednotka vyrovnaná (Obrázok 26).

      g325709

    Výmena deflektora trávy

    Dôležité upozornenie

    Nezakrytý otvor výstupu umožňuje stroju na vás alebo okolostojace osoby vyhadzovať predmety, čo by mohlo spôsobiť vážne zranenie. Môže dôjsť aj ku kontaktu s čepeľou.

    • Stroj nikdy nepoužívajte bez nainštalovanej mulčovacej súpravy alebo trávového deflektora.

    • Skontrolujte, či je trávový deflektor spustený.

    1. Znížte rezaciu jednotku na zem, presuňte páku škrtiacej klapky do polohy POMALY, vypnite motor, zatiahnite parkovaciu brzdu a vyberte kľúč zo zapaľovania.

    2. Demontujte poistnú maticu, skrutku, pružinu a rozperu pridržiavajúce deflektor na otočných konzolách (Obrázok 27). Odstráňte poškodený alebo opotrebovaný trávový deflektor.

      g004485
    3. Medzi náhradné držiaky trávového deflektora (Obrázok 27) umiestnite rozperu a pružinu. Ľavý hákový koniec J umiestnite za okraj rezacej jednotky.

      Note: Pred montážou skrutky sa uistite, že ľavý hákový koniec pružiny je umiestnený za okrajom rezacej jednotky, ako je znázornené na Obrázok 27.

    4. Namontujte skrutku a maticu. Zaistite pravý hákový koniec pružiny okolo trávového deflektora (Obrázok 27).

      Important: Trávový deflektor sa musí dať spustiť do správnej polohy. Zdvihnite deflektor a skúste, či sa zníži až do úplne spodnej polohy.

    Čistenie pod rezacou jednotkou

    Servisný intervalPostup pri údržbe
    Pri každom použití alebo denne
  • Vyčistite rezaciu jednotku.
  • Nánosy trávy pod rezacou jednotkou odstraňujte denne.

    1. Deaktivujte pomocný hriadeľ, uvoľnite trakčný pedál do neutrálnej polohy a zatiahnite parkovaciu brzdu.

    2. Skôr než odídete z polohy operátora, posuňte páčku škrtiacej klapky do polohy POMALY, vypnite motor, vyberte kľúč a čakajte, kým sa nezastavia všetky pohyblivé časti.

    3. Zdvihnite rezaciu jednotku do polohy PREPRAVA.

    4. Zdvihnite prednú časť stroja pomocou zdviháka a podoprite ju podperami.

    5. Dôkladne očistite spodnú časť rezacej jednotky vodou.

    Uskladnenie

    1. Deaktivujte pomocný hriadeľ, uvoľnite trakčný pedál do neutrálnej polohy a zatiahnite parkovaciu brzdu.

    2. Skôr než odídete z polohy operátora, posuňte páčku škrtiacej klapky do polohy POMALY, vypnite motor, vyberte kľúč a čakajte, kým sa nezastavia všetky pohyblivé časti.

    3. Pred nastavovaním, čistením, skladovaním alebo opravou stroja nechajte motor vychladnúť.

    4. Dôkladne vyčistite rezaciu jednotku, pričom venujte osobitnú pozornosť týmto oblastiam:

      • Oblasť pod rezacou jednotkou

      • Oblasť pod krytmi remeňa rezacej jednotky

      • Zostava vývodového hriadeľa

      • Všetky maznice a otočné body

    5. Skontrolujte a nastavte tlak v predných a zadných pneumatikách trakčnej jednotky. Pozrite si používateľskú príručku trakčnej jednotky.

    6. Odstráňte, nabrúste a vyvažujte čepele rezacej jednotky. Namontujte čepele a utiahnite upevňovacie prvky čepelí momentom 85 až 149 N∙m.

    7. Skontrolujte utiahnutie všetkých úchytiek a v prípade potreby ich dotiahnite.

    8. Namažte alebo naolejujte všetky mazacie armatúry a otočné body. Utrite všetko prebytočné mazivo.

    9. Poškriabané, odlúpené alebo zhrdzavené natreté časti zľahka zbrúste a opravte náter. Opravte všetky preliačiny.