Montering

Klargøring af maskinen

  1. Parker maskinen på en plan overflade.

  2. Aktiver parkeringsbremsen.

  3. Hæv klippeenheden til positionen TRANSPORT. Se betjeningsvejledningen.

  4. Sluk maskinen, og tag nøglen ud.

  5. Drej batteriets afbryderkontakt hen til positionen OFF (fra). Se betjeningsvejledningen til traktionsenheden.

  6. Drej klippeenheden til positionen SERVICE. Se betjeningsvejledningen.

Afmontering af skæreknivene

Afmonter skæreknivene fra klippeenheden. Se proceduren for afmontering af skæreknive i klippeenhedens betjeningsvejledning.

Afmontering af de eksisterende afskærmninger

Note: I trinene nedenfor skrues boltene ind i plæneklipperskjoldet. Fjern møtrikkerne, inden du fjerner boltene.

  1. Fjern de to flangemøtrikkerne, der fastgør skærmene (Figur 1).

  2. Fjern de 2 bolte og 2 møtrikker fra den justerbare udblæsningsskærm (Figur 1).

  3. Fjern de 3 bolte og 3 møtrikker, der fastgør skærmene (Figur 1).

    Note: Gem skærmene og fastgørelsesanordningerne, da de skal bruges, når der skiftes til sideudblæsningstilstand.

g309006

Montering af udblæsningsdækpladen

Dele, der skal bruges til dette trin:

Udblæsningsdækplade1
Bræddebolt (5/16" x ⅞")1
Flangemøtrik (5/16")1
Bræddebolt (⅜" x 1¼")2
Låsemøtrik (⅜")2
  1. Fastgør udblæsningsdækpladen på ydersiden af monteringsbeslaget med 2 bræddebolte (⅜" x 1¼") og 2 låsemøtrikker (⅜") som vist i Figur 2.

  2. Fastgør tappen på indersiden af plæneklipperskjoldet med 1 bræddebolt (5/16" x ⅞") og 1 flangemøtrik (5/16") som vist i Figur 2.

    g306390

Montering af Recycler-afskærmningerne

Dele, der skal bruges til dette trin:

Venstre skærm1
Midterste skærm1
Højre skærm1
Bræddebolt (⅜" x 1")7
Låsemøtrik (⅜")8
Sekskantet skivehovedbolt ⅜"2
Flangemøtrik (⅜")1

Note: Monter skærmene løst, så de rettes ind efter alle hullerne i plæneklipperskjoldet (Figur 3).

  1. Placer højre skærm på plæneklipperskjoldet.

  2. Monter den højre skærm løst på udblæsningspladen med 1 bræddebolt (⅜" x 1") og 1 låsemøtrik (⅜") som vist i Figur 3.

  3. Monter den højre skærm løst på plæneklipperskjoldet med 1 bræddebolt (⅜" x 1") og 1 flangemøtrik (⅜") som vist i Figur 3.

  4. Placer den venstre skærm på plæneklipperskjoldet.

  5. Monter den venstre skærm løst på plæneklipperskjoldet med 1 bræddebolt (⅜" x 1"), 1 sekskantet skivehovedbolt (⅜" x 1") og 2 låsemøtrikker (⅜") som vist i Figur 3.

  6. Placer den midterste skærm på plæneklipperskjoldet.

  7. Monter den midterste skærm løst på den højre skærm og den venstre skærm med 4 bræddebolte (⅜" x 1") og 4 låsemøtrikker (⅜") som vist i Figur 3.

  8. Monter den midterste skærm løst på plæneklipperskjoldet med 1 sekskantet skivehovedbolt (⅜" x 1") og 1 låsemøtrik (⅜") som vist i Figur 3.

g576877

Montering af udsparkerne

Kun plæneklipperskjolde på 183 cm

Dele, der skal bruges til dette trin:

Udsparker2
Bræddebolt (5/16 x 7/8 tomme)4
Flangemøtrik (5/16")4
  1. Afmonter de 4 propper fra plæneklipperskjoldet (Figur 4).

    g309133
  2. Fastgør de 2 udsparkere på plæneklipperskjoldet med 4 bræddebolte (5/16" x ⅞") og 4 flangemøtrikker (5/16") som vist i Figur 5.

    g309132

Montering af Recycler-skæreknivene

Dele, der skal bruges til dette trin:

Recycler-skærekniv3

Monter skæreknivene på klippeenheden. Se proceduren for montering af skæreknive i klippeenhedens betjeningsvejledning.

Tilspænding af beslag, skruer osv.

  1. Tilspænd alle møtrikker og bolte til afskærmningerne.

  2. Drej skæreknivene, og sørg for, at der er en afstand mellem skæreknivene og afskærmningerne. Hvis der ikke er afstand, skal du løsne afskærmningen/-erne, indtil der er afstand, og derefter fastgøre afskærmningen/-erne.

Afslutning af monteringen

Drej klippeenheden til positionen MOWING (klipning). Se betjeningsvejledningen.

Betjening

Forstå energiforbruget

Et Recycler-sæt (monteret på klippeenheden) kan øge energiforbruget. For at forlænge driftstiden kan du vælge at gøre mindst én af følgende:

  • Afmonter de eksisterende Recycler-skæreknive, og monter skæreknivene med lavt sejl. Se proceduren for afmontering og montering af skæreknive i klippeenhedens betjeningsvejledning.

  • Reducer klippeenhedens skæreknivhastighed. Se instruktionerne om bladhastighed i traktionsenhedens betjeningsvejledning.